آدامس و سلامتی دندان

جویدن آدامس
۵
(۱)

تاثیر آدامس بر روی دندان ها

جویدن آدامس می تواند بر روی سلامت دهان و دندان ها هم تاثیر مثبت و هم منفی داشته باشد. این که شما با جویدن آدامس، به سلامت خود کمک کنید یا سطح آن را کاهش دهید، به انتخاب نوع آدامس بستگی دارد.
در صورتی که آدامس جویدن بخشی از عادت ها و تفریحات شماست و نگران سلامتی خود هستید، خواندن این مقاله برایتان خالی از لطف نخواهد بود. در ادامه تاثیر آدامس بر روی دندان ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

انواع آدامس ها

در گذشته فقط آدامس های شیرین تولید می شد و چیزی به نام آدامس بدون قند، در دسترس مردم نبود. استفاده از این نوع آدامس بسیار مخرب و تداوم جویدن آن باعث از بین رفتن سلامت دهان و دندان می شد. امروزه انواع آدامس های بدون قند تولید می شوند که بسیار محبوب هم هستند.

آدامس های بدون قند

اگر در ترکیبات این ماده غذایی از شیرین کننده هایی مثل آسپارتام، مانیتول، زایلیتول و سوربیتول استفاده شود، آدامس بدون قند نامیده می شود. اگرچه این نوع از آدامس ها را بدون قند می نامند اما در ترکیباتی که نام برده شد، همگی شیرین کننده های مصنوعی هستند. در ترکیب این نوع آدامس از شکر استفاده نشده است.

  آدامس های بدون قند و سلامت دندان ها

آدامس مفید است یا مضرر؟

تاثیرات مثبت جویدن آدامس

اگر آدامسی که استفاده می کنید، واقعا بدون قند باشد و از شیرین کننده های مضرر در تولیدش استفاده نشده باشد، در افزایش سطح بهداشت دهان و دندان هایتان موثر هستند. در ادامه دلایل اثبات این ادعا را با شما مطرح می کنیم.

خوش بو شدن دهان

اولین علت آن خوش بو شدن محیط دهان است. به علت وجود طعم دهنده های مختلف در ترکیبات آدامس، جویدنش باعث خوش بو شدن دهان می گردد.

جلوگیری از پوسیدگی دندان ها

یکی از دلایل مثبت بودن تاثیر آدامس بر روی دندان ها این است که با جویدن آدامس بدون قند، از پوسیدگی دندان ها جلوگیری می شود. اگر در هر روز و پس از میل کردن غذا تا ۲۰ دقیقه آدامس های بدون قند بجوید، سطح قند موجود بر روی دندان ها تا ۵۰% کاهش می یابد. یکی از دلایل کاهش احتمال پوسیدگی دندان ها، همین مورد است.

افزایش ترشح بزاق دهان

جویدن آدامس باعث ترشح بزاق دهان شده و این امر، اسید هایی که برای هضم غذا در دهان تولید می شوند را رقیق می کند. هر ماده ای که باعث افزایش ترشح بزاق دهان شود، می تواند عمل خود شویی دهان را به دنبال داشته باشد. این مورد در خصوص بیمارانی که بنا به دلیلی از یک سمت دهان خود نمی توانند استفاده کنند، بسیار کمک کننده خواهد بود. چراکه در آن قسمت از دهان، تجمع پلاک و باکتری بالا است.

کاهش اسیدیته دهان

همانطور که گفته شد، از موارد دیگر تاثیر آدامس بر روی دندان ها و دهان می توان به افزایش ترشح بزاق دهان اشاره کرد. این افزایش، تا ۱۰ برابر بوده ودر نتیجه باعث کاهش اسیدیته محیط دهان می گردد. کاهش اسیدیته، یکی از عوامل خود شویی محیط دهان است.
حال که از تاثیرات مثبت این ماده غذایی بر روی سلامت دهان و دندان گفتیم، چند مورد منفی از تاثیر آدامس بر روی دندان ها را نیز مطرح می کنیم.

همچنین بخوانید: ارتودنسی دندان

جویدن آدامس و سلامت دندان ها

تاثیرات منفی جویدن آدامس

پوسیدگی دندان ها

در صورتی که از آدامس های معمولی استفاده شود، احتمال پوسیدگی دندان ها بسیار بالا می رود. چراکه در ترکیبات آن از شکر برای شیرین کردنش استفاده می شود. بنابراین به دلیل تاریک و مرطوب بودن محیط دهان، محیط مناسبی برای تبدیل قند به اسید توسط باکتری ها فراهم می شود.

آزاد شدن جیوه در دهان

عده ای از متخصصان معتقدند ازتاثیر آدامس بر روی دندان ها، آزاد سازی جیوه در دهان را می توان نام برد. اگر دندان پر کرده با جیوه دارید، آدامس نجوید.چراکه جیوه آزاد شده از طریق دهان وارد خون شده و مسمومیت های شدیدی را به وجود می آورد.

آسیب به مفاصل فک

مورد دیگری که در خصوص منفی بودن جویدن آدامس بیان می شود این است که در هنگام جویدن آدامس، فقط عضلات یه سمت از دهان درگیر جویدن می شوند. به این ترتیب توازن فعالیت ماهیچه ها به هم خورده و حتی ممکن است باعث ایجاد اختلال در مفاصل فک نیز بشود.

جویدن آدامس، جایگزینی برای مسواک؟

با وجود نکات مثبتی که در خصوص تاثیر آدامس بر روی دندان ها گفته شد، لازم است نکته مهمی را به خاطر بسپاریم. آدامس هرگز جایگزین مسواک، نخ دندان و سایر روش های مراقبتی از بهداشت دهان و دندان نمی شود. همانطور که گفته شد، گاهی آدامس نیز موججب پوسیدگی دندان ها می شود.
تاثیر آدامس بر روی دندان ها می تواند همزمان مثبت یا منفی باشد. در صورتی که از آدامس هایی استفاده کنید که قند موجود در آن ها تخریب کننده نباشد، می توانید احتمال پوسیدگی دندان ها را به طور چشم گیری کاهش دهید. در انتخاب نوع آدامسی که مصرف می کنید، دقت به خرج دهید.

آدامس، جایگزینی برای مسواک؟

آدامس فقط بر بهداشت دهان و دندان اثر گذار است؟

کالری سوزی

آدامس فقط بر بهداشت دهان و دندان اثر گذار است؟

کاهش استرس

از فواید دیگر آدامس می توان به تاثیر آن در کاهش استرس و اضطراب اشاره کرد. با کاهش استرس، توان مغز افزایش یافته و قدرت یادگیری افراد نیز بیشتر می شود.

بهبود سریع بیماران پس از جراحی

به بیمارانی که جراحی روده انجام داده اند، جویدن آدامس توصیه می شود. عمل جویدن باعث تحریک دستگاه گوارش شده و دوران نقاهت پس از جراحی را کوتاه تر خواهد کرد.

آدامس و سلامتی دندان

مقاله زیر را حتما بخوانید:

سخن پایانی

فراموش نکنید همه انواع آدامس، حاوی شیرین کننده هستند. در آدامس های قدیمی تر، از شکر برای شیرین کردن آن استفاده می شد. در حالی که در زمان حال حاضر از شیرین کننده های مصنوعی که نام بردیم استفاده می گردد.
در صورتی که آدامس های شیرین و معمولی بجوید، دندان دچار کلسیم زدایی می شود. این مسئله به مرور باعث حل شدن کلسیم موجود در دندان و در نهایت ایجاد حفره هایی بر روی دندان می شود.
اگرچه آدامس های بدون قند، کم تر از آدامس های شیرین مضرند با این حال نتیجه افراط در مصرف آن ها نیز، مثبت نبوده و تاثیر آدامس بر روی دندان ها منفی است.

داشتن لبخند زیبا از آرزوهای هر فردی است. کلینیک دندانپزشکی سیمادنت با در اختیار داشتن متخصصین مجرب و ارائه ی خدمات زیبایی دندان همچون ارتودنسی ، ایمپلنت و اصلاح طرح لبخند در کنار شما عزیزان است تا لبخندی زیبا را برای شما به ارمغان آورد.

همچنین بخوانید: فلوراید و پوسیدگی دندان

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین