فرق لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

فرق لمینت با کامپوزیت دندان چیست؟
۵
(۳)

لمینت دندان و کامپوزیت دندان، هر دو جزء روش های زیباسازی دندان هستند. در هر دو، از روکش نازکی به رنگ دندان برای برطرف کردن مشکلاتی مانند شکستگی دندان ها، فاصله بین دندانی، تراز نبود دندان و موارد دیگر، استفاده می شود و این روکش ها، روی دندان هایتان وصل می شود که البته انواع مختلفی دارند و پیش از انتخاب جنس روکش، می بایست فرق لمینت و کامپوزیت دندان را بدانید که کدام روش بهتر است.

داشتن لبخندی زیبا یکی از مهمترین اصول زیبایی است و در این میان، ظاهر دندان‌های فرد تاثیر بسیار زیادی در این لبخند و جذاب‌تر کردن آن دارد. داشتن دندان‌های مرتب و ردیف با رنگ سفید و درخشان، خواسته همه ماست. اگر چه هر دو این روش‌ها باعث مرتب و درخشان شدن دندان‌ها خواهند شد اما شیوه انجام متفاوتی دارند و هر کس با بررسی و آگاهی از این موارد و نیز توصیه متخصص، روش مناسب را انتخاب خواهد کرد. در ادامه این مقاله از کلینیک سیمادنت با بررسی و مرور تفاوت لمینت با کامپوزیت دندان همراه شما خواهیم بود.

آنچه در این مقاله خواهید خواند: نمایش

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

اشاره کردیم که لمینت و کامپوزیت دندان دو متد از روش‌های موجود برای زیباسازی دندان‌های نامرتب و بد رنگ است. اگرچه تقریبا هر دو روش وظیفه یکسانی دارند، اما نحوه انجام و مواد به کار رفته در آن‌ها متفاوت است برای همین ما در این مقاله برای شما فرق لمینت و کامپوزیت دندان را شرح می‌دهیم.

 • از مهمترین تفاوت‌های این دو روش این است که کامپوزیت کردن دندان‌ها تنها در طول یک جلسه انجام می‌شود و از این رو باعث صرفه‌جویی در وقت زیباجو خواهد شد. در این متد، به مینای دندان هیچ آسیبی وارد نخواهد شد و هزینه آن نیز بسیار کمتر و حدود نصف لمینت دندان است. همچنین در صورت ترک برداشتن یا شکستن لمینت، باید به طور کامل تعویض شود.
 • از جمله فرق لمینت و کامپوزیت این است که کامپوزیت ها قابل رقابت با لمینت دندان نیستند. زیرا لمینت، ماده‌ای بسیار قوی است و ۱۰ تا ۲۰ سال ماندگاری و دوام دارد. جنس آن از سرامیک است و زیباتر و طبیعی‌تر از کامپوزیت است. علاوه بر آن، لمینت شباهت بسیار زیادی به دندان اصلی دارد و به همین علت، ساییده شدن جزئی مینای دندان‌ها را جبران خواهد کرد.
 • فرق دیگر کامپوزیت و لمینت در این است که لمینت‌ها در برابر رنگ مقاومت بیشتری دارند و منعی در خوردن غذاهای رنگی برای فرد وجود نخواهد داشت؛ اما کامپوزیت به علت جنس ونیر خود، ممکن است بعد از مدتی در اثر مصرف خوراکی‌های رنگی، تغییر رنگ دهد. با تمام این تفاسیر و وجود فرق لمینت و کامپوزیت، در نهایت این شما هستید که البته با توصیه دندانپزشک متخصص این کار تصمیم می‌گیرید کدام روش را برای زیبا سازی دندان‌های خود انتخاب کنید.

فرق لمینت و کامپوزیت دندان از جنبه های مختلف

فرق لمینت و کامپوزیت دندان

در ادامه با بررسی فرق لمینت و کامپوزیت از تمامی جنبه‌ها با شما خواهیم بود:

 • فرق لمینت و کامپوزیت از نظر قیمت

همانطور که اشاره کردیم لمینت از کامپوزیت هزینه بیشتری دارد. در این میان، روکش‌های ایمکس (E-Max) و روکش زیرکونیا گران‌ترین موارد هستند و ونیرهای کامپوزیت ارزان‌ترین نوع روکش هستند.

 • فرق لمینت و کامپوزیت از نظر مواد مصرفی

یک فرق مهم لمینت و کامپوزیت در مواد مورد مصرف در آن‌هاست. روکش لمینت‌ها ۱۰۰ درصد از سرامیک ساخته می‌شود. به عنوان مثال در تولید ایمکس‌ها، شیشه سرامیک دی سیلیکات لیتیوم بکار می‌رود. در مقابل روکش زیرکونیا با اعمال حرارت زیاد بر مواد زیرکونیوم تولید می‌شود و ونیرهای کامپوزیت با استفاده از چسب کامپوزیت روی سطح دندان قرار می‌گیرند.

 • تفاوت لمینت با کامپوزیت از نظر ظاهری

در لمینتسطح دندان ها کمی تراشیده می شود که باعث طبیعی تر جلوه دادن لمنیت می شود. این کار، در کامپوزیت انجام نمی شود و حتی ممکن است دندان ها کمی دچار بیرون زدگی، به دلیل قرار گرفتن روکش روی دندان شود.

 • فرق لمینت و کامپوزیت از نظر ضخامت

ضخامت روکش لمینت ۰.۱ میلی‌متر است لذا سطح دندان باید ۰.۲ تا ۰.۴ میلی‌متر ساییده شود. برای روکش زیرکونیا ممکن است سایش تا ۱ میلی‌متر نیز انجام شود. اما در مقابل، برای قرار دادن کامپوزیت روی دندان هیچ تراشیدنی در کار نیست و بدون سایش مینای دندان، این کار انجام می‌شود.

 • تفاوت لمینت دندان و کامپوزیت براساس طول عمر و ماندگاری

از نظر ماندگاری، فرق لمینت و کامپوزیت دندان در این است که، روکش لمینت طول عمر و دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد.‌ روکش‌های ایمکس با ضخامت ۰.۳ میلی‌متر، علیرغم ساختار نازکشان، بسیار بادوام هستند و انتظار می‌رود ۱۵ الی ۲۰ سال طول عمر داشته باشند. اما روکش ونیر کامپوزیت، احتمال شکستگی و ترک برداشتن بیشتری دارد و در مقایسه با لمینت دوام کوتاه‌تری دارد، ضمن اینکه تغییر رنگ تدریجی نیز از معایب آن است.

فرق لمینت، کامپوزیت و ایمپلنت

فرق لمینت، کامپوزیت و ایمپلنت

در رابطه با فرق لمینت و کامپوزیت و ایمپلنت،  ایمپلنت دندان صرفا یک روش زیبایی و اصلاح طرح لبخند افراد نیست، بلکه متدی برای کاشت دندان از دست رفته است. بدین معنا که اگر فردی یک یا تعدادی از دندان‌های خود را به هر دلیلی از دست داده باشد با کمک ایمپلنت دندان، ریشه‌های مصنوعی داخل فک او کاشته می‌شود و بعد از چند ماه روکش دندان روی آن نصب می‌شود، اما لمینت و کامپوزیت، فقط برای اصلاح مشکلات ظاهری و ناهنجاری دندان‌ها استفاده می‌شوند. جراحی ایمپلنت دندان، پیچیده است لذا بهبودی فک و دندان بیمار چند ماه زمان خواهد برد و قیمت آن نیز بسیار بیشتر از لمینت و کامپوزیت است.

تفاوت لمینت، کامپوزیت و روکش دندان چیست؟

از دیگر روش‌های ترمیم ساختار و ظاهر دندان‌ها، نصب روکش است. روکش در واقع یک لایه سرامیک چینی با ضخامت حدود ۲ میلی‌متر است که دور تا دور دندان را کاور کرده و به منظور اصلاح پوسیدگی و شکستگی در دندان‌ها بکار می‌رود. چنانچه تعدادی از دندان‌های شما پر شده‌اند یا برای رفع پوسیدگی دندان، آن‌ها را عصب‌کشی کرده‌اید، روکش کردن بهترین گزینه برای ترمیم دندان‌هاست. اگر چه لمینت و کامپوزیت تفاوت‌هایی با هم دارند، اما کارکرد هر دو تقریبا یکسان است و کارکرد روکش متفاوت از این دو روش است. در ادامه مهم‌ترین تفاوت‌های روکش با لمینت و کامپوزیت دندان را مرور می‌کنیم.

 • فرق لمینت و کامپوزیت با روکش از نظر دامنه کاربرد

کاربرد لمینت و کامپوزیت صرفا جهت بهبود ظاهر دندان‌هاست و مشکلاتی مانند پوسیدگی و شکستگی عمیق دندان را پوشش نمی‎دهند. اما در نصب روکش، دندانپزشک قسمت پوسیده دندان را می‌تراشد و آن را با روکش پوشانده و ترمیم می‌کند.

 • فرق لمینت و کامپوزیت با روکش از نظر میزان تراش دندان

برای نصب لمینت باید در حدود ۰.۵ تا ۱ میلی‌متر از سطح دندان تراشیده شود اما در روکش کردن صخامت تراش بسیار بیشتر است. ضخامت روکش‌ها تقریبا ۲ میلی‌متر است لذا باید حداقل تا همین اندازه از سایز دندان اصلی کم شود تا روکش کامل روی دندان قرار گیرد. هر قدر مینای دندان بیشتر تراشیده شود، حساسیت دندان نسبت به گرما و سرما بیشتر خواهد شد و از طرفی این کار غیر قابل بازگشت است.

تفاوت لمینت، کامپوزیت و روکش دندان چیست؟

 • تفاوت لمینت و کامپوزیت با روکش از جهت کاور کردن دندان

ظاهر این سه مورد شاید شبیه هم باشد، اما میزان پوشانندگی آن‌ها با هم متفاوت است. لمینت و کامپوزیت دندان فقط سطح جلویی و رویی دندان را که دیده می‌شود، می‌پوشانند اما روکش دور تا دور دندان را کاور می‌کند.

 • فرق لمینت و کامپوزیت با روکش از نظر قیمت

از تفاوت‌های مهم این سه روش، قیمت و هزینه آنهاست. قبلا اشاره کردیم که قیمت لمینت دندان از کامپوزیت بیشتر است، در مقایسه با این دو، روکش به دلیل اینکه برای درمان مشکلات عمیق‌تر دندان مانند پوسیدگی و افزایش طول عمر دندان استفاده می‌شود، اغلب هزینه گران‌تری دارد. لازم به ذکر است که هزینه روکش کردن دندان به عوامل مختلفی از قبیل دستمزد دندانپزشک، موقعیت و مکان مطب یا کلینیک، جنس روکش و… بستگی دارد.

مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت چیست؟

پس از بررسی فرق لمینت و کامپوزیت، مزایا و معایب این دو روش را مرور خواهیم کرد. مزایای این دو روش بسیار زیاد است و از این رو بسیاری از زیباجویان با توجه به شرایط خود و توصیه پزشک یکی از این دو را برای درمان دندان‌ها و زیباسازی لبخند خود انتخاب می‌کنند. یکی از مهمترین مزایای لمینت و کامپوزیت پوشش عیوب دندان و دادن جلوه‌ای زیبا به آن‌هاست. بعلاوه اشاره کردیم این متد با رنج قیمتی متنوعی که ارائه می‌کنند، دامنه انتخاب را برای زیباجو گسترده می‌کنند. هر دو تقریبا دوام خوبی دارند و بسته به شرایط و بودجه، شما میتوانید لمینت با دوام بیشتر یا کامپوزیت با دوام کمتر ولی امکان برگشت پذیری را انتخاب کنید.

در مقابل این دو روش معایبی نیز دارند به عنوان مثال با تراشیدن مینای دندان باعث افزایش حساسیت دندان‌ها به گرما و سرما خواهند شد. اگر چه میزان تراش در این دو روش متفاوت است اما همان مقدار تراش کم در کامپوزیت ممکن است منجر به ایجاد حساسیت دندان‌ها شود، بویژه در هفته‌های ابتدایی پس از درمان این حساسیت بسیار بیشتر است ولی اگر برای مدت زیاد مثلا ۳ تا ۶ ماه ادامه داشت باید حتما این مساله را با دندانپزشک در میان گذاشت.

عیب دیگر این دو متد درمانی، تورم لثه است زیرا برای سازگار شدن بافت لثه با روکش لمینت یا کامپوزیت، زمان لازم است و ممکن است طی این دوره لثه ملتهب شود، اما جای نگران نیست و این التهاب به تدریج فروکش خواهد کرد. در نهایت برخی زیباجویان ممکن است در طول درمان احساس درد داشته باشند که بستگی به آستانه تحمل افراد دارد زیرا این روش‌ها اصولا بدون درد تلقی می‌شوند.

مزایا و معایب کامپوزیت و لمینت چیست؟

تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت چقدر است؟

فرق لمینت و کامپوزیت دندان از نظر قیمت، تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند شرایط کلینیک و مطب، تبحر متخصص، سابقه کاری کلینیک یا مطب، مواد مورد استفاده، برند کامپوزیت و لمینت و… است. برای مقایسه قیمت این دو، می توانید به صفحه تعرفه دندانپزشکی سیمادنت مراجعه کرده و هزینه ها را مقایسه نمایید.

جدول تفاوت کامپوزیت و لمینت در یک نگاه

در جدول زیر به طور خلاصه فرق لمینت و کامپوزیت را ذکر کرده‌ایم تا با نگاهی کوتاه متوجه تفاوت‌های بین این دو روش شوید.

مبنای مقایسهلمینتکامپوزیت
استحکاممستحکمشکننده
دوام۱۰ تا ۱۵ سال۲ تا ۵ سال
تغییر رنگ تدریجیخیلی کمخیلی زیاد
برگشت پذیریندارددارد
دامنه کاربردطیف گسترده عیوب دندانمشکلات جزئی دندان
طول درمانبین ۷ تا ۲۰ روز۱ روز
ضخامت اضافه شده به دندانکمزیاد
میزان تراش دندانجزئی و بین نیم تا ۳ میکرونجزئی یا صفر
نیاز به چک و پالیش سالانهندارددارد
طبیعی بودنزیادکم و متوسط
امکان درمان و ترمیمتعویض در صورت شکستگیترمیم در دهان در صورت نیاز
محل و نحوه ساخت روکشدر لابراتوارتوسط دندانپزشک
قیمت و هزینهپایین و متوسطپایین و متوسط

نکته پایانی درباره فرق لمینت و کامپوزیت، کدام بهتر است؟

اطلاع از فرق لمینت و کامپوزیت، یک از رایج‌ترین سؤالات و چالش‌های افرادی است که قصد اصلاح طرح لبخند و بهبود ظاهر دندان‌های خود را دارند. از این رو در مقاله فوق ما تلاش کردیم به طور مفصل فرق لمینت و کامپوزیت را برای شما شرح دهیم تا در صورت نیاز به این اطلاعات، با مطالعه مطلب فوق به آگاهی کامل برسید و تصمیم نهایی خود را پس از مشاوره با دندانپزشک بگیرید.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

در مجموع لمینت از بسیاری جهات مانند دوام، زیبایی و ظاهر طبیعی نسبت به کامپوزیت‌ بهتر است اما در نهایت تعیین کننده با توجه به شرایط مختلف، زیباجو خواهد بود البته با نظر دندانپزشک گزینه مناسب‌تر را انتخاب خواهد کرد.

بین لمینت و کامپوزیت دندان، کدام مورد طبیعی تر جلوه می دهد؟

لمینت از کامپوزیت جلوه طبیعی‌تری دارد.

کامپوزیت محکم تر است یا لمینت؟

لمینت نسبت به کامپوزیت، استحکام بیشتری در برابر شکستگی دارد اما چنانچه این اتفاق بیفتد قابل ترمیم نیست و باید آن را تعویض کرد.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۳

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین