چگونه التهاب پس از کشیدن دندان عقل را کاهش دهیم

التهاب لثه در اطراف دندان عقل

التهاب لثه در اطراف دندان عقل

کشیدن دندان عقل همواره یکی از بزرگترین مشکلاتی بوده است که افراد با آن رو به رو بوده اند. معمولا بعد از آن که افراد اقدام به کشیدن دندان عقل خود می کنندالتهاب لثه در اطراف دندان عقل رو به رو می شوند که باعث می شود تا برای مدت زمانی طولانی اذیت شوند. اگر شما هم جز افرادی هستید که قصد دارید دندان عقل خود را بکشید به شما توصیه می کنیم حتما این مطلب را به دقت مطالعه کنید. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره درمان تورم و التهاب بعد از کشیدن دندان عقل صحبت کنیم و اطلاعاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

التهاب لثه لثه در اطراف دندان عقل

آیا التهاب بعد از کشیدن دندان عقل عادی است؟

قبل از آن که بخواهیم درباره نحوه درمان التهاب بعد از کشیدن دندان عقل صحبت کنیم بهتر است ابتدا درباره این موضوع صحبت کنیم که آیا این التهاب یک موضوع عادی است و باید نگران باشیم یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که بله این تورم یک موضوع کاملا عادی است که ممکن است برای هر شخصی به وجود بیاید، بنابراین نیازی نیست که نگران این موضوع باشید ولی با این حال باید مراقبت های لازم را در این زمینه انجام دهید. معمولا تورمی که با کشیدن این دندان به وجود می آید یک تورم اذیت کننده چند روزه است که در صورتی که مراقبت های لازم را انجام ندهید می تواند مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. ما را در ادامه مطلب همراهی کنید تا روش های درمان این التهاب را بیاموزید.

همچنین بخوانید: ارتودنسی

تورم لثه پس از کشیدن دندان عقل

استفاده از کمپرس آب یخ و آب گرم

معمولا برای تمامی انواع التهاب ها استفاده از کمپرس آب یخ و آب گرم می تواند یک راه حل فوق العاده کاربردی باشد که خیلی سریع می تواند التهاب به وجود آمده را از بین ببرد و باعث شود که درد شما تسکین پیدا کند. برای درست کردن کمپرس آب یخ کافی است که یک تکه یخ را در میان حوله قرار دهید و آن را بر روی صورت خود قرار دهید تا باعث تسکین درد و التهاب شما شود. یک نکته بسیار مهم که درباره کمپرس آب یخ باید بدانید این است که در بیست و چهار ساعت اولیه که اقدام به کشیدن دندان عقل خود کرده اید حتما سعی کنید از این کمپرس برای درمان التهاب استفاده کنید. بعد از گذشت این ۲۴ ساعت زمان آن است که شما از کمپرس آب گرم برای این کار استفاده کنید. برای این کار کافی است که آب را کمی گرم کنید( توجه داشته باشید که خیلی داغ نشود) و حوله را کمی آغشته به این آب گرم کرده و آن را بر روی ناحیه مد نظر قرار دهید تا باعث آرامتر شدن درد و همینطور التهاب شما شود. نکته بسیار مهمی که درباره این دو کمپرس وجود دارد این است که شما باید این کمپرس ها را به صورت مرتب استفاده کنید تا تاثیر خود را بر روی درد و التهاب شما بگذارند.

همچنین بخوانید:
دندان عقل نهفته

ملتهب شدن لثه در اطراف دندان عقل

سر خود را پایین تر از بدن قرار ندهید

یکی از مهمترین موضوعاتی که می تواند بر روی میزان درد و التهاب شما تاثیر منفی بگذارد این است که سر خود را پایین تر از بدن خود قرار دهید. معمولا زمانی که شما سر خود را پایین تر از بدن خود قرار می دهید فشار بیشتری به ناحیه مد نظر می آید و در نتیجه التهاب و درد شما افزایش پیدا می کند. معمولا زمانی که شما به دندان پزشکی برای کشیدن دندان عقل خود مراجعه می کنید به شما توصیه می کنند که حداقل تا ۱۰ ساعت بعد از کشیدن دندان عقل نخوابید ولی با این حال در صورتی که مجبور به خواب بودید می توانید چند بالش را در زیر سر خود قرار دهید تا به این ترتیب ارتفاع سر خود را بالاتر از بدن خود ببرید. نکته دیگری که برای خوابیدن بعد از کشیدن این دندان وجود دارد این است که سعی کنید به سمت آن طرفی که دندان عقل خود را از آن طرف کشیده اید نخوابید چرا که این کار نیز باعث می شود تا التهاب شما افزایش پیدا کند.

از داروهای گیاهی برای تسکین درد بعد از کشیدن دندان عقل استفاده کنید

یک نکته بسیار مهم که باید درباره تسکین درد و کاهش التهاب بعد از کشیدن این دندان باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که حتما سعی کنید از داروهای گیاهی برای تسکین درد استفاده کنید. چای بابونه یکی از این داروهای گیاهی است که به میزان بسیار زیادی به کاهش درد و همینطور التهاب دندان کمک می کند و باعث می شود تا خیلی سریع تر از حالت عادی التهاب دندان شما کاهش پیدا کند. برای استفاده از این دارو کافی است که کمی بابونه را بجوشانید و همراه با گل بابونه آن را در دهان خود قرقره کنید. توجه داشته باشید که بعد از آن که کمی سرد شد می توانید به خوبی گل های بابونه را بجوید تا به خوبی بر روی التهاب شما قرار گیرند و تاثیر خود را بگذارند.

همچنین بخوانید: ارتودنسی با کشیدن دندان

تسکین التهاب لثه در اطاف دندان عقل

چند نکته مهم که حتما باید به آنها توجه داشته باشید

یک نکته بسیار مهم که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشید این است که به هیچ وجه از دهان شویه های شیمیایی برای از بین بردن باکتری های دهان خود استفاده نکنید. سعی کنید برای از بین بردن این باکتری ها از داروها و نوشیدنی های گیاهی که برای این کار بسیار مفید هستند استفاده کنید. علاوه بر این به هیچ وجه اقدام به خوردن غذاهای سفت نکنید. غذاهای سفت ممکن است با ناحیه ملتهب دهان شما برخورد داشته باشند و در نتیجه باعث شوند که التهاب شما افزایش پیدا کند. توصیه ما به شما این است که سعی کنید تا چند روز تنها از غذاهای مایع میل کنید تا به این ترتیب شاهد درمان سریع تر التهاب دهان خود بعد از کشیدن دندان عقل باشید.

همچنین بخوانید: ایمپلنت

درمان التهاب لثه

شست و شوی روزانه دهان با آب نمک

یکی از نکات بسیار مهمی که حتما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید این است که از همان روزهای نخست که اقدام به کشیدن دندان عقل خود کردید سعی کنید به صورت روزانه دهان خود را با آب نمک شست و شو دهید تا میکروب ها و باکتری های موجود در دهان باعث التهاب لثه در اطراف دندان عقل و در نتیجه افزایش درد شما نشوند. برای استفاده از آب نمک برای شست و شوی دهان حتما سعی کنید آب نمک رقیق را مورد استفاده قرار دهید و منتظر بمانید تا آب نمک به اندازه کافی ولرم شود. در صورت داغ بودن و یا بیش از حد شور بودن آب نمک ممکن است شست و شوی دهان با استفاده از آن نتیجه مطلوب را برای شما نداشته باشد و حتی نتیجه عکس را با خود به همراه داشته باشد. نکته دیگری که در این شست و شو باید به آن توجه کنید این است که حتما سعی کنید به آرامی آب نمک را در دهان خود بچرخانید و به هیچ وجه این کار را با فشار انجام ندهید.

همچنین بخوانید:
با بیماری های لثه بیشتر آشنا شوید.

 

به اشتراک بگذارید :