مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی

مدت زمان استفاده از کش ازتودنسی
۵
(۱)

ایمپلنت و ارتودنسی دندان، دو روش درمانی تخصصی در حوزه دندانپزشکی بوده که به منظور ترمیم دندان ها و اصلاح طرح لبخند فرد بکار گرفته می شوند. شیوه درمانی ارتودنسی برای رفع ناهنجاری ها و ناهماهنگی های موجود در نظم و ترتیب چیدمان دندان های فک بالا و پایین استفاده شده و معمولا تا رسیدن به نتیجه نهایی و اثر بخش آن فرد باید از صبر بسیار بالایی برخوردار باشد. در این بخش قصد داریم تا اطلاعاتی را به صورت خلاصه و مفید راجع به کش ارتودنسی دندان و مدت زمان استفاده از آن برای شما خوانندگان عزیز و محترم به اشتراک بگذاریم؛ همراه ما باشید.

منظور از کش ارتودنسی دندان چیست ؟

متخصص ارتودنسی به منظور تسریع روند بهبودی و درمان فرد مجبور به استفاده از ابزارهای مختلفی هستند که بتوان از طریق این ابزارها ناهماهنگی های موجود میان دندان های شخص را اصلاح کرد. کش ارتودنسی از جمله ابزارهای کاربردی در شیوه ارتودنسی ثابت می باشد که در کنار بریس ها و سیم متصل کننده آن نقش اساسی در صاف و مرتب کردن دندان ها در محل درست خود دارد. این کش ها در ارتودنسی به نام های باند و یا الاستیک نیز شناخته می شوند و معمولا با قرارگیری در بین براکت های نصب شده بر روی دندان ها فک بالا و پایین باعث اعمال فشار بر روی دندان های ناهماهنگ و کمک به تغییر جهت و اصلاح موقعیت آنها خواهد شد.

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت
مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی

مزایای استفاده از کش الاستیک ارتودنسی

استفاده از این بندهای لاستیکی کش مانند به هنگام پشت سر گذاشتن پروسه درمانی ارتودنسی دندان ها از مزایای بسیار زیادی برخوردار بوده که در این بخش به صورت موردی، ما به هر یک از آنها اشاره کرده ایم:

  • اصلاح موقعیت دندان های فک بالا و پایین و قرار گیری آنها در جایگاه اصلی خود
  • اصلاح بایت یا فک های عقب یا جلو آمده و فیت شدن دندان ها و فک بالا و پایین بر روی یکدیگر
  • تسریع روند بهبودی و موفقیت آمیز بودن پروسه درمانی فرد

معایب استفاده از کش ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان با وجود اثربخشی آن در حل مسائل مختلف دندانی، دارای معایب قابل توجهی نیز میباشد. اولاً آنها میتوانند ناراحتی و درد را ایجاد کنند؛ به ویژه در مرحله تنظیم اولیه و پس از اعمال روش های سفت کردن. در برخی موارد بیماران باید درد، زخم دهان و اختلال در خوردن برخی غذا ها را تحمل کنند. علاوه بر این، درمان‌ های ارتودنسی معمولا نیاز به زمانی قابل توجه دارد که گاهی اوقات ممکن است چند سال طول بکشد؛ در این صورت، کش ارتودنسی برای افرادی که برنامه‌ های شلوغ دارند، ناراحتی ایجاد خواهد کرد.

برای نگهداری بریس ها یا تراز کننده ها لازم است روال بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید که برای این کار ممکن است با چالش هایی مواجه شوید. همچنین هزینه کش های ارتودنسی میتواند کمی شما را در استفاده از آن مردد کند؛ چرا که ممکن است همیشه به طور کامل توسط بیمه پوشش داده نشود و بار مالی بر بیماران و خانواده آنها ایجاد کند. در نتیجه مواردی که ذکر شد، خطر بروز عوارض قابل توجه، مانند تحلیل ریشه یا مشکلات لثه که میتواند در طول درمان ارتودنسی ایجاد شود، نظارت دقیق و منظم توسط متخصصین ارتودنسی را ضروری میسازد. بنابراین در حالی که استفاده از کش ارتودنسی دندان میتواند نتایج مفیدی را به همراه داشته باشد، بیماران باید از استفاده از آن، این معایب را در مقابل فواید آن قرار دهند و مناسب بودن کش ارتودنسی را برای خود بسنجند.

مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی دندان چقدر است؟

دکتر ارتودنسی با توجه به شرایط فرد بیمار و روش ارتودنسی که بعد از معاینه و عکسبرداری برای آن برگزیده از نوعی خاص کش به منظور تغییر جهت و اعمال فشار بر جابجایی فک و دندان ها استفاده می کند که شخص ملزم به استفاده از همان نوع کش با تعداد تجویز شده است.

در حقیقت الاستیک ها انواع مختلفی داشته و در صورت عدم اجازه و توصیه پزشک فرد نباید به دلخواه خود با دو برابر کردن هر یک از این کش ها برای تسریع پروسه درمانی خود استفاده نماید؛ چراکه این کار مشکلات بسیاری را برای فک و دندان ها ایجاد خواهد کرد.

همچین از دیگر نکاتی که هنگام استفاده از کش مخصوص ارتودنسی دندان باید درنظر گرفت، زمان استفاده از این کش ها بوده و بدون اجازه پزشک معالج نباید خودسرانه مدت زمان توصیه شده برای استفاده از آن را بیشتر یا کمتر کرد. گذشت زمان و استفاده طولانی مدت از این کش ها باعث ازبین رفتن خاصیت انعطاف پذیری آن ها شده و بهتر است که بعد از استفاده، الاستیک جدیدی را از همان نوع جایگزین الاستیک برداشته شده کرد.

مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی

نحوه عملکرد و جنس کش مورد استفاده در ارتودنسی

در ارتودنسی ما شاهد دو نوع مختلف از الاستیک هستیم که هر یک از آن ها به دلیل خاصیت ارتجاعی خود به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. الاستیک لیگاشور که به اصطلاح انگلیسی از آن به نام (orthodontic tie) نیز یاد می شود، بسیار کوچک بوده و برای پیچیده شدن دور یک براکت بکار گرفته می شود. اما نوع دیگر الاستیک ها کمی بزرگتر بوده و از قطری بیشتری نیز برخوردار است. این نوع کش را به منظور حرکت دادن فک در جهات خاص به دو براکت نصب شده بر روی دندان و یا بیشتر به شیوه های مختلف متصل می کنند.

جنس کش مخصوص ارتودنسی دندان معمولا از نوع لاتکس و از کاربردی ترین و پرمصرف ترین کش های ارتجاعی ارتودنسی به شمار می آید. همچنین در صورت حساسیت فرد از الاستیک هایی با جنس غیر لاتکس کمک می گیرند. به طور کلی عملکرد انواع الاستیک را در کنار بریس ها می توان به اعمال فشار متناوب و جابجایی نامحسوس دندان ها در جهت هم تراز کردن آن ها دانست.

زمان و نحوه استفاده از کش ارتودنسی

استفاده از الاستیک ها بنا بر تشخیص پزشک و مطابق دستور العمل او در طول روز ضروری می باشد. توصیه شده که بیماران به هنگام خواب و یا حتی غذا از این کش ها به صورت مداوم استفاده کرده و بهترین زمان تعویض آنها بعد از اتمام وعده های غذایی است. استفاده دائمی از الاستیک ها سرعت پیشرفت درمان فرد را بهبود بخشیده و در چند روز ابتدایی استفاده از آن ممکن است فک، دهان و دندان های فرد دچار زخم و یا ناراحتی شود.

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و یا رفع پرسش های خود در خصوص انواع ناهنجاری های دهان و دندانی خود با ما از طریق صفحه پرسش و پاسخ در ارتباط باشید و یا برای دریافت نوبت معاینه از طریق صفحه تعیین وقت اقدام نمایید.

نکات مهم در نگهداری کش ارتودنسی

  • هنگام استفاده از کش ارتودنسی باید بیشتر به بهداشت دهان توجه کنید.
  • اگر حس کردید که کش ها شل شده و یا پاره شده اند برای تعویض آنها حتما اقدام کنید.
  • به دلیل اینکه ممکن است در هنگام باز و بسته کردن الاستیک ها درد را حس کنید پس حتما با دقت انجام شود.
  • کش ها زمانی تاثیرگذار خواهند بود که مدام از آنها استفاده شود، پس سعی کنید تا جایی که امکان دارد از کش ها استفاده کنید.
  • از کش های که متخصص ارتودنسی تجویز کرده استفاده کنید و از کش های که مورد تایید نیست استفاده نکنید.
  • دقیقا همان تعداد کش که متخصص تجویز کرده استفاده کنید. کمتر و یا بیشتر کردن تعداد کش ها ممکن است روی روند درمان تاثیر گذار باشد.

مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی

جمع بندی و سوالات متداول

ارتودنسی دندان از تجهیزات مختلفی برخوردار است که برای کسب نتیجه دلخواه از فرآیند درمان استفاده می شود. از اصلی ترین تجهیزات ارتودنسی، کش ارتودنسی است که دارای مزیت های های متعددی برای فردی است که می خواهد مشکل موقعیت فک های خود را اصلاح نمایند. مدت زمانی که شما از کش یا نوارهای لاستیکی با بریس و تراز استفاده می کنید بسته به موارد فردی متفاوت است. برای دستیابی به نتایج مطلوب، این کش های لاستیکی ارتودنسی ممکن است برای چندین هفته یا حتی ماه ها لازم باشد. در این مقاله به طور کامل درباره دلایل استفاده از کش ارتودنسی و مدت زمانی که باید استفاده نمایید به طور کامل توضیح داده شد.

ویزیت اولیه در سیمادنت کلینیک شامل یک ارزیابی کامل بالینی خواهد بود. بدین ترتیب که بیمار ابتدا در جریان تمامی مشکلات دهان و دندان خود از جمله پوسیدگی های احتمالی قرار می گیرد. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین دندانپزشک برای زیبایی و سلامت دندان های خود با بالاترین کیفیت و مناسب ترین هزینه ارتودنسی هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به صفحه هزینه دندانپزشکی مراجعه نمایید. ما در وب سایت خود شرایطی را برای شما فراهم کرده ایم تا به راحتی هرچه تمام به صورت کاملا آنلاین اقدام به رزرو نوبت کنید. استفاده از خدمات آنلاین سایت مجموعه ما می تواند تجربه ای فوق العاده برای شما باشد. علاوه بر این امکان استفاده از خدمات ارتودنسی و ایمپلنت دندان نیز در مجموعه ما برای شما وجود دارد.

چگونه درد ناشی از کش ارتودنسی را تسکین دهیم؟

برای تسکین درد ناشی از کش روی بریس ها، مسکن های بدون نسخه، کمپرس سرد و موم ارتودنسی را برای راحتی در نظر بگیرید. شستشوی آب نمک گرم نیز می تواند به تسکین سوزش کمک کند. در هنگام ناراحتی از رژیم غذایی نرم تری پیروی کنید، دستورالعمل های ارتودنتیست خود را دنبال کنید و در صورت بدتر شدن درد با آنها مشورت کنید.

کش ارتودنسی چگونه کار می کنند؟

الاستیک ها نوارهای لاستیکی کوچکی هستند که نیروی اضافی را به دندان وارد می کنند، به گونه ای که بریس ها به تنهایی نمی توانند. قلاب های ریز روی براکت های بالا و پایین انتخاب شده به عنوان نقاط اتصال استفاده می شود.

آیا می توان با کش ارتودنسی غذا خورد؟

اگر غذای نرمی می خورید که نیازی به جویدن ندارد می توانید آن غذاها را با کش میل کنید. اما اگر نیاز به خوردن چیزی دارید و احساس می‌کنید که کش‌هایتان مانع می‌شوند، می‌توانید آن‌ها را برای مدت کوتاهی بردارید و بعد از مسواک زدن یا بلافاصله بعد از غذا، آن‌ها را جایگزین کنید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین