دانستنی های پس از کشیدن دندان عقل

توصیه های مهم پس از کشیدن دندان عقل

بعد از کشیدن دندان عقل باید …

ترمیم دندان توسط دندانپزشک

تصور کنید همین الان دندان عقل تان را کشیده اید و دهانتان پر از خونابه است و درد هم امان شما را بریده است. بعضی‌ها اولین کاری که بعد از کشیدن دندان عقل می‌کنند این است که فورا شروع به تف کردن محتویات دهان خود می‌کنند و یا تلاش می‌کنند با کشیدن سیگار دردشان را التیام بخشند، ولی این کار مثل سم است.در ادامه ی مقاله قصد داریم توصیه های مهم پس از کشیدن دندان عقل را برای شما عزیزان توضیح دهیم.

دانستنی های بعد از کشیدن دندان عقل

اگر دوست دارید بدانید بعد از خروج از مطب دندانپزشکی باید چه نکاتی را رعایت کنید، این مطلب را بخوانید.

دندانپزشک از شما می‌خواهد، پس از کشیدن یا جراحی دندان عقل‌، یک عدد گاز مرطوب را حدود نیم ساعت در این محل نگه دارید، به این ترتیب شما به خودتان کمک خواهید کرد که خونریزی از محل جراحی زودتر قطع شود و با تشکیل لخته در محل جراحی، خون‌ریزی متوقف شود. حداقل ۳ تا ۴ ساعت نباید صحبت کنید.

توجه کنید شما ممکن است تا فردای روز جراحی، مقداری خون در دهانتان ترشح شود که کاملا طبیعی است. در این موارد یک تکه گاز استریل کوچک را در محل جراحی قرار دهید.

سیگار کشیدن، خون‌ریزی را شدیدتر می‌کند. بنابراین در طول ۱۲ ساعت اول پس از کشیدن دندان، سیگار نکشید و یا حداقل خیلی آرام به آن پک بزنید تا باعث شروع خون‌ریزی نشود. شما نباید از نی برای نوشیدن مایعات استفاده کنید.

کشیدن دندان یا ورزش کردن تا فردای روز جراحی ممنوع است، چون افزایش گردش خون باعث خون‌ریزی مجدد از محل جراحی می‌شود. گاهی شب پس از جراحی، هنگام خواب مشاهده می‌کنید بالشتان خونی است. نشت مقداری خون طبیعی است، نگران نباشید. تلاش کنید زیر سرتان را در شب پس از جراحی، بالاتر از حالت عادی نگه دارید. برای این کار می‌توانید دو عدد بالش زیر سرتان بگذارید.

اصلاح طرح لبخند

توصیه های مهم پس از کشیدن دندان عقل

ورم پس از جراحی

جراحی دندان عقل معمولاً باعث می‌شود یک طرف صورتتان باد کند و کاملاً گرد شود. این همان ورم پس از جراحی است.

این ورم در دو تا سه روز پس از جراحی به حداکثر خود می‌رسد، بنابراین در این روزها باید انتظار حداکثر ورم را در صورتتان داشته باشید، ولی نگران نباشید. پس از گذشت یک هفته، ورم صورت‌تان کاملا برطرف خواهد شد.

برای این‌که صورت تان کمتر ورم کند، راه‌حل‌های ساده و خانگی هم وجود دارد.

مقداری یخ را درون یک پارچه بپیچید و در طول روز اول بعد از جراحی آن را روی صورتتان قرار دهید، ولی باید دقت کنید ۲۰ دقیقه آن را روی صورت قرار داده و ۲۰ دقیقه بردارید و دوباره همین کار را تکرار کنید.

در روز دوم بعد از جراحی استفاده از یخ یا کمپرس با پارچه گرم و مرطوب را تعطیل کنید. ولی در روز سوم کمپرس صورت با پارچه گرم و مرطوب به رفع ورم کمک می‌کند.

همچنین بخوانید: چگونه التهاب پس از کشیدن دندان عقل را کاهش دهیم؟

توصیه‌های غذایی

بلافاصله پس از جراحی باید از خوردن غذای گرم خودداری کنید. بهترین پیشنهاد این است که یک سوپ پرکالری و پرحجم تهیه کنید و بگذارید خنک شود. سپس آن را به عنوان ناهار یا شام پس از جراحی، نوش جان کنید.

در روز اول پس از جراحی، از نوشیدن آب ، مایعات، آب‌میوه و شیر غافل نشوید، زیرا به جبران حجم خون از دست رفته ی شما در حین جراحی کمک خواهد کرد.

یک ساعت پس از پایان جراحی، خودتان را به خوردن یک عدد بستنی مهمان کنید، چون باعث می‌شود شما احساس راحتی بیشتری در ناحیه جراحی شده داشته باشید.

تلاش کنید هرچه زودتر به رژیم غذایی روزانه‌تان بازگردید. شاید لازم باشد فقط از طرف مقابل فک برای جویدن غذاها استفاده کنید.

هزینه ارتودنسی در سال ۱۴۰۲

توصیه های غذایی پس از کشیدن دندان عقل

بهداشت دهان؛ حرف اول و آخر

تمیز نگه داشتن دندان‌ها و دهان منجر به التیام زخم جراحی می‌شود. بنابراین فردای روز جراحی دست به‌کار شوید. نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم بریزید و روزی سه مرتبه دهانتان را با آن شستشو دهید. شما می‌توانید در روز سوم یا چهارم پس از جراحی، مسواک زدن و نخ کشیدن دندان‌هایتان را از سر بگیرید. دقت کنید هنگام مسواک زدن دندان‌های مجاور ناحیه جراحی، موجب کنده شدن لخته تشکیل شده نشوید، زیرا در این صورت دوباره درد و خون‌ریزی شروع خواهد شد.

بهترن متخصص ارتودنسی در تهران

با دردش چه کار کنیم؟

درد پس از جراحی دندان عقل، شاید بدترین تجربه ی شما از دندان پزشکی باشد. تا هنگامی که اثرات داروی بی‌حسی وجود دارد، شما این درد را احساس نمی‌کنید، بنابراین ممکن است از خوردن مسکن غافل شوید.

بهتر است پیش از اینکه مطب دندان پزشکی را ترک کنید، یک عدد قرص ضد درد مصرف کنید تا وقتی اثرات داروی بی‌حسی از بین رفت، دچار درد شدید نشوید.

فراموش نکنید حداکثر درد پس از جراحی را در ۱۲ ساعت اول پس از جراحی است که با مصرف قرص ضددرد می‌توانید با آن کنار بیایید، ولی معمولاً پس از گذشت دو روز از شر درد جراحی دندان رها می‌شوید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین