توضیحاتی در مورد کاربرد لیزر در دندانپزشکی

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

استفاده از لیزر یکی از نقاط عطف در علم دندانپزشکی بوده و دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد که از مهمترین و بی نظیرترین کاربرد لیزر در دندانپزشکی می توان به مواردی از جمله پیشگیری از پوسیدگی، عصب کشی دندان، جراحی لثه و جرم گیری دندان اشاره نمود که بی شک هر کدام از این موارد با کمک موج های لیزر به راحتی و به بهترین شکل ممکن درمان خواهد شد.

لیزر در دندانپزشکی

لیزر در دندانپزشکی

یکی از مهمترین و بی نظیرترین دستاوردهای بشر در طول تاریخ استفاده از لیزر می باشد که بی شک لیزر یکی از مهمترین اختراعات بشر بوده و در بسیاری از صنایع و علوم مورد واقع شده است که بیشترین کاربرد آن را می توان در رشته پزشکی به خصوص دندانپزشکی مشاهده نمود. لیزر در دندانپزشکی یکی از مهمترین آیتم هایی می باشد که بسیاری از دندانپزشکان سعی بر آن دارند تا نحوه استفاده از لیزر را در رشته خود فرا گرفته و بهترین و بی نظیرترین خدمات را دریافت کنند.

درمان بیماری دندان و لثه با لیزر

کاربرد لیزر در دندانپزشکی به قدری امروزه در بسیاری از کلینیک ها افزایش یافته است که شما با مراجعه به هر کلینیکی می توانید شاهد این امر بوده و تاثیر استفاده از لیزر را به راحتی در درمان بیماری های دندان و لثه مشاهده نمایید. لیزر یک نور تقویت شده می باشد که دارای طول موج متفاوتی بوده و این طول ها دارای موج های ایمن هستند و هیچ گونه خطری را در قبال بیماری های سرطان و ژنتیکی ندارد. در ادامه مقاله سعی بر آن داریم تا در مورد کاربرد لیزر در دندانپزشکی توضیحات بیشتری را به حضورتان ارائه دهیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

ارتودنسی

لیزر در دندانپزشکی

کاربرد لیزر در دندانپزشکی کدام است؟

همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره شد، کاربرد لیزر در دندانپزشکی بی اندازه و بسیار زیاد می باشد به طوری که امروزه شاهد استفاده از انواع بسیار مختلفی از لیزر در این علم هستیم که ز مهمترین این انواع می توان لیزرهای کم توان و لیزرهای پرتوان اشاره نمود که هر کدام از این انواع لیزرها با داشتن توان های و طول موج های مختلف خود می توانند نقش متفاوت تری را در کار درمانی داشته باشند. بسیاری از افراد امروزه به دنبال کاربرد لیزر در دندانپزشکی هستند تا از این طریق به راحتی بتوانند به نقش لیزر در دندانپزشکی پی ببرند. از مهمترین و بارزترین کاربرد لیزر در دندانپزشکی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

هر کدام از این موارد ذکر شده در فوق نیاز به تخصص بسیار خاصی داشته که بایستی توسط بهترین و با تجربه ترین متخصصان صورت بگیرد. توجه داشته باشید که لیزر می تواند کاربردهای فراوان تر از این موارد را نیز داشته باشد که البته این موضوع را گذشت زمان و کشفیات بشر و دانشمندان اعلام خواهد کرد. در ادامه به توضیح برخی از کاربرد لیزر در دندانپزشکی خواهیم پرداخت.

ایمپلنت

کاربرد لیزر در دندانپزشکی

تشخیص پوسیدگی با مقیاس عددی

یکی از مهمترین و اصلی ترین کاربرد لیزر در دندانپزشکی، تشخیص پوسیدگی با مقیاس عددی می باشد که در این راه درمان با استفاده از لیزرهای آرگون و کم توان می توان بهترین و موثرترین نتایج را مشاهده کرد. در راه درمان با برخوردار نور فلورسانس به دندان پوسیدگی دندان قابل ردیابی بوده و مقدار پوسیدگی بر روی دستگاهی قابل مشاهده است. قوی ترین دستگاهی که در این موارد از درمان مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه دیاگنودنت نام دارد که قابلیت بسیار بالایی را در میزان تشخیص پوسیدگی داشته و بسیاری از دندانپزشکان به راحتی می توانند با کمک این دستگاه و لیزر های کم توان اقدام به درمان بیماران خود دارند. البته در نظر داشته باشید که بسیاری از پزشکان در کنار این راه درمان روش های قدیمی را نیز در نظر میگیرند تا بتوانند بهترین و موثرترین نتایج را برای بیماران خود به ارمغان بیاورند.

تشخیص پوسیدگی با مقیاس عددی

پیشگیری از پوسیدگی دندان

یکی دیگر از مهمترین و بی نظیرترین کاربرد لیزر در دندانپزشکی می توان به پیشگیری و درمان پوسیدگی دندان اشاره نمود که این امر به کمک دو نوع لیزر انجام می شود که این دو نوع لیزرها از گران ترین انواع لیزرها می باشد و با ذوب نمودن کریستال های مینایی میزان نفوذپذیری دندان را کاهش داده و از ورود هرگونه میکروب و باکتری به دندان جلوگیری می کند. امروزه با توجه به عوامل بسیار زیادی، بسیاری از افراد در سراسر جهان دچار پوسیدگی دندان بوده و در سال های جوانی زندگی خود دچار مشکلات پوسیدگی دندان هستند که بی شک به کمک لیزر درمانی می توان بهترین و موثرترین راه درمان را تجربه نمود و از سلامت دندان های درخشان و بی نقض بهره مند شد.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

کاربرد لیزر در دندانپزشکی و سفید کننده دندان

امروزی بسیاری از افراد جامعه به دنبال سفید تر شدن دندان های خود هستند و برای این منظور نیز هزینه های بسیار زیادی را صرف می کنند که همین امر سبب شد تا بسیاری از دندانپزشکان با استفاده از لیزرهای کم توان به سفیدی دندان های بیماران خود بپردازند. به همین جهت سفید کننده دندان نیز از کاربرد لیزر در دندانپزشکی بوده و بسیاری از کلینیک ها تخصص استفاده از لیزر را برای سفیدی دندان ها را فرا گرفته اند تا بی نظیرترین خدمات را در این حوزه ارائه دهند.

مدت زمان فرآیند لیزر دندان

فرایند استفاده از لیزر در دندانپزشکی در حدود ۲ ساعت بوده و افراد می توانند بعد از ۲ ساعت شاهد دندان های بسیار شگفت انگیز و سفیدی را داشته باشید. لیزرهای استفاده شده در این مورد از نوع لیزرهای دیود و آرگون بوده و می توان گفت که سفید کردن دندان با لیزر قیمت بسیار پایین تری را نسب به روش های دیگر خواهد داشت.

اصلاح طرح لبخند

کاربرد لیزر در دندانپزشکی و سفید کننده دندان

تراش دندان

یکی دیگر از مهمترین کاربرد لیزر در دندانپزشکی نیز می توان به تراش دندان اشاره نمود که دندانپزشکان به کمک قدرت لیزر توانستند بهترین و بی نظیرترین تراش را بر روی دندان انجام داده و سخت ترین بافت دندان را نیز به آسانی تراش داده و به شکل دلخواه در بیاورند. بسیاری از افراد از صدای تراش و دستگاه تراش هراس دارند و به همین جهت از انجام تراش دندان خودداری می کنند ولی دیگر به کمک لیزر و انواع بسیار مختلف آن هیچ گونه هراسی را از این بابت نداشته باشید.

هزینه های تراش دندان با لیزر

توجه داشته باشید که هزینه های مربوط به تراش دندان بسیار گران می باشد چرا که دستگاه های مربوط به این فرایند از کشورهای اروپایی وارد ایران شده و به همین جهت هزینه های زیادی را میطلبد. شما نیز می توانید بدون داشتن هر گونه ترسی و با هزینه های قابل توجهی اقدام به تراشیدن دندان های خود داشته و از زیباترین و شگفت انگیزترین دندان ها برخوردار باشید. گفتن این موضوع خالی از لطف نیست که تراشیدن دندان به کمک لیزر نیاز به زمان بیشتری دارد و بیماران بایستی حوصله ی زیادی را خرج کنند تا نتایج بسیار بی نظیری را مشاهده کنند.

کاربرد لیزر در دندانپزشکی و جرم گیری دندان

جرم گیری دندان نیز از دیگر کاربرد لیزر در دندانپزشکی بوده است که بی شک یکی از پرکاربردترین آیتم ها بوده و توسط بسیاری از دندانپزشکان مورد استفاده قرار می گیرد. جرک گیری دندان با لیزر توسط دستگاه های مانند پیزوالکتریک و اولتراسونیک در کوتاه ترین زمان ممکن فرایند مربوط را به جرم گیری دندان را انجام داده و سفید ترین و زیباترین دندان ها را داشته باشید. جرم گیری دندان با لیزر می تواند هرگونه باکتری و میکروب را نیز از دهان و دندان های شما پاکسازی نموده و سالم ترین دهان را برای شما به ارمغان بیاورد.

همچنین بخوانید:
جراحی لثه با لیزر

به اشتراک بگذارید :