مراحل ارتودنسی نامرئی

درمان های ارتودنسی نسبت به گذشته زیاد تر شده است. درمان راحت و بدون درد انواع ارتودنسی  سبب شده است تا افراد زیادی مشتاق درمان ارتودنسی شوند. ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی اینویزیلاین یکی از محبوب ترین روش های درمان ارتودنسی است که به علت کاهش دیده شدن دستگاه ارتودنسی برای افرادی که تمایل ندارند دستگاه ارتودنسی آن ها معلوم شود توصیه می شود. در ادامه به برسی مراحل ارتودنسی نامرئی می پردازیم.

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین چیست؟


ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین (Invisalign) روشی برای ردیف کردن دندان‌ها بدون نیاز به براکت و سیم‌های ارتودنسی است. در این شیوه درمانی که به ارتودنسی ژله ای نیز معروف شده است یکسری از پلاک (ردیف کننده)های شفاف نازک به منظور مرتب نمودن دندان‌های شما استفاده می‌گردد. این پلاک‌ها به صورت اختصاصی توسط تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی رایانه‌ی ساخته می شوند. شما هر کدام از این پلاک‌ها را برای مدت دو هفته داخل دهان خود می‌گذارید و تنها هنگام غذا خوردن، نوشیدن، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن بر می‌دارید. از این‌رو در هر نوبت تعدادی ردیف کننده به شما تحویل داده می‌شود. جایگزینی هر ردیف کننده با پلاک بعدی دندان‌های شما را اندک اندک، هفته به هفته حرکت می‌دهد تا به موقعیت نهایی برنامه‌ریزی شده توسط ارتودنتیست برسند.

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین چگونه عمل می‌کند؟


پلاک‌های ارتودنسی نامرئی دندان‌ها را با اعمال نیرویی مناسب و کنترل شده حرکت می‌دهد. ارتودنسی نامرئی برخلاف بریس‌های قدیمی علاوه بر کنترل میزان حرکت ناشی از هر پلاک، زمان‌بندی حرکت و درمان را نیز تحت اختیار درمی‌آورد. بنابراین در هر مرحله فقط به آن دندانی اجازه حرکت داده می‌شود که در طرح درمانی ارتودنسی در نظر گرفته شده است. به این ترتیب سیستم اعمال نیروی کارآمدی به دست می‌آید که دندان‌ها را به سمت موقعیت در نظر گرفته شده حرکت می‌دهد.

مراحل انجام ارتودنسی نامرئی چیست؟

قبل از هر گونه شروع درمانی باید ابتدا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

مشاوره: اولین قدم برای انجام ارتودنسی مراجعه به متخصص برای معاینات اولیه ومشاوره قبل از شروع درمان است. در این مرحله متخصص ارتودنسی زمان کوتاهی را به بیمار اختصاص می دهد تا توضیح کوتاهی درباره مشکل بیمار، روند درمان، عوارض عدم درمان ناهنجاری و فواید درمان به بیمار بدهد. و تمامی پرسش ها و ابهامات بیمار نسبت به مراحل ارتودنسی نامرئی را پاسخ دهد.

معاینه تخصصی: بعد از آنکه بیمار تصمیم به انجام ارتودنسی نامرئی گرفت، پزشک متخصص با بررسی مدارک پزشکی موجود و معاینه تخصصی فک و دندان ها تجویز می کند که آیا ناهنجاری دندانی یا فکی بیمار از طریق ارتودنسی نامرئی قابل درمان است یا خیر. برای بررسی تخصصی دندان و فک بیمار گاهی لازم است از سی تی اسکن یا مدل دیجیتالی دندان بیمار برای بررسی اکلوژن استفاده کرد.

برنامه ریزی درمان ارتودنسی نامرئی: در این مرحله تمامی طول درمان بیمار برنامه ریزی می شود. طبق زمان بندی اصولی که با توجه به میزان ناهنجاری بیمار صورت می گیرد، تعداد جلسات مراجعه برای تعویض الاینرها در ارتودنسی نامرئی، مدت زمان درمانی ارتودنسی نامرئی و هزینه درمان ارتودنسی نامرئی با بیمار صحبت می شود.

توصیه های لازم جهت رعایت بهداشت دهان و دندان: در تمامی انواع ارتودنسی مرحله مهم و تاثیر گذاری به نام رعایت نکات بهداشتی وجود دارد. دستگاه ارتودنسی چه سیم و براکت باشد چه الاینر به دلیل اینکه یک شی خارجی در دهان است، عامل تجمع پلاک ها و باکتری ها در بین دندان ها می باشد. در طول درمان ارتودنسی با الاینر رعایت نکات بهداشتی مربوط به دهان و دندان سبب تسریع روند درمان و جلوگیری از پوسیدگی آن ها می شود.

متخصص ارتودنسی باید مشاوره کوتاهی درباره چگونگی رعایت بهداشت دهان و دندان به بیمار بدهد تا فرد بدون هیچ مشکلی بتواند طول درمان ارتودنسی نامرئی را پشت سر بگذارد.

نصب دستگاه ارتودنسی نامرئی: ارتودنسی نامرئی توسط الاینر های پلاستیکی شیشه ایی و شفاف بر روی دهان نصب می شوند. و از وجود سیم، بریس و براکت هیچ خبری نیست. غیر قابل مشاهده بودن الاینر ها یا دستگاه ارتودنسی نامرئی سبب محبوب این روش شده است.

بررسی تاثیر دستگاه ارتودنسی: با مراجعات منظم به متخصص ارتودنسی و تعویض الاینر ها می توانید از میزان روند درمان و تاثیر مثبت آن بر روی دندان اطلاع کسب کنید.

تثبیت درمان ارتودنسی نامرئی: آخرین مرحله ارتودنسی نامرئی تثبیت درمان ارتودنسی نامرئی با استفاده از دستگاه های نگهدارنده یا رتینر است. پس از گذشت طول درمان ارتودنسی به مدت ۶ تا ۲۴ ماه و تاثیر مثبت ارتودنسی نامرئی باید الاینر ها را از دهان خارج کرد. توجه کنید که هیچ گاه خودتان این کار را انجام ندهید و باید برای خارج کردن الاینر در مرحله نهایی به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. برای جلوگیری از بازگشت دندان ها باید از نگهدارنده  یا رتینر استفاده کرد.

مزایای ارتودنسی نامرئی


پلاک اینویزیلاین تقریباً نامرئی و غیرقابل مشاهده است و هیچ یک از اطرافیان متوجه در دهان بودن این پلاک‌های نامرئی نخواهند شد. بنابراین ارتودنسی نامرئی کوچکترین خللی را در روش زندگی بیماران و روابط روزمره آنان ایجاد نمی‌کند. از آنجایی که پلاک‌های ارتودنسی نامرئی متحرک است، بیماران در طول درمان آزادی عمل بیشتری برای میل کردن خوراکی‌های مورد علاقه خود دارند، فقط کافی است پلاک را به سادگی هنگام خوردن از دهان خارج کنند.
به علاوه می‌توان پلاک را هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن درآورد تا بهداشت دهان و دندان به خوبی رعایت شود و دهان خوشبو بماند. در ارتودنسی نامرئی برخلاف ارتودنسی با بریس فلزی هیچ سیم یا براکت فلزی به کار برده نمی‌شود، بنابراین بیماران ارتودنسی نامرئی به دلیل عدم ضرورت تنظیم براکت و سیم، زمان کمتری را در کلینیک سپری می‌کنند. مزیت آخر این که ارتودنسی نامرئی این امکان را برای بیمار فراهم می‌آورد تا طرح درمان و نتایج را پیش از شروع درمان به صورت مجازی مشاهده کند تا ببیند که وضعیت دندان‌ها پس از اتمام درمان چگونه خواهد بود.

امتیاز :
1 ستاره2 ستاره3 ستاره4 ستاره5 ستاره (هنوز به این مطلب امتیازی داده نشده)
Loading...
به اشتراک بگذارید :

ارسال پرسش

6+8=