کاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند

تاثیر کاشت دندان در اصلاح طرح لبخند

نقش کاشت دندان در اصلاح طرح لبخند

امروزه ایمپلنت دندان یکی از روش های بسیار پرطرفدار و رایج به منظور زیباسازی دهان و دندان بوده و نقش بسیار موثری در اصلاح طرح لبخند خواهند داشت. ایمپلنت به معنای کاشت دندان توسط تجهیزات دندانپزشکی خاص بوده و در روش های بسیار متفاوتی انجام می گیرد. این روش علاوه بر تاثیر غیرقابل اغماضی که در زیبایی صورت و لبخند خواهد داشت، در موارد بسیار زیادی نیز به منظور حفظ سلامتی و مشکلات فک و دندان انجام می گیرد.

کاشت دندان و اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت دندان

اصلاح طرح لبخند به معنای توجه به سلامت و زیبایی دندان ها است. برخورداری از دندان هایی سالم، ردیف، سفید و یکدست از ملزومات یک لبخند تاثیرگذار بوده و بر زیبایی ظاهری و چهره تاثیری مضاعف خواهد داشت. با اینکه بخش اعظم زیبایی ظاهری اکتسابی نمی باشد، اما امروزه پیشرفت بسیار زیاد علم پزشکی و شاخه های زیبایی این علم و دندانپزشکی، کمک شایان ذکری به کسب تقریبی زیبایی نموده و در افزایش اعتماد به نفس شما بسیار موثر خواهد بود. خالی بودن جای دندان ها بویژه دندان های جلویی و نیمه ابتدایی دندان های عقبی تاثیر بسیار نامطلوبی در لبخند شما داشته و اعتماد به نفس شما را به شدت پایین می آورد. یکی از روش های اصلی اصلاح طرح لبخند و زیباسازی آن در سراسر جهان، ایمپلنت دندان می باشد.

اصلاح طرح لبخند با ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت به جایگزین کردن دندان های از دست رفته با استفاده از یک پایه فلزی از جنس تیتانیوم گفته می شود که در فک فرو رفته و دندان بر آن سوار می گردد. ایمپلنت دندان توسط متخصص جراح فک و صورت و یا دندانپزشک متخصص ایمپلنت انجام می گیرد.

سن مناسب جراحی ایمپلنت

متخصصین ایمپلنت معتقد هستند، بهترین سن ایمپلنت دندان از ۱۸ سالگی تا ۵۰ سالگی می باشد. انجام این روش پیش از ۱۸ سالگی منجر به بدشکلی های فک و صورت شده و ایمپلنت دندانی کوتاه تر و نامرتب تر به نظر می رسد. اگر به هردلیلی در موارد خاص دندانپزشک پیش از سن ۱۸ سالگی مجبور به انجام ایمپلنت دندان شود، توصیه می گردد پس از این سن یروتز های ایمپلنت دندانی تعویض شده و دندان ها یکدست و مرتب شوند.

مزایای روش ایمپلنت در اصلاح لبخند

از جمله مزایای ایمپلنت علاوه بر تاثیر بسیار زیاد این روش بر زیبایی چهره و صورت، می توان به پیشگیری از تحلیل رفتگی لثه، افزایش قدرت جویدن و بهبود کیفیت رژیم غذایی افراد، بهبود مشکلات تلفظی و افزایش اعتماد به نفس اشخاص در حین صحبت کردن، جلوگیری از بدشکلی های صورت و فک و جلوگیری از برهم خوردن توازن دندان ها اشاره نمود. توجه داشته باشید ایمپلنت دندانی علاوه بر یک روش زیبا سازی و اصلاح طرح لبخند از درمان های اصلی در علم دندانپزشکی است و با توجه به فاکتورهای بسیار زیادی در انواع مختلف تقسیم بندی می گردد.

مزایای روش ایمپلنت در اصلاح لبخند


فرآیند جراحی و یا کاشت در ایمپلنت دندان

انجام این روش با توجه به فرآیند جراحی به دو شکل تک مرحله ای و دو مرحله ای انجام می گیرد. در ایمپلنت های یک مرحله ای تنها یک بار از جراحی استفاده شده و متقاضی استرس و دل نگرانی های جراحی و بریدگی مجدد لثه را نخواهد داشت. در این روش دندانپزشک و یا جراح، یکبار لثه را برش داده و پایه ایمپلنت را در استخوان فک جاگذاری می نماید، طوری که قسمت بالایی این پایه بیرون از لثه قرار گرفته و توسط خود بیمار نیز قابل مشاهده می باشد. پس از بهبودی بافت لثه اتصال پروتز دندانی به پایه آن انجام خواهد شد.

در ایمپلنت های دو مرحله ای ابتدا پایه در فک گذاشته شده و لثه کاملا دوخته می شود. سپس پس از چند هفته تا یک ماه جراح و یا دندانپزشک مجددا سطح رویی لثه را برش زده و قسمت رویی پایه را بیرون آورده و پروتز دندانی را روی آن نصب می نماید.

پوشش های مورد استفاده در ایمپلنت


گریت بلاست، هیدروکسی آپاتیت و سطح زبر شده از جمله پوشش های مختلف ایمپلنت دندان است که توسط شرکت های مختلف در سراسر جهان تولید می گردند. از اصلی ترین و رایج ترین پوشش های مورد استفاده در این روش، پوشش تیتانیومی است.

اندازه پروتزهای ایمپلنتی


اندازه و یا پلتفرم های ایمپلنتی یکی از فاکتورهای مهم و قابل توجه در استفاده از این روش می باشد. پلت فرم های استاندارد باریک تر و بلندتر است و در بیشتر موارد در فک بالا و دندان های جلویی استفاده می شود. پلت فرم های پهن در قسمتهای عقبی فک و دندان های اسیا مورد استفاده قرار می گیرد. ایمپلنت های باریک برای فضای بین ریشه ای دندان ها مناسب است.

پوشش های مورد استفاده در ایمپلنت

انواع اتصالات ایمپلنت


اتصال دنده شش وجهی داخلی، اتصال دنده شش وجهی خارجی و اتصال دنده هشت وجهی داخلی از جمله اتصال دنده های ایمپلنتی بوده و کاربردهای مخصوص به خود را دارند.

سوالات رایج در خصوص عوارض ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند


بسیاری از متقاضیان و افرادی که از ایمپلنت دندان به منظور برطرف نمودن ناهمواری و دندان های از دست رفته استفاده می نمایند، دغدغه های بسیاری در خصوص مشکلات و اصطلاحا پس زدن های آن خواهند داشت. قبل از هرچیزی باید گفت این اتفاق در موارد بسیار نادری رخ داده و وجود برخی از بیماری های زمینه ای، ژنتیک و نوع روش های درمانی در این اتفاق موثر می باشند. احتمال تورم و التهابات جزئی و شدید، درد، احتمال کبودی و خون مردگی در لثه ها، آسیب به اعصاب فک، شکستگی و کوفتگی استخوان فک و مشکلات سینوسی از جمله عوارض و آسیب های ناشی از ایمپلنت دندان است که در موارد نادر و شرایط خاص رخ می دهد. از جمله معایب اصلی ایمپلنت، هزینه های درمانی بسیار زیاد آن می باشد که تحت پوشش بیمه های درمانی نبوده و پرداخت آن بر عهده متقاضی است.

مراقبت های پس از ایمپلنت

مراقبت های پس از ایمپلنت


دوره نقاهت و مراقبت های پس از ایمپلنت بسیار مهم بوده و تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه مطلوب تاثیر ایمپلنت دندان بر اصلاح لبخند خواهند داشت. توجه داشته باشید ایمپلنت یک روش درمانی و جراحی زیبایی دائمی بوده و در صورت صحیح انجام شدن و مراقبت های مناسب، نیازی به ترمیم و انجام مجدد نخواهد داشت.

یک تا دو روز پس از انجام ایمپلنت مسواک نزنید

از دهانشویه ها غیر اسیدی به منظور جلوگیری از عفونت در ناحیه ایمپلنت شده استفاده نمایید.
توجه داشته باشید کبودی، تورم، قرمزی و احساس داغی از علائم طبیعی پس از جراحی است و تنها می توان با کمپرس یخ و استفاده از داروهای ضد التهاب مانند ایبوپروفن و مفنامیک اسید این علائم را بهبود بخشید. بدین منظور تکه های یخ را در نایلون ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه روی پوست صورت در ناحیه فک قرار دهید، سپس پنج دقیقه به بافت استراحت دهید تا دچار یخ زدگی و آسیب بافتی نگردد. بهتر است این اقدام را تا سه روز پس از جراحی روزی چهار مرتبه انجام دهید.
در کلام اخر می توان گفت ایمپلنت دندان تاثیر بسیار زیاد و از همه مهمتر دائمی در حفظ زیبایی و سلامت دندان ها داشته و با جاگزین کردن جای خالی دندان و یا دندان ها در اصلاح طرح لبخند بسیار موثر است.

امتیاز :
کاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند, کاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخندکاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند, کاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخندکاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند, کاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخندکاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند, کاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخندکاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند, کاربرد ایمپلنت دندان در اصلاح طرح لبخند (هنوز به این مطلب امتیازی داده نشده)
به اشتراک بگذارید :

ارسال پرسش دندانپزشکی

7+5=