آشنایی با انواع روش های اصلاح طرح لبخند

روش های اصلاح طرح لبخند, آشنایی با انواع روش های اصلاح طرح لبخند

روش های اصلاح طرح لبخند

همیشه شنیده ایم که می گویند هر چهره ای با لبخند زیباتر می شود. اما اگر همین لبخند خود باعث شود که چهره عادی فرد نازیبا شود چه باید کرد؟ اصلاح طرح لبخند درمانی است که برای این افراد توصیه می شود. این روش برای افرادی که دارای دندان هایی نامرتب، شکسته، تغییر رنگ داده شده و … هستند، توصیه می شود؛ البته برخی از افراد هم به دلیل جنبه زیبایی و برای اینکه لبخندی به اصطلاح هالیوودی داشته باشند به اصلاح طرح لبخند خود می پردازند. اما اصلاح طرح لبخند چیست و چه روش هایی برای انجام آن صورت می گیرد را در ادامه بیشتر متوجه خواهیم شد.

روش های اصلاح طرح لبخند

منظور از اصلاح طرح لبخند چیست؟

شاید در ابتدا در ذهن شما این سوال مطرح شود که منظور طرح لبخند چیست که نیاز به اصلاح داشته باشد. طرح لبخند مقوله ای در حوزه زیبایی و سلامت دهان و دندان محسوب می شود. تصور کنید که فردی به طور مادرزادی و یا در اثر بروز سانحه ای، دارای دندان هایی نامرتب باشد یا به دلیل سبک نادرست زندگی و تغذیه، فرد دندان های خود را از دست داده باشد و یا رنگ آنها تغییر کرده باشد. در چنین شرایطی فرد زمانی که می خندد تصویر چندان خوشایندی روی صورت او نمایان نخواهد شد و بعضا باعث آزرده خاطری اطرافیان می شود. این تاثیر بد روی دیگران به فرد مبتلا نیز آسیب می رساند و باعث منزوی شدن فرد می شود و تمایلی برای لبخند زدن در او دیده نمی شود.

منظور از اصلاح طرح لبخند چیست؟

هر زمان که ما میخندیم، هورمونی به نام سروتونین آزاد می شود و حس آرامش و شادی را در ما به وجود می آورد، اما اگر این هورمون آزاد نشود و یا میزان آن در بدن فرد کاهش یابد باعث بروز افسردگی خواهد شد و این مشکل فرد را چندین برابر خواهد کرد. بنابراین با اصلاح طرح لبخند که به طور خلاصه می توان گفت ایجاد هماهنگی بین دندان ها و لثه ها از نظر ظاهری و تنظیم وضعیت آنها نسبت به هم است، می توان به سلامت اجتماعی فرد نیز کمک کرد.

فواید اصلاح طرح لبخند چیست؟

فواید اصلاح طرح لبخند چیست؟

تا به اینجا آشنا شدیم که اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند و یا لبخند هالیوودی چیست و مهمترین دلیل برای انجام این عمل ذکر شد. اما گذشته از ایجاد تناسب بین اجزای صورت فرد برای داشتن لبخندی زیبا، استفاده از اصلاح طرح لبخند مزایای دیگری را نیز به همراه دارد. در این روش چون دندان ها مرتب و ترمیم و یا کاشته شده اند، از این رو کمتر در معرض آسیب دیدگی و یا پوسیدگی قرار می گیرند و داشتن دندان های سالم به بهتر خوردن غذا کمک خواهد کرد و سلامت عمومی بدن را به همراه خواهد داشت.

در ادامه با رایجترین روش های اصلاح طرح لبخند آشنا خواهیم شد.

آشنایی با روش های اصلاح طرح لبخند

روش های خانگی برای داشتن طرح لبخندی زیبا

همواره پیشگیری بهتر از درمان است. شما به راحتی می توانید با رعایت نکاتی بسیار ساده، همواره لبخندی زیبا داشته باشید. حداقل روزی دوبار، صبح بعد از بیدار شدن از خواب و شب قبل از خواب دندان های خود را مسواک بزنید؛ چون در طول شب که خواب هستید بر روی دندان های شما پلاک میکروبی روی دندان تشکیل می شود که با مواد شیرینی و اسیدی موجود در صبحانه واکنش نشان داده و پوسیدگی دندان را سرعت می بخشد و قبل از خواب شبانه هم چون در طول روز مواد مختلفی مصرف کردید باید دندان پاکسازی شود.

استفاده از نخ دندان برای پاکسازی فضای بین دندان ها بسیار توصیه می شود. از مصرف سیگار و نوشیدنی هایی که حاوی قند بالا و کافئین هستند اجتناب کنید تا رنگ دندان های شما تغییر نکند و در صورت لزوم میزان مصرف این نوشیدنی ها را کاهش دهید. مواد سخت را با دندان خود خورد نکنید و غذای خود را در دمای مناسب آن سرو کنید. مواد مغذی که به استحکام دندان های شما کمک می کند، مانند مصرف انواع لبنیات، را فراموش نکنید.

روش های خانگی برای داشتن لبخندی زیبا

روش های کلینیکی اصلاح طرح لبخند

افراد در طول زندگی خود ممکن است بر اثر بیماری و یا سانحه این عضو موثر را از دست بدهند. از این رو برای بازگرداندن چنین افرادی به زندگی طبیعی و ترمیم آسیب هایی که به او وارد آمده است، علم دندانپزشکی، روش های متعددی را با توجه به شرایط و میزان آسیب دیدگی فرد اجرا می کند که به معرفی مختصر آنها می پردازیم.

روش های کلینیکی اصلاح طرح لبخند

باندینگ: یکی از روش های سریع ترمیم دندان های ترک خورده و یا خراشیده و یا تغییر رنگ داده شده می باشد. همچنین از این روش می توان برای تغییر اندازه و شکل و حذف فاصله بین دندان ها استفاده کرد.

بلیچینگ یا سفید کردن: همانطور که از نام آن مشخص است این روش برای سفید کردن دندان های که تغییر رنگ داده اند استفاده می شود.

ونیر پرسلاین یا لمینت: در این روش با استفاده از روکش بر روی دندان های آسیب دیده، ظاهر دندان را ترمیم می کنند و به این ترتیب ظاهر دندان هایی که شکسته شده اند و یا تغییر رنگ داده اند را بهبود می دهند.

ارتودنسی: با استفاده از این روش و استفاده از بریس یا سیم، دندان های نامرتب طی مرور زمان مرتی می شوند و در جایگاه خود قرار می گیرند.

ایمپلنت یا کاشت: در صورتی که یک یا چند دندان بیمار از دست رفته باشد می توان از با کاشتن دندان به جای دندان های قبلی، ردیفی زیبا از دندان ها را داشت.

اصلاح لبخند لثه ای: در برخی از افراد هنگام لبخند زدن به دلیل کوتاه بود طول تاج دندان، لثه فرد بیشتر از حد معمول نمایان می شود که می توان با یک جراحی ساده و بی حسی موضعی لثه را کمی بالاتر کشید.

برای داشتن اطلاعات کامل تر از لبخند لثه ای میتوانید مقاله لبخند لثه ای را مطالعه کنید.

زمان مناسب برای ترمیم طرح لبخند

در این مورد باید گفت هر زمان می توان به اصلاح طرح لبخند پرداخت و با توجه به نظر پزشک و بعد از انجام آزمایش های متعدد مبنی بر سالم بودن بقیه دندان ها و نداشتن مشکلات و بیماری های مخصوص دهان و دندان می توان این عمل را انجام داد و در صورت وجود بیماری یا پوسیدگی دیگر دندان ها، ابتدا باید درمان شوند و بعد اقدام به اصلاح کرد. همچنین با توجه به سن افراد از روش های مختلف بنا بر صلاحدید پزشک می توان استفاده کرد.

عوارض اصلاح و ترمیم طرح لبخند

همواره نکته ای که بعد از هر درمان باید در نظر داشت این است که نکات مراقبتی را حتما رعایت کنیم تا مجددا بیماری بروز نکند. در مورد طرح لبخند هم به همین صورت است و اگر بهداشت و مراقبت هایی که توسط پزشک متخصص به شما گوشزد می شود رعایت نشود، ممکن است باعث بروز عفونت و بیماری های دهان و دندان شود. زیرا همانطور که در قسمت قبلی در مورد روش های اصلاح گفته شد در برخی موارد دندان مصنوعی کاشته می شود و اگر مراقبتی صورت نگیرد، ممکن است شکسته شود و به دهان و لثه شما آسیب وارد آورد. نکته ای که وجود دارد حتما به پزشک معتمد و معتبر مراجعه نمایید تا به خوبی فرآیند ترمیم با رعایت اصول انجام شود و از مواد مناسب و درجه یک استفاده شود زیرا عدم استفاده از مواد مناسب و عدم اطلاع کافی از نحوه استفاده و اندازه آن ها باعث از دست رفتن نه تنها دندان های ترمیم شده می شود، بلکه به دیگر دندان ها هم آسیب وارد خواهد آورد.

به اشتراک بگذارید :

ارسال پرسش دندانپزشکی

1+8=