ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو
۰
(۰)

آشنایی با ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان جلو از روش های بهبود سلامت و بالاخص ظاهر فرد و بالا بردن اعتماد به نفس فرد میباشد. نبود دندان های قدامی می تواند صورت و ظاهر شما را کاملا تحت تاثیر قرار دهد. کسانی که دندان های جلویی خود را از دست داده اند، از لبخند زدن دوری میکنند. افرادی که با فقدان دندان قدامی مواجه هستند، علاوه بر مشکلات ظاهری در تغذیه و گفتار هم با مشکلات دیگری روبرو می شوند.

ایمپلنت دندان جلو چگونه است؟

ایمپلنت دندان جلو که از درمان های زیبایی محسوب می شود بیشتر در افرادی انجام می گیرد که دندان پیشین خود را کاملا از دست داده اند. از دست رفتن دندان های پیشین می تواند به علت های مختلفی از جمله تصادف یا مراقبت نامناسب پس از ضربه خوردن دندان باشد. از عواقب از دست دادن دندان های جلو، تاثیر منفی در لبخند و موضع گیر شدن فرد است.

ایمپلنت دندان جلو

ابتدا ایمپلنت دندان جلو با جراحی در حفره ای که توسط دندانپزشک در استخوان آرواره ایجاد شده است، قرار گرفته میشود. زمانی که ایمپلنت با استخوان آرواره ادغام شود، مانند ریشه برای دندان نقش ایفا میکند که جایگزین دندان از دست رفته خواهد شد. کراون یا روکشی که کاملا شبیه به دندان طبیعی میباشد، به ایمپلنت وصل شده و فضای خالی میان دندان ها را پر میکند.

استقامت استخوان آرواره

کاشت دندان جلو از درمان های پیچیده در دندانپزشکی به حساب می آید و برای موفقیت این درمان وجود میزان کافی استخوان در آرواره ضروری است. در مواردی که استخوان آرواره از میزان طبیعی کمتر باشد، ایمپلنت دندان جلو به شکست مواجه میشود . افزون بر این، داشتن فکی قوی نیز برای درمان بسیار مهم میباشد که بتواند ایمپلنت دندان جلو را حفظ نماید و تکیه گاه آن در هنگام جویدن غذا، گفتار و فعالیت های دیگر روزانه باشد.

ایمپلنت دندان جلو چیست

روش پیوند استخوان

اگر آرواره جای کافی برای قرارگیری ایمپلنت نداشته باشد، می توان از روش های پیوند استخوان خوشبختانه استفاده کرد. “پیوند استخوان” اصطلاحی پزشکی میباشد که به روش هایی اشاره می کند که برای ساخت استخوان به کار میرود. پیوند استخوان باعث می شود که دندانپزشک توانایی کاشت دندان جلو یا هر دندان دیگر را داشته باشد.

این روش ها معمولا شامل اضافه کردن استخوان یا مواد مشابه استخوان به آرواره هستند و به همین علت نیز با نام “پیوند استخوان” یا (bone grafting) شناخته شده است.

دندان های قدامی نسبت به دندان های آسیا یا خلفی بیشتر دچار آسیب یا ضربه خارجی می گردند. کاشت دندان جلو یا ایمپلنت دندان جلو جایگزینی مصنوعی برای ریشه دندان است. ایمپلنت دندان جلو به طور مستقیم در استخوان فک قرار می گیرد و دندان ساخته شده به آن وصل میگردد. دقیقا به همان شکل که دندان طبیعی به ریشه متصل است. اگر یک یا چند دندان قدامی را از دست داده اید یا اینکه مطمئن هستید که در اثر بیماری های لثه به زودی دندان هایتان را از دست خواهید داد، نیاز به ایمپلنت دندان جلو دارید.

ایمپلنت دندان چقدر طول می کشد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اگر بیمار بخواهد کل دندان های خود را ایمپلنت کند ۵تا ۸ماه زمان میبرد در این نوع ایمپلنت طول درمان کمی طولانی می شود، اما اگر فرد بخواهد تعداد کمی از دندان های خود را ایمپلنت کند روند درمان سریعتر می باشد. و اگر فرد بیمار دچار عفونت لثه و … غیره می باشد ابتدا بهتر است که عفونت را رفع کند سپس برای ایمپلنت اقدام کند. البته به این نکته نیز باید توجه داشت که تراکم استخوان ها بی تاثیر نیست اگر خوش شانس باشید که طول درمان شما کمتر است اما اگر تراکم کافی را نداشته باشید ۷تا ۸ ماه پروسه ایمپلنت طول می کشد.

بهترین متخصص ایمپلنت در تهران

بهترین راه حل برای کاشت دندان جلو

  • ریشه دندان آسیب دیده یا از دست رفته باشد.
  • دندان خرد شده یا شکسته شده باشد.
  • دندان به شدت پوسیده باشد.
  • دندان در اثر تصادف یا آسیب شدید از دست رفته باشد.

در صورتی که مشکل شما یکی از موارد بالا باشد، شرایط مورد نیاز برای ایمپلنت دندان جلو را دارید و باید برای درمان و راهنمایی بیشتر به دندانپزشک یا متخصصی با تجربه در حوزه ایمپلنت مراجعه کنید. بعد از معاینات اولیه، دندانپزشک بهترین زمان و روش انجام درمان را به شما ارائه میدهد.

چه کسانی میتوانند کاشت دندان جلو را انجام دهند؟

افرادی که دندان جلوی خود را کاملا از دست داده باشند ، ایمپلنت دندان جلو برایشان ضرورت دارد. اما برای انجام این کار تنها سالم بودن دهان و بافت لثه لازم نیست. بیماری ها و شرایط هایی وجود دارند که می توانند بر درمان ایمپلنت دندان جلو تاثیر گذار باشند.

چه کسانی میتوانند کاشت دندان جلو را انجام دهند؟

به عنوان مثال بیماری هایی مثل سرطان، دیابت کنترل نشده، رادیوتراپی آرواره، مصرف زیاد الکل، سیگار کشیدن و بیماری های پریودنتال می توانند بر کاشت دندان جلو تاثیر گذار باشند. این بیماری ها از ادغام صقوی و صحیح ایمپلنت دندان جلو با استخوان جلوگیری میکند. بنابراین اگر از هر کدام از این بیماری ها رنج می برید، باید دندانپزشک و جراح خود را از این موضوع و داروهایی که مصرف میکنید باخبر کنید.

سایر روش های ایجاد لبخند زیباتر با ایمپلنت دندان جلو

خیلی‌ها برای داشتن لبخندی زیباتر به دنبال کاشت دندان جلو یا قدامی هستند. اگر دندان فرد سالم باشد و مشکل چندانی نداشته باشد، راه های جایگزین برای بهبود زیبایی آن وجود دارد که در ادامه آنها را معرفی میکنیم.

ایمپلنت دندان جلو

تغییر شکل دندان با کاشت دندان جلو

در بعضی موارد که دندان قروچه به آسیب دیدن مینای دندان آسیب دیده و بهداشت دهان و دندان ضعیف منتهی میشود، با استفاده از ونیر ها و تغییر شکل دندان آسیب دیده می توان آن را اصلاح نمود.

از بین بردن لکه های دندان جلو با کاشت دندان جلو

سفید کردن دندان ها راهی عالی برای داشتن لبخندی درخشان میباشد. در صورتی که مسواک زدن به طور مرتب و استفاده از سفید کننده های خانگی می تواند در سفید نگه داشتن دندان ها تاثیر گذار باشد، استفاده از خدمات دندانپزشکی در این زمینه در بسیاری از جهات بهترین گزینه میباشد. هنر و نظارات دندانپزشک می تواند بیشترین تاثیر را در زیبایی لبخند شما داشته باشد.

استفاده از روکش دندان

روکش های فلزی و ونیرهای سرامیکی هر دو در اصلاح طرح لبخند و صاف شدن لبخند فرد تاثیرات مهمی دارد . این روش ها در بازسازی دندان موثر بوده و توانایی فرد را در جویدن و در نتیجه سلامت عمومی او را، بهبود خواهد بخشید. ونیرهای کامپوزیتی روی دندان قرار می گیرند و شکل، رنگ و استحکام دندان را بهبود می بخشند.
بستن فاصله میان دندان ها با ایمپلنت دندان جلو :
یکی دیگر از کارهایی که برای بهبود لبخند افراد و زیبایی دندان ها میتوان انجام داد، بستن فاصله بین دندان هاست. با اصلاح فاصله میان دندان ها خط لبخند زیباتر شده و حتی عملکرد دندان ها نیز بهتر خواهد شد.

مزایای ایمپلنت دندان جلو

دایمی بودن مهم ترین مزیت ایمپلنت دندان جلو، دایمی بودن آن میباشد. به صورتی که دندانپزشک آن را در دهان فیکس می‌کند و پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش می‌خورد و عضوی از بدن میشود و بیمار می‌تواند با دندان‌های ایمپلنت همچون دندان دایمی رفتار کند.

مقاومت بالا ایمپلنت دندان جلو دارای مقاومت بالایی میباشد و به راحتی آسیب نمیبیند و شکسته نمیشود. همچنین اگر بیمار تمامی توصیه‌ها و مراقبت‌های لازم را در مورد دندان‌های کاشته شده به کار ببرد، مشکل خاصی متوجه دندان‌های کاشته شده او نمی‌شود.

زیبایی از دیگر مزایای کاشت دندان جلو باید به زیبایی آن اشاره نمود. به طوری که ایمپلنت شباهت زیادی به دندان طبیعی دارد و از این نظر مانند دندان‌های مصنوعی به نظر نمی‌رسند.

قابل ترمیم بودن اگر آسیبی به تاج ایمپلنت دندان جلو وارد شود، دندانپزشک می‌تواند آن را جدا و ترمیم کند و یا یک تاج دیگر را روی پایه قرار دهد. اگر چه کاشت دندان جلو مزایای زیادی دارد، اما عاری از عیب و نقص نیست و کسانی که به این شیوه درمانی علاقه زیادی دارند، باید به معایب آن هم دقت کنند. از مهم ترین معایب این روش می‌توان به هزینه بالا، طولانی بودن فرآیند درمان و درد پس از کاشت دندان اشاره کرد.

منظور از ایمپلنت دندان جایگزین و یا پرکردن جای خالی دندان های از دست رفته می باشد، ایمپلنت دقیقا همانند دندان های طبیعی عمل می کند به طوری که فرد تفاوت آن را با دندان های طبیعی احساس نمی کند، به طور کلی می توان گفت که ایمپلنت بهترین روش برای جایگزین کردن دندان های معیوب و از دست رفته می باشد.
ایمپلنت دندان جلو که از درمان های زیبایی محسوب می شود بیشتر در افرادی انجام می گیرد که دندان پیشین خود را کاملا از دست داده اند. از دست رفتن دندان های پیشین می تواند به علت های مختلفی از جمله تصادف یا مراقبت نامناسب پس از ضربه خوردن دندان باشد.
اگر بیمار بخواهد کل دندان های خود را ایمپلنت کند ۵تا ۸ماه زمان میبرد در این نوع ایمپلنت طول درمان کمی طولانی می شود، اما اگر فرد بخواهد تعداد کمی از دندان های خود را ایمپلنت کند روند درمان سریعتر می باشد.
ریشه دندان آسیب دیده یا از دست رفته باشد. دندان خرد شده یا شکسته شده باشد. دندان به شدت پوسیده باشد. دندان در اثر تصادف یا آسیب شدید از دست رفته باشد.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین