ایمپلنت

ایمپلنت

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته هستند.

تا چند دهه پیش استفاده از دندان های مصنوعی رایج بود اما با پیدایش تکنولوژی ایمپلنتولوژی، استفاده از دندان های مصنوعی، رفته رفته کاهش پیدا کرده است.

کارکرد ایمپلنت ها همچون یک دندان واقعی است و از نظر زیبایی، تفاوتی با دندان های طبیعی شما نخواهد داشت.

در این مقاله چه مواردی را بررسی می کنیم؟
۱. ایمپلنت چیست؟
۲. در چه مواردی ایمپلنت انجام می شود؟
۳. عملکرد ایمپلنت های دندانی چگونه است؟
۴. آیا قرار دادن ایمپلنت ها دردناک است؟
۵. کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟
۶. روش درمان ایمپلنت چگونه است؟
۷. بعد از قرار دادن ایمپلنت چه اتفاقی می افتد؟
۸. مراقبت های بعد از ایمپلنت
۹. مزایا و معایب ایمپلنت
۱۰. هزینه ایمپلنت
کاشت دندان, ایمپلنت
کاشت دندان, ایمپلنت

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان یک پایه فلزی از جنس تیتانیوم است که در بین استخوان های فک قرار می گیرد و نقش ریشه دندان را ایفا می کند. تیتانیوم سازگاری بسیاری با استخوان های فکی دارد، از این رو از تیتانیوم در ساختار ایمپلنت ها استفاده می شود.

بعد از جایگذاری فلز تیتانیوم درون لثه، پوششی از جنس سرامیک بر روی پایه فلزی قرار می گیرد. این پوشش سرامیکی که نقش تاج دندان را ایفا می کند با اتصال دهنده ای به نام اباتمنت، به پایه تیتانیومی، متصل می شود.

در چه مواردی ایمپلنت انجام می شود؟

۱. زمانی که یک دندان یا چندین دندان بر اثر عوامل گوناگی از دست رفته باشند، برای جایگزینی دندان از دست رفته، از ایمپلنت استفاده می شود.
۲. گاهی به صورت مادرزاد برخی از دندان ها، رویش نمی کنند. برای پر کردن فضای خالی این دندان ها، از ایمپلنت استفاده می شود.
۳. زمانی که یک یا چند دندان از دست می رود، ممکن است جابجایی دندان های مجاور، فضای خالی نامناسبی ایجاد کند که در این صورت، ایمپلنت انجام می گیرد.
۴. زمانی که دندان های از دست رفته، تاثیر نامناسبی بر روی ظاهر فرد بگذارد، باید ایمپلنت انجام گیرد تا زیبایی لبخند، مجددا به صورت فرد بازگردد.

کاشت دندان, ایمپلنت

عملکرد ایمپلنت های دندانی چگونه است؟

ایمپلنت های دندانی دقیقا همانند یک دندان طبیعی عمل می کنند تا جایی که بعد از کاشت ایمپلنت، متوجه تفاوت آن با دندان های طبیعی خود نخواهید شد. ایمپلنت ها یک درمان سالم و مطمئن هستند.

تا زمانی که از ایمپلنت ها مراقبت شود و استخوان های فکین شرایط لازم برای نگهداری ایمپلنت ها را داشته باشند، این درمان، یک درمان دائم برای دندان های از دست رفته خواهد بود.

آیا قرار دادن ایمپلنت ها دردناک است؟

قرار دادن ایمپلنت ها درون لثه با بی حسی موضعی انجام می شود و شما در آن لحظه هیچ دردی را احساس نخواهید کرد اما با از بین رفتن اثرات بی حسی، احساس ناراحتی خواهید کرد.

از این رو پس از کاشت دندان، معمولا دندانپزشک به شما مسکن تجویز می کند.
ایمپلنت با بیهوشی انجام نمی شود اما در شرایط پیچیده، گاهی دندانپزشک مجبور می شود این عمل را با بیهوشی انجام دهد. در افراد ناتوان ذهنی و عصبی، معمولا کاشت ایمپلنت با بیهوشی صورت می گیرد تا در حین جراحی، اختلالی ایجاد نشود.

کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

برای کاشت دندان محدودیت عددی وجود ندارد. از یک دندان تا یک مجموعه کامل از دندان ها را می توانید ایمپلنت کنید. البته این موضوع کاملا به شرایط شما بستگی دارد.

دندانپزشک در ابتدا وضعیت استخوان های فکی شما را در نظر می گیرد. با انجام چند آزمایش، استحکام استخوان ها را بررسی می کند. در صورتی که واجد شرایط کاشت ایمپلنت باشید، می توانید دندان هایتان را ایمپلنت کنید.

کاشت دندان, ایمپلنت
کاشت دندان, ایمپلنت

روش درمان ایمپلنت چگونه است؟

در ابتدا باید شرایط بیمار بررسی شود. آزمایشات لازم همچون عکسبرداری، ارزیابی استخوان ها و دندان های مجاور بیمار، مقاومت لثه و سلامت آن بررسی می شود.
در جلسات بعدی، پایه تیتانیومی با بی حسی موضعی درون استخوان فک قرار می گیرد.

پایه تیتانیومی همچون یک پیچ کوچک، با کمک دستگاه های پزشکی مناسب، داخل لثه جایگذاری می شوند.

بسته به شرایط بیمار، تاج ایمپلنت در همان جلسه یا جلسات بعدی، روی پایه تیتانیومی قرار می گیرد. معمولا باید منتظر جوش خوردن پایه تیتانیومی با استخوان ها بود.

در این شرایط، بعد از جوش خوردن تیتانیوم، از اباتمنت استفاده می شود و سپس تاج دندان روی پایه تیتانیومی قرار می گیرد. تاج دندان باید دقیقا رنگ دندان های دیگر باشد از این رو پیش از جایگذاری باید رنگ دندان و قالب دندان وی، گرفته شود و در لابراتور دقیقا همان دندان دلخواه ساخته شود.

بعد از قرار دادن ایمپلنت چه اتفاقی می افتد؟

بعد از قرار دادن ایمپلنت، استخوان فک شما باید روی آن رشد کند و به پایه تیتانیومی متصل شود. معمولا چند ماه، این فرایند به طول می انجامد.

مقاله تفاوت ایمپلنت و بریج دندان را نیز مطالعه نمایید.

امتیاز :
کاشت دندان, ایمپلنتکاشت دندان, ایمپلنتکاشت دندان, ایمپلنتکاشت دندان, ایمپلنتکاشت دندان, ایمپلنت (1 میانگین امتیازات : 5٫00 از 5)
به اشتراک بگذارید :

ارسال پرسش دندانپزشکی

8+1=