انواع ایمپلنت دندان

انواع ایمپلنت

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت از روش های جدید برای ترمیم دندان می باشد. ایمپلنت دندان در کل به دو نوع می باشد که نوع اول آن ایمپلنت تک مرحله ای و نوع دوم آن ایمپلنت دو مرحله ای می باشد که هر کدام در انواع مختلف می باشند و همچنین انواع ایمپلنت را بر اساس اندازه ایمپلنت ها نیز تعریف کرد که قطر آنها از ۲ میلیمتر گرفته تا ۶ میلیمتر وجود دارد.

در گذشته با خراب شدن دندان انسان ها دندان خراب را یا آسیب دیده را می کشیدند ولی امروزه با پیشرفت علم در رشته دندان پزشکی راه های زیادی برای ترمیم دندان آسیب دیده کشف شد و امروزه بسیار پرطرفدار هستند. یکی از این روش ها برای ترمیم دندان آسیب دیده یا جایگزین دندان دیگر روش ایمپلنت است که امروزه از انواع ایمپلنت برای کاشت دندان استفاده می شود. ایمپلنت دندان در کل یک پیچ است که برای دندان خراب یا کشیده شده در فک دهان جایگزین می شود. این پیچ جایگزین می تواند یک پارچه و یا دو پارچه باشد که بعد از کاشت مدت زمان جوش خوردن ایمپلنت در فک پایین ۳ ماه و در فک بالا ۵ ماه طول می کشد. انواع ایمپلنت در کل به دو نوع می باشد. نوع اول آن ایمپلنت تک مرحله ای و نوع دوم آن ایمپلنت دو مرحله ای است.

انواع ایمپلنت دندان

شناخت انواع ایمپلنت

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم انواع ایمپلنت در کل به دو نوع می باشد که نوع اول آن ایمپلنت تک مرحله ای است و نوع دوم آن ایمپلنت دو مرحله ای است که برای کاشت در فک دهان برای دندان کشیده شده جایگزین می شود. هر کدام از این دو نوع برای مکان های خاصی در دهان مورد استفاده قرار می گیرد که این انتخاب را دکتر متخصص دندان پزشکی انجام می دهد که کدام نوع ایمپلنت را برای بیمار انتخاب و استفاده کند. در کل در روش ایمپلنت تک مرحله ای یک بار عمل جراحی و بخیه در لثه بیمار صورت می گیرد ولی در ایمپلنت دو مرحله ای دو بار عمل جراحی و بخیه زدن لثه صورت می گیرد.

ارتودنسی

ایمپلنت تک مرحله ای

ایمپلنت تک مرحله ای یکی از انواع ایمپلنت است که برای کاشت ایمپلنت در داخل فک دهان به جای دندان کشیده شده صورت می گیرد. در ایمپلنت تک مرحله ای یک پیچ بلند را که از جنس تیتانیوم است در داخل فک قرار می دهند طوری که مقداری از این پیچ در بیرون از لثه قرار می گیرد و بعد از آن لثه را بخیه می زنند. بعد از گذشت چند ماه که ایمپلنت به فک جوش می خورد روکش آن را قرار می دهند یا می توان گفت روکش را به پیچ متصل می کنند و نیازی نیست تا دوباره عمل جراحی بر روی لثه صورت بگیرد. یکی از ایمپلنت های تک مرحله ای ایمپلنت های subperiosteal است که به شکل یک پیچ فلزی است و بعد از کاشت در بیرون از استخوان فک و لثه قرار می گیرد که یکی از رایج ترین و معروف ترین نوع از ایمپلنت های تک مرحله ای است که این نوع ایمپلنت عمدتا برای بیمارانی است که ارتفاع استخوان فکشان کافی نیست و برای ثابت کردن دندان مصنوعی این بیماران مورد استفاده قرار می گیرد.

ایمپلنت دو مرحله ای

یکی دیگر از انواع ایمپلنت، ایمپلنت دو مرحله ای است که در این ایمپلنت ۲ بار عمل جراحی و بخیه زدن بر روی لثه صورت می گیرد. در این نوع ایمپلنت یک بار عمل جراحی بر روی استخوان فک و لثه انجام می شود و پیچ را در داخل استخوان فک قرار می دهند. بعد از گذشت چند ماه و جوش خوردن پیچ به استخوان فک یک بار دیگر یک عمل جراحی جزئی روی لثه انجام می دهند و در این عمل کناره های لثه را ترمیم می کنند و روکش را روی پیچ قرار می دهند و یک دندان دیگر عین دندان اول فرد درست می شود. ایمپلنت های Endosteal یکی از رایج ترین ایمپلنت دو مرحله ای است که برای بیماران مورد استفاده قرار می دهند که در انواع پیچی و سیلندری و تیغه ای می باشند. عمدتا این نوع ایمپلنت ها برای جایگزینی یک بریج یا پل یا یک دندان مصنوعی متحرک مورد استفاده قرار می دهند که همانطور که گفتیم یکی از رایج ترین نوع ایمپلنت دو مرحله ای است.

روکش ها و انواع اتصالات ایمپلنت ها

روکش ها نقش مهمی در جوش خوردن ایمپلنت با استخوان فک دارد. هرچه روکش ایمپلنت ناصاف و زبر و محفظه دار باشد صد در صد جوش خوردن آن نیز با استخوان فک بهتر خواهد بود و هرچه روکش ایمپلنت صاف و لیز باشد صد در صد جوش خوردن آن با استخوان فک بهتر نخواهد بود و مثل یک وسیله یا میخ لیز خواهد خورد. پس بر این مبنا هرچه سطح یا روکش ایمپلنت زبر و شیاردار و محفظه های بیشتر داشته باشد ایمپلنت کاشته شده در استخوان فک به جای دندان کشیده طول عمر زیاد خواهد داشت و به زودی خراب نخواهد شد. انواع اتصالات ایمپلنت ها می تواند از نظر شکل و نوع سرشان طبقه بندی شوند. همه انواع ایمپلنت ها برای اینکه به سرشان یا به پیچ متصل شوند به یک نوع رستوریشن یا به یک اباتمنت نیاز دارند برای همین ۳ نوع اتصال اصلی وجود دارد که این اتصالات عبارتند از: اتصال داخلی hex که این این اتصال به شکل شش ضلعی است و یک فضای خالی در بالای ایمپلنت قرار دارد و باعث می شود تا رستوریشن یا اباتمنت به آن وصل یا پیچ شود. دومین اتصال نوع اتصال خارجی هگز است که این نوع اتصال به شکل شش ضلعی است که در بالای سر ایمپلنت قرار دارد. سومین اتصال اتصالات داخلی هشت ضلعی است که این نوع اتصالات یک فضای خالی در سر ایمپلنت است که باعث می شود تا رستوریشن و اباتمنت به آن اتصال یابد.

اصلاح طرح لبخند

انواع ایمپلنت در دو نوع می باشد. یکی ایمپلنت تک مرحله ای و دومی ایمپلنت دو مرحله ای و همچنین انواع ایمپلنت را از اندازه آنها نیز طبقه بندی می کنند.

اندازه های انواع ایمپلنت

روش دیگر برای طبقه بندی انواع ایمپلنت اندازه های آن است که پلتفرم نام دارد که در سه نوع مختلف وجود دارد که هر کدام برای انواع مختلف بیمارها از نظر وجود فضای موجود در دهان مورد استفاده قرار می گیرند. که اندازه قطر آنها از ۲ میلیمتر تا ۶ میلیمتر وجود دارد. این سه نوع پلتفرم عبارتند از: پلتفرم استاندارد که این نوع پلتفرم قطر آنها از ۵/۳ تا ۲/۴ میلیمتر است که از این نوع پلتفرم ها برای کاشت ایمپلنت برای دندان های جلو افراد استفاده می شود. دومین نوع پلتفرم ها پلتفرم نوع عریض است که قطر این نوع پلتفرم ها از ۵/۴ تا ۶ میلیمتر است که از این نوع پلتفرم ها بیشتر در انتهای دهان استفاده می کنند. نوع سوم پلتفرم ها نوع پلتفرم نوع کوچک و باریک هستند که قطر این نوع پلتفرم ها از ۲ میلیمتر تا ۵/۳ میلیمتر است که از این نوع پلتفرم ها بیشتر برای دهان بیمارانی مورد استفاده قرار می دهند که فضای کمی بین ریشه های دندان هایشان وجود دارد و ایمپلنت بزرگتری نمی توان گذاشت.

یکی از روش ها برای ترمیم دندان آسیب دیده یا جایگزین دندان دیگر روش ایمپلنت است که امروزه از انواع ایمپلنت برای کاشت دندان استفاده می شود. ایمپلنت در کل یک پیچ است که برای دندان خراب یا کشیده شده در فک دهان جایگزین می شود.
ایمپلنت در کل به دو نوع می باشد که نوع اول آن ایمپلنت تک مرحله ای است و نوع دوم آن ایمپلنت دو مرحله ای است که برای کاشت در فک دهان برای دندان کشیده شده جایگزین می شود.
ایمپلنت تک مرحله ای یکی از انواع ایمپلنت است که برای کاشت ایمپلنت در داخل فک دهان به جای دندان کشیده شده صورت می گیرد. در ایمپلنت تک مرحله ای یک پیچ بلند را که از جنس تیتانیوم است در داخل فک قرار می دهند طوری که مقداری از این پیچ در بیرون از لثه قرار می گیرد و بعد از آن لثه را بخیه می زنند.
یکی دیگر از انواع ایمپلنت ایمپلنت دو مرحله ای است که در این ایمپلنت ۲ بار عمل جراحی و بخیه زدن بر روی لثه صورت می گیرد. در این نوع ایمپلنت یک بار عمل جراحی بر روی استخوان فک و لثه انجام می شود و پیچ را در داخل استخوان فک قرار می دهند. بعد از گذشت چند ماه و جوش خوردن پیچ به استخوان فک یک بار دیگر یک عمل جراحی جزئی روی لثه انجام می دهند
به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین