اصلاح طرح لبخند

ناهماهنگی خط وسط بین دندانها

لبخند یک موهبت الهی است. هر نوع لبخندی زیبا است اما اگر این لبخند با دیگر اجزای صورت هارمونی ایجاد کند، دلنشین تر خواهد بود. اصلاح طرح لبخندی که دندان های سفید و مرتب شده شما را به نمایش بگذارد، نه تنها چهره شما را زیباتر نشان می دهد، بلکه در دیدگاه دیگران، تأثیر مثبتی خواهد داشت. لبخند زیبا، پایه های اعتماد به نفس فرد را مستحکم تر می کند.

امروزه لبخند به عنوان یک تعامل اجتماعی برای رساندن محبت به دیگران مورد استفاده قرار می گیرد. متأسفانه موارد بسیاری دیده می شود که فردی به علت نداشتن دندان هایی مرتب و درخشان، خود و دیگران را از لبخند خویش محروم می سازد.

قرن ها پیش این مورد قابل درمان نبود اما امروزه با پیشرفت های حاصل شده، می توان هر نوع ناهنجاری دندانی را تصحیح کرد. اصلاح طرح لبخند یا لبخند هالیوودی راهی آسان و مطمئن برای دست یابی به لبخندی ایده آل است.


  به طور کلی اصلاح طرح لبخند در افراد زیر، رایج تر است:

  • افرادی که دارای فواصل بین دندانی هستند. به ویژه فواصل مربوط به دندان های جلویی.
  • افرادی که از نامرتبی و کجی دندان هایشان رنج می برند.
  • افرادی که به طور مادرزاد برخی از دندان هایشان نروییده است
  • افرادی که به هر دلیلی یک یا چندین دندان خود را از دست داده اند.
  • افرادی که دندان های مرتب و سالمی دارند اما برخی از دندان هایشان دچار لب پریدگی شده است.
  • افرادی که دندان های زرد رنگ و یا سفید مایل به زرد دارند.
اصلاح طرح لبخند
هزینه لبخند هالیوودی

لبخند هالیوودی

اگر به لبخند سلبریتی های هالیوودی نگاه کرده باشید، متوجه زیبایی لبخند در آن ها خواهید شد. در میان دندانپزشکان هیچ راز بزرگی برای ستاره های هالیوودی وجود ندارد. دندانپزشکان با چندین تکنیک ساده، لبخند هالیوودی را به صورت افراد می بخشند. هیچ کدام از هالیوودی ها با دندان های بی نقص متولد نشده اند.

بسیاری از هالیوودی ها، لبخند خود را با کمک لوازم دندانپزشکی و تخصص دندانپزشکان به دست آورده اند. اغلب سلبریتی های هالیوودی، با اصلاح طرح لبخند، توانسته اند، لبخند زیبا و ماندگاری را در چهره خود پدید آورند. از آن جایی که این افراد الگوی بسیاری از مردم جوامع مختلف هستند، لبخندشان مورد توجه این افراد قرار گرفته است تا جایی که عبارت لبخند هالیوودی در حال حاضر، در تمام جهان شناخته شده است.

اصلاح طرح لبخند در چه کسانی انجام می شود؟

با این که اصلاح طرح لبخند بیشتر در افرادی که ناهنجاری دندانی یا فکی دارند انجام می شود، اما نکته قابل توجه در این روش، عمومی بودن آن است. حتی افرادی که دندان های مرتبی دارند، می تواند کاندیدای اصلاح طرح لبخند باشد. گاهی با یک تغییر کوچک در رنگ دندان ها و فرم لثه ها، جذابیت بیشتری در لبخند فرد به وجود می آید.

طرح لبخند زیبا

 

what is smile makeover

برای اصلاح طرح لبخند، ارتودنسی لازم است؟

اصلاح طرح لبخند یک عبارت رایج است که بسیاری از ذهن ها را درگیر خود کرده است. عبارتی که پایه درمانی ندارد و تنها یک تصور رایج را نشان می دهد. اگر فکر می کنید برای اصلاح طرح لبخند نیازی به ارتودنسی نخواهد بود، کاملاً در اشتباه هستید و باید متخصص ارتودنسی دندانهای شما را معاینه کند همچنین اگر دندان های نامرتبی داشته باشید، شک نکنید که اولین مرحله قبل از انجام هر کاری، انجام ارتودنسی جهت رفع نامرتبی دندان هایتان خواهد بود. درواقع راهی جز ارتودنسی برای اصلاح این ناهنجاری وجود ندارد. در صورتی که دندان های شما مرتب باشد و مشکلات فکی نداشته باشید، نیاز به ارتودنسی نخواهید داشت.

اولین قدم در اصلاح طرح لبخند چیست؟

در ابتدا باید وضعیت دندان ها و لثه بیمار چک شود. معمولاً یک عکس از دندان های بیمار در اولین ملاقات با دندانپزشک، گرفته می شود و سپس، اهداف طرح لبخند و فرایند آن برای بیمار شرح داده می شود.
همان طور که گفته شد، ممکن است نیاز به انجام ارتودنسی و حتی ترمیم دندان ها باشد.

اگر دندانی نیاز به ایمپلنت داشته باشد، پیش از هر اقدامی، دندان بیمار توسط متخصص ایمپلنت کاشته می شود. در صورتی که بیمار به طور کامل مشکلات دهان و دندانش برطرف شود، لمینت دندان انجام می گیرد. لمینت، یک لایه نازک از جنس سرامیک یا کامپوزیت است که از نظر رنگی، تقریباً همرنگ دندان ها اما شفاف تر و درخشان تر از دندان های طبیعی است. استفاده از لمینت، رایج ترین روش در اصلاح طرح لبخند است.

اصلاح طرح لبخند چیست
ونیر در اصلاح طرح لبخند

ونیرهای دندانی در اصلاح طرح لبخند

ونیرهای دندانی، برای برطرف کردن نواقص ظاهری دندان ها مورد استفاده قرار می گیرند. اگر دندانی دارای مینای فرسوده باشد و یا شامل شکستگی و ترک خوردگی باشد، از ونیرهای دندانی استفاده می شود. گاهی اوقات نامرتبی دندان ها را می توان با ونیرهای دندانی اصلاح کرد البته به خاطر داشته باشید که نامرتبی های دندانی، در بیشتر موارد با ارتودنسی رفع می شوند و ونیرهای دندانی تنها موارد کوچکی را پوشش می دهند.
جنس ونیر دندان از کامپوزیت و یا سرامیک است. ونیرهای دندانی همان لایه نازکی هستند که روی دندان ها قرار می گیرند تا سفیدی و شفافیت را به دندان ها بازگردانند و در طرح اصلاح لبخند، یاری رسان باشند.

ونیر کامپوزیت یا سرامیک؟

ونیرهای پرسلن (سرامیکی) گزینه ای عالی برای داشتن یک لبخند زیبا محسوب می شوند. ونیرهای سرامیکی در مقایسه با بسیاری از روش هایی که در اصلاح طرح لبخند انجام می شود، مقرون به صرفه هستند اما در مقایسه با ونیر کامپوزیت هزینه بیشتری دارند.

از آن جایی که در این روش، نیاز به تراشیدن بخشی از مینای دندان و قالب گیری و ساخت سرامیک در لابراتوار دارد، روشی زمان بر و هزینه بر تر از ونیر کامپوزیت است. در استفاده از ونیر سرامیکی، دندانپزشک حدود نیم میلی متر از مینای دندان را می تراشد و بعد از تنظیم دندان ها، از آن ها قالب می گیرد و برای لابراتوار می فرستد. لابراتوار باید سرامیک هایی را که طیف رنگی مشابهی با دندان های طبیعی بیمار دارد، بسازد.

what is hollywood smile

سپس این سرامیک ها با کمک چسب مخصوصی، روی دندان ها با دقت بالا می چسبند.
در ونیرهای کامپوزیتی، نیازی به تراشیدن دندان ها نیست. از این رو هزینه کمتر و زمان کمتری برای درمان نیاز دارد. اگر بخواهیم زمان هر کدام از روش ها را با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که برای اصلاح طرح لبخند با استفاده از ونیر کامپوزیت، تنها یک جلسه نیاز است. در صورتی که در استفاده از سرامیک، دو تا سه هفته زمان لازم است. ونیرهای کامپوزیتی معمولاً در یک جلسه ۲ تا ۵ ساعته، روی دندان ها قرار می گیرند.

انواع روش های اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند روش های مختلفی دارد و با توجه به نوع ناهنجاری های هر فرد یکی از این روش ها و یا ترکیب این روش ها صورت می گیرد. با ما همراه باشید تا روش های اصلاح طرح لبخند را بررسی کنیم:

بلیچینگ (سفید کردن دندانها)

افرادی که دندانهایشان تغییر رنگ داده و کدر به نظر می رسد از روش بلیچینگ برای درمان استفاده می کنند. این روش بسیار متداول بوده و حتی بعضی از افراد در خانه و با روش های خانگی اقدام به سفید کردن دندانهای خود می کنند، اما این درمان به صورت کوتاه مدت بوده و بهتر است که به دندانپزشک مراجعه کنید.

باندینگ دندان

این روش در افرادی به کار برده می شود که دارای دندان های شکسته و خراشیده هستند. همچنین می توان از این روش برای ازبین بردن فضای خالی بین دندانها استفاده کرد. برای اینکه رنگ باندینگ با دندانهای خود فرق نکند و مشخص نشود از باندینگی استفاده می شود که به رنگ دندانهای بیمار مشابه است.

پر کردن دندانها

جدیدا برای پر کردن دندانها از مواد قدیمی که به رنگ فلز بود کمتر استفاده می شود تا تفاوت رنگ مواد و دندان مشخص نباشد. در این روش جدید از مواد کامپوزیت استفاده می شود و تفاوت مواد با دندان مشخص نیست. و طرح لبخندی طبیعی خواهید داشت.

جراحی فک

در برخی افراد مشکل جلو بودن و یا عقب بودن فک وجود دارد، در این درمان باید از جراحی استفاده شود تا استخوان فک جابه جا شده و با فک بعدی متناسب باشد.

طرح لبخند زیبا

هزینه اصلاح طرح لبخند

هزینه اصلاح طرح لبخند به میزان ناهنجاری و وضعیت دندانها بستگی دارد، هرچه دندانهای شما وضعیت وخیم تری داشته باشد هزینه بیشتری باید پرداخت کنید چون درمان پیچیده تری خواهید داشت. هنگامی که شما به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید، دندانپزشک دندانهای شما را معاینه می کند تا میزان ناهنجاری و پیچیدگی درمان را تعیین کند. بعد از این مرحله با در نظر گرفتن طول دوره درمان و درمان های لازم هزینه را به شما اعلام خواهند کرد.

جهت اطلاع از هزینه ارتودنسی با سیمادنت همراه باشید.

نکات مهم در اصلاح طرح لبخند

در اصلاح طرح لبخند نکاتی وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت و با توجه به آن درمان را شروع کرد. این نکات در افراد یکسان نیست و هر فرد درمان مناسب با ناهنجاری خود را دارد. در ادامه به نکات مهم در اصلاح طرح لبخند اشاره خواهیم کرد:

تاثیر طول دندانها در ظاهر

اگر به لبخند افراد دقت کرده باشید افرادی که دندان های کشیده و یکدستی دارند جوان تر و زیباتر به نظر می رسند و برعکس افرادی که لبخند لثه ای دارند و دندان های کوتاه چهره مسن تری دارند. البته این اتفاق که به مرور زمان دندانها دچار سایش می شوند طبیعی است. اما با مراجعه به مراکز دندانپزشکی می توانید برای افزایش طول دندانها اقدام کنید.

تناسب دندانها با هم

یکی دیگر از نکات مهم در طرح لبخند شما تناسب دندانها می باشد، به این شکل که دو دندان وسط یا مرکزی هم اندازه و بدون فاصله دندان و یا روی هم افتادگی باشد، و همچنین نسبت به بقیه دندانها کمی بلندتر باشند. البته نباید از تناسب دندانهای کناری غافل شد و باید بقیه دندانها نیز باهم اندازه باشند.

طراحی دیجیتالی لبخند چیست؟

طراحی دیجیتالی لبخند DSD یا (Digital Smile Desing) سیستمی است که با کمک آن شما می توانید قبل از شروع درمان نتیجه را مشاهده کنید. و حتی شما می توانید نظر خود را با دندانپزشک در میان بگزارید تا نتیجه دلخواه خود را ببینید و بعد شروع به درمان کنید. این طراحی بسیار طبیعی بوده و نتیجه را به درستی نشان خواهد داد. این سیستم به گونه ای طراحی شده که اندازه گیری را بر اساس صورت و ارتفاع صورت و گوشه های لب و برخی پارامتر های مهم دیگر می سنجد و نتیجه را به شما نشان خواهد داد.

مزایا و معایب روش های اصلاح طرح لبخند

درباره معایب و مزایای این روش ها، چندین مورد قابل ذکر وجود دارد. در ابتدا باید بدانید که گاهی نیاز به تراشیدن بخش هایی از لثه برای زیباتر شدن دندان ها وجود دارد. نکته دیگر که از همان ابتدا باید به آن توجه کنید، مدت زمان ماندگاری ونیرهای انتخابی تان خواهد بود. ونیرهای سرامیکی در برابر تغییر رنگ مقاوم هستند. از این رو زیبایی لبخند شما ماندگارتر خواهد بود.
ونیرهای کامپوزیتی اغلب بعد از مدتی، رنگ مواد غذایی را همانند دندان های طبیعی، به خود می گیرند. افرادی که سیگاری هستند و یا از مایعاتی همچون چای و قهوه به وفور استفاده می کنند، کاندیدای مناسبی برای استفاده از ونیر کامپوزیتی نیستند. با این حال ونیرهای کامپوزیتی مقاومی نیز وجود دارند که دیرتر از سایر کامپوزیت ها، لکه و رنگ می گیرند. پیش از انجام هر روش، از دندانپزشک خود درباره ماندگاری ونیرهای دندانی، سوال کنید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین