کراس بایت

درمان کراس بایت

کراس بایت چیست؟

به عدم انطباق دندان های فک بالا و پایین مال اکلوژن می گویند. کراس بایت نوعی مال اکلوژن است که در سه نوع خلفی، قدامی، گونه ای دیده می شود. درمان این مشکل امری ضروری است چرا که بر سلامت فرد تاثیر گذار است. این مشکل اغلب به دلایل ارثی ایجاد می شود اما مواردی همچون مکیدن انگشت در کودکی و تنفس دهانی، در ایجاد آن موثر است. کراس بایت یکی دیگر از ناهنجاری های فکی است که اغلب در کودکی به وجود می آید. علاوه بر این که در ظاهر نمایان است، مشکلاتی جدی بر روی سلامتی فرد ایجاد خواهد کرد. اگر وضعیت در تمام دندان ها و یا حتی یک دندان برعکس شود، به آن کراس بایت می گویند. این مشکل سه نوع است اما دو نوع آن رایج تر از نوع دیگر است.

  • خلفی

اگر دندان های عقب فک بالا پشت دندان های عقب فک پایین قرار بگیرند، کراس بایت خلفی رخ داده است.

  • قدامی

اگر دندان های پیشین فک بالا عقب تر از دندان های فک پایین قرار بگیرد، کراس بایت قدامی رخ داده است.

  • گونه ای

نمونه دیگری از این مشکل است که البته درصد کمی را شامل می شود. در این صورت دندان های یک طرف، به سمت گونه نزدیک تر خواهد بود و روی دندان های پایین منطبق نیستند.

آشنایی با کراس بایت

عواملی که در ایجاد این عارضه نقش دارند؟

دلیل ایجاد این مشکل در کودکان را باید استفاده طولانی مدت از پستانک و مکیدن انگشت دست دانست. کودکان در این سن در حال رشد استخوان هایشان هستند و نیروی خارجی، می تواند، جهت رشد استخوان های فکشان را تغییر دهد. به طور کلی این مشکل به دلایل ارثی ایجاد می شود اما مواردی همچون نفس کشیدن از طریق دهان و تاخیر در رویش دندان های دائمی، می تواند این عارضه را ایجاد کند.

از دیگر علل های کراس بایت:

  • عوارض جراحی پس از درمان شکاف لب و کام
  • تراکم دندان
  • دندان های موقت یا شیری برای مدت طولانی باقی می مانند
  • اثرات ژنتیکی

چرا باید کراس بایت را درمان کرد؟

افرادی که دچار این اختلال هستند، معمولا بعد از مدتی باعث از بین رفتن بخشی از بافت لثه خود می شوند. اگر پوسیدگی دندانی در این افراد به وجود آید، به دلیل موقعیت دندان ها، درد شدیدی را احساس می کنند. افرادی که دچار این عارضه می شوند، در جویدن غذا با مشکل مواجه اند و فشار دردناکی روی فک و سر و گردن خود احساس می کنند. علاوه بر این موارد، لبخند در این افراد کمتر دیده می شود و اعتماد به نفس آن ها دستخوش تغییرات منفی قرار می گیرد. تمام این موارد بر سلامت جسم و روح بیمار تاثیر گذار است از این رو باید این مشکل فورا درمان شود.

 what is crossbite

عدم درمان کراس بایت چه مشکلاتی برای افراد به وجود می آورد؟

  • ایجاد مشکل در صحبت کردن و ناتوانی تلفظ درست کلمات
  • از دست دادن توانایی جویدن غذا
  • در اثر سایش دندانها مینای دندان اسیب دیده و حتی از بین می رود

آیا کراس بایت با ارتودنسی درمان می شود؟

در مواردی که این مشکل شدید نباشد، می توان با کمک ارتودنسی دندان، این عارضه را درمان کرد. به ویژه استفاده از ارتودنسی ثابت می تواند کمک شایانی به درمان آن کند. با کمک ارتودنسی می توان در کودکانی که هنوز رشد فک کامل نشده است، بدون نیاز به جراحی، این مشکل را درمان کرد. این درمان یک درمان طولانی مدت محسوب می شود و معمولا دو سال برای تکمیل درمان زمان لازم است.

جراحی فک برای درمان کراس بایت

در صورتی که استفاده از وسیع کننده کام یا فک پایین چاره ساز نبود، باید جراحی فک انجام شود. جراحی فک معمولا در بزرگسالان انجام می شود تا در طی آن، با شکستن استخوان و جابجا کردن آن، این عارضه درمان شود. با این که جراحی فک دوره نقاهت بسیار طولانی مدتی دارد اما به عنوان یکی از سریع ترین و بهترین راه های درمان شناخته شده است.

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین