اطلاعاتی درباره علت کج شدن دندان ها

علت کج شدن دندان ها
۰
(۰)

علل رایج کج شدن دندان ها

امروزه با توجه به اهمیت ارتودنسی دندان افراد به دنبال علت کج شدن دندان ها می باشند تا بتوانند از همان ابتدا مانع از این امر شده و دارای طرح لبخند بی نظیری باشند که در این خصوص می توان ذکر کرد عوامل و دلایل بسیاری در رشد کج دندان ها موثر می باشد که ژنتیک از جمله رایج ترین دلایل موثر در این مورد می باشد که در صورت بررسی می بینیم که بی شک والدین فرد نیز دارای دندان های کج می باشند.

علت کج شدن دندان ها

علت کج شدن دندان های از جمله مشکلات میلیون ها نفر مردم از نقاط مختلف جهان بوده و می باشد که البته علت کج شدن دندان ها در هر فردی متفاوت می باشد. امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی شاهد درمان ارتودنسی برای صاف کردن دندان ها هستیم. همانطور که ذکر کردیم دلایل و عوامل مختلف بسیاری وجود دارد که سبب کج شدن دندان ها در طول مراحل مختلف زندگی می شود که در این مقاله می خواهیم به بررسی علت کج شدن دندان ها بپردازیم.

کج شدن دندان

مشکلات رشدی فک

هر فردی علاقه مند به داشتن ظاهری زیبا است و داشتن دندان هایی به صورت صدف در کنار یکدیگر بر زیبایی ظاهری بسیار تاثیرگذار می باشد و امروزه بسیاری از افراد جوامع مختلف به دنبال اصلاح طرح لبخند می باشند. می توان گفت کج بودن دندان ها از جمله مشکلاتی است که بسیاری از افراد برای درمان آن از خدمات اصلاح طرح لبخند بهره مند می شوند و مشکلات رشدی فک از جمله علت کج شدن دندان های می باشد. همانطور که می دانید استخوان فک مکان قرارگیری دندان ها بوده و در صورتی که این استخوان به اندازه کافی رشد نکند در این صورت فضای کافی برای رشد و کنار هم قرار گرفتن دندان ها وجود نخواهد داشت که این امر نیز علت کج شدن دندان ها خواهد شد. همچنین اگر فک بالا با فک پایین در یک اندازه نباشد سبب بدشکلی دهان شده و در نتیجه سبب جلو آمدگی فک بالا و یا پایین خواهد شد از جمله رایج ترین مشکلات ساختار ناقص اسکلتی فک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

رشد نامناسب فک پایین
رشد ناصحیح فک بالا
رشد ناقص فک ها

علل کج شدن دندان

انسداد راه بینی و تنفس دهانی

همانطور که شما نیز می دانید حالت طبیعی تنفس چه در خواب و چه در بیداری از طریق بینی صورت می گیرد اما اگر ناچار به تنفس از طریق دهان باشیم در این صورت می توان گفت با عوارض آن نیز مواجه می شویم که از جمله این عوارض می توان به کج رشد کردن دندان ها اشاره نمود. برخی از کودکان به دلیل اینکه راه هوایی بینی آنها به دلایل مختلف مسدود می شوند مجبور به تنفس از راه دهانی می باشند که در این راستا با مشکلاتی چون خشکی مداوم دهان، لثه ها و تنگی فک بالا روبرو می شوند و در صورت دراز کشیده باز ماندن دهان سبب خواهد شد فک جلویی حالت جلوزدگی به خود بگیرد. در حالت کلی می توان گفت تنفس دهانی و باز ماندن مداوم دهان تغییرات بسیاری در رشد دندان ها و شکل گیری فک را به دنبال خواهد داشت.

علل رایج کج شدن دندان

ژنتیک از متداول ترین علت کج شدن دندان ها

ژنتیک از جمله شایع ترین و رایج ترین علت کج شدن دندان ها شناخته می شود که تاثیر بسیار زیادی بر روی شانس ایجاد و رشد دندان های کج و فک ناهموار دارد که در این صورت والدین فرد نیز بی شک دارای دندان های کجی می باشند. اکثر افراد همانطور که هیچ دخالتی نمی توانند در انتخاب رنگ چشم و رنگ مو داشته باشند هیچ کنترلی نیز بر رشد و بوجود آمدن دندان هایشان ندارند و اغلب از والدین خود به ارث می برند. البته در برخی مواقع ممکن است علت کج شدن دندان ها به خاطر کوچک بودن دهان و فک فرد باشد که این امر سبب خواهد شد با افزایش تعداد دندان ها با شلوغی و تغییر جایگاه اصلی و صحیح مواجه شوند که این موضوع نیز به تنهایی از دلایل کج رشد کردن دندان های فرد می شود. فردی که دندان هایش به صورت ژنتیکی کج رشد می کند نمی توان هیچ عملی برای جلوگیری از آن انجام بدهد تنها راه درمان آن ارتودنسی می باشد که در عصر جدید بسیار مورد تقاضا قرار گرفته و برای این امر باید به متخصصین حرفه ای در این زمینه مراجعه کرد.

ژنتیک و کج شدن دندان

عادات غلط

عادات غلط از جمله دیگر علت کج شدن دندان ها می باشد که می توان تاثیر آنها را به وضوح در طی سال ها بر رشد و شکل گیری دندان ها مشاهده کنیم. از جمله این عادات می توان به مکیدن انگشت شصت یا دیگر انگشتان، استفاده از پستانک در دوران طفولیت اشاره کرد که در آن دوران شاید این عادات اصلا خطرناک به نظر نرسد اما در آینده نه چندان دور می توانند سبب کج رشد کردن دندان ها و در نهایت نیاز به ارتودنسی شوند. تنفس از راه دهان، پیش آمدگی زبان یا بالعکس، از دیگر عوامل و مشکلات کج درآمدن دندان ها خواهد شد. در برخی ایام بر اساس عادات با تکیه دادن چانه یا صورت بر روی دستان و یا خوابیدن بر روی شکم با گذشت زمان می توان کج رشد کردن دندان ها را مشاهده کرد. از این رو برای جلوگیری از وقوع این امر بهتر است والدین از همان دوران کودکی عادات غلط و نادرستی که سبب کج شدن دندان های فرزندان آنها می شود را به آنها تذکر و یاد دهند. تا در آینده با این مشکل بزرگ مواجه نشده و نیاز به ارتودنسی نداشته باشند البته می توان به این نکته اشاره کرد که ارتودنسی در دوران کودکی و نوجوانی می تواند مانع از رشد کج دندان ها شده و هزینه های پایینی را به دنبال داشته باشد.

عادات غلط و کج شدن دندان

از دست دادن دندان

از دست دادن دندان ها قبل از موعود از دیگر عوامل تاثیرگذار در رشد کج دندان ها خواهد شد. از دست دادن دندان ها بر جایگاه های باقی مانده تاثیر گذاشته و سبب حرکت دندان های باقی مانده به سمت جای خالی دندان های از دست رفته شود و در برخی مواقع ممکن است دندان های شیری با دندان های اصلی جایگزین شده و این امر سبب شلوغی دندان ها شود. در این باره متخصص ارتودنسی کودکان توصیه می کند از فضا نگهدار استفاده شود که در خصوص بزرگسالان نیز استفاده از ایمپلنت دندان بهترین و مناسب ترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته می باشد.

ترمیم دندان که امروزه بسیار مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است در مواقعی می تواند سبب ایجاد فشار بر روی دندان های مجاور و در نتیجه کج شدن دندان های فرد می شود که حرکت دندان ها به دلیل فشار موجود دندان ها را کج کرده و در کنار ترمیم باید به فکر ارتودنسی نیز باشید از این رو بهتر است در هنگام شروع بازسازی دندان ها با هرگونه مشکلی که مواجه می شوید با پزشک مربوط خود تماس گرفته و در جهت جلوگیری از عواقب ناگوار مشورت کنید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین