آندربایت (جلو بودن دندان های فک پایین)

جلو بودن فک پایین
۲
(۱)

جلو بودن دندان های فک پایین

جلو بودن دندان های فک پایین به دلایل گوناگونی ایجاد می شود. شایع ترین دلیل ایجاد آن مشکلات ژنتیکی است. درمان جلوزدگی فک پایین از این جهت مهم است که علاوه بر ایجاد مشکلات روحی و روانی باعث به خطر افتادن سلامت جسمانی فرد نیز می شود. درمان این عارضه بسته به نوع شدت آن و سن بیمار متفاوت است.

آندربایت

در این مقاله عناوین زیر بررسی می شود:

  1. چرا برخی از افراد عارضه جلوزدگی فک پایین را دارند؟
  2. چرا باید جلو بودن دندان های فک پایین را درمان کرد؟
  3. چگونه جلوزدگی دندان های پایین را می توان درمان کرد؟
  4. هزینه درمان عارضه جلوزدگی فک پایین
آندربایت چیست

چرا برخی از افراد عارضه جلوزدگی فک پایین را دارند؟


یکی از ناهنجاری های دندانی که تاثیر زیادی در نازیبایی چهره می گذارد، جلو بودن دندان های فک پایین است. با این که رفع این مشکل، در گذشته بسیار دشوار بوده است اما امروزه با تکنیک های صحیح ارتودنسی دندان می توان دندان ها را به موقعیت اصلی خود هدایت کرد.

 عارضه جلوزدگی فک پایین

مهمترین عامل ایجاد این عارضه وراثت است. اگر یکی از والدین دچار این مشکل باشند، احتمالا فرزندی خواهند داشت که به این عارضه مبتلا است. دلایل دیگری همچون مکیدن انگشت دست در کودکی، شلوغی دندان ها و رشد نامناسب آن ها، نارسایی استخوان فک، وارد کردن فشار زبان بر دندان های فک پایین و استفاده از شیشه شیر و پستانک، در ایجاد جلوزدگی فک پایین موثراند.

اصلاح طرح لبخند

چرا باید جلو بودن دندان های فک پایین را درمان کرد؟

  1. چه کسی را پیدا می کنید که از چهره نا زیبای خود که به دلیل جلو بودن دندان های فک پایین ایجاد شده است، راضی باشد؟ اولین و مهمترین عاملی که باید به آن توجه شود، بحث زیبایی چهره است چرا که پذیرش عدم زیبایی، منجر به ایجاد مشکلات روحی و روانی در فرد بیمار می گردد و وی را از حضور فعال در جامعه باز می دارد. متاسفانه کودکان بیشتر مورد هجوم کلمات ناپسند توسط هم سن و سالان خود قرار می گیرند. در سن ۳ تا ۷ سالگی، کلماتی که به کودکان گفته می شود، در ضمیر ناخودآگاه آن ها ثبت می شود و در بزرگسالی، مشکلات عدیده ای برای این افراد به وجود می آید.
  2. مورد دیگری که بسیار حائز اهمیت است، به خطر افتادن سلامت جسمانی بیمار است. بیمارانی که دندان های فک پایین جلویی دارند، در خوردن دچار مشکل می شوند. همین امر موجب می شود تا هضم غذا با اشکال مواجه شود و در نهایت بیمار به مشکلات گوارشی و مسائل مربوط به آن درگیر می شود. عدم هضم مناسب غذا منجر به ایجاد بیماری های عفونی در دستگاه گوارشی می شود. تنفس از دهان و بوی بد دهان، تنها گوشه ای از عوارض این بیماری است.
  3. افرادی که دچار جلوزدگی بیش از حد دندان های فک پایین هستند، در سنین بالا دچار خروپف های شدید می شوند و گاهی نیز وقفه تنفسی در خواب که به آن آپنه خواب می گویند، در این افراد به وجود می آید.
  4. پوسیدگی دندان ها و تخریب زودهنگام آن ها نیز، در ادامه عوارض این بیماری ایجاد خواهد شد.
  5. مشکل در صحبت کردن و تلفظ برخی از حروف نیز همراه این نوع عارضه خواهد بود.
 جلو بودن دندان های فک پایین ( آندربایت)

چگونه جلوزدگی دندان های پایین را می توان درمان کرد؟

روش های درمان این عارضه به دو نوع اصلی ختم می شود. نوع درمان به سن بیمار نیز مرتبط است. اگر درمان در سنین کودکی انجام شود می توان با ابزارهایی همچون هدگیر بریس، موقعیت فک را تغییر داد چرا که فک در مرحله رشد است و قابلیت تغییر را دارد.

البته این درحالتی است که مورد جلوزدگی شدید نباشد. در صورتی که جلوزدگی دندان های فک پایین شدید باشد و یا سن بیمار بالا باشد، باید علاوه بر انجام ارتودنسی، به جراحی فک روی آورد. جراحی فک سبب اصلاح موقعیت فک می شود که در این نوع عارضه، بخشی از فک پایین به سمت عقب هدایت می شود.
در برخی موارد نیز از گسترش دهنده فک بالا استفاده می شود. در این روش، متخصص ارتودنسی در بخش کام دهان، دستگاهی را وضل می کند تا به گشادتر کردن فک بالا کمک کند. در این صورت فک بالا روی فک پایین قرار می گیرد و جلوزدگی را می پوشاند. این مورد زمانی انجام می شود که جلوزدگی فک پایین به دلیل کوچکی فک بالا ایجاد شده باشد.

درمان جلوزدگی دندان های پایین

هزینه درمان عارضه جلوزدگی فک پایین

بدیهی است که هزینه ارتودنسی و درمان به میزان شدت مشکل، تخصص دندانپزشک و طول درمان و نوع آن بستگی دارد. بخشی از هزینه های درمانی را می توان تحت پوشش بیمه انجام داد. برای اطلاع از هزینه درمان باید در ابتدا ویزیت شوید تا هزینه درمان به صورت حدودی به شما گفته شود.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۲ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین