ارتودنسی بزرگسالان

ارتودنسی بزرگسالان
۵
(۱)

ارتودنسی در سنین بزرگسالی

تا زمانی که دندان، لثه و استخوان فک سالم باشد، می‌توان در هر سنی ارتودنسی دندان را انجام داد. ارتودنسی در سن بزرگسالی تفاوت‌های زیادی با ارتودنسی کودکان دارد. تنوع روش‌های ارتودنسی بزرگسالان نسبت به ارتودنسی کودکان بیشتر است و طول درمان، به علت مشکلاتی همچون سخت حرکت کردن دندان‌ها، مشکلات مربوط به لثه و بیماری‌های لثه‌ای و از دست دادن دندان‌ها، بیشتر از طول درمان ارتودنسی کودکان است.

چرا باید بزرگسالان هم ارتودنسی انجام دهند؟

همه افراد دوست دارند هنگام لبخند زدن، ویترینی از دندان‌های مرتب و درخشان را نمایش دهند. متأسفانه بسیاری از افراد از این نعمت زیبا محروم‌اند. این افراد از ناهنجاری‌های دندانی رنج می‌برند و معمولاً دندان‌های کج و نامرتبی دارند. شاید این مشکل در گذشته راه حل های چندانی نداشت اما امروزه ارتودنسی بزرگسالان، راه حلی برای درمان ناهنجاری‌های دندانی در بزرگسالی است.
ارتودنسی در همه سنین قابلیت انجام دادن دارد و برای انجام آن تنها لازم است دندانی وجود داشته باشد و لثه سالم باشد. ارتودنسی در سن بزرگسالی با ارتودنسی در سنین دیگر کمی متفاوت است. بزرگسالانی که دچار اختلالات فکی و دندانی هستند، حتماً باید ارتودنسی انجام دهند چرا که عدم انجام این درمان، عواقب جبران ناپذیری خواهد داشت.
یکی از دلایلی که ارتودنسی در سن بزرگسالی باید انجام شود، تقویت اعتماد به نفس فرد است.

بزرگسالان مرتباً در جامعه حضور دارند و اگر فردی از چهره خود رضایت کافی نداشته باشد، باعث سرکوب اعتماد به نفس خود خواهد شد. از طرفی لبخند یک هدیه خداوندی است که آن را باید بخشید. افرادی که دندان‌های نامرتبی دارند، معمولاً دندان‌های خود را مخفی می‌کنند و نمی‌توانند به راحتی لبخند بزنند.

ارتودنسی بزرگسالان چگونه است

روش‌های ارتودنسی در سن بزرگسالی

به گفته متخصص ارتودنسی برای انجام ارتودنسی در بزرگسالی باید زمانی اقدام کرد که رشد فک و دندان‌ها به طور کامل به پایان رسیده باشد. روش‌های ارتودنسی در سن بزرگسالی تنوع بیشتری نسبت به ارتودنسی کودکان دارد. ارتودنسی فلزی، ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی زبانی، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی متحرک و ارتودنسی سرامیکی از انواع ارتودنسی‌هایی است که در بزرگسالان استفاده می‌شود.

تفاوت ارتودنسی بزرگسالان و کودکان

تفاوت‌های زیادی بین ارتودنسی در سن بزرگسالی و کودکی وجود دارد. وضعیت جسمی کودکان با یک انسان بالغ کاملاً متفاوت است. کودکان معمولاً دچار عفونت لثه نمی‌شوند و یا استخوان‌های فکشان تحلیل نمی‌رود این در حالی است که در بزرگسالان، به وفور این مشکلات دیده می‌شود و معمولاً کمبود استخوان فک و مشکلات مربوط به فک در بزرگسالان وجود دارد.
بارها شنیده‌ایم که می‌گویند ارتودنسی در کودکی بهتر از ارتودنسی در بزرگسالی است. با این که این جمله از هر نظر درست است اما این به این دلیل نیست که ارتودنسی بزرگسالان کاربردی ندارد. درواقع ارتودنسی بزرگسالان همان نتیجه دلخواه و مطلوب را رقم می‌زند اما فرایند زمان بیشتری را شامل می‌شود. از طرفی سخت تر حرکت کردن دندان‌ها، پوسیدگی‌های دندانی و کشیده شدن دندان‌ها و فقدان چندین دندان سالم، از مواردی است که در ارتودنسی بزرگسالی اختلال ایجاد می‌کند. اصلاح مال اکلوژن یا مشکلات فکی در بزرگسالان نیاز به جراحی دارد اما در کودکان با ارتودنسی برطرف می‌شود.
در این ارتودنسی بیشتر شاهد رعایت نکات توصیه شده توسط متخصص ارتودنسی هستیم. کودکان معمولاً بازیگوش ترند و کمتر به رعایت بهداشت دندان می پردازند. از این رو آموزش مراقبت‌های بعد از ارتودنسی برای کودکان ضروری است.

روش های ارتودنسی در بزرگسالان

چه ناهنجاری‌هایی با ارتودنسی بزرگسالان برطرف می‌شود؟

  • کراس بایت یا عدم قرینگی دندان‌ها زمانی که دندان‌های پیشین روی هم قرار می‌گیرند.
  • اپن بایت یا عدم قرارگیری دندان‌های پیشین روی هم.
  • دیپ بایت یا همپوشانی بیش از حد دندان‌های پیشین فک پایین با فک بالا. در این صورت هنگامی که فک بسته می‌شود تنها یک ردیف از دندان‌های فک بالا مشخص می‌شود.
  • وجود فضاهای خالی بین دندان‌ها
  • شلوغی و بی نظمی دندان‌ها و عدم وجود فضای مناسب برای دندان‌ها
  • اورجت یا بیرون زدگی دندان‌های بالا
  • چرخش دندان‌ها
  • سایش دندان‌ها هنگام جویدن و صحبت کردن

ارتودنسی فک بالا در بزرگسالان

ویزیت اولیه در سیمادنت کلینیک شامل یک ارزیابی کامل بالینی خواهد بود. بدین ترتیب که بیمار ابتدا در جریان تمامی مشکلات دهان و دندان خود از جمله پوسیدگی های احتمالی قرار می گیرد و اما انجام ایمپلنت دندان و ارتودنسی نیز میتواند برای داشتن لبخندی زیبا به شما کمک کند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین دندانپزشک و متخصص اتودنسی برای زیبایی و سلامت دندان های خود با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به صفحه هزینه دندانپزشکی مراجعه نمایید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین