بررسی کاشت ایمپلنت دندان و هزینه های آن

Evaluation of dental implant implantation and its weight

کاشت ایمپلنت دندان چیست؟

کاشت دندان یک دستاورد بزرگ در حوزه دندانپزشکی محسوب می شود. عملیات کاشت دندان طی یک عمل جراحی سرپایی با قرار دادن دندان هایی از جنس تیتانیوم بر روی فک بیمار انجام می شود، تیتانیوم از دسته موادی است که با ساختار بدن هماهنگ است و واکنش آلرژیک از خود بروز نمی دهد و همچنین کاشت دندان یکی از روش های قطعی و دائمی به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته و اصلاح طرح لبخند در مجموعه خدمات درمانی و زیبایی دندان پزشکی است. که امروزه پیشرفت های بسیار زیاد در خصوص این درمان منجر به افزایش میزان رضایتمندی متقاضیان و کسب نتایج مطلوب پایان درمان شده و یکی از روش‌های پرطرفدار از مجموعه درمان‌ های پروتزهای دندانی به شمار می ‌آید.

انواع ایمپلنت

ایمپلنت معمولی

در ایمپلنت معمولی قطعاتی به شکل و اندازه دندان های طبیعی است که به آن فیکسچر می گویند و بر روی استخوان فک قرار می گیرند و قطعاتی که به شکل تاج در بالای لثه قرار می گیرد که روی آن روکش ایمپلنت قرار میگیرد بر روی ایمپلنت و فیکسچر لایه ای قرار می گیرد که از ایمپلنت و فیکسچر در مقابل عوامل خارجی محافظت می کند.

ایمپلنت لیزری

در ایمپلنت لیزری روش کار به این صورت است که میکرو کانال های موجود در کرست یا گردن با استفاده از لیزر یکسری بافت زنده و طبیعی در اطراف ایمپلنت ایجاد می کنند که نتایج کار بسیار بهتر از روش ایمپلنت کاشت دندان معمولی است.

Evaluation of dental implant implantation and its weight

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری با ایمپلنت معمولی فرقی آنچنان ندارد فقط با سرعت بیشتری به استخوان فک جوش می خورد، و میزان رضایت بیماران در ایمپلنت فوری بسیار بالا بوده و طول درمان آن کم می باشد. فاصله کشیدن تا کاشت گاهی اوقات بلافاصله پس از کشیدن و گاهی تا ۱۰ روز طول می کشد. نکته حائز اهمیت این است که افراد فکر می کنند همه می توانند از کاشت ایمپلنت فوری استفاده کنند اما اینطور نیست و با تشخیص متخصص افرادی که دارای تراکم کافی استخوان فک هستند و از نظر لثه و فک هیچ عامل دیگری وجود نداشته باشد می توانند ایمپلنت فوری انجام دهند.

مطلب پیشنهادی: بهترین متخصص ایمپلنت در تهران

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

 1. در مرحله ابتدایی کاشت ایمپلنت دندان باید لثه ها به طور کامل بی حس شود و این بی حسی به صورت موضعی است.
 2. در مرحله دوم باید بر روی لثه برشی ایجاد کرد و بعد از این که پزشک به فک دسترسی پیدا کرد باید پیچ ها را داخل فک قرار دهد. در این مرحله اگر شرایط فک مناسب باشد پزشک از روش برش دایره ای کوپک استفاده می کند.
 3. در مرحله سوم تعیین موقعیت قرار گیری ایمپلنت را انجام می دهند این مرحله اهمیت ویژه ای دارد.
 4. مرحله چهارم به وسیله دریل سوراخ هایی را برای قرار گیری ایمپلنت ایجاد میکنند.
 5. مرحله پنجم جهت قرار گیری ایمپلنت در سوراخ های ایجاد شده.
 6. مرحله ششم مراحل سوراخ استخوان به طور کامل انجام می شود.
 7. مرحله هفتم بررسی ابعاد ،عمق و جهت سوراخ با استفاده از میله ی مدرج دندانپزشک صورت می گیرد.
 8. مرحله هشتم اگر ابعاد سوراخ مناسب نبود سوراخ ها را توسط پزشک پهن تر می شود این کار توسط مته هایی انجام می شود که معمولا دارای قطر پهن تر میباشد.
 9. مرحله نهم تایید نهایی سوراخ کاشت ایمپلنت دندان.
 10. مرحله دهم رزوه کردن سوراخ های قرارگیری ایمپلنت برخی از ایمپلنت ها خودشان دارای این رزوه هستند.
 11. مرحله یازدهم قرارگیری ایمپلنت در داخل سوراخ ها با استفاده از دست یا آچارهای مخصوص ویا دریل دندانپزشکی.
 12. مرحله دوازدهم بستن ایمپلنت دندان است.

ارزیابی مدت زمان کاشت دندان

از آنجایی که مراحل کاشت دندان بسیار سخت است و نیازمند این است که در یک مدت زمان مشخصی در اطراف فیکسچر یا ایمپلنت بافت زنده تشکیل شود تا چسبندگی مناسبی بین ایمپلنت و استخوان فک صورت بگیرد نمی توان زمان دقیقی برای پایان کاشت دندان عنوان کرد ولی به طور کلی بین ۳ تا ۶ ماه طول می کشد تا در اطراف فیکسچر استخوان تشکیل شود و دندان آماده شود تا روکش ایمپلنت بر روی آن قرار گیرد.

Evaluation of dental implant implantation and its weight

ارتودنسی دندان را باید قبل از ایمپلنت انجام داد یا بعد از آن

ارتودنسی دندان کاملا به شرایط دندانی و استخوانی هر فرد بستگی دارد و باید طبق تشخیص دندان پزشک صورت بگیرد به طور کلی وقتی در فک شما یک دندان کشیده می شود دندان های دیگر به سرعت حرکت میکنند و آن قسمت از لثه را پر می کنند. بنابراین باید به سرعت آن قسمت خالی شده را ایمپلنت کرد، اما به طور کل باید در نظر بگیرید که وقتی ایمپلنت را انجام دهید دیگر نمی توان جای آن را مانند دندان طبیعی تغییر داد.و این که ارتودنسی قبل از ایمپلنت شرایط مساعدی را برای کاشت دندان فراهم می کند. (در مقاله بهترین متخصص ارتودنسی، مشخصات یک متخصص ارتودنسی خوب را برای شما آورده ایم.)

تعرفه کاشت دندان در سال جدید

تعرفه های دندانپزشکی مانند سایر اقلام موجود در کشور با نرخ دلار تعیین می شود و با رشد دلار هزینه های دندان پزشکی به خصوص کاشت دندان افزایش چشمگیری خواهد داشت.

در بسیاری از کلینیک های دندانپزشکی شاید افزایش تعرفه ها تا میزان ۴۰ درصد هم بوده است؛ هر چند این افزایش قیمت در بسیاری از مراکز تا ۲۰ درصد و حتی کمتر هم بوده است ولی آن چه نقش تعیین کننده در تعرفه کاشت دندان دارد. مواد اولیه و کیفیت این مواد است کلیه مواد اولیه از اروپا و آمریکا تهیه می شود و با توجه به تحریم تهیه این مواد بسیار سخت تر است و هزینه بیشتری هم دارد به عنوان مثال قیمت ایمپلنت از حدود ۶ میلیون تا ۱۰ میلیون است گاهی حتی از این مبلغ بالاتر هم می شود در ماه های گذشته قیمت ایمپلنت لیزری بسیار افزایش پیدا کرده است.

کاشت دندان یکی از روش های دائمی برای جایگزین دندان ها میباشد که در اصلاح طرح لبخند و از بین بردن ناهنجاری های دهان ودندان بسیار موثر است. به تازگی کلینیک دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی در این زمینه پیشرفت چشم گیری داشته که منجر به جلب رضایت و افزایش متقاضیان شده است.

Evaluation of dental implant implantation and its weight

در ایمپلنت معمولی قطعاتی به شکل و اندازه دندان های طبیعی است که به آن فیکسچر می گویند و بر روی استخوان فک قرار می گیرند و قطعاتی که به شکل تاج در بالای لثه قرار می گیرد که روی آن روکش ایمپلنت قرار میگیرد بر روی ایمپلنت و فیکسچر لایه ای قرار می گیرد که از ایمپلنت و فیکسچر در مقابل عوامل خارجی محافظت می کند.
کاشت دندان یکی از روش های قطعی و دائمی به منظور جایگزین کردن دندان های از دست رفته و اصلاح طرح لبخند در مجموعه خدمات درمانی و زیبایی دندان پزشکی است.
به دلیل استفاده از لیزر در ایمپلنت لیزری یکسری بافت های زنده و طبیعی به وجود می آید که نتایج کار در ایمپلنت لیزری بسیار بهتر از روش ایمپلنت کاشت دندان معمولی است.
در ایمپلنت لیزری روش کار به این صورت است که میکرو کانال های موجود در کرست یا گردن با استفاده از لیزر یکسری بافت زنده و طبیعی در اطراف ایمپلنت ایجاد می کنند.
به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین