ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

منظور از ایمپلنت دندان جایگزین و یا پرکردن جای خالی دندان های از دست رفته می باشد، ایمپلنت دقیقا همانند دندان های طبیعی عمل می کند به طوری که فرد تفاوت آن را با دندان های طبیعی احساس نمی کند، به طور کلی می توان گفت که عمل ایمپلنت دندان توسط بهترین متخصص ایمپلنت بهترین روش برای جایگزین کردن دندان های معیوب و از دست رفته می باشد.

یکی از نکات مثبت و قابل توجه ایمپلنت دندان ثابت بودن آن است و دیگر نیازی نیست مانند دندان های مصنوعی آن را در بیاورید. در گذشته که از روش های دیگری برای پر کردن جای دندان های خالی استفاده می کردند افراد در هنگام غذا خوردن به مشکل برمی خوردند ولی امروزه با انجام ایمپلنت دندان افراد هیچگونه مشکلی در غذا خوردن ندارند و احساس مصنوعی بودن دندان ها را ندارند.

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته هستند.

تا چند دهه پیش استفاده از دندان های مصنوعی رایج بود اما با پیدایش تکنولوژی ایمپلنتولوژی، استفاده از دندان های مصنوعی، رفته رفته کاهش پیدا کرده است. کارکرد آن همچون یک دندان واقعی است و از نظر زیبایی، تفاوتی با دندان های طبیعی شما نخواهد داشت.در این مقاله چه مواردی را بررسی می کنیم؟

 

کاشت دندان

 

در چه مواردی کاشت دندان انجام می شود؟

۱. زمانی که یک دندان یا چندین دندان بر اثر عوامل گوناگونی از دست رفته باشند، برای جایگزینی دندان از دست رفته، از ایمپلنت استفاده می شود.
۲. گاهی به صورت مادرزاد برخی از دندان ها، رویش نمی کنند. برای پر کردن فضای خالی این دندان ها، از کاشت دندان استفاده می شود.
۳. زمانی که یک یا چند دندان از دست می رود، ممکن است جابجایی دندان های مجاور، فضای خالی نامناسبی ایجاد کند که در این صورت، کاشت دندان انجام می گیرد.
۴. زمانی که دندان های از دست رفته، تاثیر نامناسبی بر روی ظاهر فرد بگذارد، باید کاشت دندان انجام گیرد تا زیبایی لبخند، مجددا به صورت فرد بازگردد.


 

 

ایمپلنت

 

عملکرد ایمپلنت دندانی چگونه است؟

ایمپلنت های دندانی دقیقا همانند یک دندان طبیعی عمل می کنند تا جایی که بعد از کاشت دندان، متوجه تفاوت آن با دندان های طبیعی خود نخواهید شد. ایمپلنت ها یک درمان سالم و مطمئن هستند.

تا زمانی که از ایمپلنت ها مراقبت شود و استخوان های فکین شرایط لازم برای نگهداری را داشته باشند، این درمان، یک درمان دائم برای دندان های از دست رفته خواهد بود.


 

 

برای اطلاع بیشتر و مشاوره جهت انجام کاشت دندان می‌توانید با ما از طریق شماره‌ ۲۶۷۱۰۷۶۰ تماس حاصل فرمایید ویا اینکه سوال خود را از طریق صفحه پرسش و پاسخ با ما در میان بگذارید.


 

انواع ایمپلنت دندان به چه صورت است؟

ایمپلنت دندان همانطور که گفته شد برای جایگزینی دندان های از دست می باشد که می تواند به دو صورت انجام گیرد. که به صورت ایمپلنت تک مرحله ای و ایمپلنت دو مرحله ای شناخته می شود. هر کدام از این موارد با نظر متخصص برای هر فرد انتخاب و اجرا می شود. اما برای توضیح می توان بیان داشت که ایمپلنت تک مرحله ای همانطور که از نام آن پیداست در یک مرحله جراحی و بخیه برای درمان انجام می شود و نیازی به جلسات بیشتر نیست. اما در روش دیگر برای جراحی و بخیه نیاز به دو جلسه برای تکمیل روند درمان ایمپلنت می باشد.

ایمپلنت لیزری چیست؟

امروزه در دندانپزشکی برای درمان از لیزرها نیز استفاده می شود، یکی از مزایایی استفاده از ایمپلنت با لیزر و طول موج مناسب این است که از آسیب دیدن بافت لثه ها تا حد امکان جلوگیری می کند. این امر باعث بهتر پیش رفتن روند درمان نیز می شود. و تا حد امکان درد و خون ریزی را کاهش می دهد.

ایمپلنت دندان چقدر طول میکشد؟

“ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟” عوامل متعددی در پاسخ به این سوال دخیل هستند، افرادی که قصد انجام ایمپلنت را دارند ابتدا باید به یک متخصص مراجعه کنند. در مرحله های بعد متخصص دندان های فرد را ارزیابی می کند که تشخیص دهد نوع درمان چگونه است و چه مدت طول خواهد کشید؟ اما به طور کلی این فرآیند معمولاً بین ۵-۸ ماه طول می کشد. و البته در افرادی که به پیوند کامل نیاز دارند روند درمان طولانی تر و همچنین افرادی که فقط به چند کاشت نیاز دارند روند درمان سریعتر انجام می شود.

ایمپلنت فوری دندان

دندان ها تاثیر بسزای در صورت و لبخند فرد دارند، گاهی اوقات افراد نیاز به ایمپلنت فوری دندان جلو دارند. و خوشبختانه با پیشرفت علم و با توجه به رضایت بیماران از ایمپلنت دندان افراد برای جایگزین دندان های خود به ایمپلنت فوری دندان روی می آورند. ایمپلنت فوری از لحاظ شرایط با دیگر ایمپلنت ها متفاوت است. به طور خلاصه یعنی اگر استخوان و تراکم آن مناسب باشد، لازم نیست که مدت زمان سه ماه صبر کنیم برای انجام پروتز و در همان روز جراحی پروتز موقت انجام می شود، و بعد از گذشت سه تا پنج ماه پروتز فاینال جایگزین می شود.

 

ایمپلت دندان

آیا قرار دادن ایمپلنت ها دردناک است؟

قرار دادن ایمپلنت ها درون لثه با بی حسی موضعی انجام می شود و شما در آن لحظه هیچ دردی را احساس نخواهید کرد اما با از بین رفتن اثرات بی حسی، احساس ناراحتی خواهید کرد.

از این رو پس از کاشت دندان، معمولا دندانپزشک به شما مسکن تجویز می کند.
کاشت دندان با بیهوشی انجام نمی شود اما در شرایط پیچیده، گاهی دندانپزشک مجبور می شود این عمل را با بیهوشی انجام دهد. در افراد ناتوان ذهنی و عصبی، معمولا کاشت دندان با بیهوشی صورت می گیرد تا در حین جراحی، اختلالی ایجاد نشود.

 

آشنایی با متخصص ارتودنسی و هزینه ارتودنسی در کلینیک سیمادنت


 

 

کدام دندان ها می توانند ایمپلنت شوند؟

برای کاشت دندان محدودیت عددی وجود ندارد. از یک دندان تا یک مجموعه کامل از دندان ها را می توانید ایمپلنت کنید. البته این موضوع کاملا به شرایط شما بستگی دارد.

دندانپزشک در ابتدا وضعیت استخوان های فکی شما را در نظر می گیرد. با انجام چند آزمایش، استحکام استخوان ها را بررسی می کند. در صورتی که واجد شرایط کاشت دندان باشید، می توانید دندان هایتان را ایمپلنت کنید.

 
 
 
 
 
 
ایمپلنت دندان


 

روش درمان کاشت دندان چگونه است؟

در ابتدا باید شرایط بیمار بررسی شود. آزمایشات لازم همچون عکسبرداری، ارزیابی استخوان ها و دندان های مجاور بیمار، مقاومت لثه و سلامت آن بررسی می شود.
در جلسات بعدی، پایه تیتانیومی با بی حسی موضعی درون استخوان فک قرار می گیرد.

پایه تیتانیومی همچون یک پیچ کوچک، با کمک دستگاه های پزشکی مناسب، داخل لثه جایگذاری می شوند.

بسته به شرایط بیمار، تاج ایمپلنت در همان جلسه یا جلسات بعدی، روی پایه تیتانیومی قرار می گیرد. معمولا باید منتظر جوش خوردن پایه تیتانیومی با استخوان ها بود.

در این شرایط، بعد از جوش خوردن تیتانیوم، از اباتمنت استفاده می شود و سپس تاج دندان روی پایه تیتانیومی قرار می گیرد. تاج دندان باید دقیقا رنگ دندان های دیگر باشد از این رو پیش از جایگذاری باید رنگ دندان و قالب دندان وی، گرفته شود و در لابراتور دقیقا همان دندان دلخواه ساخته شود.

به طور کلی روش های ایمپلنت دندان به شرح زیر می باشد:

  • برداشتن دندان آسیب دیده
  • آماده سازی استخوان فک، در صورت نیاز
  • کاشت ایمپلنت دندان
  • رشد و بهبود استخوان
  • قرار دادن تکیه گاه
  • قرار دادن دندان مصنوعی


 

ایمپلنت دندان

 

 

بعد از قرار دادن ایمپلنت چه اتفاقی می افتد؟

بعد از قرار دادن ایمپلنت، استخوان فک شما باید روی آن رشد کند و به پایه تیتانیومی متصل شود. معمولا چند ماه، این فرایند به طول می انجامد.

در صورتی که دندان شما پس از این مدت دچار عفونت ایمپلنت و یا تورم شده باشد، می توان اظهار داشت که درواقع شما در حال مشاهده یکی از علایم پس زدن ایمپلنت دندان هستید. پس از مشاهده این موارد به پزشک خود مراجعه کنید.

مراقبت های پس از ایمپلنت دندان

از مهمترین عوامل در روند درمان مراقبت و رعایت بهداشت در طول دوره درمان و همچنین پس از درمان می باشد. از این رو مراقبت هایی نیز برای سرعت بخشیدن به روند درمان و ترمیم بخیه پس از ایمپلنت وجود دارد.

برای بهبود شرایط جراحی ایمپلنت می بایست به خوبی استراحت کنید و از فعالیت های سنگین حداقل تا ۴۸ ساعت خودداری نمایید. از کمپرس یخ برای بهبود تورم نیز می توانید استفاده کنید. همچنین لازم به ذکر است که از مشروبات الکلی و سیگار پس از درمان دوری کنید زیرا سبب ایجاد عفونت بر روی قسمت جراحی شده می شود.

برای شستشوی دهان نیز از دهانشویه و آب ولرم استفاده نمایید از مسواک کشیدن بر ناحیه جراحی شده بپرهیزید. اما همواره توجه داشته باشید که پس از هر وعده حتما دهان و دندان خود را تمیز نمایید.

استفاده از مواد غذایی نرم نیز در طول هفته اول درمان توصیه می شود. همچنین از جویدن مواد غذایی و فشار آوردن بر دندان خودداری نمایید تا فشاری بر روی بخیه وارد نشود.

چه زمانی پیوند استخوان مورد نیاز است؟

اگر استخوان فک بیمار به اندازه کافی ضخیم نباشد یا خیلی نرم باشد، ممکن است قبل از انجام جراحی ایمپلنت دندان نیاز به پیوند استخوان داشته باشد. به این دلیل است که عمل جویدن دهان شما فشار زیادی بر استخوان وارد می کند و اگر نتواند از ایمپلنت پشتیبانی کند، جراحی احتمالا با شکست مواجه می شود. پیوند استخوان می تواند پایه محکم تری برای ایمپلنت ایجاد کند.

چندین ماده پیوند استخوان وجود دارد که می توان از آنها برای بازسازی استخوان فک استفاده کرد. گزینه‌ها ممکن است شامل یک پیوند استخوان طبیعی، مانند یک مکان دیگر در بدن شما، یا یک پیوند استخوان مصنوعی، مانند مواد جایگزین استخوان باشد که می‌تواند ساختارهای حمایتی را برای رشد استخوان جدید فراهم کند. با پزشک خود در مورد گزینه هایی صحبت کنید که بهترین کار را برای شما دارند.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا استخوان پیوند شده به اندازه کافی استخوان جدید برای حمایت از ایمپلنت دندان رشد کند. در برخی موارد، ممکن است فقط به پیوند استخوان جزئی نیاز داشته باشید که می تواند همزمان با جراحی ایمپلنت انجام شود. وضعیت استخوان فک تعیین می کند که چگونه ادامه دهید.

ایمپلنت دندان

طول عمر ایمپلنت دندان چقدر است؟

طول عمر ایمپلنت دندان بالاست اما ب توجه به میزان مراقبت هر فرد نیز می تواند متغیر باشد. به طور کلی می توان بیان داشت که طول عمر ایمپلنت چیزی در حدود ۲۰ سال می باشد و می بایست همواره نکات مراقبتی و بهداشتی را رعایت کنید تا دچار مشکلات پس از ایمپلنت نشوید که نیاز مجدد برای درمان داشته باشد.

در برخی افراد ممکن است ایمپلنت درست جوش نخورد و یا مراقبت های رمانی را رعایت نکرده باشند، در این صورت دندان دچار پوسیدگی و عفونت خواهد شد. اما همانطور که بیان کردی ایمپلنت از طول عمر بالای برخوردار است.

البته علاوه بر میزان مراقبت اشخاص، جنس مواد به کار رفته نیز بسیار موثر می باشد. هر چه جنس آن مقاوم تر باشد در نتیجه احتمال شکستگی نیز کاهش می یابد. از این جهت توجه داشته باشید که مراجعه به پزشک متخصص و کلینیک مجهز از مهمترین مسائلی است که برای درمان ایمپلنت خود می بایست انتخاب نمایید.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

انجام ایمپلنت در بعضی از افراد ناموفق است ممکن است در هر فرد به دلایل مختلفی این اتفاق رخ بدهد که در ادامه به دلایل آن خواهیم پرداخت.

افرادی که مواد دخانیات مصرف می کنند نیز جزوه آن دسته از افرادی هستند که احتمال کمتری در موفق بودن کاشت دندان دارند.

اگر فردی سابقه شیمی درمانی داشته باشد و یا در حال حاضر تحت درمان است، در این افراد نیز ممکن است ناموفق باشد.

در موفق بودن کاشت دندان سالم بودن لثه بسیار مهم است. و افرادی که از سلامت لثه برخوردار نیستند ممکن است کاشت ناموفق داشته باشند.

افرادی که دارای پوکی استخوان دارند.

در صورتی که هرگونه پرسشی در خصوص ایمپلنت، ارتودنسی دندان و یا اصلاح طرح لبخند دارید می توانید از طریق صفحه پرسش و پاسخ، سوالات خود را ثبت نمایید تا پاسخ داده شوند. همچنین می توانید با ما در سیمادنت کلینیک از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید.

 

 

هزینه کاشت دندان

 

 

هزینه کاشت دندان

توجه داشته باشید این یک جراحی چند مرحله ای است که به دو شکل توسط یک پزشک و یا چندین دندانپزشک در تخصص های مختلف انجام می گیرد. یکی از عوامل تعیین کننده سقف و تخمین قیمت ها، استفاده از این روش توسط یک یا چند پزشک متخصص می باشد. تبحر و مهارت دندانپزشک معالج تاثیر بسیار زیادی در برآورد هزینه های ترمیم زیبایی دندان در این عمل ترمیمی دارد. عمل ترمیمی کاشت دندان در قراردادهای بیمه ای نیست و پرداخت هزینه کاشت دندان آن در اکثر مواقع به عهده شخص می باشد.

استفاده از روش های مختلف قالب گیری و روکش در عمل کاشت دندان فاکتور مهمی در تخمین هزینه های ترمیم زیبایی دندان ذر این روش است و توسط دندانپزشک متخصص پروتز مشخص می گردد. تهیه پروتز از برخی برندهای تولید کننده مشهور و صاحب نام، احتیاج به پرداخت هزینه های بسیار زیادی داشته و تعدادی از این شرکت ها به عنوان ضمانت، انجام مجدد درمان پس از شکست در خط اول درمان را به عهده می گیرند. برخی برندهای شرکت تولید کننده پروتزهای دندانی در کشورهای آمریکا، کانادا، آلمان، سوئیس و سوئد بسیار گران قیمت است و تهیه آنها احتیاج به پرداخت هزینه های بسیار زیادی خواهد داشت.

بهترین مارک و برند ایمپلنت های دندانی کدام است؟

برند های فراوانی وجود دارد که نمی توان به طور قطع گفت کدام بهترین است، به این دلیل که هرکدام ویژگی های خود را دارند. پس بهتر است انتخاب نوع آن را به عهده دندانپزشک متخصص بگذارید تا با توجه به تشخیصات خود نوع ایمپلنت مناسب را برای شما انتخاب کند. از کشور های تولید کننده بهترین ایمپلنت ها می توان به کره جنوبی، آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه اشاره کرد.

  • برند  Straumann
  • برند SIC
  • برند BioHorizons
  • برند Dentsply Sirona

سوالات متداول در خصوص ایمپلنت دندان:

ایمپلنت به نوع درمانی گفته می شود که برای دندان های از دست رفته مورد استفاده قرار می گیرد. انواع ایمپلنت به صورت تک مرحله ای و دو مرحله ای می باشد که نوع مناسب درمان توسط پزشک متخصص برای هر بیمار تشخیص داده می شود.

ایمپلنت دندان برای جایگزینی دندان های از دست می باشد که می تواند به دو صورت انجام گیرد. که به صورت ایمپلنت تک مرحله ای و ایمپلنت دو مرحله ای شناخته می شود. هر کدام از این موارد با نظر متخصص برای هر فرد انتخاب و اجرا می شود. اما برای توضیح می توان بیان داشت که ایمپلنت تک مرحله ای همانطور که از نام آن پیداست در یک مرحله جراحی و بخیه برای درمان انجام می شود و نیازی به جلسات بیشتر نیست. اما در روش دیگر برای جراجی و بخیه نیاز به دو جلسه برای تکمیل روند درمان ایمپلنت می باشد.
سوالی که برای کاشت دندان با درمان ایمپلنت پیش می آید در خصوص عوارض ایمپلنت می باشد که می توان بیان داشت در صورتیکه شما نزد متخصص دوره درمان خود را بگذرانید، نیاز نیست نگرانی در این خصوص داشته باشید. همچنین می توانید از مشاوره پزشکت نیر در این خصوص بهره مند شوید.

هرینه ایمپلنت یا کاشت دندان در سال ۹۹ نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نکرده است اما همواره عوامل مختلفی در قیمت گذاری تاثیرگذار هستند که از جمله آنها می توان به نوع ایمپلنت، نوع برند، استفاده از لیزر و… اشاره داشت.

ایمپلنت دندان در کل فرایندی طولانی است. اما مدت زمان ایمپلنت دندان برای هر فردی می‌تواند متفاوت باشد. از طرفی خیلی از افراد برایشان مهم است که بدانند ایمپلنت دندان چقدر طول می‌کشد و بعد از چه مدتی صاحب دندان های زیبا و طبیعی می‌شوند. یکی از این تفاوت ها در میزان تراکم استخوان های فک است. اگر خیلی خوش شانس باشید می‌توانید از ایمپلنت های فوری استفاده کنید. یعنی بعد از کشیدن دندانتان، بلافاصله کاشت ایمپلنت انجام می‌شود. اما اگر تراکم استخوان کافی نداشته باشید، نزدیک به ۷ ماه پروسه ایمپلنت طول می‌کشد.
مراحل ایمپلنت دندان ممکن است با توجه به نوع متخصص و نوع روش ایمپلنت متفاوت باشد. از آنجا که کاشت های دندانی به یک یا چند عمل جراحی نیاز دارند، شما باید یک ارزیابی کامل برای آماده سازی و انجام مراحل ایمپلنت دندان انجام دهید، پس در اولین مرحله:شما باید تصاویر سه بعدی از دندان و مدل های آن و فک خود تهیه کنید. همچنین اعلام شرایط خاص خود از جمله مشکلات قلبی باید قبل از مرحله انجام جراحی به پزشک اعلام شود.
ایمپلنت دندان جلو که از درمان های زیبایی محسوب می شود بیشتر در افرادی انجام می گیرد که دندان پیشین خود را کاملا از دست داده اند. از دست رفتن دندان های پیشین می تواند به علت های مختلفی از جمله تصادف یا مراقبت نامناسب پس از ضربه خوردن دندان باشد. از عواقب از دست دادن دندان های جلو، تاثیر منفی در لبخند و موضع گیر شدن فرد است.
 

فیلم ایمپلنت دندان

۵/۵ - (۲ امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین