هزینه ارتودنسی دندان ۱۴۰۲ | جدول قیمت ارتودنسی (قسطی و بیمه)

بررسی هزینه ارتودنسی

ارتودنسی دندان یک روش زمان و طولانی مدت است و بیمار را در این مدت زمان، درگیر هزینه های بسیاری میکند. خیلی از افراد با اینکه به ارتودنسی دندان نیاز دارند، اما با توجه به قیمت و هزینه ارتودنسی از انجام اینکار صرف نظر میکنند. این نکته را در نظر بگیرید که ارتودنسی علاوه بر اینکه می تواند روی زیبایی شما تاثیر بگذارد، جنبه درمانی خواهد داشت؛ چرا که در آینده ناهنجاری های فک و دهان بیشتری را برای بیمار ایجاد میکند.

در این مقاله قصد داریم تمام جنبه های قیمت ارتودنسی، عوامل تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۲ را بررسی کنیم. اگر قصد انجام ارتودنسی دارید و نگران هزینه های آن هستید، تا پایان این مقاله از سیمادنت کلینیک با ما همراه باشید.

قیمت ارتودنسی دندان

جدول قیمت ارتودنسی دندان در سیمادنت کلینیک (سال ۱۴۰۲)

برای اطلاع از جزئیات خدمات و قیمت ارتودنسی ۱۴۰۲ در کلینیک دندانپزشکی سیمادنت، به جدول زیر مراجعه کنید.

انواع ارتودنسی دندان سیمادنت کلینیکقیمت به ریال
ارتودنسی ثابت دو فک بدون کشیدن دندان۴۰۰.۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی ثابت با کشیدن دندان۴۵۰.۰۰۰.۰۰۰
ارتوسرجری۵۵۰.۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی دیمون (به ازای هر فک اضافه می شود)۱۵۰.۰۰۰.۰۰۰
ارتودنسی شبه دیمون (به ازای هرفک اضافه می شود)  ۷۵/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی سرامیکی (به ازای هر فک اضافه می شود)  ۱۵۰/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی متحرک دو فک  ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰

سایر هزینه های ارتودنسی به شرح زیر می باشد:

خدمات مربوط به اتودنسی دندانقیمت به ریال
فیس ماسک  ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰
دستگاه فانکشنال  ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰
هدگیر 150/۰۰۰/۰۰۰
فیکس ریتینر هر فک  ۳۰/۰۰۰/۰۰۰
تعویض پلاک متحرک هر فک  ۳۰/۰۰۰/۰۰۰
ریباند براکت معمولی  ۵/۰۰۰/۰۰۰
ریباند براکت دیمون                    ۱۰/۰۰۰/۰۰۰
ریباند براکت سرامیکی  ۱۰/۰۰۰/۰۰۰
ترمیم فیکس ریتینر(هر ناحیه)  ۵/۰۰۰/۰۰۰
ریتینر ثابت خلفی (هر ناحیه)   10/۰۰۰/۰۰۰
الکتروسرجری هر دندان   10/۰۰۰/۰۰۰
تسریع ارتودنسی با لیزر(هرجلسه)  ۸/۰۰۰/۰۰۰
ارتودنسی۴×۲ دو فک  ۳۰۰/۰۰۰/۰۰۰
تعویض نک پد  ۱۰/۰۰۰/۰۰۰
تعویض فیس بو  ۱۰/۰۰۰/۰۰۰
تنظیم لبه ی دندان (به ازای هر فک)  ۷/۰۰۰/۰۰۰
دستگاه هایرکس  ۱۵۰/۰۰۰/۰۰۰
هوک جراحی + قالبگیری استیج  ۵۰/۰۰۰/۰۰۰
مینی اسکرو  ۳۰/۰۰۰/۰۰۰

عوامل تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی دندان (۷ مورد)

پیش از پرداختن به هزینه ‌های ارتودنسی، به ۷ مورد مهم و تاثیرگذار بر هزینه ارتودنسی می‌توان اشاره کرد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

۱.   انواع ناهنجاری دندان و فک (ناهنجاری ساده و پیچیده)

یکی از مهمترین عواملی که بر هزینه ارتودنسی تأثیر می‌گذارد، نوع ناهنجاری فک و دندان است. در برخی موارد ناهنجاری ساده و در برخی موارد ناهنجاری به‌گونه‌ای پیچیده است. این ناهنجاری و بیماری ها باید قبل از شروع ارتودنسی درمان شوند. که این می تواند روی هزینه نهایی شما تاثیرگذار باشد.

ناهنجاری‌های ساده، مانند موارد زیر هزینه‌های کمتری را به‌دنبال خواهد داشت:

 • کج بودن یک یا چند دندان جلو
 • عدم رشد کافی فک در کودکان
 • وجود فاصله کم بین دندان ها

در مواردی که میزان ناهنجاری پیچیده باشد، هزینه ارتودنسی دندان بیشتر خواهد بود، همانند:

 • اوربایت (جلو بودن دندان‌های بالا)
 • آندربایت (جلو بودن دندان‌های پایین)
 • کوتاهی و بلندی دندان‌ها
 • فشردگی و ازدحام دندان‌ها
 • اپن بایت (فاصله زیاد بین دندان‌ها)
عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی دندان

۲.   شدت ناهنجاری دندان

هرچه شدت ناهنجاری فک و دندان بیشتر باشد، هزینه‌ های ارتودنسی بیشتر خواهد بود. برای مثال هزینه ارتودنسی برای فردی که همزمان فک کوچک و دندان‌های فشرده داشته باشد، به مراتب بیشتر از کسی خواهد شد، که تنها ازدحام دندان دارد و مبتلا به ناهنجاری فک نیست.

۳.   سن بیمار

هرچه سن مراجعه‌کننده بیشتر باشد، هزینه ارتودنسی دندان برای آن شخص بیشتر خواهد شد. به همین دلیل قیمت ارتودنسی دندان کودکان ارزان‌تر از افراد بزرگسال تمام خواهد شد؛ چرا که فرد بزرگسال مراحل رشد را سپری کرده و وضعیت فک و دندان وی تثبیت شده و تغییر آن دشوارتر است.

تاثیر سن بیمار بر هزینه ارتودنسی

۴.   روش انجام ارتودنسی دندان

قیمت ارتودنسی تا حد زیادی به روش ارتودنسی دندان بستگی دارد. به عنوان نمونه، هزینه ارتودنسی متحرک کمتر از ارتودنسی ثابت و قیمت ارتودنسی نامرئی بیشتر از ارتودنسی معمولی است که در آن سیم و براکت‌ها دیده می‌شود. ضمنا ًروشی که متخصص ارتودنسی برای شما برمی‌گزیند، به میزان و شدت ناهنجاری فک و دندان شما بستگی دارد.

۵.   طول درمان ارتودنسی

هزینه‌های درمان با بالا رفتن طول درمان بیشتر می‌شود؛ چرا که تعداد دفعات مراجعه و هزینه‌های جانبی درمان بیشتر خواهد شد.

۶.   انتظارات بیمار

علاوه‌بر موارد گفته شده، انتظارات بیمار در هزینه‌های درمان مؤثر خواهد بود. برای مثال، اگر بیمار برای زیبایی بیشتر، ارتودنسی نامرئی را انتخاب کند، هزینه های ارتودنسی وی بیشتر خواهد شد.

۷.   مهارت متخصص ارتودنسی

مهارت متخصص ارتودنسی نیز روی هزینه های ارتودنسی تأثیر می‌گذارد؛ به‌طوری‌که هرچه مهارت ارتودنتیست بیشتر باشد، قیمت ارتودنسی برای شما بیشتر خواهد بود.

هزینه ارتودنسی

هزینه ارتودنسی دندان چقدر است؟

مبلغی که لازم است برای ارتودنسی پرداخت کنید شامل ۲ دسته ارتودنسی دندان (ساخت، نصب سیم و …) و هزینه‌های جانبی است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 هزینه ارتودنسی دندان (ساخت و نصب به روش‌های مختلف)

قیمت انواع مختلف ارتودنسی متفاوت است. مهم‌ترین این موارد به شرح زیر است:

قیمت و هزینه ارتودنسی ثابت

قیمت ارتودنسی ثابت برای هر فک ۱۵ میلیون تومان است. این روش از روش‌های قدیمی است. امروزه روش‌های جدیدتر و مقرون به‌صرفه جایگزین آن شده است. قیمت ارتودنسی ثابت دندان برای دو فک در سیمادنت کلینیک ۳۰ میلیون تومان برای ارتودنسی بدون کشیدن دندان و ۳۲ میلیون تومان با کشیدن دندان است.

قیمت ارتودنسی دندان

قیمت ارتودنسی متحرک

قیمت ارتودنسی متحرک برای هر فک حدوداً ۱۲ میلیون تومان است. در این نوع ارتودنسی لازم است که ارتودنتیست از دندان بیمار قالب تهیه کند. سپس پلاک متحرک در لابراتوار ساخته و به بیمار تحویل داده می‌شود.

هزینه ارتودنسی نامرئی

هزینه ارتودنسی نامرئی متغیر است، چرا که ارتودنسی نامرئی انواع مختلفی دارد و هزینه هر نوع با نوع دیگری متفاوت است. یکی از انواع ارتودنسی نامرئی ارتودنسی دیمون است. قیمت ارتودنسی دیمون برای هر فک، حدوداً ۱۰ میلیون تومان است.

هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین

اگر بیمار ناهنجاری فک داشته باشد، هزینه ارتودنسی فک پایین یا بالا شامل هزینه‌ ارتودنسی دندان و هزینه جراحی فک خواهد شد. هزینه جراحی فک حدودا ۴۰ ملیون تومان است.

هزینه ارتودنسی نامرئی

قیمت ارتودنسی دندان های جلو

قیمت ارتودنسی دندان‌ های جلو متغیر است و بسته به وضعیت فک و سایر دندان‌ها تعیین می‌شود. ممکن است به‌نظر برسد که قیمت ارتودنسی دو دندان جلو یا قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو کمتر از ارتودنسی فک خواهد بود؛ اما در ارتودنسی همه دندان‌ها درگیر می‌شوند. حتی اگر تنها یک یا دو دندان نامرتب داشته باشید، لازم است که وضعیت دندان‌ها به‌طورکلی و در ارتباط با هم درنظر گرفته شود.

هزینه ارتودنسی تک دندان

ارتودنسی تک دندان برای دندان‌های جلو که در معرض دید هستند، انجام می‌شود. همان‌طور که گفته شد، دندان باید در کنار دندان‌های دیگر در نظر گرفته شود؛ با‌این‌حال، هزینه ارتودنسی تک دندان بسته به میزان فشردگی دندان‌ها متغیر خواهد بود.

هزینه ارتودنسی دندان های نیش

اگر دندان نیش نهفته باشد، هزینه ارتودنسی دندان های نیش شامل هزینه جراحی دندان نیش نهفته خواهد بود اما اگر دندان نیش بیرون زده باشد، قیمت ارتودنسی دندان نیش بیرون زده همانند سایر دندان‌ها خواهد بود.

۱.   هزینه های جانبی ارتودنسی

ارتودنسی دندان غیر از هزینه‌های اصلی، شامل هزینه‌های جانبی نیز می‌شود. ممکن است دندان‌پزشک شما تشخیص دهد که پیش از انجام ارتودنسی، لازم است یک یا چند دندان شما کشیده شود تا جای خالی برای حرکت سایر دندان‌ها باز شود. همچنین ممکن است پس از ارتودنسی نیاز به نصب نگهدارنده داشته باشید، تا وضعیت دندان‌های شما تثبیت شود. این موارد جدا از هزینه‌های اصلی ارتودنسی قرار می‌گیرند و از این قبیل هستند:

 • جرم‌گیری دندان
 • بلیچینگ دندان
 • ترمیم دندان پوسیده
 • کشیدن دندان
 • پرکردن دندان
 • جراحی فک
 • عصب‌کشی
 • هزینه‌های تصویربرداری
 • هزینه ریتینر ثابت ارتودنسی
 • چسباندن براکت شکسته
 • فیس ماسک
 • هدگیر
 • مینی اسکرو
 • ترمیم فیکس رتینر
هزینه ارتودنسی تک دندان

۴ روش برای کاهش هزینه ارتودنسی 

برای کاهش هزینه ‌های ارتودنسی، بهتر است ۴ نکته زیر را مدنظر قرار دهید:

 1. به یک ارتودنتیست ماهر و باتجربه مراجعه کنید تا مناسب‌ترین روش را برای دندان شما برگزیند. این امر از بسیاری از هزینه‌هایی که ممکن است در بلندمدت متحمل شوید، خواهد کاست.
 2. به‌طور مرتب به دندان‌پزشک مراجعه کنید و از وضعیت سلامت دندان‌های خود مطمئن شوید.
 3. مرتب مسواک بزنید و از دهان‌شویه استفاده کنید. به‌ویژه اگر ارتودنسی ثابت دارید، از مسواک بین دندانی استفاده کنید و نخ دندان بکشید تا از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کرده و متحمل هزینه‌های ترمیم دندان نشوید.
 4. مراقب باشید که براکت‌های نصب شده آسیب نبینند. نصب مجدد براکت شکسته، هزینه اضافی دربرخواهد داشت. به این منظور، خوراکی‌های چسبناک مانند آدامس یا غذاهای ترد و سفت مانند ته‌دیگ نخورید؛ چرا که این خوردنی‌ها باعث شکستن براکت‌ها خواهد شد.

هزینه ارتودنسی

آیا هزینه ارتودنسی تحت پوشش بیمه است؟

 غالباً شرکت‌های بیمه مبلغ ارتودنسی را جزء هزینه‌های زیبایی می‌دانند و آن را پرداخت نمی‌کنند؛ مگر آن‌ که میزان ناهنجاری دندان و فک بیمار درحدی باشد که پزشک متخصص ارتودنسی را برای حفظ سلامت وی ضروری تشخیص دهد.

برای آن که از این مسئله مطمئن شوید، لازم است با بیمه خود تماس گرفته و اطلاعات لازم را کسب کنید. در ادامه درباره‌ برخی از بیمه‌ها اطلاعات مختصری می‌دهیم.

هزینه ارتودنسی با بیمه تامین اجتماعی

قوانین سازمان تأمین اجتماعی برای پرداخت مبلغ ارتودنسی متغیر است؛ بااین‌حال، اگر بیمه تأمین اجتماعی هستید و قصد دارید از فشار هزینه‌های ارتودنسی بکاهید، بهترین روش آنست که به مراکز درمانی و بیمارستان‌های طرف قرارداد تأمین اجتماعی مراجعه کنید.

هزینه ارتودنسی با بیمه تکمیلی      

پرداخت هزینه ارتودنسی با بیمه تکمیلی در شرایط گوناگون متفاوت است. بنابراین برای اطلاع از شرایط ویژه بیمه تکمیلی خود لازم است از نحوه بازپرداخت آن مطلع شوید.

هزینه ارتودنسی با بیمه نیروهای مسلح

هزینه ارتودنسی با بیمه نیروهای مسلح در بیمارستان‌های ارتش پرداخت می‌شود، اما این بیمه با کلینیک‌های خصوصی قرارداد ندارد.

محوه صحیح مسواک زدن در ارتودنسی

هزینه ارتودنسی اقساطی

از طرفی ارتودنسی یک درمان پرهزینه و بلندمدت است و از طرف دیگر، بیمه‌ها هزینه ارتودنسی را جزء درمان‌های زیبایی تلقی کرده و آن را پرداخت نمی‌کنند؛ به همین دلیل کلینیکی که امکان پرداخت هزینه ارتودنسی قسطی را برای مراجعان فراهم می‌کند، هزینه‌های ارتودنسی را سرشکن کرده و از فشار آن‌ روی خانواده‌ها می‌کاهد. شما می توانید در سیمادنت کلینیک هزینه ارتودنسی دندان تان را به صورت قسطی پرداخت کنید.

سوالات متداول در خصوص هزینه ارتودنسی دندان

 1. آیا می توانم هزینه ارتودنسی دندان را به صورت اقساطی پرداخت کنم؟ بله می توانید در کلینیک سیمادنت یک سوم مبلغ را به صورت پیش پرداخت و الباقی مبلغ را طی ۶ تا ۸ ماه تقسیط کنید.
 2. چرا قیمت ارتودنسی لینگوال بالاست؟ به دلیل اینکه براکت های لینگوال در پشت دندان نصب می شود و این کار نیاز به مهارت و دقت بالای متخصص ارتودنسی دارد. یکی دیگر از دلایل بالا بودن قیمت، این است که این براکت ها به صورت اختصاصی برای هر بیمار و در لابراتوار ساخته می شود. در نتیجه هزینه ارتودنسی لینگوال نسبته به بقیه روش ها هزینه بالتری دارد.
 3. ارزان قیمت ترین روش ارتودنسی دندان کدام است؟ روش ارتودنسی متحرک دندان نسبت به بقیه روش ها هزینه کمتری دارد.


هزینه های ارتودنسی چقدر است؟

به طور تقریبی هزینه ارتودنسی از ۵ تا ۳۰ میلیون تومان برای یک فک متغیر است. باید درنظر داشت که به این هزینه، هزینه‌های جانبی نیز افزوده می‌شود.

ارزان‌ترین و گرانترین روش ارتودنسی کدام اند؟

قیمت ارتودنسی متحرک ارزان‌تر و قیمت ارتودنسی لینگوال (قراردادن براکت‌ها در پشت دندان) گران‌تر از دیگر روش‌های ارتودنسی است.


جمع بندی

نگاهی کوتاه به آنچه در این مقاله خواندیم:

 • هزینه‌ های ارتودنسی دندان شامل هزینه‌های اصلی و جانبی می‌شود.
 • نوع و شدت ناهنجاری، سن بیمار، روش ارتودنسی و طول درمان از عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارتودنسی هستند.
 • ارتودنسی با بیمه در صورتی ممکن خواهد بود که به مراکز درمانی و بیمارستان‌های طرف قرارداد بیمه مراجعه کنید؛ درغیر این صورت می‌توانید به کلینیک‌هایی مراجعه کنید که امکان پرداخت هزینه ارتودنسی قسطی را برای مراجعان فراهم می‌کنند.

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت امکان پرداخت هزینه‌ ارتودنسی اقساطی را برای شما فراهم کرده است. برای اطلاع از قیمت اقساط ارتودنسی، کافی است با ما تماس بگیرید.

جستجوی کاربران برای این مطلب

 • قیمت ارتودنسی چهار دندان جلو
 • قیمت ارتودنسی دندان های جلو
 • ارتودنسی اقساطی
 • ارتودنسی قسطی
 • ارتودنسی دندان قیمت

۴.۹/۵ - (۱۸ امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاه ها:

 1. admin-hasanabadi گفت:

  سلام هزینه ارتودنسی تک دندان چقدره/؟

 2. محمدعلی گفت:

  سلام ببخسید هزینه ریتینر چقدر هست؟

  1. admin-hasanabadi گفت:

   ریتینر ثابت خلفی برای هر ناحیه ۷۰۰ تومن هست

 3. الهی گفت:

  سلام، هزینه های جانبی که روی هزینه ارتودنسی تاثیر داره ، چه هزینه هاییه؟

  1. کلینیک تخصصی سیمادنت گفت:

   با سلام،
   مواردی چون میزان ناهنجاری، متخصص ارتودنسی مربوطه، نوع بریس ها و… از مهم ترین مواردی هستند که روی هزینه ارتودنسی تاثیر گذار هستند.

 4. سحر گفت:

  سلام،آیا مشاوره و ارزیابی اولیه هم هزینه داره؟

  1. سیمادنت کلینیک گفت:

   سلام، معمولا مشاوره و ارزیابی اولیه ارتودنسی هزینه دارد. این هزینه ممکن است برای ویزیت دندانپزشک ارتودنتیست، بررسی دندانها و فک‌ها، اخذ عکس‌ها و مدل‌سازی دندانها و فک‌ها باشد.

 5. محمد گفت:

  هزینه‌های مربوط به تعویض براکت‌ها و مراجعه به پزشک در طول درمان هم باید جداگانه پرداخت بشه؟

  1. سیمادنت کلینیک گفت:

   بله، هزینه‌های مربوط به تعویض براکت‌ها و مراجعه به پزشک در طول درمان به طور جداگانه محاسبه می شوند. هزینه‌های مربوط به تعویض براکت‌ها معمولا در قیمت اولیه درمان در نظر گرفته نمی‌شود. همچنین، هزینه‌های مربوط به مراجعه به پزشک نیز باید جداگانه پرداخت شوند، این هزینه‌ها ممکن است شامل هزینه‌های مربوط به بررسی‌های پزشکی، تصویربرداری و سایر خدمات پزشکی باشد. در هر صورت، قبل از شروع درمان، باید هزینه‌های مربوط به درمان و تعویض براکت‌ها و هزینه‌های دیگر مربوط به درمان را با پزشک خود مشخص کنید تا بتوانید هزینه‌های کلی مربوط به درمان خود را برآورد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین