لمینت دندان

لمینت دندان | لمینت دندان سرامیکی
۵
(۱)

لمینیت دندان یکی از بهترین راه‌های داشتن دندان‌هایی سفید، درخشان و مرتب و در یک کلام لبخندی زیبا است. در میان راهکارهای زیبایی دندان، چند سالی است که نام لمینت دندان به گوش می‌رسد. لمینت یا لمینیت دندان روشی پر طرفدار برای رفع بی‌نظمی‌های خفیف دندانی، شکستگی، ترک خوردگی و بدرنگی دندان‌ها است. لمینت سرامیکی دندان که با نام لامینیت هم شناخته می‌شود، یکی از پرکاربردترین روش‌های زیباسازی دندان ها است.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یکی از انواع خدمات دندانپزشکی زیبایی است که در طی آن موادی معمولاً از جنس سرامیک به صورت یک لایه نازک بر روی سطح جلوی دندان‌ها چسبانده می‌شود. استفاده از لمینت دندان علاوه بر رفع برخی از نواقص دندان و زیباتر کردن آن، می‌تواند استحکام دندان را نیز افزایش دهد. با توجه به اینکه بسیاری از عیوب و نواقص ظاهری دندان را می‌توان با لمینت دندان برطرف کرد، این روش یکی از پر کاربردترین انواع روش‌های اصلاح طرح لبخند شناخته می‌شود.

در حال حاضر دو نوع لمینت دندان برای زیباسازی و درمان ناهنجاری‌های خفیف دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ با شناخت دقیق لمینت‌های دندانی و کاربرد آن، می‌توان انتخاب بهتری داشت. با این که دوام لمینت‌ها دائمی نیست اما روشی مطمئن و بی‌خطر برای زیبایی خیره کننده دندان‌ها خواهد بود.

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب است؟

همانطور که گفته شد لمینت دندان برای رفع عیوب ظاهری دندان‌ها از جمله بد رنگی، فاصله بین دندان‌ها، دندان‌های کج، کوتاه و بلند بودن طول دندان‌ها و ترک و شکستگی دندان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود از آنجایی که روش‌های متعددی برای اصلاح طرح لبخند وجود دارد، باید دندانپزشک متخصص دندان‌های فرد را معاینه کرده و بر اساس مشکل دندان‌ها بهترین روش را تعیین کند.

لمینت دندان قبل و بعد
قبل و بعد از پرسلن لمینت

افرادی که دارای لکه های دندانی ناشی از مصرف داروی تتراسایکلین هستند، با کمک روش لمینت دندان، می توانند این لکه ها را از بین ببرند.داروهای مشابه تتراسایکلین باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند. از جمله این داروها می توان به کلروتتراسایکلین، دوکسی سایکلین و اکسی تتراسایکلین اشاره کرد.

در صورتی که فاصله بین دندان‌ها و یا کجی دندان‌ها در حد خفیف باشد می‌توان از روش لمینت دندان و یا کامپوزیت بهره برد. ولی در صورتی که این ناهنجاری شدید باشد؛ الزاماً باید از طریق ارتودنسی، مشکلات دندان‌ها توسط متخصص ارتودنسی برطرف شود.

افرادی که از نوشیدنی های رنگی همچون نوشابه، قهوه، چای و … استفاده می کنند، معمولاً دارای دندان های زرد و نامناسبی هستند. این افراد می‌توانند با کمک روش لمینت دندان، به این مشکل خاتمه دهند.

در صورتی که تغییر رنگ دندان‌ها در حدی باشد که بتوان با بلیچینگ این بد رنگی‌ها را از بین برد، دیگر نیازی به لمینت دندان نخواهد بود؛ ولی اگر با بلیچینگ مشکل رنگ دندان برطرف نشود به ناچار باید سراغ روش لمینت رفت.

دریافت نوبت اینترنتی

لمینت دندان برای چه افرادی مناسب نیست؟

  • افرادی که دندان‌های پوسیده داشته و یا مشکل لثه‌ در اطراف آن دارند.
  • کسانی که دندان‌های ضعیفی دارند و به همین خاطر امکان تراشیدن دندان وجود ندارد.
  • افرادی که عادات بدی مانند دندان قروچه دارند و سبب ساییدگی لمینت دندان می‌شوند.

انواع لمینت دندان

پیش از اینکه انواع لمینت دندان معرفی شود، بهتر است با عبارت ونیر دندان بیشتر آشنا شوید. ونیرها لایه‌های نازکی هستند که از مواد مصنوعی تشکیل شده‌اند و ظاهر دندان (تاج دندان) را بازسازی کرده و به شکلی طبیعی بهبود می‌بخشند. در واقع ونیرهای دندانی نقش بسیار پر رنگی در اصلاح طرح لبخند دارند.

دو نوع از مهمترین انواع ونیرهای دندانی، لمینت سرامیکی (ونیر پرسلن) و ونیر کامپوزیت است. یکی دیگر از مواردی که به عنوان نوع دیگری از ونیرها معرفی می‌شود ونیر لومینیرز است.

انواع لمینت دندان
اینفوگرافیک انواع لمینت دندان

لمینت سرامیکی (ونیر لمینت)

این نوع لمینت که با نام‌های مختلفی از جمله لمینت سرامیکی، ونیر لمینت، پرسلن لمینت شناخته می‌شود به نوعی از ونیر اشاره دارد که باید در لابراتوار ساخته شده و بر روی دندان چسبانده شود. در واقع یک پوسته نازک سرامیکی یا چینی است که قطر بسیار کمی در حدود ۰.۵ میلیمتر دارد.

لمینت کامپوزیتی (ونیر کامپوزیت)

لمینت کامپوزیتی بیشتر برای رفع و اصلاح ناهنجاری های خفیف دندانی مناسب است. ترک خوردگی، شکستگی و رفع فواصل بین دندانی، با لمینت کامپوزیتی، قابل درمان است.

مقایسه لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی

کامپوزیت دندان که به روش لمینت مستقیم دندان نیز معروف است یکی از روش‌های اصلاح طرح لبخند با هزینه بسیار مناسب‌تر است. در واقع برای نصب لمینت کامپوزیتی برخلاف لمینت سرامیکی دیگر نیازی به قالب گیری و ساخت ونیر در لابراتوار نخواهد بود و در یک جلسه ونیر کامپوزیت بر روی دندان بیمار نصب می‌شود. مواد تشکیل دهنده لمینت کامپوزیت ترکیبی از مواد آلی و معدنی است و حتی در زمینه ترمیم دندان (پر کردن دندان) نیز به دلیل همرنگ بودن با دندان طبیعی از کامپوزیت استفاده می‌شود.

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

مقایسه لمینت سرامیکی و کامپوزیتیلمینت سرامیکیلمینت کامپوزیتی
میزان تراش دندانبیشترکمتر
نیاز به ساخت در لابراتوارداردندارد
تعداد جلساتبیش از یک جلسهتنها یک جلسه
مقاومت و استحکامبیشترکمتر
انتخاب رنگدشوارترآسان‌تر
تغییر رنگ به مرور زمانندارددارد
هزینهبیشترکمتر

میزان تراشیدن دندان در لمینت سرامیکی و کامپوزیتی چقدر است؟

همانطور که گفته شد، از آنجا که لمینت سرامیکی در لابراتوار ساخته می‌شود و باید بر روی سطح دندان چسبانده شود، لازم است مینای دندان به اندازه کافی تراشیده شود تا ونیر لمینت به خوبی بر روی سطح دندان بچسبد. با این وجود از آنجاکه لمینت کامپوزیتی در یک جلسه بر روی دندان نصب شده و نیازی به ساخت لابراتوار ندارد، تراشیدن دندان در آن الزامی نخواهد بود.

در واقع در صورتی که دندان تراشیده نشده و کامپوزیت ونیر بر روی سطح دندان قرار بگیرد، دندان به اصطلاح اورکانتور (over contour) می‌شود؛ به این معنی که در این حالت سطح دندان بیش از حد برجسته شده و ضخیم می‌شود. در نتیجه برای کانتور بهتر دندان در روش لمینت کامپوزیتی در صورتی که متخصص لمینت دندان تشخیص دهد، مینای دندان به میزان کمی تراشیده می‌شود.

تفاوت رنگ لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

از آنجا که لمینت سرامیکی در لابراتوار ساخته می‌شود، انتخاب و اجرای دقیق رنگ مورد نظر دشوارتر از لمینت کامپوزیتی است که در یک جلسه در کلینیک دندانپزشکی اجرا می‌شود. از سوی دیگر در صورتی که تعداد دندان‌های بیشتری تحت درمان باشد، یکسان بودن رنگ همه دندان‌های ساخته شده در لابراتوار برای لمینت سرامیکی بسیار دقیق‌تر از همخوانی رنگی در لمینت کامپوزیتی است.

رنگ لمینت دندان
انتخاب رنگ لمینت دندان

بهترین نوع لمینت چیست؟ (لمینت سرامیکی یا کامپوزیتی)

با توجه به مواردی که قبلتر در مقایسه ویژگی‌های لمینت سرامیکی و کامپوزیتی ذکر شد، در نهایت این متخصص دندانپزشک زیبایی است که با توجه به درخواست‌های مراجعه کننده، بهترین روش بین ونیر لمینت و ونیر کامپوزیت انتخاب می‌شود. در ادامه این ویدیو را با دقت مشاهده کنید تا پاسخ خود را دریافت کنید.

البته توجه داشته باشید که علاوه بر تفاوت‌هایی که تا الان ذکر شد، قیمت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی مخصوصاً برای چند دندان، در انتخاب نهایی فرد بسیار موثر خواهد بود. شما می‌توانید هزینه‌های دقیق این خدمات را در هزینه دندانپزشکی مشاهده کنید.

ماندگاری لمینت‌های سرامیکی و عدم تغییر رنگ آن‌ها، لمینت‌های سرامیکی را مناسب‌تر از لمینت‌های کامپوزیتی کرده است اما بسیاری از افراد از تراشیدن مینای دندان‌هایشان در روش لمینت سرامیکی، راضی نیستند از این رو برای این افراد، لمینت کامپوزیتی مناسب‌تر خواهد بود. افرادی که از لمینت سرامیکی استفاده می کنند، بعد از استفاده از این روش، امکان برگشت به حالت اولیه را ندارند چرا که بخشی از دندان هایشان تراشیده شده است و در صورت برداشتن لمینت، ظاهر نامناسبی پیدا خواهند کرد.
نگران نباشید! بهترین روش لمینت را دندانپزشک شما تشخیص خواهد داد. این کار را به دندانپزشک خود بسپارید. دندانپزشک به خوبی می تواند لمینت مناسب دندان هایتان را انتخاب کند. از طرفی، میزان سفیدی و درخشندگی لمینت ها، باید به گونه ای باشد که حالت مصنوعی ایجاد نکند. در نتیجه برای دریافت مشاوره کامل و داشتن انتخابی درست از بهترین متخصص لمینت دندان در تهران مشاوره دریافت کنید.

لمینت سرامیکی دندان

لومینیرز (لمینت دندان بدون تراش)

یکی دیگر از انواع لمینت دندان که تبلیغات گسترده‌ای درباره آن انجام شده است لومینیرز است. جالب است بدانید که جنبه تبلیغاتی این نوع از لمینت بسیار پر رنگ‌تر از جنبه علمی آن است! در واقع در بسیاری از تبلیغات اعلام می‌شود که برای نصب لومینیرز اصلاً نیازی به تراشیدن سطح مینای دندان نخواهد بود، در صورتی که در این روش نیز دندان تراشیده می‌شود ولی بسیار کمتر از لمینت سرامیکی دندان! ضخامت لومینیرز نیز نسبت به پرسلن لمینت کمتر بوده و در حدود ۰.۲ میلیمتر تا ۰.۳ میلیمتر است. لومینیرز در لابراتوارهای ایران ساخته نمی‌شود و باید به کشورهای دیگر ارسال شود.


مراحل لمینت دندان

به طور خلاصه می‌توان مراحل انجام ونیر لمینت را در موارد زیر خلاصه کرد:

  1. ابتدا دندان‌های بیمار توسط دندانپزشک تراشیده می‌شود.
  2. از دندان‌ها قالبگیری شده و به لابراتوار ارسال می‌شود.
  3. در مدت زمان آماده‌سازی ونیر لمینت، از روکش موقت برای دندان‌ها استفاده می‌شود.
  4. ونیر پرسلن، بعد از آماده‌سازی از طریق باندهای کامپوزیتی بر روی سطح دندان چسبانده می‌شود.

انواع برندهای لمینت دندان

لمینت دندان توسط برندهای متفاوتی از جمله لمینت EMAX، IPS، DuraThin، Cerec و توسط شرکت‌های مختلفی در جهان ساخته می‌شود. در ادامه با دو برند بسیار شناخته شده لمینت‌ها آشنا خواهید شد:

لمینت ایمکس (EMAX): این نوع از لمینت از استحکام و دوام بسیار خوبی برخوردار است و کاربرد فراوانی در رفع نواقص و اصلاح فرم دندان دارد. این نوع لمینت بسیار شفاف بوده و در تابش نور مشابه مینای دندان طبیعی است.

لمینت IPS Empress: این نوع از لمینت از سرامیک شیشه‌ای لوسیت ساخته شده که بسیار مشابه دندان واقعی بوده و در عین حال استحکام بسیار خوبی دارد.

در سیمادنت کلینیک از انواع برندهای شناخته شده لمینت دندان استفاده می‌شود؛ به این ترتیب ترکیب تخصص و مهارت دندانپزشکان سیمادنت در کنار برندهای شناخته شده لمینت در نهایت کاری با کیفیت و لبخندی زیبا را برای مراجعه کننده به ارمغان می‌آورد. دقت داشته باشید که همین تنوع برندها در هزینه نهایی لمینت دندان موثر خواهد بود، بنابراین برای طالاعات دقیق از هزینه لمینت دندان حتماً مطلب مربوطه را با دقت مطالعه بفرمایید.

ماندگاری لمینت ها چه مدت است؟

بخش مهمی از ماندگاری لمینت‌ها مربوط به مراقبت‌های بعد از آن است. از لمینت‌ها باید همانند یک دندان واقعی نگهداری کرد. مسواک زدن، نخ کشیدن دندان‌ها، عدم گاز زدن مواد غذایی سخت (ممکن است باعث کنده شدن چسب لمینت شود) و عدم استفاده بیش از حد از سیگار و نوشیدنی‌های رنگی، ماندگاری لمینت‌ها را طولانی‌تر می‌کند. به طور کامل نمی‌توان مدت زمان ماندگاری لامینیت‌ها را تخمین زد. گاهی بیش از ۱۰ سال و حتی بیشتر، لمینت‌ها ماندگاری دارند. از این رو، می‌توان روش لمینت دندان را به عنوان یکی از بادوام‌ترین روش‌های زیبایی دندان‌ها معرفی کرد.

سوالات متداول درباره لمینت دندان

در چه مواردی استفاده از لمینت سرامیکی بیشتر پیشنهاد می‌شود؟

معمولاً در مواردی که بافت دندان تا حد زیادی تخریب شده باشد و یا بد رنگی‌های شدید مایل به خاکستری داشته باشد، بهتر است به سراغ لمینت سرامیکی دندان رفت. در مورد چنین دندان‌هایی با بافت تخریب شده دیگر نگرانی از بابت تراشیدن مینای دندان وجود ندارد و از سویی دیگر با پرسلن لمینت علاوه بر بهبود ظاهری دندان، استحکام بیشتری نیز پیدا می‌کند.

آیا لمینت سرامیکی می‌تواند جایگزین ارتودنسی باشد؟

در صورتی که نامرتبی‌های دندانی خفیف باشد، به تشخیص دندانپزشک متخصص می‌توان با استفاده از لمینت سرامیکی و یا ونیر کامپوزیت این نامرتبی‌ها را بدون نیاز به ارتودنسی برطرف کرد.

مشاوره حضوری لمینت دندان در شمال تهران

اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و برای انجام لمینت دندان قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران،شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد،ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه ۳، واحد ۱۱

کلینیک شریعتی سیمادنت

مشاوره حضوری لمینت دندان در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، کلینیک سیمادنت در غرب تهران نیز شعبه‌ای دیگر دارد و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری و نیز انجام لمینت دندان به شعبه ستارخان سیمادنت مراجعه کنید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی در اطراف منزل خود را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین