ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان چیست؟

ارتودنسی کودکان یا ارتودنسی پیشگیری در کودکان بین ۷ تا ۱۲ سال انجام می‌شود. انجام ارتودنسی در سنین کودکی مزایای بسیاری دارد. این درمان نه تنها از نظر روحی و روانی تأثیر مثبتی برای کودکان به همراه دارد بلکه از ابتلا به مشکلات گوارشی، لثه‌ای، قلبی و پوسیدگی دندان‌ها در بزرگسالی پیشگیری می‌کند.

انواع ارتودنسی کودکان

در این مقاله قصد داریم عناوین زیر را مورد بررسی قرار دهیم:

ارتودنسی پیشگیری چیست؟


کودکان، از مهم‌ترین افراد جامعه هستند که از همان ابتدا باید تحت مراقبت‌های روحی و جسمی باشند. ارتودنسی کودکان یکی از همین مراقبت‌هایی است که باید به درستی انجام شود. تقریباً ۷۰ درصد افراد جامعه نیاز به ارتودنسی دارند که در این میان ۴۰ درصد از آن‌ها کودکان هستند.
ارتودنسی کودکان که با نام ارتودنسی پیشگیری هم شناخته می‌شود، به ارتودنسی در سنین کودکی اطلاق می‌شود. در سنین ۷ سالگی که تقریباً وضعیت فک‌ها و دندان‌های کودکان مشخص شده است، می‌توان با انجام ارتودنسی‌های ساده، بسیاری از مشکلات کودکان را برطرف نمود.

ارتودنسی کودکان, ارتودنسی کودکان

مزایای انجام ارتودنسی در کودکان

 • انجام ارتودنسی کودکان تنها به ظاهر کودکان ختم نمی‌شود. ارتودنسی در کودکان می‌تواند از بسیاری از مشکلات روحی و اعتماد به نفس کودکان در سنین بزرگسالی پیشگیری کند. کودکانی که از ناهنجاری‌های دندانی رنج می‌برند، ممکن است در کودکی مورد تمسخر هم سن و سالان خود قرار گیرند و این باور در آن‌ها به وجود آید که چهره زیبایی ندارند. همین باور تا سنین بزرگسالی همراه وی خواهد بود و فرد را از حضور در جمع‌های دوستانه محروم می‌کند.
 • مورد دیگری که از مزایای انجام ارتودنسی در کودکان است، کاهش و یا پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های گوارشی است. ارتودنسی کودکان باعث می‌شود وضعیت دندان‌ها در مکان‌های صحیحی قرار گیرند و عملیات جویدن به خوبی انجام شود. از این رو از بسیاری از مشکلات گوارشی که به دلیل عدم جویدن صحیح ایجاد می‌شود، کاسته می‌شود. از طرفی جویدن مناسب باعث هضم بهتر و جذب بالاتر ویتامین‌ها و مواد مغذی می‌شود.
 • ارتودنسی کودکان نه تنها ساده‌تر از ارتودنسی بزرگسالان است بلکه دوره درمان آن نیز کوتاه‌تر خواهد بود. حرکت دندان‌های کودکان نسبت به بزرگسالان راحت تر بوده و استخوان‌های آن‌ها به سختی استخوان‌های بزرگسالان نیست از این رو می‌توان بدون نیاز به جراحی فک، در صورت وجود مشکلات فکی، به رفع اختلالات آن پرداخت.
 • کودکانی که دندان‌های نامرتبی دارند، ممکن است در ادای کلمات با مشکل مواجه شوند. ارتودنسی کودکان علاوه بر هدیه لبخند زیبا، باعث برطرف شدن موانع گفتاری کودکان می‌شود.
 • تنفس در کودکان با انجام ارتودنسی بهبود می‌یابد. به ویژه کودکانی که عادت به نفس کشیدن از دهان را دارند، با انجام ارتودنسی، این عادت را فراموش می‌کنند.
 • ارتودنسی کودکان باعث کاهش ابتلای کودکان به بیماری‌های قلبی در بزرگسالی خواهد شد. همچنین کاهش ابتلا به بیماری‌های لثه از نتایج ارتودنسی در کودکان است.
 • از دیگر مزایای ارتودنسی کودکان، کاهش پوسیدگی دندانی است. تصور کنید که دندان‌ها در کنار هم به صورت نامرتب قرار گرفته باشند و بخش‌هایی از آن‌ها همپوشانی کرده باشند. در این صورت تمیز کردن دندان‌ها با مسواک و نخ دندان کار سختی خواهد بود. از طرفی کودکان علاقه زیادی به شیرینی‌جات و تنقلاتی از این قبیل دارند. خوردن این مواد خوراکی و باقی ماندن آن‌ها در بین دندان‌هایی که به سختی تمیز می‌شوند، باعث پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها می‌شود. با انجام ارتودنسی، دندان‌های نامرتب، مرتب‌شده و رسیدگی به آن‌ها ساده‌تر می‌شود.
ارتودنسی در کودکان

اختلالاتی که با ارتودنسی کودکان برطرف می‌شود؟

 1. جلوزدگی فک و عقب ماندگی فک
 2. از دست رفتن دندان و خالی شدن فضای بین دندانی
 3. وجود دندان‌های اضافه
 4. کجی و نامرتبی دندان‌ها
 5. ترک عادت مکیدن انگشت‌ها

چه سنی برای ارتودنسی کودکان مناسب است؟


زمان ارتودنسی بستگی به شرایط کودک شما دارد اما معاینات اولیه باید پیش از ۷ سالگی انجام شود. به طور کلی بین ۷ تا ۱۲ سالگی می‌توان درمان ارتودنسی کودکان را به طور مؤثر انجام داد.

برای مطالعه بیشتر در خصوص سن مناسب ارتودنسی مقاله بهترین سن ارتودنسی را مطالعه نمایید.

به اشتراک بگذارید :

ارسال پرسش دندانپزشکی

6+9=