هزینه ارتودنسی و قیمت در ۱۴۰۱ چقدر است؟

بررسی هزینه ارتودنسی

ارتودنسی یکی از درمان های زیبایی دندان است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به طور کلی باید بدانید این روش به صورت های مختلفی برای اصلاح ناهماهنگی های دهان و فک انجام می گیرد. حال در اینجا نکته ای که بسیار مورد توجه افراد قرار می ‌گیرد در خصوص قیمت و هزینه ارتودنسی دندان است که برای اطلاع از این هزینه شما می توانید به صورت آنلاین از کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت کمک بگیرید.

هزینه ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۱

در صورتیکه دندان های شما دچار ناهنجاری باشد و به شکل ناهماهنگ در فک قرار گرفته باشند و بخواهید اقدام به صاف کردن آن کنید، بهترین روش استفاده از ارتودنسی است. حال در اینجا طبیعتا سوال بسیار مهمی که برای افراد پیش می آید، در خصوص قیمت ارتودنسی می باشد. به یاد داشته باشید قیمت ارتودنسی در هر سال متفاوت بوده و اگر شما بخواهید به صورت به روز شده از قیمت ارتودنسی اطلاع پیدا کنید، به قسمت تعرفه دندانپزشکی ۱۴۰۱ مراجعه نمایید و یا برای اطلاع دقیقتر می توانید در جلسه اول مشاوره با متخصص ارتودنسی خود از ریز جزییات و هزینه ها مطلع شوید.

قیمت ارتودنسی

پرداخت اقساطی (قسطی) هزینه ارتودنسی دندان

هزینه های ارتودنسی در سیمادنت کلینیک به صورت اقساطی است. شرایط پرداخت قسطی هزینه ارتودنسی به این صورت است که: یک سوم پیش پرداخت و الباقی ۶-۸ ماه تقسیط می گردد.

علاوه بر آنچه بیان شد لازم است بدانید قیمت ارتودنسی طبیعتاً بسته به موارد مختلفی تعیین می شود. مثلاً از جمله مهمترین عوامل موثر، نوع ارتودنسی بکار رفته است. طبیعتاً از آنجایی که انواع ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی تفاوت هایی با هم دارند، هر کدام از آنها قیمت های متفاوتی نیز خواهند داشت.

به طوری که هزینه ارتودنسی با براکت های معمولی یا براکت های رنگی کمتر از قیمت ارتودنسی نامرئی می باشد. همچنین دقت داشته باشید ارتودنسی فک بالا و پایین نیز با یکدیگر متفاوت است. هزینه ارتودنسی فک بالا کمتر از فک پایین است.

علاوه بر این اگر متخصص ارتودنسی تشخیص به استفاده از هدگیر برای ارتودنسی دهد، طبیعتا قیمت کل ارتودنسی افزایش می یابد. میزان پیچیدگی درمان و میزان کج بودن دندان های شما نیز به طور حتم از دیگر مواردی است که در قیمت ارتودنسی تاثیر می گذارد. نوع پوشش بیمه، مدت زمان درمان، سن و سال بیمار و نوع سیستم یا تجهیزات به کار رفته در طول درمان از دیگر موارد تاثیر گذار در قیمت ارتودنسی می باشد.

عوامل موثر در قیمت و هزینه ارتودنسی دندان

احتمال زیاد شما هم برای قیمت ارتودنسی با قیمت های مختلفی روبرو شده اید. برخی از عواملی که روی هزینه تاثیر میگذارد را مطرح می کنیم:

سن بیمار

برای اینکه ارتودنسی بهتر جواب دهد بهتر است در سنین پایین این کار انجام شود. با اینکه ارتودنسی در سنین بالا هم انجام میشود اما هم هزینه بالاتری دارد و هم درمان کمی سخت تر و طول درمان ارتودنسی بیشتر خواهد بود.

تخصص دندانپزشک

یکی از عواملی که بر هزینه ارتودنسی تاثیر میگذارد، تخصص و تجربه ارتودنتیست است. قطعا قیمت ارتودنسی توسط متخصص هزینه بالاتری دارد؛ اما انجام ارتودنسی توسط متخصص می تواند شما را درگیر عوارض کمتر ، طول درمان را کوتاه تر کند و نتیجه بهتری را برای شما رقم بزند.

روش ارتودنسی

همانطور که میدانید ارتودنسی با روش های مختلفی انجام می شود. اما اینکه چه روشی مناسب شما است باید توسط متخصص تشخیص داده شود. ارتودنسی ثابت هزینه بیشتری نسبت به ارتودنسی متحرک دارد. و در بین انواع مختلف ارتودنسی ثابت، نوع لینگوال به دلیل اینکه نیاز به تجربه و تخصص بیشتری دارد، هزینه بیشتری را برای شما رقم خواهد زد.

مدت زمان مورد نیاز برای انجام ارتودنسی

هر چقدر طول درمان برای شما کوتاه تر باشد، هزینه هم کمتر خواهد شد. اما در شرایطی که مشکلات دهان و دندان بیشتر باشد و طول درمان را افزایش دهد، می بایست هزینه بیشتری را بپردازید.

هزینه انواع ارتودنسی در سیمادنت چقدر است؟

درمان ارتودنسی با روش های مختلفی انجام میشود. شخصی که دچار ناهنجاری های فک و دندان است برای اصلاح شکل ظاهری دندان های خود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه میکند. متخصص با توجه به مهارت و تجربه ای که دارد، بهترین روش درمان و بهترین نوع ارتودنسی را به شخص پیشنهاد خواهد کرد.

در کل سه نوع روش ارتودنسی وجود دارد: ارتودنسی ثابت، متحرک و نامرئی. این طبیعی است که هر چه روش ارتودنسی به کار رفته جدیدتر باشد، هزینه بیشتر خواهد شد. در ادامه به بررسی هزینه انواع ارتودنسی می پردازیم:

هزینه ارتودنسی ثابت

یکی از رایج ترین انواع ارتودنسی، نوع ثابت آن است. که در آن ناهنجاری های دندان با کمک براکت و سیم های فلزی درمان می شود. به دلیل اینکه متخصص در این روش می تواند از ابزارهای مختلفی استفاده کند، خیلی از نامرتبی های دندان با شدت های مختلف با این روش، درمان خواهد شد. بازه قیمت ارتودنسی ثابت بین ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان (در سال ۱۴۰۱) خواهد بود.

اگر در این مدل ارتودنسی، نیاز به کشیدن دندان باشد، هزینه حدودا ۳۲ میلیون تومان و اگر نیاز به کشیدن دندان نباشد، قیمت ارتودنسی ۳۰ میلیون تومان خواهد بود.

هزینه ارتودنسی متحرک

این نوع ارتودنسی قابلیت این را دارد که طی درمان، دستگاه ارتودنسی جدا شود. از این مدل ارتودنسی برای درمان ناهنجاری ها و نامرتبی های خفیف دندان استفاده می شود. قیمت ارتودنسی متحرک در سیمادنت کلینیک، برای هر دو فک حدودا ۲۴ میلیون تومان خواهد بود.

هزینه ارتودنسی نامرئی

در این نوع درمان، از ابزارهایی برای درمان کجی دندان ها استفاده می شود که جنس آن پلاستیک شفاف و همرنگ دندان ها است و دیده نمی شود. از این مدل ارتودنسی برای درمان نامرتبی های خفیف دندانی استفاده می شود. اما هزینه ارتودنسی در این مدل به شرکت سازنده الاینرهای شفاف ارتودنسی بستگی دارد. به دلیل اینکه شرکت های سازنده در ایران نمایندگی ندارند، برای محاسبه قیمت ارتودنسی نامرئی، علاوه بر هزینه ساخت الاینر، باید هزینه ارسال آن از کشورهای همسایه به ایران را اضافه کنید.

هزینه ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال سیم‌ها و براکت‌ها را در پشت دندان قرارمی‌دهند. این ارتودنسی جزء ارتودنسی نامرئی به‌حساب می‌آید و در درمان بزرگسالان بسیار پرطرفدار است. ارتودنسی لینگوال در مقایسه با ارتودنسی ثابت به دقت، ظرافت و زمان بیشتری نیاز دارد، چرا که براکت‌ها و سیم‌ها پشت دندان قرارمی‌گیرند. به همین دلیل هزینه ارتودنسی لینگوال بیش از ارتودنسی ثابت است. همچنین هزینه ارتودنسی لینگوال نسبت به بیماران مختلف متفاوت خواهد شد، زیرا وضعیت فک و دندان هر بیمار ایجاب می‌کند که ارتودنسی لینگوال برای هرفرد متفاوت از دیگری باشد.

هزینه ارتودنسی با بریس سرامیکی

همانطور که ذکر شد یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار در ارتودنسی نوع ارتودنسی به کار رفته می باشد. در این خصوص باید بدانید یکی از انواع ارتودنسی ها ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی است که جزو پرطرفدار ترین روش ها بوده و بسیار مورد توجه بزرگسالان قرار میگیرد. دقت داشته باشید در این روش از براکت های سرامیکی استفاده شده که چندان مشخص نمی باشند و در نتیجه قیمت این ارتودنسی نسبت به دیگر انواع روش های درمان بیشتر خواهد بود.

 

 

قیمت ارتودنسی با بریس سرامیکی

 

 

 

 

هزینه ارتودنسی با بریس سلف لایتینگ

 

 

قیمت ارتودنسی با بریس سلف لایتینگ

یکی دیگر از روش های ارتودنسی، ارتودنسی دیمون است که در آن از بریس های سلف لایتینگ استفاده می‌ شود. این روش که بهترین روش جهت درمان و اصلاح ناهماهنگی ‌های دندان است، بسیار راحت تر از دیگر روش ها بوده و در طول دوره درمان به جلسات کمتری جهت تنظیم سیم خواهد داشت. البته به طور حتم قیمت این روش نیز همچون دیگر روش های ارتودنسی بسیار وابسته به میزان ناهنجاری های دندان می باشد.

هزینه ارتودنسی دیمون

در ارتودنسی دیمون از براکت‌های خودتنظیم استفاده می‌شود. یعنی براکت‌ها به‌طور خودکار تنگ‌تر می‌شوند و نیاز به مراجعه به پزشک کمتر است. هزینه ارتودنسی دیمون بیش از دیگر روش‌های ارتودنسی است، اما این روش از نظر اقتصادی توجیه دارد؛ زیرا مراجعه به پزشک کاهش می‌یابد.

همچنین در این روش فشار به دندان‌ها کم و ملایم است و این سبب می‌شود تا ارتودنسی بسیار  آسان‌تر و راحت‌تر باشد. هزینه ارتودنسی دیمون را از حداقل ۱۰ میلیون تومان برای یک فک تخمین می‌زنند. اما برای اطلاع از قیمت دقیق آن لازم است با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.

هزینه‌ های جانبی ارتودنسی دندان

ارتودنسی غیر از هزینه‌های اصلی هزینه‌های جانبی نیز دارد. هزینه‌های جانبی ارتودنسی به این شرح هستند:

 • کشیدن دندان: ممکن است لازم باشد که دندان پزشک برخی از دندان‌ها مانند دندان عقل را بکشد، تا برای حرکت دیگر دندان‌ها جای خالی به‌وجود آید.
 • درمان بیماری‌های دهان و دندان: اگر دندان بیمار پوسیدگی داشته باشد، باید پیش از ارتودنسی ترمیم شود.
 • هزینه‌های عکس‌برداری
 • هزینه نگهدارنده ارتودنسی: پس از اتمام درمان ارتودنسی، لازم است که از دندان‌ها مراقبت شود، تا وضعیت دندان‌های ارتودنسی شده تثبیت شود. برای این کار از ریتینر یا نگهدارنده‌ی ارتودنسی استفاده می‌شود.
 • هزینه استفاده از هدگیر: هدگیر دستگاهی خارج دهانی است که برای تراز کردن فک کودکان به‌کار می‌رود.
 • هزینه استفاده از فیس ماسک: فیس ماسک نیز یک دستگاه متحرک خارج دهانی است که برای اصلاح جلوبودن فک کودکان به‌کارمی‌رود.
 • ارتوسرجری: اگر بیمار علاوه بر دندان‌های نامرتب، انحراف فک نیز داشته باشد، باید به همراه ارتودنسی جراحی فک نیز انجام دهد. به درمان ارتودنسی همراه با جراحی فک ارتوسرجری می‌گویند و هزینه جراحی فک جدا از هزینه است.
 • چسباندن مجدد براکت شکسته

 

شما می توانید برای اصلاح ناهنجاری های فک و دندان خود اعم از ارتودنسی و ایمپلنت از یک جلسه مشاوره و معاینه بهره مند شوید؛ در این خصوص می توانید از تعیین نوبت آنلاین مشاهده نمایید. همچنین می توانید پرسش های خود را از قسمت پرسش و پاسخ با متخصصان سیمادنت کلینیک در میان بگذارید.

جدول قیمت ارتودنسی دندان در سال ۱۴۰۱

 

نوع درمان / نام دستگاههزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۱ (به تومان)
ارتودنسی ثابت دو فک بدون کشیدن دندان۳۰,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی ثابت دو فک با کشیدن دندان۳۲,۰۰۰,۰۰۰
ارتوسرجری (ارتودنسی جهت جراحی فک)  ۴۰,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی دیمون (به ازای هرفک اضافه می شود)۱۰,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی شبه دیمون (به ازای هرفک اضافه می شود)۵,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی سرامیکی (به ازای هر فک اضافه می شود)۱۰,۰۰۰,۰۰۰
ارتودنسی متحرک دو فک۲۴,۰۰۰,۰۰۰
فیس ماسک۲۵,۰۰۰,۰۰۰
دستگاه فانکشنال۲۵,۰۰۰,۰۰۰
هدگیر۱۰,۰۰۰,۰۰۰
فیکس ریتینر هر فک۲,۵۰۰,۰۰۰
تعویض پلاک متحرک هر فک۲,۵۰۰,۰۰۰
چسباندن مجدد براکت شکسته معمولی۵۰۰,۰۰۰
چسباندن مجدد براکت شکسته دیمون۶۰۰,۰۰۰
چسباندن مجدد براکت شکسته براکت سرامیکی۷۰۰,۰۰۰
ترمیم فیکس ریتینر (هر ناحیه)۵۰۰,۰۰۰
ریتینر ثابت خلفی (هر ناحیه)۷۰۰,۰۰۰
الکتروسرجری هر دندان۶۰۰,۰۰۰
تسریع ارتودنسی با لیزر (هرجلسه)۶۰۰,۰۰۰
ارتودنسی ۴×۲ دو فک۲۵,۰۰۰,۰۰۰
تعویض نک پد۵۰۰,۰۰۰
تعویض فیس بو۵۰۰,۰۰۰
تنظیم لبه دندان (به ازای هر فک)۵۰۰,۰۰۰
دستگاه هایریکس۱۰,۰۰۰,۰۰۰
هزینه هوک جراحی + قالبگیری استیج۳,۰۰۰,۰۰۰
مینی اسکرو۲,۵۰۰,۰۰۰

روش های کاهش هزینه ارتودنسی دندان

برای کاهش هزینه ارتودنسی، روش‌های زیر را به‌کار ببندید:

 • مراجعه به ارتودنتیست حاذق و متبحر: اگر به متخصصی مراجعه کنید که مناسب‌ترین روش ارتودنسی را برای فک و دندان شما تشخیص دهد، در بسیاری از هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهید کرد.
 • مراجعات منظم و پیگیر به ارتودنتیست
 • رعایت بهداشت دهان و دندان: از آن‌جا که بین پلاک‌ها و براکت‌ها جرم باقی می‌ماند، مسواک زدن مرتب، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه، از پوسیدگی دندان‌های ارتودنسی شده جلوگیری می‌کند.
 • پرهیز از غذاهای چسبناک و سفت: غذاهای چسبناک و سفت ممکن است به براکت‌ها آسیب بزند. درصورتی‌که براکتی آسیب ببیند، برای نصب مجدد آن‌ها متحمل هزینه خواهید شد.

سوالات متداول در مورد هزینه و قیمت ارتودنسی

هزینه ارتودنسی با بیمه تامین اجتماعی چقدر است؟

همانطور که پیشتر هم اشاره شد یکی دیگر از موارد موثر در قیمت ارتودنسی دندان، نوع بیمه به کار رفته می باشد. به طور کلی باید بدانید استفاده از بیمه برای خدمات زیبایی دندان کمی سخت است؛ زیرا معمولا بیمه برای مشکلات درمانی هزینه پرداخت می ‌کند. از آنجایی که ارتودنسی جزو روش های زیبایی دندانپزشکی است، بیمه به طور مستقیم هیچ کدام از هزینه ‌های آن را پرداخت نمی‌ کند. 

قیمت ارتودنسی دندان فاصله دار چقدر است؟

اگر فاصله‌ی بین دو دندان بیشتر از ۰.۵ میلیمتر باشد، به آن دیاستما گفته می‌شود. برای اصلاح این فاصله می‌توان از روش‌هایی چون روکش، کامپوزیت، لمینت و ارتودنسی بهره گرفت. اما متخصصان ارتودنسی را بیشتر از سایر روش‌ها توصیه می‌کنند. هزینه ارتودنسی دندان فاصله‌دار بسته به نوع ارتودنسی، میزان فاصله و وضعیت فک متفاوت است. اما در هرصورت هزینه ارتودنسی دو دندان جلو بیشتر است. ممکن است هزینه ارتودنسی دندان‌های جلو بیش از سایر دندان‌ها باشد، زیرا از روش‌هایی استفاده می‌کنند که زیبایی لبخند فرد را حفظ کند.

هزینه ارتودنسی تک دندان چقدر است؟

ارتودنسی یک دندان به‌طور جداگانه ممکن نیست و یک دندان باید در کنار دیگر دندان‌ها درنظر گرفته شود؛ با این حال هزینه ارتودنسی دندان‌هایی که بسیار نامرتب باشند و ازدحام زیادی داشته باشند، بیشتر از هزینه ارتودنسی دندان‌هایی خواهد بود که نامرتبی آن‌ها کم باشد.

هزینه ارتودنسی دندان کودکان چقدر است؟

هزینه ارتودنسی دندان کودکان نیز به وضعیت فک و دندان هر کودک، روش ارتودنسی و مدت زمان درمان بستگی دارد. هزینه را از ۸ میلیون تومان برای یک فک تا ۱۵ میلیون تومان تخمین می‌زنند.

۴.۹/۵ - (۱۶ votes)
برچسب ها
به اشتراک بگذارید :

دیدگاه ها:

 1. admin-hasanabadi گفت:

  سلام هزینه ارتودنسی تک دندان چقدره/؟

 2. محمدعلی گفت:

  سلام ببخسید هزینه ریتینر چقدر هست؟

  1. admin-hasanabadi گفت:

   ریتینر ثابت خلفی برای هر ناحیه ۷۰۰ تومن هست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین