مزایا و کاربرد ارتودنسی با لیزر چیست؟

ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی با لیزر یکی از انواع پیشرفته، گران قیمت و پرطرفدار ارتودنسی دندان در میان متقاضیان است. این روش از خدمات درمانی و زیبایی دندانپزشکی با استفاده از انواع خاصی از لیزرهای مدرن انجام شده و حداقل میزان آسیب و عوارض پس از درمان را به دنبال خواهد داشت. یکی از ویژگی ها و مزایای قابل توجه انجام ارتودنسی دندان با لیزر، امکان برداشتن بافت های اضافی لثه بدون نیاز به جراحی، بی حسی و خونریزی است.

ارتودنسی دندان با لیزر توسط دکتر داودیان

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی به یکی از خدمات زیبایی و درمانی دندانپزشکی گفته می ‌شود که توسط متخصص ارتودنسی انجام شده و در صورت رعایت اقدامات پس از درمان، پیگیری جلسات ویزیت و انتخاب بهترین روش بنا به تشخیص دندانپزشک، نتایج رضایت بخشی را به دنبال خواهد داشت. ارتودنسی دندان علاوه بر تاثیر بسیار زیاد در اصلاح طرح لبخند و برطرف نمودن ناهنجاری های اسکلتی فکی، تاثیر فراوانی در پیشگیری از عفونت های پنهان دهان و دندان، پوسیدگی های عمیق و شکستگی های پنهان دندانی خواهد داشت.

همچنین بخوانید: ارتودنسی سریع

ارتودنسی با لیزر

ارتودنسی با لیزر چیست؟

یکی از انواع مدرن و پرطرفدار ارتودنسی دندان، ارتودنسی با لیزر است. این روش معمولا به منظور از بین بردن و مسطح نمودن غیر طبیعی لثه، ساختارهای نامناسب دندانی و برداشت قسمتی از بافت لثه به منظور نصب بریس در متقاضیان انجام خواهد شد. کاهش مدت زمان درمان یکی از مهمترین و از مزایای درمان ارتودنسی با لیزر بوده و طیف وسیعی از طرفداران را به خود جلب نموده است.

لیزر در دندانپزشکی

مزایای ارتودنسی دندان با استفاده از لیزر

  • کاهش ریسک خونریزی به حداقل ممکن
  • کاهش مدت زمان طول دوره درمان
  • تسریع روند بهبودی
  • ریسک ابتلا به عفونت و خونریزی های دندانی
  • عدم نیاز به بی حسی، بیهوشی و تحمل درد شدید
  • امکان انجام اقدامات درمانی بسیار دقیق
ارتودنسی با لیزر

همچنین بخوانید: درمان ایمپلنت راهی برای دندان از دست رفته

موارد کاربرد ارتودنسی با لیزر چیست؟

تسهیل و تسریع در حرکت دندان ها:

یکی از مهمترین و بهترین موارد کاربرد دندان با استفاده از لیزر، تسریع و فرایند جابجایی و مرتب شدن دندان ها به دنبال رها شدن بافت لثه پس از تابش نور لیزر در این روش است.

برداشتن بافت اضافی لثه:

جدا کردن و برداشتن بافت اضافی لثه و کنار زدن آن از سطح دندان های نهفته، یکی دیگر از موارد کاربرد ارتودنسی با لیزر به منظور کاهش ریسک خونریزی و جراحی در متقاضیان این روش درمانی است. بافت اضافی و یا الحاقات عضله توسط لیزر، کمک شایان ذکری به تسهیل براکت گذاری نموده مشکلات ایجاد شده در این پروسه را کاهش خواهد داد.

جدا کردن فرنوم:

یکی از دلایل ایجاد کننده فواصل بیش از حد بین دندانی، بزرگ بودن بافت فرنوم و ناهنجاری های موجود در این بافت متصل کننده لثه به دهان است. استفاده از لیزر در درمان ارتودنسی، نیاز به جراحی فرنکتومی را مرتفع نموده و امکان حرکت بافت فرنوم را برای دندان پزشک فراهم آورده است.

ارتودنسی با لیزر

کاهش ریسک ابتلا به آفت دهانی:

متاسفانه زخم و آفت‌ های دهانی یکی از عوارض اجتناب ناپذیر ارتودنسی دندان بوده و به دلیل نیروی قابل توجه بریس ها بر روی دندان و لثه ایجاد می گردد. استفاده از لیزر در روش درمانی ارتودنسی با لیزر قادر به ایجاد بی حسی موضعی و کاهش درد در ناحیه اعمال فشار و پیشگیری از بروز زخم و آفت ‌های دهانی خواهد بود. این روش از انواع ارتودنسی برای افراد مبتلا به مشکلات دهانی بسیار مناسب بوده و هیچ عارضه جانبی را ایجاد نخواهد نمود.

تراز کردن خط لثه:

یکی از مهمترین مراحل پایانی پس از نصب تجهیزات ارتودنسی، بررسی خط لثه و لبه های دندان به منظور اطمینان از تراز بودن آنها و شکل گیری صحیح پس از پایان دوره درمان است. امروز استفاده از لیزر در ارتودنسی امکان را برای دندانپزشک فراهم آورده است تا با استفاده از انرژی حاصل از تابش لیزر در پایان کار، تراز بودن و تقارن دندان‌ها را بررسی نموده و از آن اطمینان حاصل نماید.

خطرات و عوارض ناشی از ارتودنسی لیزری

ارتودنسی با لیزر

شکل کلی عارضه جانبی مشخص و خطرناکی در جمعیت متقاضیان ارتودنسی با لیزر مشاهده نشده و تنها آسیب ایجاد شده معمولا به شکل سرخی و سوزش بسیار کوتاه مدت پس از انجام درمان خواهد بود.

هزینه ارتودنسی دندان با لیزر

یکی از سوالات و دغدغه های رایج در خصوص اقدام به ارتودنسی دندان با استفاده از لیزر، هزینه ‌های انجام این درمان است. پیش از هر چیز باید توجه داشت که هیچ یک از هزینه های درمانی خدمات زیبایی و درمانی دندانپزشکی تحت پوشش بیمه های درمانی قرار نداشته و بر عهده بیمار خواهد بود. متاسفانه هزینه های مورد نیاز به منظور انجام ارتودنسی با لیزر نسبت به سایر روش های ارتودنسی بیشتر بوده و بسته به شرایط بیمار متفاوت خواهد بود.

در صورت وجود هر گونه پرسش در خصوص انواع ناهنجاری های دهان و دندانی و روش های درمانی همچون ارتودنسی و ایمپلنت با متخصصین ما از طریق صفحه تماس با ما و یا صفحه پرسش و پاسخ در ارتباط باشید.

همچنین بخوانید: ارتودنسی از پشت دندان

به اشتراک بگذارید :