ریتینر چیست

ریتینر ارتودنسی
۵
(۱)

آشنایی با ریتینر های ارتودنسی

افرادی که پس از ارتودنسی ، حال از شر براکت ها و سیم های روی دندان های خود پس از مدت ها رهایی یافته اند، باید از ریتینر که نوعی نگهدارنده دندان ها پس از ارتودنسی است ، استفاده کنند تا درمان آن ها کامل شود. ریتینر برای هر فرد مختص به خودش طراحی شده و پس از آن فرد می تواند به راحتی غذاهایی که دوست دارد را بخورد و هیچ گونه محدودیتی برای وی وجود نخواهد داشت.

ریتینرارتودنسی چیست؟

ریتینر در واقع قطعه ای پلاستیکی است که پس از پایان دوره ارتودنسی، متخصص ارتودنسی آن را برای فرد تجویز می نماید. این قطعه پلاستیکی در واقع نوعی نگهدارنده دندان ها است. زیرا پس از اتمام دوره ارتودنسی ممکن است دندان ها مجددا حرکت کنند، بنابراین این قطعه به شما کمک می کند تا دندانهایتان ثابت باقی بماند. این کار باعث می شود تا جای دندان ها و استخوان لثه به مرور ثابت شود. این قطعه پلاستیکی برای هر فرد به صورت سفارشی و با توجه به قالب دندان ها و دهان ساخته می شود. بنابراین استفاده از این قطعه پس از پایان دوره ارتودنسی کاملا ضروری است.

ریتینر چیست

مدت زمان استفاده از نگهدارنده ارتودنسی


مدت زمان استفاده از نگهدارنده ارتودنسی سوالی است که بسیاری از بیماران می پرسند. در واقع بیماران باید بدانند بدلیل اینکه استخوان لثه و دندان ها طی زمان ارتودنسی حرکت کرده اند، بنابراین پس از باز کردن ارتودنسی، احتمال جابجا شدن و حرکت دندان ها در یک ماه اول پس از ارتودنسی وجود دارد. هر چه شما از ریتینر به مدت طولانی تری استفاده کنید، دندان های شما به مدت طولانی تری صاف و مرتب نگه داشته می شوند. از نگهدارنده پلاستیکی باید حداقل به مدت ۶ ماه پس از ارتودنسی استفاده کرد.

ریتینر چیست

نگهدارنده پلاستیکی ثابت

ریتینرهای ثابت نوعی از این نگهدارنده ها است. این نوع نگهدارنده پشت ۶ دندان پیشین به صورت ثابت نصب می شود. یکی از مزیت هایی که این نوع از نگهدارنده ها دارند این است که به صورت ثابت بوده و بیمار نمی تواند آن ها را دربیاورد. اما مشکل آن، رعایت بهداشت است که به سختی می توان دندان ها را شست. برای تمیز کردن دندان ها در این حالت باید از مسواک و نوعی نخ دندان استفاده کرد تا دندان ها به خوبی تمیز شده و موجب عفونت لثه و دندان نشود.

نگهدارنده متحرک

نگهدارنده های متحرک که به آن ها هاولی گفته می شود، بر خلاف نگهدارنده های ثابت به صورت متحرک هستند. این نوع از ریتینرها از دو قسمت پلاستیکی که در سقف دهان قرار می گیرد و سیم که در قسمت جلویی دندان ها قرار می گیرد، تشکیل شده است. این نوع از نگهدارنده ها قابلیت تنظیم شدن دارند و برای هر فرد با توجه به قالب دهانش ساخته می شود. این نوع از نگهدارنده ها جنسی بسیار خوب دارند و ماندگار هستند

ریتینر چیست
ریتینر چیست

نگهدارنده شفاف

ریتینرهای شفاف یا اسیکس شاید یکی از بهترین نوع نگهدارنده ها باشند. زیرا جنس آن ها به گونه ای است که کاملا شفاف هستند و وقتی بر روی دندان ها قرار می گیرند، اصلا دیده نمی شوند. این نوع از نگهدارنده ها به صورت متحرک بوده و به راحتی می توان آن را از دهان درآورد و دندان ها را تمیز کرد. اما یکی از معایبی که این نوع از ریتینرها دارند این است که به دلیل اینکه دندان ها به صورت مستقیم با هم تماس پیدا نمی کنند، سطح این نگهدارنده خیلی سریعتر دچار سایش و خراب شدن می شود. همچنین زمانی که این نوع از نگهدارنده ها توی دهان قرار دارند، نباید به جز آب چیزی خورد زیرا سطح نگهدارنده دچار لک شده و دیگر پاک نمی شود. در استفاده از این نوع از نگهدارنده ها باید به دستورالعمل های نظافت و نگهداری از آن بسیار دقت نمود.

دوره تنظیم ریتینر

در واقع دوره تنظیم نگهدارنده ارتودنسی به همان دوره ای که دهان شما به آن عادت می کند، اشاره دارد. در روزهای اول استفاده از نگهدارنده ها ممکن است افراد با بزاق دهان خود مشکل داشته باشند اما پس از مدت کوتاهی دهان به این نگهدارنده عادت می کند. شما باید این مسئله را در نظر بگیرید که به هنگام قرارگیری یک جسم سخت در دهان، برای بار اول دهان شروع به تولید بزاق می نماید و این امری طبیعی است و جای هیچ نگرانی ندارد. همچنین به هنگام حرف زدن نیز ممکن است در روزهای ابتدایی دچار مشکل شوید که این موضوع نیز پس از مدت کوتاهی عادی می شود. بنابراین شما باید سعی کنید تا خود را به استفاده از ریتینرها در کل روز های هفته و در همه ساعات شبانه روز عادت دهید. البته پس از گذشت مدت کوتاهی ممکن است که پزشک شما تشخیص دهد که فقط از نگهدارنده ها در شب ها استفاده کنید که این موضوع معمولا در اواخر دوره استفاده از ریتینرها اتفاق می افتد و بیمار احساس بسیار بهترین خواهد داشت.

همچنین بخوانید: مراحل و روش درمان ارتودنسی ثابت

نظافت و نگهداری از ریتینرها

یکی از مهمترین نکاتی که در استفاده از نگهدارنده های ارتودنسی باید به آن ها دقت کرد، نظافت از آن است که بسیار اهمیت دارد. در برخی از مواقع لکه های سفیدی بر روی نگهدارنده ها به وجود می آید که این لکه ها در اثر رسوبات به وجود آمده بر اثر بزاق دهان است. در واقع باید بدانید که نگهدارنده ها نیز مانند دهان و دندان نیاز به تمیز شدن دارند. بنابراین نگهداری و نظافت به موقع از این نوع نگهدارنده ها واجب است. شما باید هر زمان که نگهدارنده های متحرک را از دهان خود خارج می کنید،آن را به صورت مرتب و در همان زمان تمیز کنید، زیرا اگر جرم ها و کثیفی بر روی نگهدارنده ها جمع شود، خیلی سخت تر پاک می شود. برای شست و شوی نگهدارنده ها، باید از یک مسواک نرم و صابون استفاده کرد. دقت کنید هیچ گاه از مسواک های زبر برای اینکار استفاده نکنید زیرا سطح نگهدارنده دچار خارش می شود. همچنین برای هر چه تمیز شدن بهتر نگهدارنده ها، بهتر است آن را در محلول های شست و شوی دندان مصنوعی نیز نگهداری کرده و تمیز کنید. سعی کنید هر روز صبح این کار را انجام دهید.

در صورت استفاده نکردن از نگهدارنده ارتودنسی چه مشکلاتی به وجود می آید؟

همانگونه که گفته شد دندان ها پس از ارتودنسی ممکن است به جای قبلی خود بازگردند و همین مسئله برای افرادی که زمان و هزینه زیادی را برای اینکار صرف کرده اند، کابوس بسیار بدی است. همچنین دقت داشته باشید که دندان ها با بالارفتن سن نیز شروع به حرکت کردن می نمایند، بنابراین علاوه بر ارتودنسی این مسئله نیز باعث حرکت دندان ها می شود.بنابراین استفاده از ریتینرها برای افراد پس از ارتودنسی امری کامل حیاتی است که نباید از آن غافل شد.

نکته ای که برای بسیاری از افراد سوال شده است این است که اگر در زمان استفاده از نگهدارنده ها، مثلا به مدت یک هفته استفاده از ریتینرها را فراموش کنند چه اتفاقاتی ممکن است پیش آید. در این هنگام ممکن است دندان ها مجددا حرکت کنند و به حالت اولی خود بازگردند. در واقع ربات هایی که نگهدارنده ثابت دندان ها هستند پس از ارتودنسی حالت ارتجاعی خود را از دست می دهند. بنابراین استفاده از نگهدارنده ها باعث می شود تا این رباط ها با فرم جدید دهان به مرور زمان عادت پیدا کرده و ثابت شوند. اما اگر پیش از این سازگاری رباط ها، شما استفاده از نگهدارنده ارتودنسی را فراموش کنید، در این حالت دندان ها مجددا به حالت قبلی خود باز می گردند. بنابراین در استفاده از ریتینرها نهایت دقت و توجه را داشته باشید تا پول و زمان شما از بین نرود.

همچنین بخوانید: ایمپلنت

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین