دندانپزشک اطفال

دندانپزشک اطفال

تخصص دندانپزشک اطفال یکی از تخصص های نسبتا نوین و پرطرفدار در حوزه دندانپزشکی است. خدمات و درمان‌های ارائه شده توسط دندانپزشک کودکان تاثیر بسیار زیادی در کنترل، پیشگیری و درمان مشکلات دهان و دندان دوران کودکی دارد. یکی از مهمترین پارامترهای حفظ سلامت دندان و افزایش طول عمر آن در طول زندگی هر فرد بالغ به شمار می آید. به منظور آشنایی بیشتر با خدمات دندانپزشکی اطفال با ما همراه باشید.

دندانپزشکی اطفال شاخه‌ای از علوم دندانپزشکی است که به ارائه خدمات تئوری و درمانی در حوزه مراقبت های بهداشتی و درمانی به منظور پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان در دوره کودکی و نوجوانی می‌پردازد. همینطور مشکلات ایجاد شده در سنین کودکی را درمان خواهد نمود. دندانپزشک اطفال همواره به والدین کودکان توصیه می‌کنند که مراقب تغذیه کودکان و مصرف قطره آهن آن‌ها باشد.

متخصص دندانپزشک اطفال به چه کسی گفته می شود؟

دندانپزشک اطفال به متخصص ارائه خدمات و درمان های جامع به منظور کنترل و بهبود مشکلات و بیماری های دهان و دندان از سنین نوزادی تا نوجوانی گفته می شود. دندانپزشک کودکان با ارائه متدهای پیشگیری از بروز بیماری ها نقش بسیار مهمی در کنترل سلامت و بهداشت دهان و دندان کودکان دارند. آن‌ها وضعیت سلامت دندان ها را مدیریت خواهد نمود.

علاوه بر درمان‌ها و معاینه‌های که انجام می‌دهد باید خوش برخورد و خوش اخلاق باشد تا کودک در دوره معاینه و درمان اذیت نشود. در نهایت با خیال راحت زمان معاینه را به اتمام برساند. حتما به بهداشت و سلامت دندان کودکان خود اهمیت بدهید. سپس برای درمان و پیشگیری به وجود آمدن ناهنجاری‌ها کودکان خود را نزد متخصص اطفال مجرب و کاربلد ببرید.

متخصص دندانپزشک کودکان

متخصص پدودنتیست کیست؟

از کلمه پدودنتیست برای توصیف تخصص دندانپزشکی در زمینه درمان کودکان استفاده می شود. “پدیا” یا “پدو” به معنی کودک یا کودکان می‌باشد و منظور از “دنتیست” کسی است که دندان‌ها را درمان می‌کند. اغلب مردم به دلیل کلمه پدو فکر می کنند پدودنتیست مربوط به بیماری‌های پا می باشد، اما در اشتباه هستند. در واقع معنی آن «دندان‌پزشک کودکان» است. دندانپزشک اطفال مراقبت‌های اولیه بهداشت دهان و دندان و درمان را برای نوزادان و کودکان تا دوران نوجوانی، حتی افرادی که نیاز به مراقبت‌های بهداشتی ویژه‌ای دارند، ارائه می‌دهد.

اهمیت مراقبت از دندان های کودک

شایان ذکر است برخلاف باور عامه مردم، نحوه رویش، مراقبت و سلامت دندان‌های شیری تاثیر بسیار زیادی بر بهبود وضعیت قرارگیری، سلامت و طول عمر دندان‌های دائمی دارد. یکی از مهمترین درمان‌ها و اقدامات پیشگیرانه در دوران کودکی به شمار می‌آید. متاسفانه نادیده گرفتن سلامت و بهداشت دندان‌های شیری پیش درآمد رشد ناصحیح و غیر اصولی دندان های دائمی بوده است. همچنین ریسک ابتلا به پوسیدگی‌های دندانی و سایر بیماری‌های دهان و دندان در بزرگسالی را افزایش خواهد داد.

اگر به متخصص و دندانپزشک اطفال مراجعه کنید با توجه به معایناتی که انجام می‌دهد به کودک و والدین توصیه های لازم را رائه می‌دهد. والدین باید دقت کنند که نباید با قاشق خود به فرزندشان غذا بدهند. به این دلیل که بزاق دهان شما می‌تواند یکی از دلایل پوسیدگی دندان کودکان شود. حتی باقی ماندن غذا یا فرنی در دهان کودکان یکی از عوامل ایجاد پوسیدگی می‌باشد. باید والدین با شستن و مطمئن شدن از تمییز بودن انگشتان خود با استفاده از یک دستمال باقی مانده غذا را از بین ببرند.

انواع خدمات دندانپزشک اطفال چیست؟

خوشبختانه امروزه خدمات مربوط به حوزه دندانپزشکی اطفال، دستخوش تغییرات و پیشرفت های بسیار زیاد شده است. در جمعیت والدین کودکان و نوجوانان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. خدمات ارائه شده دندانپزشک کودکان از تنوع بسیار زیادی برخوردار می‌باشد. همچنین در برگیرنده انواع روش‌های ترمیمی، درمان ریشه، پیشگیری از ایجاد و گسترش پوسیدگی های دندانی و کمک به رشد صحیح و اصولی دندان‌های دائمی است. در ادامه بخشی دیگر از خدمات دندانپزشک اطفال را گردآوری کرده ایم:

  • انجام معاینات جهت تشخیص نوع درمان برای کودک
  • تشخیص مدت زمان درمان و مراقبت ها
  • اقدام به رفع ناهنجاری دنان ها با توجه به متفاوت بودن نوع درمان در هر بیمار
  • ارائه مشاوره و راهنمایی های لازم به والدین جهت رعایت نکات ارائه شده
  • توصیه های لازم جهت مراقبت های پس از درمان

دندانپزشک اطفال و کودکان

دندانپزشک اطفال چه مزایای برای کودکان دارد؟

دندانپزشک اطفال علاوه بر اینکه بر سلامت دهان و دندان تمرکز دارد، سعی دارد بعد از اقدامات لازم برای رفع مشکلات دندان کودک، توصیه‌های لازم را برای والدین کودک بازگو می کند. والدین باید این نکات را جدی بگیرند تا دندان‌های کودکشان به حالت اول بازنگردد. دندانپزشک اطفال برای اینکه کودک نترسد و دوران درمان را بدون ترس سپری کند با کودک به خوبی ارتباط برقرار می‌کند. چراکه کودکان مانند بزرگسالان آرام و بی سرو صدا نمی شینند و نمیتوانند برای مدتی ساکت یکجا بمانند. در نتیجه لحن دندانپزشک باید دوستانه باشد و از کلماتی استفاده کند که کودک درک می‌کند.

رایج ترین نوع خدمات دندانپزشکی اطفال

برخی از درمان ها درمیان کودکان رایج می باشد و بیشتر استفاده می شود، در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد:

  • فلوراید درمانی دندان های شیری

فلوراید تراپی به عنوان یکی از اقدامات پیشگیرانه تاثیر بسیار زیادی در کاهش پوسیدگی دندان های شیری داشته و یکی از مهمترین خدمات افزایش دهنده طول عمر دندان های شیری و دائمی در دوران کودکی و نوجوانی به شمار می‌آید.

دندانپزشکی کودک و نوجوان

  • فیشور سیلانت

یکی دیگر از مهمترین و پرطرفدارترین خدمات ارائه شده توسط دندانپزشک اطفال، استفاده از شیار بندهای دندان‌های شیری به منظور کاهش ریسک ابتلا به پوسیدگی‌های دندانی است. متاسفانه شیارهای موجود در سطح دندان یکی از مهمترین مکان های به دام انداختن باکتری های مولد پوسیدگی دندانی هستند. پس از پر شدن توسط سیلانت های دندانپزشکی، در برابر پوسیدگی ها مقاوم خواهند بود.

  • باندینگ دندان های آسیب دیده

باندینگ یکی دیگر از خدمات بسیار مهم دندانپزشکی کودکان به‌ منظور ترمیم و ایجاد زیبایی ظاهری در دندان های آسیب دیده اطفال است. مواد مورد استفاده در فرایند باندینگ دندان کاملا همرنگ دندان‌های طبیعی هستند. همچنین به منظور ترمیم و پوشاندن شکستگی‌ها و آسیب‌های ایجادشده در دندان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

  • ارتودنسی کودکان

به جرات می توان گفت یکی از مهمترین و اصلی‌ترین خدمات ارائه شده توسط دندانپزشک اطفال در تمامی سنین، انواع مختلف ارتودنسی دندان است. ارتودنسی دندان برای کودکان معمولا در بازه سنی ۷ تا ۱۲ سالگی انجام می‌شود. متخصص ارتودنسی تاثیر بسیار زیادی در پیشگیری از ایجاد بدشکلی های دهان، استخوان فک و دندان‌های دائمی خواهد داشت. نتایج حاصل از ارتودنسی در دوران کودکی بسیار رضایت بخش‌تر از دوران بزرگسالی می‌باشد. همچنین زیبایی دندان های کودکتان را در بزرگسالی تضمین خواهد نمود.

جهت اطلاع از هزینه ارتودنسی برای کودکان و بزرگسالان می‌توانید به این مقاله از سیمادنت مراجعه کنید. همچنین در بخش پرسش و پاسخ می‌توانید به دنبال موارد مشابه خود بگردید.

دندانپزشکی اطفال تخصصی

  • ترمیم دندان های شیری و دائمی

پوسیدگی دندان عوامل مختلفی دارد از این عوامل می توان به شکستگی، پوسیدگی اشاره کرد. شاید فکر کنید که دندان های شیری نیازی به مراقبت های آنچنانی ندارد، اما این طر فکر اشتباه است. دندان‌های شیری نیز به اندازه دندان های دائمی نیز اهمیت دارد. یکی از دلایل اینکه می گوییم دندان شیری نیز نیاز به مراقبت دارد این است که اگر دندان‌های شیری دچار عفونت و یا شکستگی شود کودک در هنگام غذا خوردن دچار مشکل می شود. همچنین با گذشت زمان بدن او ضعیف خواهد شد.

هزینه دندانپزشکی کودکان

با توجه به این موضوع که روش‌های درمان متقاوتی برای هریک از انواع ناهنجاری‌های فکی و دندانی کودکان وجود دارد، در نتیجه نمی‌توان هزینه ثابتی را بیان داشت. اما شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به صفحه تعرفه دندانپزشکی سیمادنت کلینیک مراجعه نمایید. همچنین با متخصصین ما از طریق صفحه پرسش و پاسخ در ارتباط باشید تا بهترین راهکار را برای درمان ناهنجاری کودکتان دریافت نمایید. شما می توانید به راحنی از قسمت تعیین وقت آنلاین برای دریافت نوبت معاینه در کلینیک تخصصی دندانپزشکی سیمادنت اقدام نمایید.

جمع بندی در خصوص دندانپرشکی کودکان

پیش از هر چیزی باید توجه نمود که بیشتر خدمات ارائه شده توسط دندانپزشک اطفال از سنین کودکی تا نوجوانی در حوزه اقدامات و راهکارهای پیشگیرانه به منظور کاهش ریسک ابتلا به مشکلات دهان و دندان در سنین بزرگسالی بوده است. همینطور تاثیر بسیار زیادی در سلامت دندان های دائمی کودکان شما و پیشگیری از اقدام به پروتزهای دندانی مانند ایمپلنت در سنین بزرگسالی خواهد داشت. برای شناخت متخصص ایمپلنت باسابقه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

پیشنهاد می‌شود به منظور کنترل و آگاهی از اصول مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان کودکتان، نسبت به مراجعه به موقع به دندانپزشک اطفال اقدام نمایید. هزینه های مربوط به این خدمات بسته به شرایط بیمار کاملا متفاوت خواهد بود.

اول از همه والدین نباید کودکان را از دکتر بترسانند و به عنوان تنبیه از آن استفاده کنند، در مرحله بعد در دندانپزشکی باید با آرامش و محبت با کودکان صحبت کرد تا استرس نداشته باشند.
از مراقبت های پیشگیرانه کودکان می توان به استفاده از فلوراید، رژیم غذایی سالم، پرهیز از مواد قندی...اشاره کرد.
مسواک ها را ترجیحا هر ۳ یکبار عوض کنید. و مسواکی که استفاده می کنند باید نرم باشد تا به بافت لثه آسیب نرساند.

۴.۸/۵ - (۵ votes)
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین