هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی چیست

هدگیر ارتودنسی چیست

برای جابجایی دندان‌ها و فکین، گاهی اوقات بریس ها نیروی کافی ندارند. از این رو از هدگیر ارتودنسی استفاده می‌شود. هدگیر ارتودنسی یکی از تجهیزات ارتودنسی است که بیشتر در اصلاح ناهنجاری‌های فکی به ویژه اوربایت و آندربایت شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از هد گیر ارتودنسی در نوجوانان و کودکان رایج است.

کاربرد هدگیر ارتودنسی

آن چه در این مقاله بررسی می‌شود:

  1. هدگیر ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد؟
  2. چرا از هدگیر ارتودنسی استفاده می‌شود؟
  3. آیا هدگیر ارتودنسی هنوز استفاده می‌شود؟
  4. هدگیر ارتودنسی در چه سنی استفاده می‌شود؟
  5. مراقبت از هدگیر ارتودنسی
  6. شکل ظاهری هدگیر ارتودنسی
  7. همکاری بیمار در استفاده از هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی چیست و چه کاربردی دارد؟

یکی از تجهیزات ارتودنسی که کاربرد بسیاری در اصلاح ناهنجاری های فکی دارد، هد گیر ارتودنسی است. با این که در ارتودنسی کمتر این ابزار را مشاهده کرده اید اما کاربرد گسترده آن در علم ارتودنسی بر هیچ متخصصی پوشیده نیست.
هد گیر ارتودنسی یکی از ابزارهای خارج دهانی ارتودنسی است که به قسمتی از سر بیمار و بخش‌هایی از دندان‌های جلویی بیمار متصل می‌شود تا با ایجاد نیروی کشش در بخش جلویی دندان‌ها، سرعت رشد فک را کنترل کند. درواقع هد گیر ارتودنسی با ثابت نگاه داشتن دندان‌های عقبی و به حرکت درآوردن دندان‌های جلویی، کار می‌کند.

چرا از هدگیر ارتودنسی استفاده می‌شود؟


گاهی اوقات بریس ها و تجهیزات داخلی ارتودنسی به تنهایی قادر به حرکت دادن دندان‌ها و هدایت آن ها به موقعیت‌های مناسب نیستند. در این صورت، از هدگیر ارتودنسی استفاده می‌شود. در صورتی که برای انجام کار خود نیاز به فضای بیشتری در دهان داشته باشید، از هدگیر ارتودنسی استفاده می‌شود تا این فضا فراهم شود. هدگیر ارتودنسی بیشتر برای رفع مشکلات فکی، به ویژه مشکلات رشد فکی استفاده می‌شود. معمولاً افرادی که دچار جلوزدگی فک بالا هستند، کاندیدای مناسب استفاده از هد گیر ارتودنسی می‌باشند. از هد گیر ارتودنسی برای درمان جلوزدگی فک پایین نیز استفاده می‌شود. به طور کلی از هدگیر ارتودنسی زمانی که اوربایت و یا آندربایت شدید باشد، استفاده می‌شود.

دلایل استفاده از هدگیر ارتودنسی

آیا هدگیر ارتودنسی هنوز استفاده می‌شود؟


با این که در ارتودنسی پیشرفت های زیادی حاصل شده است و جایگزین هدگیر ارتودنسی، تا حدودی پیدا شده است. مثلاً استفاده از ایمپلنت‌های موقت تا حد زیادی جایگزین هد گیر ارتودنسی شده است اما با این حال، در بسیاری از موارد همچون هماهنگی فک و دندان‌ها، از هد گیر ارتودنسی استفاده می‌شود.

ایمپلنت

سن مناسب استفاده از هدگیر ارتودنسی

هدگیر ارتودنسی در چه سنی استفاده می‌شود؟

هد گیر ارتودنسی در نوجوانان و کودکانی که نیاز به ارتودنسی دارند استفاده می‌شود. در این سن، رشد فک قابل کنترل است و با استفاده از تجهیزات ارتودنسی، می توان تا حد زیادی از رشد نامتقارن فک‌ها پیشگیری کرد.

شکل طاهری هدگیر ارتودنسی

شکل ظاهری هدگیر ارتودنسی

هد گیر ارتودنسی از دو بخش خارجی و داخلی تشکیل شده است. یک بخش خارج دهانی و یک بخش داخل دهانی در مجموع سازنده هد گیر ارتودنسی هستند. بخش داخل دهانی، یک قوس داخلی دارد و بخش خارج دهانی یک قوس خارجی دارد که به بخش نواری در پشت گردن متصل می‌شود. بر خلاف ظاهری که دارد، استفاده از هد گیر ارتودنسی بسیار آسان است و هیچ گونه درد و ناراحتی را به همراه ندارد.

مراقبت از هدگیر ارتودنسی

مراقبت از هدگیر ارتودنسی


از آن جایی که بهداشت دهان در دوره ارتودنسی بسیار اهمیت دارد، هنگامی که از هد گیر ارتودنسی استفاده می‌کنید، باید مرتباً آن را تمیز کنید تا از تجمع باکتری‌ها و پلاک‌ها پیشگیری کنید. هنگام خارج سازی هد گیر ارتودنسی مراقب باشید تا لب و دهان خود را زخمی نکنید و آسیبی به بدنه هدگیر وارد نکنید. در صورتی که به هدگیر آسیب وارد شود، طول درمان ارتودنسی بیشتر خواهد شد. در چنین مواقعی به ارتودنتیست خود مراجعه کنید تا فوراً آسیب ایجاد شده را برطرف کنید.

اصلاح طرح لبخند

همکاری بیمار در استفاده از هدگیر ارتودنسی


با این که استفاده از هد گیر ارتودنسی کار دشواری برای بیماران است و بیشتر افراد استفاده از آن را به دلیل شکل ظاهری ایجاد شده، مناسب نمی دانند اما باید بدانید که نتیجه گیری بیمار به همکاری وی بستگی دارد.


با این که استفاده از هد گیر ارتودنسی کار دشواری برای بیماران است و بیشتر افراد استفاده از آن را به دلیل شکل ظاهری ایجاد شده، مناسب نمی دانند اما باید بدانید که نتیجه گیری بیمار به همکاری وی بستگی دارد.

همچنین بخوانید :
بهترین سن ارتودنسی

به اشتراک بگذارید :