ایمپلنت

ایمپلنت دندان

 

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته هستند.

تا چند دهه پیش استفاده از دندان های مصنوعی رایج بود اما با پیدایش تکنولوژی ایمپلنتولوژی، استفاده از دندان های مصنوعی، رفته رفته کاهش پیدا کرده است. کارکرد آن همچون یک دندان واقعی است و از نظر زیبایی، تفاوتی با دندان های طبیعی شما نخواهد داشت.در این مقاله چه مواردی را بررسی می کنیم؟

 

کاشت دندان

 

مقاله زیر را حتما بخوانید:

در چه مواردی کاشت دندان انجام می شود؟

۱. زمانی که یک دندان یا چندین دندان بر اثر عوامل گوناگی از دست رفته باشند، برای جایگزینی دندان از دست رفته، از ایمپلنت استفاده می شود.
۲. گاهی به صورت مادرزاد برخی از دندان ها، رویش نمی کنند. برای پر کردن فضای خالی این دندان ها، از کاشت دندان استفاده می شود.
۳. زمانی که یک یا چند دندان از دست می رود، ممکن است جابجایی دندان های مجاور، فضای خالی نامناسبی ایجاد کند که در این صورت، کاشت دندان انجام می گیرد.
۴. زمانی که دندان های از دست رفته، تاثیر نامناسبی بر روی ظاهر فرد بگذارد، باید کاشت دندان انجام گیرد تا زیبایی لبخند، مجددا به صورت فرد بازگردد.


ایمپلنت

عملکرد ایمپلنت دندانی چگونه است؟

ایمپلنت های دندانی دقیقا همانند یک دندان طبیعی عمل می کنند تا جایی که بعد از کاشت دندان، متوجه تفاوت آن با دندان های طبیعی خود نخواهید شد. ایمپلنت ها یک درمان سالم و مطمئن هستند.

تا زمانی که از ایمپلنت ها مراقبت شود و استخوان های فکین شرایط لازم برای نگهداری را داشته باشند، این درمان، یک درمان دائم برای دندان های از دست رفته خواهد بود.


برای اطلاع بیشتر و مشاوره جهت انجام کاشت دندان می‌توانید با ما از طریق شماره‌ ۲۶۷۱۰۷۶۰ تماس حاصل فرمایید ویا اینکه سوال خود را از طریق صفحه پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.


انواع ایمپلنت دندان به چه صورت است؟

ایمپلنت دندان همانطور که گفته شد برای جایگزینی دندان های از دست می باشد که می تواند به دو صورت انجام گیرد. که به صورت ایمپلنت تک مرحله ای و ایمپلنت دو مرحله ای شناخته می شود. هر کدام از این موارد با نظر متخصص برای هر فرد انتخاب و اجرا می شود. اما برای توضیح می توان بیان داشت که ایمپلنت تک مرحله ای همانطور که از نام آن پیداست در یک مرحله جراحی و بخیه برای درمان انجام می شود و نیازی به جلسات بیشتر نیست. اما در روش دیگر برای جراجی و بخیه نیاز به دو جلسه برای تکمیل روند درمان ایمپلنت می باشد.

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت

مقاله زیر را حتما بخوانید:

ایمپلت دندان

آیا قرار دادن ایمپلنت ها دردناک است؟

قرار دادن ایمپلنت ها درون لثه با بی حسی موضعی انجام می شود و شما در آن لحظه هیچ دردی را احساس نخواهید کرد اما با از بین رفتن اثرات بی حسی، احساس ناراحتی خواهید کرد.

از این رو پس از کاشت دندان، معمولا دندانپزشک به شما مسکن تجویز می کند.
کاشت دندان با بیهوشی انجام نمی شود اما در شرایط پیچیده، گاهی دندانپزشک مجبور می شود این عمل را با بیهوشی انجام دهد. در افراد ناتوان ذهنی و عصبی، معمولا کاشت دندان با بیهوشی صورت می گیرد تا در حین جراحی، اختلالی ایجاد نشود.


کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

برای کاشت دندان محدودیت عددی وجود ندارد. از یک دندان تا یک مجموعه کامل از دندان ها را می توانید ایمپلنت کنید. البته این موضوع کاملا به شرایط شما بستگی دارد.

دندانپزشک در ابتدا وضعیت استخوان های فکی شما را در نظر می گیرد. با انجام چند آزمایش، استحکام استخوان ها را بررسی می کند. در صورتی که واجد شرایط کاشت دندان باشید، می توانید دندان هایتان را ایمپلنت کنید.

ایمپلنت دندان

 

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت

مقاله زیر را حتما بخوانید:

 

روش درمان کاشت دندان چگونه است؟

در ابتدا باید شرایط بیمار بررسی شود. آزمایشات لازم همچون عکسبرداری، ارزیابی استخوان ها و دندان های مجاور بیمار، مقاومت لثه و سلامت آن بررسی می شود.
در جلسات بعدی، پایه تیتانیومی با بی حسی موضعی درون استخوان فک قرار می گیرد.

پایه تیتانیومی همچون یک پیچ کوچک، با کمک دستگاه های پزشکی مناسب، داخل لثه جایگذاری می شوند.

بسته به شرایط بیمار، تاج ایمپلنت در همان جلسه یا جلسات بعدی، روی پایه تیتانیومی قرار می گیرد. معمولا باید منتظر جوش خوردن پایه تیتانیومی با استخوان ها بود.

در این شرایط، بعد از جوش خوردن تیتانیوم، از اباتمنت استفاده می شود و سپس تاج دندان روی پایه تیتانیومی قرار می گیرد. تاج دندان باید دقیقا رنگ دندان های دیگر باشد از این رو پیش از جایگذاری باید رنگ دندان و قالب دندان وی، گرفته شود و در لابراتور دقیقا همان دندان دلخواه ساخته شود.


ایمپلنت دندان

بعد از قرار دادن ایمپلنت چه اتفاقی می افتد؟

بعد از قرار دادن ایمپلنت، استخوان فک شما باید روی آن رشد کند و به پایه تیتانیومی متصل شود. معمولا چند ماه، این فرایند به طول می انجامد.

در صورتیکه دندان شما پس از این مدت دچار عفونت ایمپلنت و یا تورم شده باشد، می توان اظهار داشت که درواقع شما در حال مشاهده یکی از علایم پس زدن ایمپلنت دندان هستید. پس از مشاهده این موارد به پزشک خود مراجعه کنید.

 

کلینیک دندانپزشکی سیمادنت

مقاله زیر را حتما بخوانید:

 

مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

از مهمترین عوامل در روند درمان مراقبت و رعایت بهداشت در طول دوره درمان و همچنین پس از درمان می باشد. از این رو مراقلت هایی نیز برای سرعت بخشیدن به روند درمان و ترمیم بخیه پس از ایمپلنت وجود دارد.

برای بهبود شرایط جراحی ایملنت می بایست به خوبی استراحت کنید و از فعالیت های سنگین حداقل تا ۴۸ ساعت خودداری نمایدد. از کمپرس یخ برای بهبود تورم نیز می توانید استفاده کنید. همچنین لازم به ذکر است که از مشروبات الکلی و سیگار پس از درمان دوری کنید زیرا سبب ایجاد عفونت بر روی قسمت جراحی شده می شود.

برای شستشوی دهان نیز از دهانشویه و آب ولرم استفاده نمایید از مسواک کشیدن بر ناحیه جراحی شده بپرهیزید. اما همواره توجه داشته باشید که پس از هر وعده حتما دهان و دندان خود را تمیز نمایید.

استفاده از مواد غذایی نرم نیز در طول هفته اول درمان توصیه می شود. همچنین از جویدن مواد غذایی و فشار آوردن بر دندان خودداری نمایید تا فشاری بر روی بخیه وارد نشود.

ایمپلنت دندان

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

طول عمر ایمپلنت دندان بالاست اما ب توجه به میزان مراقبت هر فرد نیز می تواند متغیر باشد. به طور کلی می توان بیان داشت که طول عمر ایمپلنت چیزی در حدود ۲۰ سال می باشد و می بایست همواره نکات مراقبتی و بهداشتی را رعایت کنید تا دچار مشکلات پس از ایمپلنت نشوید که نیاز مجدد برای درمان داشته باشد.

در برخی افراد ممکن است ایمپلنت درست جوش نخورد و یا مراقبت های رمانی را رعایت نکرده باشند، در این صورت دندان دچار پوسیدگی و عفونت خوهد شد. اما همانطور که بیان کردی ایمپلنت از طول عمر بالای برخوردار است.

البته علاوه بر میزان مراقبت اشخاص، جنس مواد به کار رفته نیز بسیار موثر می باشد. هر چه جنس آن مقاوم تر باشد در نتیجه احتمال شکستگی نیز کاهش می یابد. از این جهت توجه داشته باشید که مراجعه به پزشک متخصص و کلینیک مجهز از مهمترین مسائلی است که برای درمان ایمپلنت خود می بایست انتخاب نمایید.

 

در صورتیکه هرگونه پرسشی در خصوص ایمپلنت، ارتودنسی و یا اصلاح طرح لبخند دارید می توانید از طریق صفحه پرسش و پاسخ، سوالات خود را ثبت نمایید تا پاسخ داده شوند. همچنین می توانید با ما در سیمادنت کلینیک از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

هزینه کاشت دندان

هزینه کاشت دندان

توجه داشته باشید این یک جراحی چند مرحله ای است که به دو شکل توسط یک پزشک و یا چندین دندانپزشک در تخصص های مختلف انجام می گیرد. یکی از عوامل تعیین کننده سقف و تخمین قیمت ها، استفاده از این روش توسط یک یا چند پزشک متخصص می باشد. تبحر و مهارت دندانپزشک معالج تاثیر بسیار زیادی در برآورد هزینه های ترمیم زیبایی دندان در این عمل ترمیمی دارد. عمل ترمیمی کاشت دندان در قراردادهای بیمه ای نیست و پرداخت هزینه کاشت دندان آن در اکثر مواقع به عهده شخص می باشد.

استفاده از روش های مختلف قالب گیری و روکش در عمل کاشت دندان فاکتور مهمی در تخمین هزینه های ترمیم زیبایی دندان ذر این روش است و توسط دندانپزشک متخصص پروتز مشخص می گردد. تهیه پروتز از برخی برندهای تولید کننده مشهور و صاحب نام، احتیاج به پرداخت هزینه های بسیار زیادی داشته و تعدادی از این شرکت ها به عنوان ضمانت، انجام مجدد درمان پس از شکست در خط اول درمان را به عهده می گیرند. برخی برندهای شرکت تولید کننده پروتزهای دندانی در کشورهای آمریکا، کانادا، آلمان، سوئیس و سوئد بسیار گران قیمت است و تهیه آنها احتیاج به پرداخت هزینه های بسیار زیادی خواهد داشت.

بهترین مارک و برند ایمپلنت های دندانی کدام است؟


برند های فراوانی وجود دارد که نمی توان به طور قطع گفت کدام بهترین است، به این دلیل که هرکدام ویژگی های خود را دارند. پس بهتر است انتخاب نوع آن را به عهده دندانپزشک متخصص بگزارید تا با توجه به تشخیصات خود نوع ایمپلنت مناسب را برای شما انتخاب کند. از کشور های تولید کننده بهترین ایمپلنت ها می توان به کره جنوبی، آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه اشاره کرد.

  • برند  Straumann
  • برند SIC
  • برند BioHorizons
  • برند Dentsply Sirona
کلینیک دندانپزشکی سیمادنت

مقاله زیر را حتما بخوانید:

سوالات متداول در خصوص ایمپلنت دندان:

ایمپنت به نوع درمانی گفته می شود که برای دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ایمپلنت به صورت تک مرحله ای و دو مرحله ای می باشد که نوع مناسب درمان توسط پزشک متخصص برای هر بیمار تشخیص داده می شود.

سوالی که برای کاشت دندان با درمان ایمپلنت پیش می آید در خصوص عوارض ایمپلنت می باشد که می توان بیان داشت در صورتیکه شما نزد متخصص دوره درمان خود را بگذرانید، نیاز نیست نگرانی در این خصوص داشته باشید. همچنین می توانید از مشاوره پزشکت نیر در این خصوص بهره مند شوید.

هرینه ایمپلنت یا کاشت دندان در سال ۹۹ نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نکرده است اما همواره عوامل مختلفی در قیمت گذاری تاثیرگذار هستند که از جمله آنها می توان به نوع ایمپلنت، نوع برند، استفاده از لیزر و… اشاره داشت.

 

فیلم ایمپلنت دندان

به اشتراک بگذارید :