ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال دندان
۵
(۱)

آشنایی با ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال که با نام ارتودنسی مخفی هم شناخته می شود، همان ارتودنسی ثابت است که در پشت دندان ها انجام می شود. مخفی بودن ارتودنسی دندان تنها مزیت این روش است اما معایب آن متعدد است. در این روش تکلم تحت تاثیر قرار می گیرد و بهداشت دهان به سختی رعایت می شود.ارتودنسی لینگوال یک روش سخت برای ارتودنتیست ها (متخصص ارتودنسی) خواهد بود و نیاز به مراجعه متعدد بیمار به مطب دارد.

عناوینی که در این مقاله بررسی می شود:

 1. ارتودنسی لینگوال چیست؟
 2. تاریخچه ارتودنسی لینگوال
 3. مزایای ارتودنسی لینگوال
 4. معایب ارتودنسی لینگوال
ارتودنسی لینگوال چیست

ارتودنسی لینگوال چیست؟


از آن جایی که اصلاح طرح لبخند برای بسیاری از افراد اهمیت دارد، روش های گوناگونی برای انجام ارتودنسی پیدا شده است. یکی از این روش ها که در آن زیبایی لبخند حفظ می شود، استفاده از ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی است.
ارتودنسی لینگوال همان ارتودنسی براکت های فلزی (ارتودنسی ثابت) است اما در این روش، براکت، سیم و الاستیک ارتودنسی در پشت دندان ها قرار می گیرند.

ارتودنسی لینگوال به ارتودنسی ثابت برعکس شده گفته می شود که در ظاهر فرد هیچ تفاوتی ایجاد نمی کند. در این روش براکت ها در قسمت های پشت دندان چسبانده می شوند و تمام فرایند درمان، به صورت مخفی در داخل دهان انجام می شود.

تاریخچه ارتودنسی لینگوال

تاریخچه ارتودنسی لینگوال


حدودا ۲۰ سالی است که ارتودنسی لینگوال به دنیای ارتودنسی معرفی شده است اما در طی این ۲۰ سال، اشتیاق استفاده از آن به تدریج کاهش یافته است و کمتر کسی را خواهید دید که به این روش علاقه داشته باشد. با این که ارتودنسی لینگوال در ظاهر بسیار جذاب است اما سختی هایی که در طی درمان، بیمار و متخصص متحمل می شوند، باعث کاهش تمایل بیماران به این روش شده است.

ارتودنسی لینگوال

مزایای ارتودنسی لینگوال

 1. قطعا بهترین و بارزترین مزیت ارتودنسی لینگوال را، مخفی بودن آن باید تلقی کرد. از آن جایی که ارتودنسی یک درمان چند ساله است، بسیاری از افراد تمایل به مخفی کردن این درمان دارند. با انجام ارتودنسی لینگوال افراد می توانند حضور عادی در جامعه داشته باشند و تمام فعالیت های روزانه خود را بدون احساس ناراحتی و حس بد انجام دهند.
 2. معمولا با رعایت نکردن بهداشت، در طی درمان ارتودنسی دندان هایی که روی آن ها براکت می چسبد، دچار تغییر رنگ می شود. در این روش، تغییر رنگ در پشت دندان ها ایجاد می شود که قابل مشاهده نیست.
مزایای ارتودنسی لینگوال

معایب ارتودنسی لینگوال


معایب ارتودنسی زبانی بیشتر از مزایای آن است. درواقع باید گفت ارتودنسی زبانی تنها برای افرادی که با ظاهر ارتودنسی مشکل دارند مناسب است اما این افراد باید معایب آن را بپذیرند. این نکته را هم لحاظ کنید که با پیشرفت علم ارتودنسی، درمان های جدیدتری برای مخفی کردن براکت های فلزی معرفی شده است که سختی های ارتودنسی مخفی را هم ندارد.

اصلاح طرح لبخند

معایب ارتودنسی لینگوال
 1. اولین عیب این روش، جایگذاری دشوار آن توسط متخصص است. از آن جایی که درمان ارتودنسی نیاز به دقت فراوانی دارد، انجام ارتودنسی زبانی، سخت تر و دشوارتر خواهد بود. افرادی که از ارتودنسی مخفی استفاده می کنند باید قرارملاقات های بیشتر و طولانی تری با ارتودنتیست خود داشته باشند.
 2. مورد دیگری که در ارتودنسی لینگوال به چشم می خورد، عدم رعایت صحیح بهداشت دندان ها است. مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها در این روش، سخت تر است. همین عامل باعث پوسیدگی سریع دندان ها می شود.
 3. تکلم با برخورد زبان و دندان شکل می گیرد. افرادی که از ارتودنسی پشت دندانی استفاده می کنند، معمولا در تکلم مشکل دارند. البته این مورد بعد از مدتی برطرف می شود و فرد می تواند به راحتی صحبت کند.
 4. در ارتودنسی زبانی ممکن است زبان فرد دچار خراش شود. از آن جایی که زبان به براکت ها برخورد می کند، ممکن است تغییراتی در سطح زبان ایجاد شود. از طرفی معمولا با استفاده از زبان، فشار روی دندان ها به صورت خودآگاه وارد می شود که همین موضوع ممکن است در جابجا شدن براکت ها نقش داشته باشد. در این صورت مجددا باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا موقعیت براکت ها را تنظیم کند.
 5. نتایج ارتودنسی مخفی با ارتودنسی ثابت یکسان است و تفاوتی در آن وجود ندارد اما از آن جایی که کار سخت تری برای متخصص است، هزینه ارتودنسی بیشتری نسبت به ارتودنسی ثابت دارد. اگر برای شما تنها کیفیت نتیجه مهم است بهتر است از ارتودنسی ثابت استفاده کنید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین