ارتودنسی

ارتودنسی

نام ارتودنسی چند سالی است که بر سر زبان ها افتاده است اما تاریخچه ارتودنسی به قرن ها پیش باز می گردد. سالیان سال است که داشتن دندان هایی سالم و ردیف شده، یکی از عناصر زیبایی صورت محسوب می شود. این زیبایی حتی در قرن های گذشته دارای اهمیت بوده است تا جایی که افرادی که از این مشکل رنج می بردند، با استفاده از نخ و اشیای فلزی، سعی بر مرتب کردن و حرکت دادن دندان هایشان داشتند. امروزه، تخصص ارتودنسی، با شکل و شمایل ویژه تری، پا به عرصه دندانپزشکی گذاشته است تا به بیمارانی که از ناهنجاری های دندانی و فکی رنج می برند، کمک کند.

ارتودنسی دندان چیست؟

یکی از شاخه های دندانپزشکی ارتودنسی می باشد که در رفع ناهنجاری ها جلو بودن فک بالا یا فک پایین، روی هم افتادگی دندان ها، کج بودن دندان کمک می کند. ارتودنسی حتی فاصله بین دندان ها را از بین می برد و لبخندی زیبا را به شما هدیه می دهد. طول درمان ارتودنسی یکسان نیست چراکه ناهنجاری های دهان و سن بیماران از عوامل مهم و تاثیر گذار برروی مدت زمان درمان می باشد. تشخیص میزان ناهنجاری و نوع آن را متخصص ارتودنسی در طی معایناتی که انجام می دهد به دست می آورد. با کمک ارتودنسی می توان دندان های صاف و یک دست داشته باشیم.همچنین ارتودنسی با فشار ملایمی که بر روی دندان ها وارد می کند به مرور زمان دندان ها را منظم کنار هم قرار می دهد. مرتب بودن دندان ها تاثیر زیادی برروی چهره افراد میگذارد حتی در نحوه حرف زدن افراد نیز تاثیر گذار است. اگر فکر می کنید که نیاز به ارتودنسی دارید حتما ابتدا با متخصص ارتودنسی مشورت کنید و پس از انجام معاینات لازم اقدام به انجام ارتودنسی کنید.

ارتودنسی

درمان ارتودنسی

ارتودنسی انواع مختلفی دارد که هرکدام به تغییر وضعیت فک و دندان ها کمک می کنند اولین تخصصی که در دنیای دندانپزشکی مطرح شد، ارتودنسی بود. ارتودنسی به معنای مرتب کردن دندانها است. اگر ریشه لاتین این کلمه را در نظر بگیرید، “ارتو” به معنای تصحیح کردن و “دنس” به معنای دندان است. با پیدایش ارتودنسی، تحول عظیمی در درمان ناهنجاری های دندانی به وجود آمد.
به بیان ساده‌، درمان وضعیتی که دندان‌‌های یک فرد در هنگام بسته شدن دهان، به شکل مناسب و استانداردی بر روی همدیگر قرار نمی‌گیرند. ارتودنسی، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین رشته‌های تخصصی دندانپزشکی، وظیفه تصحیح مال‌اکلوژن یا جفت‌شدن نامناسب دندان‌ها را بر عهده دارد. نوع و نحوه درمان دندان، بسته به موقعیت دندان‌ها، دهان و بسیاری از شرایط بستگی دارد.


انواع ارتودنسی

درمان های ارتودنسی را می توان به دو دسته تقسیم کرد، گروه اول شامل رفع مشکلات دندان ها و گروه دوم ناهنجاری های فک می باشد. ممکن است بعضی افراد شامل هر دو گروه باشند که نگران نباشید می توان با همکاری آن را درمان کرد. توجه داشته باشید که هرچه سن فرد پایین تر باشد طول دوره درمان کمتر می باشد در افراد بزرگسال نیز طول دوره درمان بدون مشکل می باشد اما ممکن است کمی طول بکشد. هر یک از انواع روش های درمان ارتودنسی می تواند در نحوه درمان، طول مدت درمان و ابزار استفاده شده تفاوت هایی داشته باشند. برای مثال در درمان ارتودنسی ثابت از براکت و سیم ارتودنسی ثابت استفاده می شود و طول دوره درمان طولانی می باشد اما اعمال فشار بر دندان ها بسیار بیشتر از نوع درمان ارتودنسی متحرک می باشد.

ارتودنسی
 1. ارتودنسی ثابت
 2. ارتودنسی متحرک
 3. ارتودنسی نامرئی
 4. ارتودنسی دیمون
 5. ارتودنسی فانکشنال
 6. ارتودنسی لینگوال

انتخاب نوع ارتودنسی حتما زیر نظر متخصص ارتودنسی انجام شود. زیرا متخصص با انجام معاینات تشخیص می دهد که کدام نوع برای دندان های شما مناسب تر است با توجه به ناهنجاری که دچار آن هستید. و شاید شما به بعضی از دران ها حساسیت نشان دهید پس بهتر است حتما زیر نظر متخصص نوع درمان را انتخاب کنید تا بهترین نتیجه را از ارتودنسی داشته باشید.


ارتودنسی ثابت چگونه است؟

ارتودنسی ثابت به این شکل است که براکت ها روی دندان بیمار قرار می گیرد و تا پایان دوره ارتودنسی نمی تواند آن را از روی دندانها بردارد. بیشتر وقت های که از ارتودنسی ثابت استفاده می کنند مواقعی است که میان دندانها فاصله است و یا مواقعی که فرد دچار کراس بایت یا عدم انطباق دندان های فک بالا و فک پایین باشد، و حتی شلوغی دندان ها را نیز با ارتودنسی ثابت برطرف می کنند.

ارتودنسی متحرک چگونه است؟

ارتودنسی متحرک همانطور که از اسمش مشخص است، متحرک می باشد که به راحتی می توان پلاک های متحرک را روی دندانها گذاشت و یا آنها را در اورد. شما می توانید هنگام رسیدگی به بهداشت دهان و دندان خود پلاک ها رابه راحتی از روی دندانها برداشته و هم پلاک ها را تمیز بشورید هم دندانها را مسواک بزنید. حتی در بعضی از جلسات مهم که می خواهید شرکت کنید می توانید پلاک ها را تا اتمام جلسه دربیاورید.

ارتودنسی نامرئی چگونه است؟

در روش ارتودنسی نامرئی نیازی به براکت و سیم های ارتودنسی نیست، در این درمان از پلاک های شفاف استفاده می کنند. پلاک ها با کمک تکنولوژی تصویربرداری سه بعدی ساخته شده و به مدت دو هفته فقط هنگام غذا خوردن می توانید از دهان خود خارج کنید.

ارتودنسی دیمون چگونه است؟

ارتودنسی دیمون تفاوت زیادی با ارتودنسی ساده ندارد، در ارتودنسی دیمون از کش هایلاستیکی نخصوص سفت کردن و ایجاد فشار بین دندان ها استفاده نمی شود. در ظاهر هم ارتودنسی دیمون نسبت به ارتودنسی ساده بهتر است و درد کمتری نیز دارد. فرسایش دندان در ارتودنسی دیمون بسیار کمتر می باشد.

ارتودنسی فانکشنال چگونه است؟

انجام ارتودنسی فانکشنال هرچه در سنین پایین تر باشد نتیجه بهتری دارد، مدت زمان ارتودنسی فانکشنال بین ۹ تا ۱۸ ماه می باشد، و شامل دو مرحله است در مرحله اول با تشخیص متخصص ارتودنسی و متناسب با نوع ناهنجاری بیمار از تجهیزات ارتودنسی فانکشنال استفاده می شود. و در مرحله دوم در صورت نیاز از بریس های سنتی استفاده خواهد شد که این بریس ها مطابق دهان و فک بیمار ساخته می شود.

ارتودنسی لینگوال چگونه است؟

ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی مخفی، به ارتودنسی گفته می شود که پشت دندانها انجام می شود و در جلو اصلا دیده نمی شود. شاید در ظاهر ارتودنسی خوبی به نظر به رسد از این نهر که مشخص نیست اما به این دلیل که پشت دندانها قرار میگیرد روی صحبت کردن شما تاثیر خواهد گذاشت و به راحتی نمی توانید بهداشت دهان خود را رعایت کنید.

بهترین سن ارتودنسی چه زمانی است؟

بر اساس تحقیقات آکادمی دندانپزشکی کودکان امریکا، بهترین سن برای انجام ارتودنسی ۸ تا ۹ سالگی می باشد. به این شکل که در اواخر سن هفت سالگی از متخصص ارتودنسی مد نظر خود شماوره بگیرید و بگزارید دندانهای کودک شما را معاینه کنند و در سن هشت سالگی ارتودنسی انجام می شود. به این دلیل اسرا می شود که ارتودنسی در سن پایین انجام شود که نتیجه بهتری دریافت می کنید و حتی زمان درمان هم ممکن است کاهش یابد. اما به مرور که بزرگتر می شوید ممکن است درگیر کار و مشغله شوید و کلا دندانهای خود را فراموش کنید.


مراحل ارتودنسی چگونه است؟

پیش از انجام ارتودنسی بهتر است تا در خصوص مراحل ارتودنسی دندان آشنایی داشته باشید که در جلسه مشاوره ارتودنسی تمامی موارد برای شما ذکر خواهد شد. اما به طور کلی می توان این مراحل را در موارد زیر بیان داشت:

 • جلسه مشاوره و معاینه اولیه توسط متخصص ارتودنسی
 • رادیولوژی و عکسبرداری از دندان
 • قالب گیری از فک و دندان
 • جرمگیری دندان ها
 • نصب و جایگذاری براکت ارتودنسی بر روی دندان
 • جایگذاری سیم و کش ارتودنسی
 • جلسات معاینه و تنظیم سیم ارتودنسی به طور مداوم
ارتودنسی

 


معاینه و مشاوره دندانپزشک

برای این که درمان ارتودنسی را انجام دهید، در ابتدا باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا دندانپزشک وضعیت دندان های شما را بررسی کند. برخی از ناهنجاری های دندانی، با روش های غیر از ارتودنسی قابل درمان اند. دندانپزشک با بررسی دندان هایتان می تواند در جلسه اول، نیاز یا عدم نیاز شما را به این عمل بیان کند.

رفع مشکلات دندانی پیش از قرار گیری براکت

در صورتی که درمان ارتودنسی نیاز باشد، دندانپزشک از شما می خواهد مشکلات دندانی خود را پیش از قرار دادن براکت ها، برطرف کنید. بدین منظور باید رادیوگرافی از دندان هایتان انجام شود و سپس، درمان های مورد نیاز، صورت گیرد. درمان هایی همچون، پر کردن و رفع پوسیدگی دندانی در این مرحله انجام می گیرد.

درد ارتودنسی چقدر است؟

لازم به ذکر است که به دلیل اعمال نیرو و فشار توسط براکت و سیم ارتودنسی بر دندان ها برای جا به جایی دندان ها در محل مناسبشان در روزهای ابتدایی دوره درمان، درد ارتودنسی امری طبیعی تلقی می شودکه پس از گذشت چند روز این درد تسکین می یابد و می توانید با نظر متخصص از مسکن ها نیز استفاده نمایید.
البته تغذیه در دوره درمان ارتودنسی بر روی درد ارتودنسی نیز تاثیرگذار خواهد بود. در روزهای ابتدایی می بایست از غذاهای نرم استفاده شود و به هیچ عنوان از مواد خوراکی سفت که نیاز به جویدن و گاز زدن دارند، استفاده نشوند. همچنین استفاده از شوینده، نخ دندان و مسواک مخصوص ارتودنسی از موارد واجبی است که می بایست توسط بیمار رعایت شود.

هزینه ارتودنسی چقدر خواهد بود؟

تعرفه و هزینه ارتودنسی با توجه به انتخاب نوع درمان، ابزارهای قابل استاده، طول مدت درمان، شدت ناهنجاری فک و دندان و تخصص دندانپزشک و متخصص ارتودنسی، می تواند متفاوت باشد. اما همواره در نظر داشته باشید که برای درمان های اساسی که مربوط به دهان و دندان می باشد، همواره بهترین متخصص ارتودنسی را انتخاب نمایید تا در این زمینه تخصص لازم را داشته باشد و شما را به نتیجه دلخواه برساند. هیچ گاه قیمت پایین را فدای کیفیت کار درمانی نکنید تا نتایج زیانباری را به همراه نداشته باشد. در این صورت ممکن است هزینه های گزاف اضافی را جهت اصلاح درمان قبلی انجام دهید.

ارتودنسی

چرا باید درمان ارتودنسی را انجام داد؟

 • ارتودنسی تنها برای زیباسازی دندان ها نیست. درست است که بخش مهمی از این درمان، زیبایی را به صورت باز می گرداند اما در درجه اول، به بیمار کمک می کند تا گاز زدن و جویدن را به درستی انجام دهد.
 • دندان های نامرتب، نمی توانند به خوبی عمل جویدن را انجام دهند، از این رو مشکلات گوارشی را به وجود می آورند و همچنین فشار بیشتری بر روی فکین ایجاد می کنند و علاوه بر مشکلات فکی، باعث به وجود آمدن سردرد نیز خواهند شد.
 • باعث ردیف شدن دندان ها می شود. دندان های مرتب شده، به راحتی با مسواک و نخ دندان تمیز می شوند اما دندان های نامرتب، به ویژه دندان هایی که بخش هایی از آن ها روی هم مماس شده اند، دسترسی مناسبی برای مسواک زدن فراهم نمی کنند. از این رو افرادی که دندان های نامرتبی دارند، بیشتر در معرض پوسیدگی دندانی قرار می گیرند.
 • در آخر نیز باید به زیبایی چهره اشاره کرد. باعث افزایش اعتماد به نفس فرد بیمار خواهد شد. افرادی که ارتودنسی می کنند، به راحتی لبخند خود را به دیگران می بخشند در صورتی که بسیاری از آن ها، پیش از ارتودنسی، اعتماد به نفس لبخند زدن هم نداشتند.    

چگونه بفهمیم به ارتودنسی نیاز داریم؟

اگر هرکدام از شرایط زیر را دارا هستید، می‌بایست به پزشک متخصص مراجعه کنید.

اوربایت

اوربایت

ناهنجاری اوربایت حالتی است که دندان‌های بالایی در ردیف جلو، بیش‌ازحد از دندان‌های پایینی جلوتر قرار دارند.

آندربایت

آندربایت

ناهنجاری آندربایت حالتی که دندان‌های بالا بیش‌ازحد عقب بوده یا دندان‌های پایین بسیار جلو قرار دارند.

کراس‌بایت

کراس‌بایت

در کراس بایت، دندان‌ها در هنگام روی‌هم قرار گرفتن به هم فشار وارد می‌آورند و دندان‌های بالا به‌صورت عادی بر روی دندان‌های پایین قرار نمی‌گیرند.

اپن بایت

اپن بایت

در ناهنجاری اپن بایت یک فضای خالی بین دندان‌های بالا و پایین قرار دارد.

 فضای کم میان دندان‌ها

فضای کم دندانی

در این ناهنجاری، فرد فک باریکی دارد و فضای کافی برای تمامی دندان‌ها موجود نیست.

نامتقارن بودن دندان‌ها

دندان نامتقارن

وقتی دندان‌های بالا با دندان‌های پایین تطابق ندارند و در زمان بسته بودن دهان فرد، دندان‌ها دیده می‌شوند.

دندان‌های جلوآمده

دندان‌های جلو آمده

در ناهنجاری دندان های جلو آمده به‌طورکلی دندان‌های فرد، جلوتر از حد معمول قرار دارند.

فضای اضافی بین دندان‌ها

فضای بین دندانی

در ناهنجاری فضای اضافی بین دندان ها، در بین دندان‌های فرد، شکاف یا فاصله افتاده است.

انجام ارتودنسی، دلایل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد؛ اما در این بخش به معمول‌ترین آن‌ها پرداختیم.

فواید درمان ارتودنسی

با تاکید بر موارد بالا، تمیز کردن دندان‌های کج و دندان‌هایی که در جای درستی قرار نمی‌گیرند، بسیار سخت‌ است. بنابراین کسانی که دارای ناهنجاری دندانی یا مال‌اکلوژن هستند، بیشتر در معرض خطر پوسیدگی و تخریب دندان و پیوره یا عفونت لثه قرار دارند. همچنین این عارضه، موجب وارد آمدن فشار بیش‌ازحد بر روی عضلات جونده شده که درنهایت موجب بروز سردردهای شدید و سندرم اختلال عملکرد مفصل گیجگاهی و گردن می‌شود. درنتیجه، از فواید ارتودنسی می‌توان به داشتن دهانی سالم، ظاهری زیبا و افزایش طول عمر دندان‌ها اشاره کرد.

کدامیک از انواع ارتودنسی برای من مناسب است؟

پس از اطلاع از انواع روش های درمان ارتودنسی دندان ممکن است با این موضوع مواجه شوید که حال کدام یک از روش ها را برای درمان ناهنجاری دهان و دندانی خود انتخاب نماییم؟ در پاسخ باید گفت که متناسب با هر فد و یزان ناهنجاری و همچنین زیر نظر متخصص ارتودنسی می توانید نوع درمان مناسب با نیاز فک و دندان خود را انتخاب نمایید.
درواقع نمی توان ارجحیت برای هر یک از این انواع در نظر گرفت. ممکن است بهترین روش برای شما با روش درمانی فرد دیگر متفاوت باشد. از این رو انتخاب نوع درمان را به عهده پزشک متخصص بسپارید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

ارتودنسی

سوالات متداول در خصوص ارتودنسی

طول مدت درمان ارتودنسی دندان با توجه به نوع ناهنجاری هر فرد و همچنین روش درمان ارتودنسی در کمترین حالت بین ۶ ماه و در بیشترین حالت تا سه سال به طول می انجامد.
ارتودنسی در روش های درمانی متفاوتی وجود دارد که با توجه به میزان بهم ریختگی دندان ها و ناهنجاری های فک و دندانی زیر نظر متخصص ارتودنسی مناسب ترین روش برای درمان انتخاب می شود.
تعرفه و هزینه ارتودنسی در هر فرد می تواند متفاوت از دیگری باشد. زیرا شدت نامرتبی دندان ها و مشکلات فک و دندانی در هر فرد در مقایسه با شخص دیگر تفاوت خواهد داشت که در نتیجه نوع روش درمان نیز متفاوت خواهد بود. برای مشاهده لیست تعرفه های سیمادنت کلینیک به سایت مراجعه نمایید.
برای شروع دوره درمان ارتودنسی لازم است تا در ابتدا جلسه مشاوره و ویزیت داشته باشید تا متخصص ارتودنسی به طور دقیق به بررسی ناهنجاری فک و دندانی شما بپردازد. پس از مشاوره نیاز به انجام رادیوگرافی و سپس شروع مراحل درمانی می باشد که هر مرحله نیازمند صرف هزینه متناسب با آن می باشد.
انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب و قابل اعتماد از مهمترین دغدغه های مراجعین و افراد کاندید درمان با روش های مختلف ارتودنسی دندان است. امروزه با توجه به عموم سازی اهمیت درمان های مختلف ارتودنسی به منظور پیشگیری، اصلاح و درمان ناهنجاری های ساختار استخوان فک و دندان ها در جمعیت کودکان و بزرگسالان، انتخاب و مراجعه به یک متخصص ارتودنسی مجرب، از پارامترهای اصلی کسب رضایت مندی پس از اتمام دوره درمان در جامعه هدف به شمار می آید.
برای ارتودنسی هیچ محدودیت سنی وجود ندارد ولی اگر دچار ناهنجاری فک میباشید قبل از بلوغ اقدام به ارتودنسی کنید و اگر در سنین بالا باشید باید ریشه های دندانتان از نظر استحکام بررسی شود.

 

دریافت مشاوره ارتودنسی و نوبت دهی آنلاین

برای دریافت مشاوره ارتودنسی تخصصی در خصوص ناهنجاری های دهان و دندانی اعم از موارد مرتبط با ارتودنسی و ایمپلنت می توانید از طریق فرم زیر اطلاعات خود را وارد نمایید تا نوبت معاینه برای شما ثبت گردد.

به اشتراک بگذارید :