قالب گیری ارتودنسی چیست و چقدر طول می کشد؟

قالب گیری ارتودنسی چیست و چقدر طول می کشد؟
۵
(۱)

قالب گیری ارتودنسی، یکی از مراحل مهم در ارتودنسی دندان است. وقتی برای بار اول به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید، وی ابتدا دندان‌ها را معاینه بصری می‌کند تا از وضعیت آن‌ها مطلع شود.  سپس برای دریافت تصویری کامل از دندان‌، لثه‌ و استخوان فک، عکس رادیوگرافی دیجیتالی از دندان‌ها می‌گیرد. این کار برای اطلاع از وضعیت دندان‌ها و رفع نیاز احتمالی آن‌ها به جرم‌گیری یا پرکردن است. قبل از شروع ارتودنسی و قالب گیری برای آن، سایر خرابی‌های دندان‌ها باید رفع شوند. در ادامه درباره انواع روش های قالب گیری ارتودنسی، مراحل و نحوه انجام آن ها صحبت خواهیم کرد.

قالب گیری ارتودنسی چیست؟

یکی از مراحل ابتدایی و پیش نیاز ارتودنسی، قالب گیری از دندان‌هاست که توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود. بدین صورت که متخصص پس از معاینه کلی  وضعیت دهان و دندان بیمار، ضمن ارائه مشاوره برای بهترین روش درمان، از دندان‌ها عکس رادیوگرافی تهیه می‌کند. در ادامه با توجه به این عکس، برای آغاز درمان ارتودنسی، قالب گیری ارتودنسی را انجام می‌دهد تا وضعیت دندان‌ها را پیش از شروع درمان تثبیت کند. در واقع متخصص به منظور ساخت بریس‌های ارتودنسی، تعیین شکل و فاصله دندان‌ها، میزان جلو و عقب بودن فک و… قالب گیری ارتودنسی را انجام می‌دهد.

لازم به ذکر است که انجام این مرحله بسیار سریع و آسان است و هیچ جای نگرانی و ترسی نیست. پروسه قالب گیری ارتودنسی اغلب در یک جلسه و در حدود سه تا پنج دقیقه طول می‌کشد؛ اما در حالت کلی، با توجه به نوع مواد قالب گیری و معاینات دندانپزشکی مورد نیاز، فرایند قالب گیری از فک و دندان حدود ۱۵ دقیقه زمان خواهد برد.

قالب گیری ارتودنسی چیست و چگونه انجام می شود

قالب گیری ارتودنسی چگونه انجام می شود؟

متخصص ارتودنسی برای قالب گیری از دندان و فک، از دو تری (Tray) یکی برای فک بالا و یکی برای فک پایین استفاده می‌کند که داخل آنها پر از ماده مخصوص قالب گیری است. از پرکاربردترین موادی که برای قالب گیری ارتودنسی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، نمک اسید آلژینیک یا آلژینات است که از ترکیب کردن آن با آب، خمیر مخصوص قالب گیری تهیه می‌شود.

بلافاصله پس از این که خمیر فوق آماده شد، آن را داخل تری‌ها می‌ریزند و آن‌ها روی فک بالا و پایین قرار می‌دهند. در ادامه متخصص از بیمار می‌خواهد که فک خود را باز و بسته کند تا قالب فک بالا و پایین فیکس شود. سپس قالب را از دندان جدا کرده و به لابراتوار ساخت تجهیزات ارتودنسی ارسال می‌کنند تا بریس و تجهیزات متناسب با ابعاد فک و دندان بیمار مورد نظر، ساخته شود.

فرآیند قالب گیری برای ارتودنسی در سیمادنت کلینیک چگونه انجام می شود؟

در کلینیک دندانپزشکی سیمادنت، قالب گیری به نوع سنتی با مواد ذکر شده تقریبا منسوخ شده است و از روش های جدیدتری استفاده می شود. به دلیل اینکه مرحله قالب گیری دندان‌ها به روش سنتی می تواند برای بیماران آزاردهنده باشد، متخصص ارتودنسی کلینیک سیمادنت، دکتر داودیان، به منظور ایجاد راحتی بیشتر برای بیماران، برای قالب گیری از اسکنرهای دیجیتالی داخل دهانی استفاده می کنند.

هزینه قالب گیری دندان برای ارتودنسی چقدر است؟

هزینه قالب گیری ارتودنسی اغلب با هزینه درمان کلی ارتودنسی محاسبه خواهد شد و در واقع بخشی از خدمات مربوط به این درمان در نظر گرفته می‌شود. ضمن اینکه علاوه بر دستمزد پزشک، هزینه مواد لازم برای قالب گیری و ارسال آن برای سازنده تجهیزات ارتودنسی نیز در این هزینه‌ها منظور خواهد شد. به منظور مشاهده هزینه ارتودنسی در کلینیک سیمادنت، از این صفحه بازدید نمایید.

قالب گیری ارتودنسی چند مرحله دارد؟

قالب گیری ارتودنسی چند مرحله دارد؟

قالب گیری ارتودنسی شامل مراحل زیر است:

آماده سازی:

قبل از انجام قالب گیری، پزشک باید مطمئن شود که دهان بیمار تمیز و دندان‌ها جرم‌گیری شده باشند. در ساده‌ترین و راحت‌ترین حالت ارتودنتیست احتمالا از بیمار می‌خواهد که دهان خود را با آب یا محلول دهانشویه شسته و تمیز کند.

قالب گیری:

در قالب گیری ارتودنسی به روش سنتی، متخصص ابتدا مواد اولیه خود یا مواد آلژینات را مطابق با دستورالعمل سازنده ترکیب کرده و سپس خمیر بدست آمده را داخل وسیله قالب گیری یا تری قرار می‌دهد و با دقت در دهان بیمار می‌گذارد. در ادامه از بیمار درخواست می‌شود تا به آرامی خمیر داخل تری را گاز بگیرد و بدین ترتیب شکل و موقعیت دندان‌ها و لثه بر روی خمیر بجا می‌ماند. پس از چند دقیقه، قالب فوق از دهان خارج شده و کیفیت و دقت آن چک می‌شود.

اما در قالب گیری ارتودنسی دیجیتال که امروزه بسیار کاربرد دارد، اسکنر دستی برای گرفتن عکس دندان‌ها از زوایای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این اسکنر نوعی نور بی ضرر را به دندان‌ها می‌تاباند و به کمک آن، اطلاعات لازم را از دهان بیمار جمع‌آوری می‌کند. این داده‌ها در ادامه توسط نرم افزار خاصی پردازش می‌شوند تا یک مدل دیجیتال از دندان و فک بدست آید.

ارسال قالب به لابراتوار:

پس از قالب گیری ارتودنسی، تمام اطلاعات جمع‌آوری شده، همراه قالب به لابراتوار دندانپزشکی ارسال می‌شوند تا در آنجا تکنسین‌های ماهر به کمک این موارد، تجهیزات و بریس ارتودنسی مخصوص هر بیمار را تهیه کنند.

مرحله بعد از قالب گیری ارتودنسی چیست؟

بعد از تهیه قالب ارتودنسی، آن را به لابراتوار می‌فرستند. در آنجا، تکنسین‌های ماهر فایل دندانی را که نشان دهنده یک نمونه سه‌بعدی از وضعیت دندان‌های بیمار است را با استفاده از گچ دندانپزشکی تهیه کرده و از آن برای  ساخت بریس‌های ارتودنسی دندان استفاده می‌کنند. در نهایت براکت ارتونسی بر روی دندان ها قرار می گیرد.

ابزارهای استفاده شده در قالب گیری برای ارتودنسی

در قالب گیری برای ارتودنسی دندان چه ابزارهایی استفاده می‌شود؟

مواد و ابزار مورد استفاده در قالب گیری ارتودنسی دندان شامل موارد زیر هستند:

  • آلژینات که از جلبک بدست می‌آید و علاوه بر دندانپزشکی در تولید مواد آرایشی و بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • الاستومری که خاصیت الاستیک دارد و خود به خودی سفت می‌شود.
  • پلی اتر که ماده‌ای پایدار است و بو و طعم ناخوشایند ندارد.
  • پلی سولفید، ماده‌ای با بوی بد و زننده است که برخی از بیماران پس از ورود آن به دهانشان، دچار حالت تهوع می‌شوند.
  • تری (Tray) که از ابزارهای مهم در فرایند قالب گیری ارتودنسی دندان است و شامل سه نوع کوادرانت تری (Quadrant tray) برای پوشش بخشی از قوس فک، فول آرک تری (Full arch tray) برای پوشش قوس کامل فک و سکشن تری (Section tray) برای پوشش دندان‌های بالایی می‌باشد.

خلاصه مطالب قالب گیری ارتودنسی

در این مطلب از کلینیک سیمادنت به این پرداخته شد که، درمان ارتودنسی روشی برای دادن نظم و ترتیب، رفع عیوب و اصلاح فرم دندان‌ها و فک است. این روش توسط متخصص ارتودنسی انجام می‌شود و یکی از مراحل اصلی در این درمان قالب گیری ارتودنسی است. در این پروسه، متخصص به کمک مواد و ابزاری خاص، یک قالب از دندان و فک بیمار تهیه می‌کند و آن را برای ساخت تجهیزات و بریس‌های ارتودنسی بیمار مورد نظر به لابراتوار می‌فرستد. هزینه مرحله قالب گیری ارتودنسی با هزینه کلی درمان محاسبه می‌شود و زمان مورد نیاز برای آن حداکثر ۱۵ دقیقه خواهد بود.

سوالات متداول قالبگیری ارتودنسی

قالب گیری ارتودنسی برای چیست؟

تهیه این قالب به ارتودنتیست‌ کمک می‌کند تا تصویر کاملی از چینش، فاصله بین دندان‌ها، اندازه فک و... داشته باشد و علاوه بر این میزان جلو یا عقب بودن فک و ناهماهنگی دندان‌ها را بررسی کند و در نهایت ساخت بریس ارتودنسی بر اساس این قالب‌ها خواهد بود.

آیا ارتودنسی بدون قالب گیری انجام می شود؟

این مرحله از مراحل ضروری ارتودنسی است و اساساً بدون انجام آن، ارتودنسی و ترمیم دندان‌ها ممکن نیست. اما با استفاده از اسکنرهای دیجیتالی دیگر نیازی به قالب گیری سنتی نیست.

تفاوت قالب گیری ارتودنسی متحرک و ثابت چیست؟

قالب گیری برای ارتودنسی ثابت چیزی شبیه آنچه برای نوع متحرک انجام می‌شود، نیست و در واقع براکت‌ها مستقیم روی دندان نصب می‌شوند و نیازی به تهیه قالب خمیری و ارسال به لابراتوار برای ساخت آن‌ها نیست.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین