ارتودنسی نوجوانان

ارتودنسی در سنین نوجوانی

ارتودنسی نوجوانان چیست؟


ارتودنسی نوجوانان همچون بزرگسالان قابلیت استفاده از انواع براکت را دارد. ارتودنسی نوجوانان معمولاً یک مد برایشان تلقی می‌شود و کمتر نوجوانی را خواهید دید که از براکت ارتودنسی و سیم‌هایی که نقش بر روی دندان‌هایش بسته، ناراضی باشد. با این حال نوجوانانی که علاقه ای به نمایش ارتودنسی خود ندارند، می‌توانند از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند.

ارتودنسی نوجوانان

در این مقاله قصد داریم به بررسی عناوین زیر بپردازیم:

  1. سن ارتودنسی نوجوانان
  2. چه براکت هایی برای نوجوانان استفاده می‌شود؟
  3. ارتودنسی نوجوانان یک مد جوانی
  4. ارتودنسی نامرئی در نوجوانان
  5. مراقبت‌های ارتودنسی نوجوانان

سن ارتودنسی نوجوانان

بهترین سن ارتودنسی نوجوانان


چند سالی است که درمان ارتودنسی در میان مردمی که با ناهنجاری‌های دندانی و فکی مواجه هستند، شایع شده است. این درمان سن و سال خاصی ندارد اما طرفداران این روش، بیشتر نوجوانان هستند. معمولاً نوجوانان از انجام ارتودنسی واهمه ندارند و از طرفی، سیم‌های ارتودنسی را مانعی برای زیبایی خود تلقی نمی‌کنند. طبق تحقیقات، ارتودنسی نوجوانان، به دلیل پذیرش اغلب نوجوانان، کار ساده‌تری است.
دوره نوجوانی را می‌توان از سن ۱۱ تا ۱۵ سالگی اعلام کرد. در این سن، دندان‌های دائمی رویش کرده‌اند و از این جهت، تمام نواقص دندانی، مشخص خواهد بود. با این که انجام ارتودنسی در سنین کودکی اهمیت بالایی دارد اما از مزیت‌های ارتودنسی در سن نوجوانی، واضح بودن وضعیت دندان‌های نوجوانان است. دندان‌های نوجوانان همچون کودکان به سادگی حرکت می‌کنند و همین امر موجب کوتاه شدن طول درمان ارتودنسی خواهد شد.
از دیگر مزایای ارتودنسی نوجوانان، رشد فکین در این سنین است. از این رو اگر فردی دچار اختلالات فکی باشد، می‌توان از رشد فک‌ها در جهت اصلاح ناهنجاری‌های فکی و اصلاح دندان‌ها استفاده کرد و نیازی به انجام جراحی‌های سخت فکی نیست.

درمان ارتودنسی در نوجوانان

چه براکت هایی برای نوجوانان استفاده می‌شود؟


برای انتخاب نوع براکت، باید ارتودنتیست بیمار را بررسی کند. با توجه به شرایط جسمی و اجتماعی فرد، براکت فلزی، براکت سرامیکی، براکت نامرئی و یا لینگوال مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از پرکاربردترین نوع ارتودنسی در نوجوانان، ارتودنسی متحرک است که با عملکردی که دارد، باعث اصلاح ناهنجاری‌های فکی می‌شود و جهت رشد فک‌ها را تصحیح می‌کند.

ارتودنسی نامرئی در نوجوانان

ارتودنسی نوجوانان یک مد جوانی


اگر دقت کنید، نوجوانان معمولاً از این که ارتودنسی داشته باشند، خجالت زده نمی‌شوند و بلعکس، از دیدن دوستان خود که بر روی دندان‌هایشان براکت و سیم قرارگرفته، خوششان می‌آید. درواقع در بین نوجوانان ارتودنسی به یک مد تبدیل شده است. افرادی که دندان‌های نامرتبی دارند با دیدن نوجوانان دیگر، ترغیب به انجام ارتودنسی می‌شوند، چرا که در این سنین افراد اغلب توجه بیشتری به ظاهر خود دارند و زیبایی برای آنها بسیار مهم است.

ارتودنسی نامرئی در نوجوانان

بهترین سن ارتودنسی


با این که اغلب نوجوانان از شکل و شمایل ارتودنسی راضی هستند اما برخی از آن ها همچنان علاقه ای به ارتودنسی و سیم کشی های روی دندان‌هایشان ندارند. در این صورت ارتودنتیست از روش ارتودنسی نامرئی استفاده می‌کند. در این روش، براکت های ارتودنسی در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرد و روی ظاهر دندان‌ها هیچ تأثیر منفی ای ندارد. با این حال این روش برای ارتودنتیست ها روش بسیار سخت تری خواهد بود و هزینه های بالاتری را برای بیماران به دنبال دارد. از طرفی در ارتودنسی نامرئی، گفتار بیماران سخت تر خواهد شد و رعایت بهداشت دهان سخت تر می‌شود. غذا خوردن ممکن است باعث کج شدن و شکسته شدن ارتودنسی گردد. به طور کلی این روش در آخرین اولویت های یک ارتودنتیست برای بیمار است.

مراقبت‌های ارتودنسی نوجوانان


نوجوانان در سنی هستند که می‌توانند خوب و بد را تشخیص دهند و اگر ارتودنتیستشان از آن ها بخواهد نکاتی را رعایت کند، بسیار دقیق آن ها را انجام می‌دهد چرا که می‌تواند صلاح خویش را تشخیص دهد. از این رو انجام ارتودنسی نوجوانان برای ارتودنتیست ها هم کار لذت بخشی است. در طی درمان ارتودنسی نوجوانان، همچون سایر ارتودنسی‌ها باید نکاتی را رعایت کرد.

ارتودنسی در سنین نوجوانی
  1. حضور مرتب در وقت‌های تعیین شده
  2. رعایت بهداشت دهان و پیشگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه
  3. خوردن غذاهای نرم همچون برنج و مرغ و سوپ.( از خوردن مواد غذایی سفت و چسبناک همچون ته دیگ، بلال و آدامس خودداری شود.)
  4. شستشوی ارتودنسی متحرک بعد از هر وعده غذایی
امتیاز :
ارتودنسی نوجوانان, ارتودنسی نوجوانانارتودنسی نوجوانان, ارتودنسی نوجوانانارتودنسی نوجوانان, ارتودنسی نوجوانانارتودنسی نوجوانان, ارتودنسی نوجوانانارتودنسی نوجوانان, ارتودنسی نوجوانان (هنوز به این مطلب امتیازی داده نشده)
به اشتراک بگذارید :

ارسال پرسش دندانپزشکی

1+8=