متخصص ارتودنسی | بهترین متخصص ارتودنسی تهران ۱۴۰۲

متخصص ارتودنسی

دکتر ارتودنسی خوب و بهترین متخصص ارتودنسی کسی است که برای درمان بیماری ها و ناهنجاری های فک و دهان (ارتودنسی دندان)، مسیر طولانی و پرمخاطره‌ای را طی می‌کند. کار وی علاوه‌بر جنبه درمانی، جنبه زیبایی نیز دارد و همین امر حساسیت را برای انتخاب دکتر ارتودنسی خوب بیشتر می‌کند. برای این که درباره دکتر و متخصص ارتودنسی، خدمات و ویژگی‌های وی بیشتر بدانید، تا پایان این مقاله از سیمادنت کلینیک با ما همراه باشید.

در ادامه با هم می‌خوانیم:

 • دکتر ارتودنسی کیست و چه تفاوتی با دندانپزشک دارد؟
 • خدماتی که توسط پزشک ارتودنسی ارائه می‌شود. (۵ مورد)
 • ۸ ویژگی که باید دکتر ارتودنسی داشته باشد.
 • بررسی قیمت دکتر ارتودنسی در تهران سال ۱۴۰۲ (+معرفی بهترین متخصص در تهران)

متخصص ارتودنسی چیست ؟

دکتر ارتودنسی به انگلیسی Orthodontics و کسی است که در اصلاح ناهنجاری‌های دندان و فک تخصص دارد. پزشک ارتودنسی با استفاده از ابزار دندان‌پزشکی، دستگاه‌ها و تجهیزاتی چون بریس‌ها، براکت‌ها، ریتینرها و … چینش دندان‌ها را اصلاح می‌کند و درصورتی که دندان‌ها از موقعیت اصلی خود خارج شده باشند، آن‌‌ها را هم‌ردیف می‌کند.

تفاوت بین دندانپزشک و متخصص ارتودنسی

تفاوت بین دندانپزشک و دکتر ارتودنسی در گذراندن دوره تخصص است. به طور دقیق‌تر باید گفت، ارتودنسی یکی از تخصص‌های رشته دندان‌پزشکی عمومی است. دوره دندان‌پزشکی عمومی ۶ سال است. کسی که این دوره ۶ ساله را گذرانده است، برای آن‌که تخصص ارتودنسی بگیرد، لازم است که در آزمون تخصص شرکت کند و درصورتی که برای تخصص ارتودنسی پذیرفته شود، لازم است که یک دوره ۳ تا ۴ ساله بگذراند تا متخصص ارتودنسی و ناهنجاری ‌های فک و صورت شود.

تصویر شماتیک دختر و پسری که سوالی برایشان پیش آمده

خدمات متخصص ارتودنسی (ارتودنتیست) شامل چه مواردی است؟

به طور جزئی می‌توان گفت، دکتر ارتودنسی خدمات زیر را ارائه می‌کند:

 • فاصله‌ی نامتعارف و بیش‌از حد بین دندان‌ها را اصلاح می‌کند.
 • بخش‌های فوقانی دندان‌ها را تراز و دندان‌ها را تیپ می‌کند.
 • انحرافات دندانی را صاف می‌کند و وضعیت دندان‌ها را بهبود می‌بخشد.
 • از سایش دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
 • ناهنجاری‌های دندانی را اصلاح می‌کند، این ناهنجاری‌ها شامل این موارد هستند: دیپ بایت، اوربایت، آندربایت، کراس بایت، اپن بایت، اورجت و …
 • از سایش دندان‌ها جلوگیری می‌کند.
 • ناهنجاری‌های دندانی را اصلاح می‌کند، این ناهنجاری‌ها شامل این موارد هستند: دیپ بایت، اوربایت، آندربایت، کراس بایت، اپن بایت، اورجت و …
یک خانم خندان که دندان های مرتب و لبخند زیبایی دارد

متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ

به دوره های رزیدنتی که بعد از دوره های تخصص انجام می شود و تقریبا ۱۸ ماه زمان می برد، فلوشیپ می گویند. تعداد پزشکانی که دوره های فلوشیپ را می گذرانند کم است، اما گذراندن دوره های فلوشیپ ارتودنسی می تواند به متخصص ارتودنسی در درمان های سخت فک و دهان بسیار کمک کند.

پیشنهاد می شود، در انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی، دندانپزشکی را انتخاب کنید که علاوه بر داشتن تخصص، دوره های فلوشیپ را نیز گذرانده باشد.

چرا باید به دکتر ارتودنسی مراجعه کنیم؟

 • کوتاه و بلند بودن دندانها
 • کج بودن دندان ها (به دلیل شلوغی و ازدحام دندانهای موجود)
 • وجود فاصله بین دندان
 • انحرافات فک و مشکلات دیگر فک و دهان
 • شکاف کام یا کم عرض بودن سقف دهان
 • کوچک بودن، عقب بودن یا جلوتر بودن یکی از فک ها
ارتودنسی بدون جراحی فک اپن بایت
قبل و بعد ارتودنسی بدون جراحی فک ناهنجاری اپن بایت

ویژگی های بهترین متخصص ارتودنسی

·      بتواند با بیماران ارتباط مؤثر برقرار کند

دکتر ارتودنسی لازم است که در وهله اول با بیماران ارتباط برقرار کند و درباره اصلاح ناهنجاری دندان و فک بیمار به وی اطمینان خاطر دهد تا از ترس‌های آن‌ها در روند درمان کاسته شود.

·      دانش، تخصص و مهارت کافی و به‌روز داشته باشد

متخصص ارتودنسی و ناهنجاری های فکی باید دائماً دانش خود را به‌روز کند. به این منظور لازم است که همواره دوره بگذراند و مطالعه داشته باشد تا از جدیدترین یافته‌ها و مهارت‌های علم دندانپزشکی مطلع باشد.

·      از تکنولوژی و تجهیزات پیشرفته و به‌روز دنیا استفاده کند

متخصص ارتودنسی و جراحی فک باید علاوه‎‌بر  کسب دانش و مهارت، از جدیدترین تجهیزات و تکنولوژی‌ها موجود در دنیا استفاده کند تا بتواند مراجع را بهترین و مناسب‌ترین روش درمان و اسباب راحتی و آرامش خاطر وی را فراهم کند.

·      با دقت و حوصله به جزئیات توجه کند

خدمات دندانپزشکی ارتودنسی مانند نصب براکت و سیم‌ها روی دندان نیاز به دقت، حوصله و توجه زیاد به جزئیات دارد و با کارهایی مانند کشیدن و پرکردن دندان متفاوت است؛ بنابراین هنگام جستجوی متخصص ارتودنسی توجه داشته باشید که لازم است که فرد متخصص دقت و توجه کافی به جزئیات داشته باشد.

·      خلاق باشد

خلاقیت یکی از ویژگی‌های لازم و ضروری برای جراح متخصص ارتودنسی است. متخصصی که فاقد خلاقیت باشد، نمی‌تواند از روش‌های مدرن استفاده کند و بهترین، مناسب‌ترین و مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش را برای اصلاح ناهنجاری فک و دندان بیمار تشخیص دهد.

·      قابل اعتماد باشد

دکتر ارتودنسی باید با مراجع خود صادق و شفاف باشد تا بیمار برای ادامه درمان به او اعتماد کند.

·      به انتظارات بیماران توجه کند

یکی از راه‌ها برای شناخت بهترین دکتر ارتودنسی آن است که نظرات بیماران پیشین را جویا شوید. زمانی که دکتر ارتودنسی به خواسته‌ها و انتظارات بیماران  توجه داشته باشد و در درمان آن‌ها موفق عمل کند، طبیعی است که بیماران بازخورد مثبتی ارائه خواهند کرد. در مقابل بازخود منفی می‌توانند نشان‌دهنده عملکرد نادرست فرد متخصص باشد.

·      به درمان بیمار علاقه و پیگیری نشان دهد

برای یافتن متخصص ارتودنسی عالی در تهران به دنبال کسی باشید که به کار خود و اصلاح دندان بیمار علاقه داشته باشد و به‌طور منظم و دائمی درمان بیمار را پیگیری کند.

✓ تکنولوژی مدرناستفاده از تکنولوژی هایی که در زمینه ارتودنسی وجود دارد، می تواند باعث راحتی کار و احساس آرامش بیمار شود.
✓ تخصص و مهارتمتخصص ارتودنسی باید دوره های جدید و پیشرفته مربوط به حوزه ارتودنسی را بگذراند و به آن تسلط داشته باشد.
✓ با حوصله و دقیقارتودنسی دندان موفق، نتیجه توجه به جزئیات متخصص است. در انتخاب دکتر ارتودنسی دقت کنید.
✓ جلب اعتماد بیمارارتودنسی دندان، روش درمان زمان بری است. دکتر ارتودنسی باید با بیمار صادق باشد تا بیمار بتواند در پروسه درمان به او اعتماد کند.
انتخاب بهترین دندانپزشک

بهترین متخصص ارتودنسی تهران کیست؟

پیدا کردن بهترین متخصص ارتودنسی در تهران یک فرایند سخت و پیچیده است که به تحقیق و بررسی زیادی نیاز دارد. می توانید از طریق جستجوی در فضای وب و بررسی نظرات بیماران قبلی که فرایند ارتودنسی را انجام داده اند، بهترین متخصص ارتودنسی را پیدا کنید.

بعد از ارتودنسی بدون جراحی فک توسط دکتر داودیان
بعد از ارتودنسی بدون جراحی فک

نکات مهم در انتخاب متخصص ارتودنسی در تهران

مهم ترین دغدغه افرادی که مشکلات دهان و دندان دارند، پیدا کردن بهترین دکتر ارتودنسی است که بتواند بهترین نتیجه را برای بیمار رقم بزند. درمان ارتودنسی دندان می بایست حتما توسط متخصص ارتودنسی نه یک دندانپزشک معمولی انجام شود. در نتیجه برای انتخاب و شناسایی یک دکتر اتودنسی خوب باید وسواس بیشتری به خرج دهید. در این قسمت از مقاله، معیارها و فاکتورهایی که هنگام انتخاب متخصص ارتودنسی باید به آن توجه کنید را آورده ایم:

 • در دسترس بودن دکتر ارتودنسی:

پروسه درمان ارتودنسی دندان زمان بر است و نیازمند مراجعات زیاد به دکتر ارتودنسی می باشد. سعی کنید در اطراف محل کار یا زندگی خود بگردید و بهترین متخصص ارتوادنسی را انتخاب کنید. نزدیک بودن متخصص ارتودنسی می تواند رفت و آمد را برای شما تسهیل کند.

 • پرسیدن نظرات بیماران قبلی

یکی از بهترین روش ها و مهم ترین معیار برای انتخاب بهترین متخصص ارتودنسی تهران، پرسیدن نظرات بیماران قبلی است که درمان ارتودنسی را نزد دکتر مورد نظر انجام داده اند. گرفتن نظرات و فیدبک های مثبت می تواند به شما در انتخاب دکتر ارتودنسی کمک کند.

 • دیدن نمونه کارها و تصاویر قبل و بعد بیماران

می توانید با مراجعه به سایت متخصص ارتودنسی یا شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام دکتر موردنظرتان، نمونه کارهای او را ببینید و نظرات دیگر کاربران را مشاهده کنید. دیدن نمونه کارهایی که مشکلاتی شبیه به شما دارند و درمان شده اند، می تواند به شما در انتخاب متخصص ارتودنسی کمک کند.

مراحل انجام ارتودنسی در کلینیک سیمادنت

اگر تصور می‌کنید که به منظم کردند دندان‌های‌تان نیاز دارید، تنها کاری که باید انجام دهید مراجعه به یک متخصص ارتودنسی خوب در تهران یا یک کلینیک دندانپزشکی مجهز است. به عبارتی تنها کار سخت و دشوار شما همین یک کار است؛ یعنی پیدا کردن یک ارتودنتیست قابل اعتماد و یک کلینیک شناخته شده و بس!

مراحل ارتودنسی نزد دکتر داوودیان متخصص ارتودنسی در تهران

مرحله اول شروع درمان ارتودنسی در سیمادنت کلینیک

برخلاف سایر کلینیک‌های دندانپزشکی که روند آغاز درمان در آن‌ها چالش برانگیز و کمی حوصله سر بر است، شروع درمان در سیمادنت و نزد دکتر داوودیان (متخصص ارتودنسی دندان) بسیار آسان و سریع صورت می‌گیرد. چرا؟

بسیار ساده است، برای شما و مراجعان دیگر، این امکان فراهم شده که از طریق فرم دریافت نوبت آنلاین در کمتر از ۱ دقیقه نوبت بگیرید و بعد از آن، ما در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم.

به جز این، شما می‌توانید از طریق شبکه‌های اجتماعی و گذاشتن پیام برای ما در یک چشم بر هم زدن، به صورت مستقیم با دکتر داوودیان متخصص ارتودنسی دندان سیمادنت کلینیک و سایر پرسنل ما ارتباط بگیرید.


ویزیت آنلاین و رایگان توسط دکتر داوودیان در واتساپ

هدیه اول سیمادنت برای شما ؟ ویزیت تخصصی آنلاین و رایگان

برای شما میهمان عزیزی که چند دقیقه از زمان با ارزش خود را صرف خواندن محتویات این صفحه کردید، هدیه‌ای هرچند ناچیز داریم که تاکنون هیچ کلینیک دندانپزشکی و متخصص ارتودنسی آن را به مراجعان و کاربران خودش هدیه نداده است.

دکتر مسعود داوودیان متخصص ارتودنسی (و ناهنجاری‌های فک و دندان) برای اولین بار در تهران، قصد دارند به صورت آنلاین، اقدام به ویزیت رایگان مراجعانی کنند که نیازمند درمان ارتودنسی دندان بوده ولی امکان مراجعه حضوری ندارند. این ویزیت آنلاین، از طریق تماس تصویری و در اپلیکیشن واتساپ صورت می‌گیرد. لازم به ذکر است که جلسات ویزیت آنلاین به صورت روزانه صورت خواهد گرفت. در هر روز، تعدادی از متقاضیان به صورت تخصصی و در یک فضای کاملاً دوستانه توسط دکتر داوودیان ویزیت و معاینه خواهند شد.  

 

قیمت متخصص ارتودنسی در تهران چقدر است؟

هدیه ما به شما: پرداخت اقساطی هزینه ارتودنسی در سیمادنت

قیمت ارتودنسی در تهران متغیر است و به عوامل مختلفی چون تخصص و مهارت دکتر متخصص، طول و روش درمان، نوع و شدت ناهنجاری فک و دندان بیمار بستگی دارد، با وجود این، می‌توان گفت قیمت دکتر ارتودنسی به‌طور میانگین تا ۴۰ میلیون تومان است.

در مقاله هزینه ارتودنسی به‌طور مفصل به این مطلب پرداخته‌ایم. برای مشاهده جدول قیمت و شرح کامل پیرامون عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارتودنسی روی لینک موردنظر کلیک کنید.


بهترین متخصص ارتودنسی تهران چه کسی است؟

شما می توانید به راحتی با سرچ کردن کلماتی مانند بهترین دکتر ارتودنسی، دکتر خوب ارتودنسی در غرب، شمال و شرق تهران، به لیستی از بهترین متخصصین ارتودنسی دسترسی داشته باشید. سیمادنت کلینیک می تواند بهترین تجربه در ارتودنسی دندان را برای شما رقم بزند.

چه سنی برای ارتودنسی مناسب است؟

متخصص ارتودنسی از سن هفت سالگی می تواند تشخیص دهد که شخص نیاز به ارتودنسی دارد یا خیر. انجام فرایند درمان باید از سنین کمتر انجام شود.

ارتودنسی دندان چقدر طول میکشد؟

مدت زمان با توجه به ناهنجاری های فک و دهان متفاوت خواهد بود. اما به صورت کلی فرایند درمان بین ۶ ماه تا ۳۶ ماه می تواند زمانبر باشد.

متخصص ارتودنسی بهتر است یا متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ

متخصص ارتودنسی که دارای فلوشیپ است یک دوره ۱۸ ماهه برای درمان های سخت و دشوار گذارنده است. در نتیجه متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ بهتر است.

جمع‌بندی

در این مقاله آموختیم:

 • پزشک ارتودنسی کسی است که ناهنجاری‌های فک و دندان بیمار را درمان کند.
 • تفاوت بین دندانپزشک و پزشک ارتودنسی در گذراندن دوره‌ ۳ تا ۴ ساله تخصص ارتودنسی است.
 • از خدمات پزشک ارتودنسی رفع ناهنجاری‌هایی چون: اوپن بایت، آندربایت، اورجت و … است.
 • ویژگی‌های یک متخصص ارتودنسی خوب در تهران شامل دانش، مهارت، صبر، دقت، خلاقیت و … می‌شود.
 • قیمت دکتر ارتودنسی در تهران تحت تأثیر عواملی چون مهارت متخصص، نوع و شدت ناهنجاری فک و دندان بیمار، طول و روش درمان قرار دارد.

با درنظر گرفتن همه این موارد، اگر قصد ارتودنسی دارید، می‌توانید با بهترین قیمت به کلینیک دندانپزشکی سیمادنت مراجعه کنید.

۴.۹/۵ - (۷ امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاه ها:

 1. MOHADESE گفت:

  من وقت مشاوره میخواستم و آیا مشاوره هزینه دارد؟

  1. admin-hasanabadi گفت:

   مشاوره به صورت رایگان هست. برای مشاوره رایگان و آنلاین به لینک زیر مراجعه نمایید:
   https://wa.me/+989371357373

 2. فرزانه شیخ محمدی گفت:

  سلام دکتر هزینه ارتودنسی و میشه قسطی پرداخت کنم؟

  1. admin-hasanabadi گفت:

   سلام دوست عزیز. بله شرایط اقساط به این صورت است: یک سوم پیش پرداخت و الباقی ۶-۸ ماه

 3. عزیزی گفت:

  سلام هزینه ارتودنسی هر فک و میفرمایید؟

  1. admin-hasanabadi گفت:

   سلام هزینه ارتودنسی، بستگی به نوع ارتودنسی، نوع ناهنجاری، شدت بهم ریختگی دندان ها و همچنین سن بیمار دارد.

 4. هومن گفت:

  سلام، میشه لطفا متخصص ارتودنسی سمت صادقیه و مرزداران معرفی کنید؟

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   سیمادنت کلینیک دارای دو شعبه یکی در غرب تهران (ستارخان) و دیگری در شمال تهان (خیابان شریعتی) به فعالیت مشغول هست. نزدیک ترین شعبه به شما برای انجام درمان ارتودنسی شعبه ستارخان است. دکتر داوودیان در هر دو کلییک حاضر هستند و درمان شما را انجام خواهند داد.

 5. اشکان گفت:

  سلام خسته نباشید. من دندون هام تویه یک ردیفن و از این بابت مشکلی ندارم. ولی یکم بزرگ هستن و باعث شده فک بالام جلو بیاد. خواستم بپرسم بهترین راه درمان چیه؟

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   سلام دوست عزیز. لطفا تصویری از دندان ها به همراه سوالتان را در واتساپ یا تلگرام ارسال کنید تا بتوانید از مشاوره متخصص ارتودنسی به صورت رایگان استفاده کنید.

 6. صبا غافری گفت:

  سلام و خسته نباشید، میخوام ببینم برای افرادی که از ارتودنسی ترس دارند، آیا از روش‌های دیگه‌ای میشه استفاده کرد؟

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   برخی از بیمارها و ناهنجاری های فک و دندان فقط با کمک ارتودنسی قابل درمان است و راه حل دیگری وجود ندارد. لطفا ابتدا به یک ارتودنتیست مراجعه کنید، برای کاهش درد ارتودنسی هم راهکارهای مختلفی وجود دارد.

 7. نازنین گفت:

  سلام خسته نباشید.
  میخواستم بدونم نوع ارتودنسی در زمان آن تاثیر میذاره؟ مثلا میشه یک روش رو خودمون انتخاب کنیم که زودتر به نتیجه برسیم؟؟؟؟؟

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   نوع ارتودنسی با توجه به ناهنجاری دندان شما توسط پزشک مشخص می شود. راهی برای کوتاه کردن فرایند ارتودنسی وجود ندارد. اما هر چقدر سن شما کمتر باشد و برای ارتودنسی اقدام کنید پروسه درمان کوتاه تر می شود.

 8. سها گفت:

  سلام و وقت بخیر من یه مشکلی دارم، اینکه از اختلاف فک پایین با بالا ناراضی هستم، این اختلاف روی حالت فک و صورتم تاثیر داره، با ارتودنسی میشه زاویه فک رو اصلاح کرد؟ یا اینکه باید عمل کنم؟ با تشکر فراوون

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   سلام دوتس عزیز. لطفا عکس دندان ها به همراه سوالتان را در واتساپ یا تلگرام ارسال کنید تا دکتر ارتودنسی به شما بهترین مشاوره را بدهد.

 9. ملیکا گفت:

  سلام دکتر. تنها مشکل دندون های من اینه که فاصله دارن از هم. برای درمانش از چه روش ارتودنسی استفاه می کنید. چون دیدم یه سری دستگاه ها هست که جلو صورت میاد !!

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   سلام دوست عزیز. قطعا یکی از روش های درمان، استفاده از ارتودنسی است. لطفا عکس دندان های خود را برای ما در واتساپ ارسال کنید تا بتوانید از مشاوره تخصصی متخصص ارتودنسی به صورت رایگان بهره ببرید.

 10. کسری گفت:

  سلام وقتتون بخیر، میخواستم بدونم نوع ارتودنسی در طول زمان اون تاثیری داره؟ و سریع ترین روش ارتودنسی چیه؟

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   سلام دوست عزیز. طول درمان ارتودنسی به میزان ناهنجاری های فک و دندان شما بستگی دارد. اگر در سن پایین مراجعه کنید این فرایند کوتاهتر می شود. در مورد نوع ارتودنسی هم پزشک متخصص باتوجه به شرایط هر فرد درمان متفاوتی را تجویز میکند.

 11. منیژه یزدانی گفت:

  سلام دکتر دندان های من داخل یک ردیف هستند ولی مقداری فکم جلو عقب هست. آیا راهی برای درمانش هست؟

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   انجام ارتودنسی میتواند برای شما موثر باشد.. می توانید عکس دهان و دندان های خود را در واتساپ برای ما ارسال و از مشاوره رایگان متخصص ارتودنسی ما استفاده کنید.

 12. صبا گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  میخواستم بدونم آیا راهی وجود داره که فرایند درمان و قرار گیری دندان ها در جای درست، سریعتر از حالت معمول انجام شود؟؟

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   طول درمان ارتودنسی بسته به شرایط و ناهنجاری های دهانی هر فرد متفاوت است. این پروسه بین ۶ ماه تا ۳ سال ممکن است طول بکشد. راهی برای کوتاه شدن پروسه درمان وجود ندارد. اما می توانید از کارهایی که پروسه درمان را طولانی میکند بپرهیزید.

 13. آرزو راد گفت:

  با سلام
  برای بچه ۴ ساله امکان خدمات ارتودنسی وجود داره؟ دندان های شیری داره و اینکه ارتودنسی برای حداقل چه سنی مناسبه؟
  ممنونم

  1. سیمادنت کلینیک (دکتر داودیان) گفت:

   به احتمال زیاد در سن هفت سالگی تمام دندانهای شیری کودک درآمده است. حتی دندان های دائمی و اصلی کودک ممکن است شروع به رویش کرده باشد. برای تشخیص و درمان ارتودنسی باید دندان های کرسی دائمی درآمده باشد. اما مهم ترین نکته این است که در این سن نمی توان درمان ارتودنسی را انجام داد. اولا اینکه کودک نمی تواند با متخصص ارتودنسی همکاری کند و ضمنا دندان های دائمی به صورت کامل در نیامده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین