از کجا بفهمیم به ارتودنسی نیاز داریم؟

از کجا بفهمیم به ارتودنسی نیاز داریم؟ 1
۵
(۱)

ارتودنسی دندان را می توان یکی از مهمترین درمان ها برای مرتب کردن دندان، اصلاح ساختار فک، رفع مشکلات مال اکلوژن و همچنین زیبایی دندان دانست که امروزه در سراسر جهان از آن استفاده می شود. در این مقاله با ما همراه باشید تا به معرفی این روش درمانی بپردازیم و مواردی که به ارتودنسی دندان نیاز داریم را متوجه شویم.

ارتودنسی دندان ها

ارتودنسی یک تخصص مرتبط با دهان و دندان است که هدف آن تشخیص، جلوگیری و درمان بی نظمی های دهان و دندانی می باشد. این مشکلات می تواند منجر تغذیه نامناسب، صدمه زدن به دندان ها در طولانی مدت و ساختمان بندی نادرست شود. بسیاری از اقدامات ارتودنسی محدود به ارتوپدی دندان و صورت و ارتودنسی عمومی است اما می تواند بیماران را در هر سنی با موفقیت درمان کند. به کسانی که این حرفه را آموخته اند و مشکلات مربوط به دهان و دندان ها را رفع می کنند، ارتودنتیست یا متخصص ارتودنسی گفته می شود.

چرا به ارتودنسی دندان نیاز داریم؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا به ارتودنسی دندان نیاز داریم؟ در جواب باید گفت:

 • ارتودنسی صرفا برای زیباسازی دندان ها نیست بلکه امروزه به عنوان یک روش درمانی شناخته می شود.
 • ارتودنسی به بیماران کمک می کند تا با اصلاح ساختار دهان و دندان ها، بتوانند جویدن و گاز زدن را به درستی انجام دهند.
 • مشکلات گوارشی، فشار بر روی فک ها و مشکلات ظاهری و ساختاری فک عواملی است که تنها به کمک یک ارتودنتیست حل خواهد شد.
 • ارتودنسی می تواند دندان های شما را در دو ردیف بالا و پایین مرتبط کند و این دندان ها به راحتی با نخ دندان و مسواک تمیز می شوند.
 • ارتودنتیست می تواند از دندان های شما که می تواند در آینده در معرض پوسیدگی قرار بگیرد، جلوگیری کند.
 • دکتر ارتودنسی می تواند ظاهر شما را زیباتر سازد.

از کجا بفهمیم به ارتودنسی نیاز داریم؟

از کجا بفهمیم آیا به ارتودنسی دندان نیاز داریم یا خیر؟

در پاسخ به این سوال در حالت ساده می توان گفت تمام کسانی که دارای ناهنجاری در استخوان فک و آرایش دندان ها هستند، نیاز به ارتودنسی دارند. مشکلاتی که توسط ارتودنسی حل می شود، شامل موارد زیر می باشد:

 • عدم تناسب صحیح استخوان های فک
 • دندان های نامرتب
 • مال اکلوژن که مشکلات مرتبط با دندان ها می باشد.
 • مشکلات بهداشت دندان ها
 • مشکلات لثه یا پریودنتیت
 • اختلالات مفصل گیجگاهی

برای اطمینان از اینکه مشکلات شما به طور دقیق چه مواردی است، متخصص ارتودنسی می تواند با عکسبرداری و اسکن، آنها را تشخیص دهد. از جمله مشکلات رایجی که می تواند در میان افراد نیازمند به ارتودنسی دندان دیده شود، می توان به دیپ بایت، کراس بایت، آندربایت، شلوغی دندان ها، وجود فضاهای خالی زیاد و … اشاره داشت. جهت اطلاع از هزینه ارتودنسی با ما همراه باشید.

از کجا بفهمیم به ارتودنسی نیاز داریم؟

چه کسانی به ارتودنسی نیاز دارند؟

کاندیداها و افرادی که می توانند برای ارتودنسی درخواست دهند شامل موارد زیر هستند:

 • کسانی که به ظاهر دندان های خود اهمیت می دهند. همانطور که گفتیم، ارتودنسی برای مرتب و منظم کردن دندان ها به کار گرفته می شود که می تواند با درمان دندان های نامرتب، باعث زیباتر شدن آنها و افزایش اعتماد به نفس شود.
 • کسانی که دارای ناهنجاری صورت و فک هستند.
 • کسانی که قادر به تکلم صحیح (به دلیل مشکلات دندانی) نیستند.
 • کسانی که قادر به جویدن صحیح نیستند.
 • کسانی که در ساختار دندان های خود، درد فک دارند.
 • کسانی که می خواهند بهداشت دندان های خود را راحت تر انجام دهند. این افراد می توانند با مراجعه به مرتب کردن دندان های خود، به راحتی با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، از پوسیدگی دندان و غذاهای باقیمانده که منبع رشد باکتری است، جلوگیری نمایند.

شرایط و روش ارتودنسی

در حالت کلی شرایط خاصی برای ارتودنسی وجود ندارد و نیازی نیست تا افراد به دلیل شرایط نامناسب دندان ها، از مراجعه به دکتر ارتودنسی امتناع کنند. مراحل ارتودنسی در جلسه اول با مشاوره و تشخیص وضعیت دندان ها شروع می شود که پزشک باید معاینات اولیه را در این مرحله انجام داده و به کمک اشعه ایکس، از ساختار دندان ها و فک شما عکس بگیرد.

سپس ممکن است متخصص ارتودنسی برای درمان، اقدام به کشیدن دندان نماید. این دندان ها می توانند دندان های اضافی بوده و یا دندان هایی باشد که فضای کافی را برای مرتب کردن سایر ردیف های دندانی فراهم سازد. پس از ایجاد فضای کافی، متخصص برای صاف کردن دندان ها، از وضعیت دندان ها قالب گیری می کند و عملیات باندینگ، اتصال باندها، قرار دادن سیم ها و چک کردن اصلاحات را انجام می دهد.

در نهایت پس از آنکه دوره درمانی طی شود، براکت ها و سیم ها برداشته می شوند. شما می توانید برای بهره مندی از خدمات درمانی ما اعم از ارتودنسی و ایمپلنت دندان از طریق صفحه تعیین وقت آنلاین اقدام نمایید و یا پرسش های خود را ازطریق صفحه پرسش و پاسخ بیان نمایید تا در سریعترین زمان به آن پاسخ داده شود.

از کجا بفهمیم به ارتودنسی نیاز داریم؟

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین