طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی

اکثر افراد زمانی که تصمیم به انجام ارتودنسی دندان می گیرند، مدت نگهداری و طول درمان ارتودنسی به یکی از دغدغه های ذهنی شان تبدیل می شود. به طور میانگین، ارتودنسی چیزی حدود ۲۴ ماه برای تکمیل درمان، به زمان احتیاج دارد. اما برخی از بیماران طی ۱۲ ماه نتیجه مطلوب دریافت می کنند. اما از طرفی هستند کسانی که حتی با گذشت ۳ سال از شروع درمان، دندان هایشان مرتب و هماهنگ نشده است.

در این میان باید خاطر نشان کرد؛ ارتودنسی روشی برای درمان تمامی مشکلات دندان نیست. درواقع منحصر به فرد بودن موقعیت فک و دندان هر فرد نشان می دهد که نمیتوان زمان دقیقی را برای طول درمان ارتودنسی مشخص کرد. اما با این حال عواملی وجود دارد که میتواند این مدت زمان را کاهش و یا افزایش دهند.

اگر میخواهید برای داشتن دندان هایی مرتب و لبخندی زیبا به سراغ ارتودنسی بروید، ویزیت اولیه متخصص ارتودنسی میزان ناهنجاری و درمان های لازم را تشخیص می دهد. لازم است تا با مواردی که طول درمان را تحت تاثیر قرار می دهد آشنا شوید. از همین رو در ادامه مقاله قصد داریم به مواردی را که روی طول درمان ارتودنسی تاثیر میگذارد، بپردازیم.

طول درمان ارتودنسی چقدر است

عوامل تاثیرگذار در طول درمان ارتودنسی

در علم پزشکی و دندانپزشکی عوامل میتواند طول درمان انواع مشکلات را تعیین کند. از همین رو نمیتوان به طور حتم عواملی را به یک موضوع تعمیم داد. اما با این حال تاکنون اثبات شده که براساس عوامل زیر، طول درمان ارتودنسی میتواند دستخوش تغییرات شود. بیایید این عوامل را بشناسید.

*نوع درمان

امروزه بیماران بسیار زیادی با توجه به نوع و البته شدت بیماری شان به سراغ درمان ارتودنسی میروند. ارتودنسی نیز به صورت بریس های فلزی و سنتی، بریس های سرامیکی و نامرئی روی دندان هایشان اجرایی می شود. بریس هایی فلزی که همانطور که از اسمشان پیداست، ضد زنگ است. این نوع بریس ها کمک میکند نسبت به روش های دیگر عملکردی قوی تر داشته باشد. البته ارتودنسی های سرامیکی و نامرئی از نظر ظاهری، زیبایی بیشتری داشته باشد اما تاثیرگذاری آن بسیار اندک است! پس انتخاب نوع ارتودنسی میتواند بر طول درمان آن تاثیر بگذارد.

*سن

بیمارانی که در سنین پایین تری قرار دارند، زودتر از بزرگسالان به نتیجه مطلوب می رسند. دلیل این اتفاق هم به در حال رشد بودن فک آنها برمیگردد که باعث حرکت راحت و قرارگیری دندان ها در جای خود برمیگردد. البته منظور این نیست که تمامی بزرگسالان به بیش از ۲ سال برای ارتودنسی نیاز دارند، زیرا باز هم عواملی هستند که میتواند طول درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

*شدت مشکلات دندان

از دیگر عوامل تعیین کننده در طول درمان ارتودنسی، مشکلات دندان های بیمار که به آن مال اکلوژن یا همان اختلالات فکی و دندانی نیز گفته می شود. در مواردی که فاصله و شلوغی خفیفی میان دندان ها وجود داشته باشد، درمان در طی مدت ۱۲ ماه یا حتی کمتر انجام میگیرد. اما در زمانی که شدت شلوغی زیاد بوده یا بیمار دارای دندان های بیرون زده باشد، مسلما زمان بیشتری برای رسیدن به نتیجه مطلوب احتیاج است.

*رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر در زمان قرارگیری ارتودنسی در دهان، بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، امکان خرابی دندان ها و حتی عفونت لثه وجود دارد. این مسئله به تنهایی میتواند افزایش قابل توجهی در طول درمان ارتودنسی داشته باشد. پس از اتمام طول درمان نیز باید از نگهدارنده هایی استفاده کنید که به آن ریتینر میگویند. این ریتینرها دندان را در جایگاه خود ثابت نگه میدارند. زیرا این امکان وجود دارد که پس از ارتودنسی دندان دوباره به حالت اولیه برگردد. باید ریتینرها را برای مدت، شب و روز در دهان خود نگهدارید تا دندان ها به جایگاه ثابتی برسند.

مقاله پیشنهادی: هزینه ارتودنسی در سیمادنت کلینیک چقدر است؟

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت

عوامل تاثیرگذار در طول درمان ارتودنسی

کلام آخر

حال دانستید طول درمان ارتودنسی چقدر بوده و چطور میتوانید با رعایت برخی نکات، طول درمان آن را کاهش و یا حتی افزایش دهید. البته برخی از مسائل به هیچ عنوان دست شما نیست! به عنوان مثال شدت خرابی دندان ها را نمیتوان مسئله ای دانست که شما در آن دخیل هستید.

برای اینکه بتوانید دندان هایی زیبا، سالم و البته لبخندی دلنشین داشته باشید، باید گام هایی را در این مسیر بردارید که ارتودنسی یکی از آنهاست. البته انتخاب دکتر ارتودنسی حاذق و کاربلد در این مسیر بسیار تاثیرگذار بوده و حتی میتواند در تصمیم گیری شما اثر داشته باشد.

ویزیت اولیه دندان در سیمادنت کلینیک یک ارزیابی کامل بالینی است. بدین ترتیب که بیمار ابتدا در جریان تمامی مشکلات دهان و دندان خود از جمله پوسیدگی های احتمالی قرار می گیرد و اما انجام ایمپلنت دندان و ارتودنسی نیز میتواند برای داشتن لبخندی زیبا به شما کمک کند.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی برای زیبایی و سلامت دندان های خود با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما به صفحه تعرفه دندانپزشکی مراجعه نمایید.

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین