ایمپلنت چیست و چگونه انجام میشود؟

ایمپلنت چیست و چگونه انجام میشود؟

ایمپلنت دندان یکی از بهترین روش های جایگزینی دندان های از دست رفته است که می تواند برای جایگزینی دندان های از دست رفته بسیار کاربردی باشد. این روش جایگزینی دندان، عمر طولانی و کیفیت بالایی دارد اما هزینه بالا و طولانی بودن دوره درمان را می توان از معایب آن دانست. با این حال از روش ایمپلنت دندان برای بازیابی دندان های از دست رفته در سراسر جهان استفاده می شود که نشان دهنده معتبر بودن این روش است. با ما همراه باشید تا بیشتر با ایمپلنت دندان و روش انجام آن آشنا شویم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت های دندانی، جایگزین های قوی برای دندان های طبیعی هستند که می توانند با ایجاد یک پایه قوی در استخوان فک، یک روکش دندانی را روی خود سوار کرده و برای مدت ها آن را جایگزین دندان اصلی نمایند. این روش را می توان در مقابل روش های دیگر از جمله دندان های مصنوعی و تاج از روش های محبوب تر و کاربردی تر دانست که می تواند برای کسانی که از مشکل فقدان دندان رنج می برند، بسیار مناسب باشد.

در واقع ایمپلنت نام یک قطعه و یک روش درمانی است که در آن متخصصان ایمپلنت، از فیکسچر های تیتانیومی و یا جنس های دیگر استفاده می کنند تا آن را جایگزین ریشه دندان و به عنوان پایه ای برای نصب روکش نمایند. سپس روکش ها را روی آن سوار می کنند و می توانند یک دندان کامل را بازسازی کنند. استفاده از این روش امروزه برای بازیابی قدرت جویدن و زیبایی لبخند بسیار کاربردی است.

همچنین بخوانید: ایمپلنت دندان بالا و پایین

ایمپلنت چیست و چگونه انجام میشود؟

اجزای ایمپلنت

در مورد اجزای ایمپلنت باید گفت همانطور که در شکل زیر نیز می بینید، ایمپلنت نام یک قطعه نیز می باشد که خود از سه قسمت تشکیل شده است. این قسمت ها عبارتند از:

پایه ایمپلنت یا فیکسچر:

فیکسچر ایمپلنت جایگزین ریشه دندان شده و با ایجاد یک سوراخ در لثه، در استخوان فک جایگذاری می گردد تا با استخوان فک جوش خورده و پایه محکمی را برای اتصال روکش ایجاد نماید.

اباتمنت:

قطعه ای میانی است که می تواند از جنس تیتانیوم، زیرکونیوم و طلا و … بوده و وظیفه آن ایجاد یک اتصال قوی بین روکش و پایه ایمپلنت است.

روکش:

روکش قسمت نهایی و رویی است که بر روی اباتمنت و فیکسچر سوار شده و محکم می شود.

روش های انجام ایمپلنت دندان

ایمپلنت ها می تواند در روش های مختلفی انجام شود که عبارتند از:

ایمپلنت دندان اندواستیل:

این نوع از ایمپلنت دندان را می توان از رایج ترین نوع ایمپلنت ها دانست که غالبا به صورت یک عمل دو مرحله انجام شده و و ایمپلنت در داخل استخوان فک جایگذاری می شود.

ایمپلنت دندان ساب پریو استیل:

این نوع از ایمپلنت های دندان، روی استخوان های فک و قسمت زیر لثه قرار می گیرد و برای نگه داشتن دندان، قسمتی از آن بیرون از لثه باقی می ماند.

ایمپلنت دندان تک مرحله ای:

در این نوع ایمپلنت، قطعه مربوطه داخل استخوان فک جایگذاری شده ولی قسمتی از آن بیرون از بافت لثه باقی می ماند که پس از تکمیل دوران بهبودی، دیگر نیاز به جراحی مجدد برای جایگذاری تاج دندان نمی باشد.

ایمپلنت دو مرحله ای:

در این روش رایج، ایمپلنت داخل استخوان فک قرار می گیرد و بافت لثه بخیه خورده و پس از جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک، اتصال تاج انجام می شود.

ایمپلنت چیست و چگونه انجام میشود؟

مزایای ایمپلنت برای دندان

در مورد مزایای ایمپلنت دندان باید گفت این روش مقاومت و کاربری بسیار بالایی داشته و امروزه در سطح جهانی از آن استفاده می شود که نشان دهنده قابل اعتماد بودن این روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. همچنین ایمپلنت می تواند از نظر زیبایی نیز روش موثری باشد و نسبت به بریج های ثابت و یا پروتز های متحرک، روش بسیار بهتری است.

به طور کلی مهمترین مزیت ایمپلنت را می توان طول عمر بالا و کیفیت خوب آن دانست. همچنین با قرار گرفتن پایه ایمپلنت در داخل استخوان های فک، استخوان از طرف ایمپلنت ساپورت شده و پس از جوش خوردن، تحلیل نمی رود. این روش همچنین با لغزش دندان ها در صورتی که به درستی نصب شده باشد، همراه نیست.

دریافت مشاوره ایمپلنت و ارتودنسی

هواره نیاز است تا با توجه به نوع ناهنجاری های فک و دندان هر فرد برای انتخاب نوع درمان اقدام شود. اینکه شما برای درمان نیاز به انجام ارتودنسی دندان و یا ایمپلنت داشته باشید می بایست زیرنظر متخصص بررسی شود تا بهترین درمان برای شما انتخاب شود. برای سهولت این امر شما می توانید پرسش خود را از طریق صفحه پرسش و پاسخ از متخصصان سیمادنت کلینیک بپرسید تا در کوتاهترین زمان به شما پاسخ داده شود و یا برای دریافت نوبت معاینه به صفحه مربوطه مراجعه نمایید. در صفحه متخصص ایمپلنت مشخصات بهترین متخصص ایمپلنت را آورده ایم که بتوانید با کمک آن فاکتورها بهترین متخصص ایمپلنت نزدیک محل خود را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: روش درمان ارتودنسی ثابت

ایمپلنت چیست و چگونه انجام میشود؟

۵/۵ - (۱ امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین