تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

تغییر فرم لب بعد ارتودنسی
۵
(۱)

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی از جمله نگرانی های بیمارانی به خصوص خانم ها در مورد ظاهرشان است که می تواند نگرانی معقولی باشد. اما در مورد این تغییر باید گفت ارتودنسی دندان با تنظیم ساختار دندان ها، می تواند موجب ایجاد یک فرم مناسب و مرتب برای دندان ها شده و از آنجایی که دندان ها از طریق لثه ها با لب ها متصل هستند، اصلاح فرم دندان می تواند موجب اصلاح قرینه بودن ظاهر لب ها و اصلاح شکل لب ها شود.

درمان ارتودنسی برای اصلاح ناهنجاری های دهان و دندان

درمان ارتودنسی (معمولاً با بریس) اغلب برای بهبود ظاهر و ایجاد یک فرم مناسب برای دندان های کج، برجسته یا شلوغ و اصلاح مشکلات بایت دندان ها استفاده می شود.

یک متخصص ارتودنسی می تواند کارهایی را انجام دهد که هدف آن دستیابی به موارد زیر است:

 • بستن شکاف های وسیع بین دندان ها
 • تراز کردن دندان ها
 • صاف کردن دندان های کج
 • بهبود گفتار یا توانایی جویدن
 • تقویت سلامت طولانی مدت لثه ها و دندان ها
 • جلوگیری از ساییدگی بیش از حد و طولانی مدت یا ضربه به دندان
 • درمان بایت نامناسب

به طور کلی ارتودنسی مانند ایمپلنت دندان یک شاخه تخصصی از دندانپزشکی است که به درمان مال اکلوژن ها می پردازد و درمان می تواند ظاهر دندان ها را بهبود بخشد. این روش به عنوان درمان شناخته شده و همچنین می تواند باعث جویدن بهتر و بهبود عملکرد گفتاری شود و به محافظت از دندان در برابر آسیب یا پوسیدگی ، در برخی موارد کمک می کند.

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین متخصص ایمپلنت

چرا تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی اتفاق می افتد؟

افراد وقتی که ارتودنسی انجام می دهد به مرور دندان ها دچار جاب جایی و تغییراتی می شود که این تغییرات روی تغییر فرم لب نیز تاثیر گذار است. برای مثال در بعضی از بیماران دندان های فک بالا جلو هستند یا به اصطلاح بیمار دچار اورجت می باشد که این مشکل با ارتودنسی رفع می شود با انجام ارتودنسی و عقب رفتن دندانها تغیر فرم لب نیز ایجاد می شود.

همچنین بخوانید: انواع روش های درمان ارتودنسی دندان

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

تغییر فرم لب پس از انجام ارتودنسی

اگر تمایل به انجام عمل ارتودنسی را دارید، لازم است در مورد مسائلی که بعد از آن ممکن است در ظاهر شما ایجاد شود نیز اطلاعاتی کسب کنید. یکی از این تغییرات، تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی است که در اکثر بیماران و به خصوص خانم ها به واسطه ایجاد تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی و تغییر در ظاهر نسبت به آن نگران می شوند.

به طور کلی باید در ابتدا گفت درمان ارتودنسی می تواند تغییراتی را به واسطه اصلاح فرم دندان ها بر روی صورت شما ایجاد کند. همانطور که می دانید، دندان ها و فک به هم متصل هستند و این عامل می تواند بر بخشی از سایر قسمت های صورت نیز تاثیر گذار باشد بنابراین تغییر فرم و ظاهر صورت تا حدودی قطعی است.

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

علت تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

اینکه چرا در درمان ارتودنسی ما شاهد تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی هستیم به این دلیل است که دندان ها و لب ها به کمک یک شیار کوچک که به شیار ماگزیلاری لبی یا فرنوم مشهور است، به همدیگر متصل هستند و این سبب می شود تا تغییر در دندان ها، بر قسمت درونی لب ها که به لثه ها متصل است، تاثیر بگذارد.

در طول درمان ارتودنسی، بریس ها بر دندان ها فشار وارد می کند که این مسئله منجر به منظم شدن دندان ها گردد. حال در این صورت دندان های جلویی که غالبا در ارتودنسی نامنظم هستند، به عقب رفته و شیار بین دندان ها و لثه ها نیز تحت تاثیر آن به قسمت عقب برگشته و روی دندان ها را می پوشانند. این تغییر موقعیت سبب می شود تا پس از یک دوره دو ساله (درمان ارتودنسی)، لب ها بزرگتر از حالت اولیه به نظر رسیده و تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی ایجاد شود.

همچنین بخوانید: ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

آیا تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی خوب است یا بد؟

به طور کلی درمان ارتودنسی یک روش درمانی و زیبایی به شمار می آید که می تواند سبب ایجاد یک ظاهر زیبا و لبخند گیرا برای شما بشود. اما در مورد تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی باید گفت در اکثر موارد این تغییر می تواند ساختار شکل و صورت ما را به حالت استاندارد برگردانده و زیبایی بیشتری برای شما ایجاد کند.

درمان ارتودنسی همچنین برای مشکلات بایت ها نیز به کار می رود که در این حالت:

 • در حالت آندربایت که دندان های پایینی جلوتر از بالا قرار دارند، ارتودنسی می تواند ساختار فک ها را به جایگاه صحیح برگردانده و جلو بودن فک پایین را اصلاح کند.
 • در حالت اوربایت دندان های بالا جلوتر از دندان های پایین هستند که در این وضعیت، لب های بالا برجسته تر بوده و فک پایینی دچار تو رفتگی است و ارتودنسی می تواند ظاهر فک را همگون کند.
 • در حالت اپن بایت لب های بالایی برجسته تر بوده و فک پایین تو رفته است. ارتودنسی می تواند این پیش آمدگی را اصلاح و ظاهر فک و لب ها را یکسان کند.
 • در حالت دندان های کج نیز لب ها و دهان قرینه نیستند و ارتودنسی این مشکل را برای دهان و دندان ها برطرف می نماید.

پیشگیری از تغییر فرم لب ها

ممکن است افراد پس از ارتودنسی به این تغییر فرم لب ها عادت نکنند (که عده کمی هستند). برای این افراد می توان گفت لازم است در ابتدا در مورد تغییرات فرم لب ها با پزشک خود این مسئله را مطرح نمایید. پزشک می تواند راهکارهایی را برای جلوگیری این مشکل ارائه کند که از جمله آن ها می توان به استفاده از نوارهای کشنده روی بریس اشاره نمود.

همچنین بخوانید: مدت زمان ارتودنسی دندان چند وقت است؟

تغیر فرم لب پس از ارتودنسی

ویزیت اولیه در سیمادنت کلینیک شامل یک ارزیابی کامل بالینی خواهد بود. بدین ترتیب که بیمار ابتدا در جریان تمامی مشکلات دهان و دندان خود از جمله پوسیدگی های احتمالی قرار می گیرد و اما انجام ایمپلنت و ارتودنسی نیز میتواند برای داشتن لبخندی زیبا به شما کمک کند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین دندانپزشک و متخصص اتودنسی برای زیبایی و سلامت دندان های خود با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به صفحه هزینه دندانپزشکی مراجعه نمایید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین