پلاک متحرک ارتودنسی

پلاک متحرک ارتودنسی

آشنایی با پلاک متحرک ارتودنسی

پلاک متحرک ارتودنسی دندان انواع گوناگونی دارد که هر کدام از آن ها به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. وسیع کننده کام برای وسیع کردن فک بالا، بایونیتورها برای اصلاح اوربایت و دیپ بایت، دستگاه فانکشنال ارتودنسی برای درمان وسیعی از اختلالات فکی و بایت پلین ها برای درمان اوربایت مورد استفاده قرار می گیرند.

پلاک متحرک ارتودنسی چیست

در این مقاله عناوین زیر بررسی می شود:

  1. راحتی استفاده از پلاک متحرک ارتودنسی
  2. انواع پلاک های متحرک ارتودنسی
  3. پلاک های متحرک چه معایبی دارند؟

راحتی استفاده از پلاک متحرک

یکی از مهمترین تجهیزات ارتودنسی که به وفور مورد استفاده قرار می گیرد، پلاک متحرک است. پلاک متحرک ارتودنسی، همان طور که از نامش پیداست قابلیت ورود و خروج اختیاری به دهان را دارد و به صورت متحرک مورد استفاده قرار می گیرد.
در ارتودنسی متحرک، بیمار می تواند به صورت اختیاری در لحظات حساسی همچون جلسات مهم و مراسم های گوناگون پلاک متحرک ارتودنسی خود را بیرون آورد. از طرفی رعایت بهداشت دهان در استفاده از پلاک متحرک ارتودنسی، بسیار ساده تر و راحت تر از ارتودنسی ثابت است.

اصلاح طرح لبخند

استفاده از پلاک متحرک ارتودنسی

انواع پلاک های متحرک ارتودنسی

پلاک های متحرک ارتودنسی، نقش مهمی در تغییرات دندانی و فکی دارند. البته تغییرات فک با کمک پلاک های متحرک، در کودکانی که رشد استخوان های فکشان هنوز کامل نشده است و نوجوانان، کاربرد دارد. در ادامه با انواع پلاک های متحرک آشنا می شویم.

انواع پلاک های متحرک ارتودنسی

وسیع کننده کام

پلاک های وسیع کننده کام، که در قوس بالای دهان قرار داده می شود، با فشار بر دندان های آسیای بالا، تدریجا فک بالا را گسترده تر می کند و مشکلات فکی را برطرف می سازند. با کمک وسیع کننده کام، مشکلاتی همچون وضعیت کراس بایت، شلوغی دندان ها که به علت عدم وجود فضای کافی به وجود می آید، برطرف می شود. همچنین با کمک این پلاک متحرک ارتودنسی، می توان، مشکلات تنفسی و نهفتگی دندان ها را درمان کرد.

بایونیتور

یکی از پلاک های متحرک که بیشتر برای اصلاح عارضه اوربایت و دیپ بایت مورد استفاده قرار می گیرد، بایونیتور است. بایونیتور با افزایش رشد فک پایین، به اصلاح اوربایت و دیپ بایت کمک می کند.

همچنین بخوانید: انواع روش های درمان ارتودنسی دندان

 بایونیتور

دستگاه فانکشنال ارتودنسی

دستگاه فانکشنال ارتودنسی، یکی دیگر از دستگاه های متحرک ارتودنسی است که با حرکت دادن فک پایین به سمت جلو، اختلال بایت را از بین می برد. به طور کلی دستگاه فانکشنال برای درمان انحراف طرفی فک، اوپن بایت، دیپ بایت و دیگر اختلالات فکی به کار می رود.

بایت پلین

بایت پلین یکی دیگر از پلاک های متحرک ارتودنسی است که با کمک آن می توان از فرو رفتن دندان های فک پایین به لثه پشت دندان های فک بالا پیشگیری کرد. بایت پلین ها در درمان اوربایت نقش مهمی دارند و به دو صورت اکریلیکی و سیم فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. بایت پلین متحرک از پلاک های متحرک ارتودنسی است که کاربرد فراوانی در علم ارتودنسی دارند.

بایت پلین

وسیع کننده (اکسپندر)

اکسپندر یا وسیع کننده، با وسیع کردن بخش عقب یا جلوی دندان ها، باعث باز شدن فک و فضای دندانی می شود.
نگهدارنده متحرک
یکی از مهمترین پلاک های متحرک ارتودنسی، نگهدارنده متحرک یا ریتینر است. با کمک ریتینرها، دندان ها پس از درمان ارتودنسی، در سر جای خود فیکس می شوند.

همچنین بخوانید: ایمپلنت دندان

وسیع کننده

پلاک های متحرک چه معایبی دارند؟

  1. پلاک ها می توانند به صورت اختیاری خارج شوند. در روزهای اول جایگذاری آن ها در دهان دشوار خواهد بود اما بعد از مدتی بیمار بدون نیاز به تلاش خاصی، می تواند پلاک متحرک ارتودنسی را در سر جای خود قرار دهد. یکی از اصلی ترین معایب پلاک های متحرک، نیاز به همکاری بیمار است. درصورتی که بیمار در زمان های گفته شده از پلاک متحرک استفاده نکند، ارتودنسی نتیجه بخش نخواهد بود.
  2. پلاک های تغییر دهنده وضعیت فکین، تنها در نوجوانان و کودکان قابل استفاده است.
  3. پلاک های متحرک بر روی تکلم بیمار تاثیر می گذارد و تکلم را دشوار می کند.
  4. مراقبت از پلاک های متحرک بسیار مهم است. در هنگام ورزش، غذا خوردن و مسواک زدن باید از دهان خارج شود و حتما در جای امنی قرار گیرد تا آسیبی نبیند.
  5. در روزهای اول ممکن است فرد از طعم بدی که در دهان ایجاد می شود، ابراز شکایت کند. گاهی تهوع، در افراد رخ می دهد. ترشح بزاق نیز از دیگر معایب استفاده از پلاک های متحرک است. نگران نباشید، تمام این موارد گفته شده، تنها چند روز شما را درگیر می کند و مجددا همه چیز به حالت طبیعی خود باز می گردد.
۵/۵ - (۱ امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین