متخصص ارتودنسی اطفال چه کسی است

Who is a pediatric orthodontist?

ارتودنسی اطفال یکی از خدمات پرطرفدار در حوزه دندانپزشکی کودکان است. تمامی خدمات و اقدامات موجود در این زمینه توسط دکتر ارتودنسی انجام شده و از مهمترین درمان های ارتودنسی دندان به منظور پیشگیری از بدشکلی و ناهنجاری های استخوان فک و دندان در سنین کودکی و نوجوانی به شمار می آید. به منظور آشنایی بیشتر با روش های ارتودنسی اطفال با ما همراه باشید.

متخصص ارتودنسی اطفال چه کسی است؟

برخلاف باور عامیانه مردم دندانپزشک ، متخصص ارتودنسی بهترین کاندید مراجعه و مشاوره به منظور اجرای انواع مختلف خدمات ارتودنسی در جمعیت کودکان است. در بیشتر موارد شنیدن نام اطفال در جمعیت متقاضیان ایجاد کننده ذهنیتی از دندانپزشک اطفال بوده و یک باور اشتباه تلقی می شود. پیش از هر چیزی باید توجه داشت که مشاوره و معاینات اولیه، انتخاب نوع ارتودنسی، تخمین و تعیین زمان درمان و اقدامات موثر در تسریع روند بهبودی پس از پایان ارتودنسی بر عهده دندانپزشک متخصص ارتودنسی، چکاپ های ثانویه، اصول مراقبتی و بهداشتی پس از جلسات درمان بر عهده دندانپزشک متخصص اطفال خواهد بود.
Who is a pediatric orthodontist?

ارتودنسی اطفال چیست؟

ارتودنسی دندان مانند ایمپلنت دندان از پرطرفدارترین و موثرترین روش های درمانی و زیبایی در مجموعه خدمات دندانپزشکی به شمار می آید. آگاهی و توجه به پارامترهای موثر در افزایش سرعت روند بهبودی درمان و کسب نتایج رضایت بخش آن اهمیت بسیار زیادی داشته و از مهم ترین توصیه های موجود در این زمینه به شمار می آید.

امروزه ارتودنسی دستخوش تغییرات بسیار زیادی شده و متناسب با پیشرفت های جهانی در این حوزه در انواع متفاوتی در سنین مختلف انجام خواهد شد.

بهترین سن ارتودنسی برای کودکان

همانطور که پیش تر نیز گفته شد، سن یکی از مهمترین پارامترهای قابل توجه در افزایش میزان رضایتمندی از پایان درمان بوده و تاثیر فراوانی در پیشگیری از بروز ناهنجاری های ثانویه خواهد داشت. بیشتر تحقیقات و مطالعات انجام شده در این حوزه نشان داده است که سن ۷ تا ۱۱ سالگی بهترین زمان اجرای انواع درمان های ارتودنسی در جمعیت کودکان بوده و بیشترین نتایج مطلوب را به دنبال خواهد داشت. ارتودنسی اطفال در مقایسه با افراد بزرگسال دارای عوارض جانبی کمتری بوده و از سرعت بهبود بخشی بالاتری برخوردار می باشد.

مزایای ارتودنسی در کودکان

از مهمترین مزایای ارتودنسی در جمعیت کودکان می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شناسایی زودهنگام مشکلات و اختلالات فک و ساختار دندان ها
 • پیشگیری از بروز بدشکلی های استخوان فک
 • تسهیل روند رویش صحیح و اصولی دندان های دائمی
 • شناسایی موقعیت دندان های نهفته و پیشگیری از رشد غیر اصولی آن ها
 • افزایش سرعت روند بهبودی و کاهش هزینه ارتودنسی
 • قابلیت اجرای روش های مختلف ارتودنسی به دلیل انعطاف پذیری بیشتر استخوان های فک و عدم رویش کامل تمامی دندان ها
 • کاهش احتمال شکستگی در دندان های جلو زده
 • هدایت صحیح رشد فک
 • بهبود سلامت لثه ها و کاهش ریسک ابتلا به بیماری های دهان و دندان
 • ایجاد زیبایی ظاهری و افزایش میزان اعتماد به نفس در بزرگسالی

Who is a pediatric orthodontist?

چه زمانی احتیاج به ارتودنسی در کودکان وجود دارد؟

تصمیم گیری نهایی به منظور انجام روش های ارتودنسی اطفال احتیاج به بررسی و معاینات اولیه توسط دکتر ارتودنسی داشته و در بیشتر موارد به دلیل وجود یک و یا تعدادی از مشکلات زیر انجام خواهد شد.

 • مشکلات و اختلالات جویدن
 • نقایص گفتاری و تلفظی
 • ناهنجاری در رویش و یا ریزش دندان های شیری
 • جلوزدگی دندان های فک بالا
 • بیرون زدگی فک پایین
 • فشردگی و بی نظمی دندان های بالا و پایین
 • تنفس دهانی و افزایش ریسک ابتلا به عفونت ها و پوسیدگی های دندانی
 • نهفتگی دندان های شیری و یا دائمی

Who is a pediatric orthodontist?

اهمیت ارتودنسی پیشگیرانه در کودکان

یکی از مباحث و درمان های بسیار مهم در حوزه درمان های ارتودنسی اطفال ارتودنسی پیشگیرانه است. این درمان با اهداف پیشگیرانه و کنترل عوارض ناشی از بی توجهی به وضعیت دندان ها و استخوان فک کودک انجام شده و از پیشرفت اختلالات، ناهنجاری ها و بدشکلی های ثانویه پیشگیری موثر خواهد نمود.

ارتودنسی پیشگیرانه تصدیق کننده شعار پیشگیری بهتر از درمان بوده و کمک شایان ذکری به مرتفع نمودن مشکلات استخوانی فکی، رویش ناصحیح دندان ها، رویش زودهنگام و یا دیرهنگام دندان های دائمی، بیرون زدگی دندان ها، کاهش ریسک ابتلا به عفونت های دهانی ایجاد شده به دلیل وجود دندان های نهفته و مشکلات تلفظی کودک در دوران نوجوانی نموده و میزان مراجعه کودک به دندانپزشکی را در آینده کاهش خواهد داد.

یکی از مهمترین توصیه ها و پیشنهادات موثر در خصوص ارتودنسی اطفال به منظور کسب نتایج بهتر و تسریع روند بهبودی درمان، مراجعه به متخصص ارتودنسی مجرب، باسابقه و متخصص در زمینه ارتودنسی دندان و تعهد به جلسات درمانی تعیین شده از سمت متخصص ارتودنتیست است.

شما می توانید برای اطلاع از هزینه دندانپزشکی در کلینیک سیمادنت به صفحه تعرفه ها مراجعه نمایید و همچنین برای دریافت نوبت آنلاین از کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت اقدام کنید و یا در صورتی که در خصوص ناهنجاری های دهان و دندان خود پرسشی دارید، از طریق صفحه پرسش و پاسخ ارسال نمایید تا در سریعترین زمان ممکن به آن پاسخ داده شود.

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین