هر آنچه که باید درباره ارتودنسی بدون جراحی فک بدانید؟!

ارتودنسی بدون جراحی فک

ترمیم دندان‌ها با ارتودنسی بدون نیاز به جراحی فک (کاموفلاژ) ، تصمیمی است که برای انجام آن عوامل بسیاری دخالت دارند. اگر نیاز اولیه‌ متقاضی درمان ارتودنسی، ترمیم دندان باشد و جراحی فک؛ در اولویت بعدی او قرار داشته باشد، متخصص ارتودنتیست با معاینه‌ دقیق دندان‌های او و با درنظر گرفتن معایب و محاسن آن، البته پس از مشورت با خود متقاضی اقدام به انجام ارتودنسی بدون جراحی فک، می‌نماید.

در ادامه مقاله از سیمادنت کلینیک همراه ما باشید تا جزئیات بیشتری درباره ارتودنسی بدون جراحی فک، بخوانید.

ارتودنسی بدون جراحی فک چیست؟

بسیاری از مواقع، برای رفع ناهنجاری‌های موجود در فک؛ ارتودنتیست‌های حاذق و باتجربه، در مواردی که متقاضیان مشکل شدیدی در اسکلت فک خود نداشته باشند؛ تنها با استفاده از روش ارتودنسی بدون جراحی، باعث درمان و ترمیم دندان‌ها و فک به صورت توأم، می‌شوند.

ارتودنسی بدون جراحی فک که به آن ارتودنسی جبرانی هم گفته می‌شود، بیشتر برای رفع ناهنجاری فک‌ها بخصوص فک پایین، کاربرد دارد. وجود ناهنجاری‌های اسکلتی در فک، علاوه بر زیبایی چهره در تکلم و نحوه غذا خوردن افراد، اثرات منفی و نامناسبی را به دنبال دارد که در این مواقع، ارتودنتیست‌های باتجربه، حتی بدون انجام عمل جراحی و تنها با ارتودنسی و با به عقب بردن و یا جلو بردن فک پایین، می‌توانند بسیاری از ناهنجاری‌های مربوط به فک را درمان کنند.
در ادامه به چگونگی انجام این کاموفلاژ خواهیم پرداخت.

ارتودنسی جبرانی بدون جراحی فک

مطلب پیشنهادی: هزینه ارتودنسی

ارتودنسی بدون جراحی فک در چه مواقعی انجام می ‌شود؟

مواردی که با این عمل، اصلاح می‌شوند به شرح ذیل می‌باشند:

 1. عارضه‌ تنگی فک پایین یا بالا
 2. جلوزدگی و جلو بودن فک پایین یا بالا
 3. عقب‌ماندگی فک پایین یا بالا
 4. بهبود انحراف فک با اعمال روش‌های مؤثر
 5. کم یا زیاد کردن ارتفاع صورت و ایجاد فضا در دهان

اصلاح ناهنجاری‌ های فک با ارتودنسی چگونه انجام می ‌شود؟

ارتودنسی بدون جراحی فک، به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در زیر به مهم‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها، یعنی درمان عقب‌افتادگی یا جلو افتادگی فک، ارتودنسی بدون جراحی فک با استفاده از کشیدن برخی از دندان‌ها و یا بدون کشیدن دندان و همچنین با استفاده از حرکت دادن برخی از دندان‌ها، خواهیم پرداخت:

 •  برای درمان عارضه‌ ی عقب افتادگی فک پایین یا بالا

عقب بودن فک پایین که به آن مال اکلوژن نوع دوم گفته می‌شود، نشان‌دهنده‌ وضعیتی است که در آن فک و دندان‌های ردیف بالا، نسبت به دندان‌ها و فک پایینی جلوتر هستند. کوچکی فک پایین یا شکل گیری فک بالا به صورت نامتوازن (جلو بودن فک بالا) از جمله نشانه‌هایی است که در مال اکلوژن نوع دو، باعث محدب جلوه دادن صورت بیمار می‌شود.
اگر این عقب‌افتادگی فک پایین خفیف یا متوسط باشد، می‌توان با روش درمانی ارتودنسی بدون جراحی فک، آن را برطرف نمود که هدف دندانپزشک و ارتودنتیست در هنگام به کارگیری روش درمانی انجام این ارتودنسی برای رفع عارضه‌ عقب ماندگی فک پایین، این‌گونه است که با استفاده از تکنیک عقب کشیدن قوس دندان‌های بالا و جلو کشیدن قوس دندان‌های پایین، فاصله‌ مشاهده شده بین فک بالا و پایین را از بین می‌برد.

ارتودنسی فک کج

 • ارتودنسی بدون جراحی فک، با کشیدن برخی از دندان‌ها

این عمل، اصولا در ردیف دندان‌های بالایی برای رفع جلوزدگی دندان‌های پیش، صورت می‌گیرد و برای انجام این کار، در کاموفلاژ چهار دندان ابتدایی آسیای کوچک خارج می‌شوند که این کار برای فراهم آوردن فضای لازم جهت حرکت و به عقب راندن دندان‌های ردیف جلو صورت می‌گیرد.
بطورکلی کشیدن دندان به دو دلیل انجام می‌شود؛ تأمین فضا برای ردیف کردن دندان‌های نامرتب و جبران ناهنجاری‌های فک. در واقع این روش درمانی، برای رفع فاصله‌ افقی بین دندان‌های فک بالا و پایین در نظر گرفته می‌شود و با به کارگیری این تکنیک، به مرور زمان جلوزدگی فک بالایی دیگر به چشم نمی‌آید.

 • انجام این نوع ارتودنسی، بدون کشیدن دندان‌ ها

در روش کاموفلاژ، با قرار دادن الاستیک‌های بین فکی و بدون نیاز به کشیدن دندان، عارضه‌ اسکلتی بودن فک را برطرف می‌کنند.

این روش به این صورت اعمال می‌شود که متخصصین ارتودنتیست، با استفاده از حرکت دادن رو به جلوی دندان‌های فک پایین و جمع کردن دندان‌های فک بالا، فاصله‌ موجود بین دو فک را برطرف نموده و ظاهری زیبا و طبیعی را به چهره افراد می‌بخشند.

 • با جابجایی و حرکت دادن برخی از دندان‌ ها

برای ایجاد یک فضای مناسب جهت اصلاح رابطه‌ دندان‌های آسیاب درگیر در عارضه‌ ناهنجاری فک؛ با استفاده از این روش ارتودنسی، اینگونه عمل می‌شود که متخصص ارتودنسی، دندان‌های آسیاب بالایی را برای ایجاد فضای مطلوب با توجه به تشخیصی که می‌دهد، جابجا می‌کند.
این جابجایی، باعث می‌شود که فضای لازم برای دندان‌های دیگر که باید جمع شوند، فراهم شود و رابطه‌ دندان‌های آسیاب نیز اصلاح شود؛ به صورتی که دندان‌های آسیاب بالا، کاملا بر روی دندان‌های آسیاب پایین قرار گیرند.

مطلب پیشنهادی: متخصص ارتودنسی

اصلاح فک با ارتودنسی

چه نکاتی در ارتودنسی بدون جراحی فک قابل توجه است؟

چند نکته‌ مورد توجه در جبران عقب‌افتادگی فک با روش ارتودنسی بدون جراحی فک وجود دارد که لازم است این نکات در نظر گرفته شود.در واقع استخراج دندان‌های آسیای کوچک یک روش درمانی مناسب برای رفع مال اکلوژن نوع دو در شیوه‌ درمانی ارتودنسی بدون جراحی فک می‌باشد که با تمام مزیت‌هایی که دارد، گاها با عوارض زیر مواجه است:

 1. اگر ناهنجاری مال اکلوژن نوع دو بر روی فک پایین باشد، جمع کردن و عقب کشیدن دندان‌های پیش ردیف بالایی، ظاهر ناخوشایندی را ایجاد می‌کند.
 2. خارج کردن دندان در کمان دندانی پایین، باعث جلو آمدن دندان‌های آسیاب می‌شود و بایستی به این مسئله دقت شود که فضای ایجاد شده در کمان پایینی، بسته شود تا از جمع شدن دندان‌های نیش پایین جلوگیری گردد.
 3. هنگام استفاده از الاستیک، دندان‌های پیش بالایی کشیده شده و جمع می‌شوند که پیامد این عملکرد، می‌تواند ایجاد لبخند لثه‌ای در بیماران باشد.

کلام آخر

در پایان متذکر می‌گردد که تحقیقات انجام شده بر روی بیماران، نشان می‌دهد که در مواجهه‌ هم‌زمان با اختلالات فک و دندان، میزان رضایت افراد از انتخاب روش درمانی ارتودنسی بدون جراحی فک، با میزان رضایت آن‌ها در رفع عارضه‌ ناهنجاری فک با عمل جراحی، مساوی بوده است.

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین