ارتودنسی کودکان چیست؟

ارتودنسی کودکان
۵
(۱)

ارتودنسی کودکان یا ارتودنسی پیشگیری در کودکان بین ۷ تا ۱۲ سال انجام می‌شود. انجام ارتودنسی در سنین کودکی مزایای بسیاری دارد. این درمان نه تنها از نظر روحی و روانی تأثیر مثبتی برای کودکان به همراه دارد بلکه از ابتلا به مشکلات گوارشی، لثه‌ای، قلبی و پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالی پیشگیری می‌کند. درمان ارتودنسی دارای انواع مختلفی می باشد که در واقع می توان متناسب با نوع ناهنجاری دندان ها از هریک از آنها با توجه به نیاز مراجعه کننده و صلاحدید متخصص ارتودنسی انتخاب خواهد شد.

مقاله پیشنهادی: معرفی بهترین دندانپزشک اطفال

ارتودنسی پیشگیری چیست؟

کودکان، از مهم‌ترین افراد جامعه هستند که از همان ابتدا باید تحت مراقبت‌های روحی و جسمی باشند. ارتودنسی در سن کودکی یکی از همین مراقبت‌هایی است که باید به درستی انجام شود. تقریباً ۷۰ درصد افراد جامعه نیاز به ارتودنسی دندان دارند که در این میان ۴۰ درصد از آن‌ها اطفال هستند.
ارتودنسی کودکان که با نام ارتودنسی پیشگیری هم شناخته می‌شود، به ارتودنسی در سنین کودکی اطلاق می‌شود. در سنین ۷ سالگی که تقریباً وضعیت فک‌ها و دندان‌های اطفال مشخص شده است، می‌توان با انجام ارتودنسی‌های ساده، بسیاری از مشکلات اطفال را برطرف نمود.

مزایای ارتودنسی در کودکان

مزایای انجام ارتودنسی در کودکان

با توجه به گفته دکتر ارتودنسی در مورد مزایای ارتودنسی در کودکان به موارد زیر می توان اشاره کرد:

 • انجام ارتودنسی در سن کودکی تنها به ظاهر کودکان ختم نمی‌شود. ارتودنسی در اطفال می‌تواند از بسیاری از مشکلات روحی و اعتماد به نفس کودکان در سنین بزرگسالی پیشگیری کند. کودکانی که از ناهنجاری‌های دندانی رنج می‌برند، ممکن است در کودکی مورد تمسخر هم سن و سالان خود قرار گیرند و این باور در آن‌ها به وجود آید که چهره زیبایی ندارند. همین باور تا سنین بزرگسالی همراه وی خواهد بود و فرد را از حضور در جمع‌های دوستانه محروم می‌کند.
 • مورد دیگری که از مزایای انجام ارتودنسی در کودکی است، کاهش و یا پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های گوارشی است. ارتودنسی در سن کودکی باعث می‌شود وضعیت دندان‌ها در مکان‌های صحیحی قرار گیرند و عملیات جویدن به خوبی انجام شود. از این رو از بسیاری از مشکلات گوارشی که به دلیل عدم جویدن صحیح ایجاد می‌شود، کاسته می‌شود. از طرفی جویدن مناسب باعث هضم بهتر و جذب بالاتر ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌شود.
 • ارتودنسی در سن کودکی نه تنها ساده‌تر از ارتودنسی بزرگسالان است بلکه دوره درمان آن نیز کوتاه‌تر خواهد بود. حرکت دندان‌های کودکان نسبت به بزرگسالان راحت تر بوده و استخوان‌های آن‌ها به سختی استخوان‌های بزرگسالان نیست از این رو می‌توان بدون نیاز به جراحی فک، در صورت وجود مشکلات فکی، به رفع اختلالات آن پرداخت.
 • کودکانی که دندان‌های نامرتبی دارند، ممکن است در ادای کلمات با مشکل مواجه شوند. ارتودنسی کودکان علاوه بر هدیه لبخند زیبا، باعث برطرف شدن موانع گفتاری کودکان می‌شود.
سن مناسب ارتودنسی کودکان
 • تنفس در بچه ها با انجام ارتودنسی بهبود می‌یابد. به ویژه کودکانی که عادت به نفس کشیدن از دهان را دارند، با انجام ارتودنسی، این عادت را فراموش می‌کنند.
 • ارتودنسی در سن کودکی باعث کاهش ابتلای اطفال به بیماری‌های قلبی در بزرگسالی خواهد شد. همچنین کاهش ابتلا به بیماری‌های لثه از نتایج ارتودنسی در کودکان است.
 • از دیگر مزایای ارتودنسی در کودکی ، کاهش پوسیدگی دندانی است. تصور کنید که دندان‌ها در کنار هم به صورت نامرتب قرار گرفته باشند و بخش‌هایی از آن‌ها همپوشانی کرده باشند. در این صورت تمیز کردن دندان‌ها با مسواک و نخ دندان کار سختی خواهد بود. از طرفی بچه ها علاقه زیادی به شیرینی‌جات و تنقلاتی از این قبیل دارند. خوردن این مواد خوراکی و باقی ماندن آن‌ها در بین دندان‌هایی که به سختی تمیز می‌شوند، باعث پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها می‌شود. با انجام ارتودنسی، دندان‌های نامرتب، مرتب‌شده و رسیدگی به آن‌ها ساده‌تر می‌شود.

اختلالاتی که با ارتودنسی در کودکی برطرف می‌شود؟

 1. جلوزدگی فک و عقب ماندگی فک
 2. از دست رفتن دندان و خالی شدن فضای بین دندانی
 3. وجود دندان‌های اضافه
 4. کجی و نامرتبی دندان‌ها
 5. ترک عادت مکیدن انگشت‌ها

چه سنی برای ارتودنسی در کودکی مناسب است؟

زمان ارتودنسی بستگی به شرایط کودک شما دارد اما معاینات اولیه باید پیش از ۷ سالگی انجام شود. به طور کلی بین ۷ تا ۱۲ سالگی می‌توان درمان ارتودنسی در کودکی را به طور مؤثر انجام داد.

بهترین سن ارتودنسی کودکان

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر و پاسه به پرسش های مرتبط با ناهنجاری دهان و دندان اعم از موارد مرتبط با ارتودنسی و ایمپلنت دندان با متخصصین ما از طریق صفحه پرسش و پاسخ در ارتباط باشید تا در سریع ترین زمان ممکن به شما پاسخ داده شود. همچنین می توانید برای دریافت نوبت آنلاین از طریق سایت اقدام نمایید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین