لبخند لثه ای

لبخند لثه ای

لبخند لثه ای چیست؟

لبخند لثه‌ ای به مدل لبخندی گفته می شود که فرد با خندیدن حدود سه تا چهار میلی متر از لثه وی نمایش داده می شود. نمایش لبخند لثه ای می تواند دلایل و عوامل مختلفی داشته باشد که سبب این مدل لبخند شده است. به همین دلیل امروزه برخی از افراد وجود دارند که به دلیل لبخند لثه ای اعتماد به نفس خود را از دست می دهد. اما خوشبختانه راهکارهای درمانی برای رفع این مشکل وجود دارد که در ادامه به بررسی این درمان می پردازیم.

لبخند لثه ای

اصلاح لبخند لثه

در کلینیک تخصصی سیمادنت، برای اصلاح لبخند لثه‌ ای بدون جراحی ابتدا وجود مشکلات فک در شما بررسی می‌شود و در صورتی که مشکلات فک منجر به ایجاد لبخند لثه‌ ای شما شده باشد، جراحی فک جهت اصلاح لبخند تجویز می‌شود. اگر مشکل از فک نبوده و کوچکی دندان و یا هایپرتروپی (طول زیاد لثه) علت نمایان شدن بیش از حد لثه باشد، با روش‌های جراحی با لیزر و یا الکتروسرجری به افزایش طول تاج پرداخته می‌شود و در نهایت اگر مشکل فقط به بالا بودن زیاد لب مربوط باشد، با جراحی و یا بوتاکس موقعیت لب پایین آورده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت می‌توانید از طریق شماره تماس‌های ۲۶۷۱۰۷۶۰ و ۶۶۵۲۰۹۸۰ با ما تماس حاصل فرمایید و یا از صفحه پرسش و پاسخ ، سوال و مشکل خود را با متخصصین ما مطرح کنید.

اصلاح طرح لبخند در کلینیک تخصصی ارتودنسی

لبخند لثه‌ ای می‌تواند به علت یک یا چند عامل مربوط به خود لثه‌ها یا دندان‌ها و یا حتی لب و فک باشد. هر یک از این قسمت‌ها نیاز به روش متفاوتی برای برطرف کردن مشکل لبخند لثه‌ ای دارد. در اینجا نگاهی می‌اندازیم به برخی از روش‌هایی که می‌توان برای اصلاح طرح لبخند لثه‌ ای از آن استفاده کرد.

همچنین بخوانید: تفاوت ارتودنسی و لمینت دندان

روش های اصلاح لبخند لثه ای

لبخند لثه‌ای ناشی از مشکلات فک

گاهی اوقات طول فک بالایی (ماکسیلا) نسبت به اندازه صورت، خیلی بزرگ است. به این حالت در اصطلاح «رشد بیش از حد عمودی فک بالا» یا VME گفته می‌شود. اگر لبخند لثه‌ ای به این علت باشد، لازم است برای اصلاح آن، جایگاه فک از طریق یک عمل جراحی به نام جراحی ارتوگناتیک (اصطلاحی مرکب از «ارتو» به معنی صاف کردن و «گناتوز» به معنی فک) تصحیح شود. از میان تمامی روش‌هایی که در این مقاله برای اصلاح لبخند لثه‌ ای ذکر می‌شوند، جراحی فک از همه پیچیده‌تر و دشوارتر است، اما در عین حال می‌تواند نتایج بسیار خوب و ماندگاری حاصل کند.

مشکلات فک و لبخند لثه ای

لبخند لثه‌ای ناشی از مشکلات فک

در مشاوره اولیه، افراد احتمالی برای جراحی ارتوگناتیک معمولاً هم توسط متخصص ارتودنسی و هم توسط جراح متخصص دهان، فک و صورت مورد معاینه قرار می‌گیرند. یک متخصص ارتودنسی قبل از آنکه عمل جراحی ارتوگناتیک انجام شود، برای مدتی مشخص بریس‌های ارتودنسی را برای دندان‌های بالا و پایین طراحی و نصب می‌کند تا دندان‌ها به بهترین موقعیت ممکن برای این عمل جراحی جابه‌جا شوند. سپس بعد از این دوره ارتودنسی، عمل جراحی فک برای اصلاح وضعیت فک بالا یا پایین و یا هر دو ی آنها انجام می‌شود. هنگامی که موقعیت فک‌ها به نحو مناسبی اصلاح شد، متخصص ارتودنسی قادر خواهد بود که مجدداً اصلاحات لازم را برای ردیف‌سازی و مرتب کردن دندان‌های بیمار انجام دهد تا همه‌ی ناهنجاری‌های فک و دهان به طور کامل برطرف شود.

روش جراحی فک

جراحی فک به منظور اصلاح نامتقارن بودن فک‌ها و سایر نقایص مادرزادی اسکلتی و دندانی انجام می‌شود. این جراحی را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد تا موقعیت دندان‌ها، استخوان‌های فک و سایر بافت‌های سخت و نرم مرتبط با فک‌ها اصلاح شود و ارتباط آناتومیکی آنها به بهترین شکل ممکن تصحیح گردد. جراحی ارتوگناتیک می‌تواند با هدف جابه‌جا کردن فک‌ بالا یا پایین و یا هر دوی آنها به منظور اصلاح بدشکلی اجزای صورت و دهان در بیمار انجام شود.

همچنین بخوانید: تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

درمان لبخند لثه ای با جراحی فک

جراحی فک به منظور اصلاح نامتقارن بودن فک‌ها و سایر نقایص مادرزادی اسکلتی و دندانی انجام می شود.

جراحی فک همراه با درمان ارتودنسی

در بعضی از موارد بهتر است برای کوتاه‌ تر کردن دوره درمان، کاهش احتمال بازگشت نتایج و افزایش دوام و ماندگاری نتایج به دست آمده از درمان ارتودنسی این روش درمانی همراه با جراحی فک انجام شود. به خاطر داشته باشید که فردی که عمل جراحی فک انجام می‌دهد همیشه باید قبل و بعد از این عمل، یک دوره ارتودنسی را هم طی کند. معمولاً هر بیمار قبل از عمل جراحی فک به مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه و بعد از آن به مدت ۶ تا ۱۲ ماه، دوره ارتودنسی خواهد داشت. با این حال شرایط برای هر بیمار کاملاً منحصر به فرد است و برنامه درمانی او به صورت اختصاصی بر اساس نیازها و علایق او تنظیم می‌شود.

لبخند لثه ای‌ ناشی از مشکل لثه

گاهی اوقات لبخند لثه‌ ای فقط ناشی از مشکلی مربوط به لثه‌های شما است و علت دیگری ندارد. بلند بودن بیش از حد لثه‌ها که در اصطلاح به آن «هایپرتروپی لثه‌ای» گفته می‌شود و یا رشد ناقص و در نیامدن کامل دندان‌ها از لثه، از مهم‌ترین علل شایع برای لبخند لثه‌ ای محسوب می‌شوند. بهترین کار برای تعیین بهترین نقطه اتصال لثه به دندان‌ها و اینکه آیا شما بافت لثه اضافی دارید یا خیر، آن است که جهت انجام مشاوره با متخصصین به کلینیک ما مراجعه کنید.

افزایش طول تاج دندان

عمل افزایش طول تاج دندان شامل بالا بردن خط لثه از روی سطح دندان است تا از این طریق، قسمت بیشتری از ساختار دندان نمایان شود. این کار باعث می‌شود که دندان‌ها بلندتر به نظر برسند و بافت اضافه لثه از روی آنها برداشته شود. به منظور نمایان کردن قسمت بیشتری از ساختار دندان‌های طبیعی شما می‌توان هم شکل بافت لثه و هم شکل استخوان اطراف دندان را به طور ملایم تغییر داد. عمل افزایش طول تاج دندان می‌تواند بافت اضافی لثه را از روی دندان‌های شما بردارد، خط لثه را بالاتر ببرد، شکل ظاهری آن را صاف و متقارن سازد و طول دندان‌ها را بیشتر کند.

ما در کلینیک تخصصی سیمادنت، از دو روش مختلف برای فرم‌دهی و اصلاح شکل لثه‌ها استفاده می‌کنیم که هر دوی این روش‌ها کاملاً بدون درد هستند و دوره بهبودی بیمار بعد از هر دو عمل، سریع و کوتاه است.

لیزر دیود بافت نرم

از این روش در مواردی استفاده می‌شود که بخواهیم از رشد مجدد بافت‌های نرم جلوگیری کنیم. در صورتی که برای اصلاح طرح لبخند لثه‌ ای، تنها نیاز به برداشتن قسمت کوچکی از بافت لثه باشد، عمل فرم‌دهی لثه‌ها با استفاده از لیزر دیود معمولاً در حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. اما برای برداشتن مقادیر زیادی از بافت لثه باید حتماً یک عمل جراحی به نام افزایش طول تاج دندان بر روی بیمار انجام شود. در این روش، یک متخصص بیماری‌های لثه (پریودنتیست) که در زمینه اصلاح ساختار لثه و دندان‌ها تخصص دارد، بافت اضافی لثه را از طریق جراحی حذف می‌کند و موقعیت استخوان دندان را اصلاح می‌کند تا قسمت بیشتری از ساختار دندان و قسمت کمتری از بافت لثه، نمایان باشد. این جراحی معمولاً بر روی بیش از یک دندان انجام می‌شود تا خط لثه یکنواخت و طبیعی برای بیمار حاصل شود.

الکتروسرجری برای اصلاح شکل لثه

روش الکتروسرجری در مواردی استفاده می‌شود که به دقت و ظرافت زیادی در اصلاح شکل لثه‌ها نیاز باشد. این روش هنگامی که به صورت حداقلی و با استفاده از حداکثر بزرگ‌نمایی انجام می‌شود، به بافت اصلاح شده لثه اجازه می‌دهد که بعداً بتواند دوباره رشد کند. ما با استفاده از این فناوری بسیار مدرن و پیشرفته می‌توانیم بهترین گزینه را برای اصلاح لبخند لثه‌ ای بدون جراحی به هر بیمار ارائه کنیم.

همچنین بخوانید: ایمپلنت

الکتروسرجری و لبخند ارتودنسی

لبخند لثه‌ای ناشی از مشکلات دندان‌ها

فرایند رشد و درآمدن دندان‌ها از لثه می‌تواند به طور طبیعی به اشکال مختلفی صورت گیرد و با برخی تغییرات طبیعی همراه باشد که منجر به کوتاه‌تر شدن طول دندان‌ها نسبت به حالت معمول و لثه‌ای شدن طرح لبخند می‌شود. اگر لبخند لثه‌ ای شما به این علت باشد، می‌توان تغییراتی بر روی دندان‌های شما انجام داد تا طول آنها بیشتر به نظر برسد. برای این منظور سطح دندان‌ها با استفاده از ونیرهای سرامیکی (لامینت) پوشانده می‌شود یا اصطلاحاً روکش می‌شود. همچنین ممکن است دندان‌های شما در اثر ساییده شدن و فرسایش به مرور زمان کوتاه شده باشد. این حالت به طور خاص برای افرادی اتفاق می‌افتد که عادت به ساییدن دندان‌ها بر روی هم یا دندان قروچه دارند. در افرادی که به این مشکل دچار هستند، عارضه‌ای به نام «رشد جبرانی» دندان به وجود می‌آید. به این معنی که دندان‌ها برای جبران ساییدگی و فرسایش شدیدی که برایشان اتفاق می‌افتد و جهت حفظ قابلیت عملکردی خود، شروع به کند کردن روند خروج خود از لثه می‌کنند. به این ترتیب درآمدن دندان‌ها با سرعت بسیار کمتر از حد معمول انجام می‌شود. این باعث می‌شود که لبخند فرد به حالت لثه‌ای به نظر برسد، چرا که لثه‌ها به سطح دندان‌ها متصل هستند و همراه با دندان در حال خروج، رشد می‌کنند. در برخی از موارد می‌توان برای برگرداندن دندان‌های درگیر در این عارضه به جایگاه درست خود از درمان ارتودنسی استفاده کرد. بعد از ارتودنسی، دندان‌های ساییده شده با استفاده از روکش‌های پورسلاین یا ونیرهای دندانی، بازسازی می‌شوند.

لبخند لثه‌ای ناشی از مشکلات دندان‌ها

اگر وضعیت دندان‌ها، بافت لثه و فک شما طبیعی و سالم باشد، احتمالاً مشکل لبخند لثه‌ ای شما ناشی از لب بالایی است. اگر لب بالا خیلی کوتاه باشد و یا ماهیچه‌های آن بیش از حد فعال باشند، می‌تواند باعث لثه‌ای شدن لبخند شما شود. کوتاه بودن طول لب بالایی باعث می‌شود که نتواند روی دندان‌ها و لثه‌های شما را بپوشاند و در نتیجه، لبخند شما حالت لثه‌ای پیدا می‌کند. اگر در حالی که دهانتان بسته و لب‌ها در حال استراحت هستند، لب بالایی به طور کامل روی دندان‌ و لثه را می‌پوشاند، اما وقتی که می‌خندید، لب شما خیلی بالا می‌رود و لثه‌ها نمایان می‌شوند، احتمالاً لبخند لثه‌ ای شما به خاطر بیش‌فعال بودن لب بالایی می‌باشد.

اصلاح وضعیت لب در لبخند لثه ای

این عمل برای افرادی مناسب است که لبخند لثه‌ ای در آنها به علت موقعیت نامناسب لب‌ها باشد. عمل اصلاح وضعیت لب به منظور پایین آوردن موقعیت لب بالایی انجام می‌شود. این عمل یک جراحی کوتاه و مختصر است که دامنه حرکت لب بالایی را محدود و موقعیت آن را به گونه‌ای اصلاح می‌کند که مقدار کمتری از بافت لثه شما در زیر آن نمایان باشد. در جریان این عمل، یک نوار باریک از بافت لثه از طرف داخل آن برداشته می‌شود و لبه بریدگی ایجاد شده در نقطه پایین‌تری بخیه می‌شود تا طول لب بالا بیشتر شود. انجام این عمل معمولاً در حدود ۳۰ تا ۴۵ دقیقه زمان می‌برد، اما نتایج آن که لبخندی زیبا و جذاب است، بلافاصله پس از پایان عمل قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین بخوانید: بررسی ویژگی های لبخند هالیوودی

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین