ایمپلنت دندان برای چه افرادی ممنوع است؟

ایمپلنت دندان برای چه افرادی ممنوع است؟

ایمپلنت دندان و یا اصطلاحا کاشت دندانی یکی از روش های پرطرفدا، تضمینی و دائمی به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته در متقاضیان به شمار می آید. ایمپلنت دندان توسط متخصص ایمپلنتولوژیست انجام شده و علاوه بر تاثیر بسیار زیاد به منظور اصطلاح طرح لبخند و زیبایی ظاهری صورت، از جمله روش های درمانی موثر جهت کاهش ریسک ابتلا به تحلیل رفتگی لثه و مشکلات دیگر دهان و دندان به شمار می‌آید.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت و یا کاشت دندانی به جایگزین کردن دندان های از دست رفته به دلایل مختلف توسط یک پایه فلزی پیچی شکل و پروتزهای دندانی گفته می شود که به دو روش ایمپلنت تک مرحله ای و دو مرحله ای، بسته به وضعیت دهان و دندان متقاضی انجام شده و معمولا نتایج قطعی برای رضایت بخشی را به دنبال خواهد داشت.

موارد استفاده از درمان ایمپلنت دندانی

  • اصلاح طرح لبخند
  • پیشگیری از تحلیل رفتگی لثه
  • بهبود وضعیت گوارشی و افزایش قدرت جویدن
  • بهبود مشکلات تلفظی
  • پیشگیری از بد شکلی و ناهنجاری‌های استخوانی فکی
  • پیشگیری از برهم خوردن توازن جاگیری دندان ها
ایمپلنت دندان برای چه افرادی ممنوع است؟

همچنین بخوانید: کاشت دندان به چند روش ممکن است؟

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

یکی از سوالات رایج متقاضیان انجام ایمپلنت و کاشت های دندانی، مناسب بودن و میزان رضایت بخشی از انجام این اقدام، با اهداف درمانی و زیبایی است. موارد منع انجام ایمپلنت در بسیاری از متقاضیان با شرایط ویژه، اهمیت بسیار زیادی داشته و از مهمترین باید و نباید های این روش درمانی و زیبایی به شمار می آید. متاسفانه ایمپلنت دندان با وجود محبوبیت فراوان و نتایج رضایت بخش به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته، برای تمامی متقاضیان مناسب نبوده و در بسیاری از شرایط، امکان انجام این درمان وجود نخواهد داشت. موارد منع اقدام به ایمپلنت به شرح زیر است:

ایمپلنت دندان برای چه افرادی ممنوع است؟

-ایمپلنت برای افراد سیگاری

معمولا یکی از سوالات و دغدغه های رایج رایج در خصوص اقدام به ایمپلنت، رابطه این درمان با مصرف سیگار در افراد متقاضی است. مصرف دخانیات از جمله سیگار و قلیان، یکی از موارد بسیار مهم به منظور کاهش سرعت روند بهبودی و افزایش ریسک ابتلا به عفونت های پس از ایمپلنت به شمار می ‌آید. باید توجه داشت که انجام ایمپلنت دندان در افراد سیگاری که قادر به ترک دخانیات بوده و یا در کنار و کاهش مصرف سیگار، بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهند، رعایت بسیاری از اصول پزشکی و دندانپزشکی و محدودیت های خاص امکان پذیر خواهد بود.
اما توصیه اصلی و موارد منع انجام ایمپلنت متوجه افرادی است که افراط بسیار زیاد در مصرف دخانیات به ویژه سیگار داشته و به بهداشت دهان و دندان خود بی اعتنا هستند. مصرف مداوم و بیش از حد سیگار و قلیان، ریسک ابتلا به عفونت های پریودنتال، ریزش و تخریب بافت استخوان فک و خونریزی های پس از جراحی را افزایش داده و مشکلات فراوانی را در افراد ایجاد خواهد نمود.

همچنین بخوانید: ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

ایمپلنت دندان برای چه افرادی ممنوع است؟

-ایمپلنت دندان برای افراد دیابتی

یکی از مهمترین موارد منع اقدام به ایمپلنت دندان، در افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده و یا مراحل پیشرفته از این بیماری است. متاسفانه افراد مبتلا به دیابت، در سرعت بهبود زخم و شکاف های لثه به منظور جایگزین کردن پایه های ایمپلنت دچار مشکل بوده و از ریسک بسیار بالایی در ابتلا به عفونت ها، خونریزی ها و زخم های دندانی برخوردار خواهند بود.

-ایمپلنت برای افراد مبتلا به تحلیل لثه

یکی دیگر از مهمترین موارد منع اقدام به ایمپلنت و کاشت دندان، ابتلا به تحلیل رفتگی لثه به دلایل مختلف از جمله مشکلات ژنتیکی، مصرف برخی از داروها، پوکی استخوان و اقدام دیر هنگام به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. متاسفانه بافت تحلیل رفته و فاقد استحکام لثه در این افراد، مانع از انجام کاشت پایه های اصلی ایمپلنت در استخوان فک شده و ریسک ابتلا به مشکلات بعدی را افزایش خواهد داد.

-ایمپلنت برای بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی

یکی دیگر از موارد قابل توجه و بسیار مهم در منع اقدام به ایمپلنت دندان مربوط به افراد مبتلا به بیماری های نقص سیستم ایمنی مانند ایدز و بیماری های اتوایمیون (خود ایمنی) است. این افراد به هیچ عنوان امکان انجام ایمپلنت را نداشته و از موارد منع اصلی کاشت‌ دندان به شمار می ‌آیند.

-ایمپلنت برای بیماران سرطانی

ابتلا به سرطان در مراحل اولیه و انجام اقداماتی از جمله شیمی درمانی و پرتو درمانی، از دیگر موارد منع اقدام ایمپلنت ‌دندان برای متقاضیان بوده و تاثیرات جانبی نامطلوبی به دنبال خواهد داشت. توصیه می شود به منظور اقدام به ایمپلنت های دندانی، موارد ممنوعه آگاه بوده و مشکلات خود را با دندانپزشک متخصص در میان بگذارید.

ایمپلنت دندان برای چه افرادی ممنوع است؟

در صورت وجود هر گونه پرسش در خصوص انواع درمان های دهانی و دندانی همانند ارتودنسی و ایمپلنت و اطلاع در خصوص راه های درمانی ناهنجاری دندانی خود با ما از طریق صفحه پرسش و پاسخ در ارتباط باشید تا در کوتاهترین زمان به پرسش شما توسط متخصص پاسخ داده شود. همچنین می توانید برای دریافت نوبت در سیمادنت کلینیک از طریق صفحه مربوطه اقدام نمایید.

همچنین بخوانید: ایمپلنت بدون جراحی چگونه است؟

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین