مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه

مواد غذایی مفید برای سلامت دندان و لثه
۴
(۱)

چه مواد غذایی برای لثه و دندان خوب است؟

داشتن یک لبخند زیبا، چیزی جز داشتن دندان های سفید و سالم نیست. در کنار داشتن دندان های زیبا باید به سلامتی و بهداشت دهان و لثه ها نیز بسیار اهمیت دارد.لیستی از مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه وجود دارد که این مواد حاوی مواد عالی برای حفظ سلامتی دهان و دندان هستند و اگر از این مواد غذایی در طول روز و یا هفته بتوان استفاده کرد، سلامتی دندان و لثه های شما تضمین شده است.

مواد غذایی مفید برای دندان

میوه ها یکی از مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه

بسیاری از میوه ها منبع بسیار مهمی برای سلامتی دهان و لثه هستند. میوه هایی مانند کیوی، پرتقال،سیب، توت فرنگی و انواع مرکبات، حاوی مقادیر بسیار بالایی از ویتامین c هستند که ویتامین c نقشی بسیار مهم در حفظ سلامتی بافت لثه و دندان ها دارد.

در واقع این  میوه ها مهمترین مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه است که در طول روز بسیار مصرف می شوند. ویتامین c مانند یک دیوار محکم از لثه ها محافظت می کند و اگر از این ویتامین بدن شما به اندازه کافی دریافت نکند، کم کم شبکه ساخت کلاژن در لثه ها نیز از بین رفته و انواع باکتری ها در لثه ها نفوذ کرده و موجب ایجاد بیماری پریودنتال در لثه ها می شود.

میوه هایی که برای سلامت دندان ها مفید هستند

لبنیات از مهمترین مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه

حتی گذشتگان نیز معتقد بودند که لبنیات برای حفظ سلامتی دهان و لثه، بسیار مفید است. این امر امروزه در علم پزشکی نیز به اثبات رسیده است که خوردن لبنیاب برای داشتن دندان هایی سالم و زیبا و همچنین کمک به حفظ سلامتی لثه بسیار مهم و حیاتی است.

زمانی که بزاق و غذا در دهان هر دو اسیدی باشند، ضرر بسیار زیادی را به دندان ها وارد می کنند که در این زمان با خوردن لبنیات، این حالت اسیدی از بین می رود. پنیر بیشتر از سایر لبنیات ها مانند ماست یا شیر، می تواند به کاهش حالت اسیدی دهان کمک نماید. ماست و کفیر دارا ماده ای بنام پروبیوتیک هستند که این ماده از ایجاد باکتری هایی که منجر به ایجاد حفره و آسیب در لثه می شود، جلوگیری می کنند.

فقط در خوردن ماست و شیر باید دقت داشته باشید که این مواد حاوی قند نباشند. در مجموع لبنیات سرشار از کلسیم و ویتامین D هستند که در داشتن دندان های محکم و قوی بسیار کمک می کند.

همچنین بخوانید: انواع ارتودنسی و مراقبت های قبل و بعداز ارتودنسی

چای سبز مناسب برای دندانها

چای سبز از مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه

شاید دیدن نام جای سبز در لیست مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه برای شما جالب باشد زیرا برخی از افراد معتقدند که مصرف چای سیاه و حتی سبز باعث صدمه زدن به دندان ها می شود. چای سبز حاوی آنتی اکسیدان گیاهی است که این ماده از ایجاد حفره دهانی و بیماری های لثه پیشگیری می نماید. چای سبز همچنین از ایجاد باکتری هایی که باعث بوی بد دهان می شوند، جلوگیری کرده و باعث رفع بوی بد دهان می شود. فلوراید موجود در چای سبز نیز مانع آسیب دیدگی مینای دندان می شود.

مواد غذایی مفید برای سلامت دندان و لثه

بادام از مواد غذایی موثر برای دندان ها و لثه

بادام یکی از مواد غذایی بسیار خوشمزه است که برای دندان ها نیز بسیار مفید است و یکی از مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه بشمار می رود.افرادی که به لاکتوز و خوردن لبنیات حساسیت دارند، می توانند بادام را جایگزین این مواد نمایند.

خوردن بادام به علت ترد بودن به همراه میوه ها و سبزیجات به صورت خام، می تواند باعث تمیز شدن دندان ها شده و همچنین انواع مواد غذایی موثر مانند ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و مواد معدنی را که برای سلامتی دندان ها و لثه مورد نیاز هستند را نیز فراهم می نماید.

بادام مناسب برای دندانها

پیاز از مواد موثر غذایی برای دندان ها و لثه

پیاز یک ماده غذایی فوق العاده است که کمتر کسی است که از خاصیت آن برای حفظ سلامتی دندان ها و لثه اطلاع داشته باشد. در واقع پیاز یکی از بهترین مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه است. پیاز خام دارای سولفور آنتی باکتریال بسیار قوی است که باعث از بین رفتن باکتری های مضر در دهان می شود و برای سلامتی دهان و دندان بسیار مفید است.

اگر از بوی بد پیاز خوشتان نمی آید و نمی خواهید دهانتان بوی پیاز بگیرد، می توانید پیاز را با مقداری جعفری تازه یا نعنا مصرف کنید تا بوی بد آن از بین برود. آب پیاز نیز برای کاهش درد دندان بسیار مفید است.

همچنین بخوانید: کشیدن نخ دندان در ارتودنسی

مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه

آب برای سلامتی دندان ها و لثه

شاید شنیدن نام آب در لیست مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه برای شما کمی عجیب باشد. اما آب این ماده بسیار ساده و در دسترس یکی از بهترین مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه است. آب علاوه بر اینکه برای سلامتی بدن نیز بسیار مفید است، می تواند باعث جدا شدن مواد غذایی بجا مانده در میان دندان ها و دهان شود. آب لوله کشی که امروزه حاوی مقدار زیادی فلوراید است، به سلامتی دندان ها بسیار کمک کرده و باعث تقویت آنها می شود. بنابراین خوردن آب حاوی فلوراید برای داشتن دندان هایی سالم به شما پیشنهاد می شود.

پروتئین از منابع مهم برای سلامتی دندان ها و لثه

از دیگر مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه، مواد غذایی حاوی پروتئین هستند که نقشی بسیار اساسی در سلامتی دهان و دندان ایفا می کنند. فسفر یکی از مواد اصلی برای محافظت از مینای دندان است. مواد غذایی که حاوی پروتئین هستند دارای میزان قابل توجهی فسفر، ویتامین b2 و b3 هستند که برای حفظ سلامتی دندان ها ولثه این مواد بسیار مفید هستند.مصرف پروتئین های بدون چربی علاوه بر اینکه باعث رساندن این مواد غذایی به بدن می شود، می تواند آهن مورد نیاز برای سلامتی دهان و دندان را نیز تامین نماید.

کرفس برای سلامتی دندان ها و لثه

کرفس خام نیز در لیست مواد غذایی مفید برای دندان ها و لثه قرار دارد. کرفس خام مانند بسیاری از سبزیجات خام دیگر، برای دندان ها بسیار مفید است. خوردن ساقه کرفس باعث تمیز شدن دندان ها و فواصل میان دندان می شود. از سوی دیگر خوردن کرفس و هز نوع سبزیجات خام دیگری چون نیاز به جویدن دارند، باعث ایجاد بزاق در دهان می شود که این بزاق باعث بوجود آمدن تعادل در سطح PH دهان شده گه این موضوع برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها می تواند بسیار مفید باشد. بنابراین سعی کنید حتما در طول روز یا هفته، مقدار کمی از ساقه کرفس را بجوید تا دندان هایی سالم و زیبا داشته باشید.

سبزیجات و میوه های سرشار از فیبر برای سلامتی دندان ها و لثه

سبزیجات و میوه هایی که سرشار از فیبر هستند برای سلامتی دندان ها و لثه بسیار مفید هستند. خوردن این مواد غذایی به صورت خام باعث می شود تا دهان به طور طبیعی بزاق ترشح کند که این بزاق دندان ها را در برابر پوسیدگی محافظت می نماید. این مواد غذایی علاوه بر اینکه به ترشح بزاق در دهان کمک می کنند، پس از گذشت حدود ۲۰ دقیقه براق دهان را خنثی می کنند که این کار باعث می شود تا اسیدهایی که برای دندان ها مصر هستند، خنثی شوند. میوه ها و سبزیجاتی همچون هویج، سیب، کرفس و … که حالت تردی دارند بهترین منابع فیبر هستند. جویدن این میوه ها و سبزیحات باعث می شود تا مواد غذایی که لای دندان ها شما باقی مانده و بعدها باعث ایجاد عفونت و رشد باکتری ها در دهان می شود، بوسیله این مواد از بین برود و دندان ها کاملا تمیز شود.

برای مطالعه بیشتر در خصوص انواع مواد غذایی مفید برای سلامت دندان ها با ما همراه باشید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۴ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین