طول درمان ارتودنسی

طول درمان ارتودنسی

اکثریت افراد زمانی که تصمیم به انجام ارتودنسی می گیرند، مدت نگهداری و طول درمان ارتودنسی به جهت درمان نهایی به یکی از دغدغه های ذهنی شان تبدیل می شود. به طور میانگین، ارتودنسی چیزی حدود ۲۴ ماه برای تکمیل درمان، به زمان احتیاج دارد. برخی از بیماران اما در طی ۱۲ ماه نتیجه مطلوب را دریافت می نمایند. اما هستند کسانی که حتی با گذشت ۳ سال از شروع درمان، هنوز دندان هایشان به جایگاه صحیح و ثابتی دست پیدا نکرده است.

در این میان باید خاطر نشان کرد؛ ارتودنسی روشی برای درمان تمامی مشکلات دندان نیست. درواقع منحصر به فرد بودن موقعیت فک و دندان هر فرد نشان می دهد که نمیتوان زمان دقیقی را برای طول درمان مشخص نمود. اما با این حال عواملی وجود دارد که میتواند این مدت زمان را کاهش و یا افزایش بخشد.

اگر میخواهید برای داشتن دندان هایی مرتب و لبخندی زیبا به سراغ ارتودنسی بروید، و با ویزیت اولیه دکتر ارتودنسی میزان ناهنجاری و درمان های لازم را تشخیص می دهد. لازم است تا با مواردی که طول درمان را تحت تاثیر قرار می دهد آشنا شوید. از همین رو در ادامه این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

بهترین دندان پزشک ارتودنسی

عوامل تاثیرگذار در در طول درمان ارتودنسی

در علم پزشکی و دندانپزشکی عوامل میتواند طول درمان انواع مشکلات را تعیین کند. از همین رو نمیتوان به طور حتم عواملی را به یک موضوع تعمیم دهیم. اما با این حال تاکنون اثبات شده که براساس عوامل زیر، طول درمان ارتودنسی میتواند دستخوش تغییرات شود. بیایید این عوامل را بشناسید.

*نوع درمان

امروزه بیماران بسیار زیادی با توجه به نوع و البته شدت بیماری شان به سراغ ارتودنسی میروند. ارتودنسی نیز به صورت بریس های فلزی و سنتی، بریس های سرامیکی و نامرنی بر روی دندان هایشان اجرایی می شود. بریس هایی فلزی که همانطور که از اسمشان پیداست ضد زنگ بوده که کمک میکند نسبت به روش های دیگر عملکردی قوی تر داشته باشد. البته ارتودنسی های سرامیکی و نامرئی از نظر ظاهری، زیبایی بیشتری داشته اما تاثیرگذاری آن بسیار اندک است! پس انتخاب نوع ارتودنسی میتواند بر طول درمان آن تاثیر بگذارد.

*سن

خب بیمارانی که در سنین پایینتر قرار دارند زودتر از بزرگسالان به نتیجه مطلوب می رسند. دلیل این اتفاق هم به در حال رشد بودن فک آنها برمیگردد که باعث حرکت راحت دندان ها و قرارگیری آنها در جای خود برمیگردد. البته منظور این نیست که تمامی بزرگسالان به بیش از ۲ سال برای ارتودنسی نیاز دارند، زیرا باز هم عواملی هستند که میتواند طول درمان را تحت تاثیر قرار دهد.

*شدت مشکلات دندان

از دیگر عوامل تعیین کننده در طول درمان ارتودنسی، مشکلات دندان های بیمار که به آن مال اکلوژن یا همان اختلالات فکی و دندانی نیز گفته می شود. در مواردی که فاصله و شلوغی خفیفی میان دندان ها وجود داشته باشد، درمان در طی مدت ۱۲ ماه یا حتی کمتر انجام میگیرد. اما در زمانی که شدت شلوغی زیاد بوده یا بیمار دارای دندان های بیرون زده باشد، مسلما زمان بیشتری برای رسیدن به نتیجه مطلوب احتیاج است.

*رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر در زمان قرارگیری ارتودنسی در دهان، بهداشت دهان و دندان را رعایت نکنید، امکان خرابی دندان ها و حتی عفونت لثه وجود دارد. این مسئله به تنهایی میتواند افزایش قابل توجهی در طول درمان ارتودنسی داشته باشد. پس از اتمام طول درمان نیز باید از نگهدارنده هایی استفاده کنید که به آن ریتینر میگویند. این ریتینرها دندان را در جایگاه خود ثابت نگه میدارند. زیرا این امکان وجود دارد که پس از ارتودنسی دندان دوباره به حالت اولیه برگردد. باید ریتینرها را برای مدت، شب و روز در دهان خود نگهدارید تا دندان ها به جایگاه ثابتی برسند.

مقاله پیشنهادی: هزینه ارتودنسی در سیمادنت کلینیک چقدر است؟

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت

Pediatric orthodontics

کلام آخر

حال دانستید طول درمان ارتودنسی چقدر بوده و چطور میتوانید با رعایت برخی نکا، طول درمان آن را کاهش و یا حتی افزایش دهید. البته برخی از مسائل به هیچ عنوان دست شما نیست! به عنوان مثال شدت خرابی دندان ها را نمیتوان مسئله ای دانست که شما در آن دخیل هستید.

برای اینکه بتوانید دندان هایی زیبا، سالم و البته لبخندی دلنشین داشته باشید، باید گام هایی را در این مسیر بردارید که ارتودنسی یکی از آنهاست. البته انتخاب دکتر ارتودنسی حاذق و کاربلد در این مسیر بسیار تاثیرگذار بوده و حتی میتواند در تصمیم گیری شما اثر داشته باشد. پس توصیه می کنیم حتما به بخش تماس باما سایت سری بزنید و با دندانپزشکان ما ارتباط برقرار کنید. آنها با ترتیب دادن یک جلسه مشاوره، شما را در رسیدن به نتیجه مطلوب یاری خواهند کرد.

ویزیت اولیه در سیمادنت کلینیک شامل یک ارزیابی کامل بالینی خواهد بود. بدین ترتیب که بیمار ابتدا در جریان تمامی مشکلات دهان و دندان خود از جمله پوسیدگی های احتمالی قرار می گیرد و اما انجام ایمپلنت و ارتودنسی نیز میتواند برای داشتن لبخندی زیبا به شما کمک کند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی برای زیبایی و سلامت دندان های خود با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به صفحه هزینه دندانپزشکی مراجعه نمایید.

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین