اثر قهوه بر تغییر رنگ لمینت دندان

تاثیر قهوه بر تغییر رنگ دندان ها
۰
(۰)

در بررسی های انجام شده درباره اثر قهوه بر تغییر رنگ لمینت دندان ثابت شده قهوه اثری غیر مستقیم بر روی تغییر رنگ لمینت دارد. اثر پذیری رنگ در لمینت دندان با توجه به جنس لمینت (کامپوزیت باشد یا سرامیکی) متفاوت است، لمینتی که به تازگی نصب شده رنگ پذیری کمی دارد اما لمینت ها که از عمر آنها مدت طولانی گذشته است با توجه به شکل و سایز و نحوه توزیع فیلر ها رنگ پذیری متفاوتی دارند.

تاثیر قهوه بر زرد شدن لمینت دندان

لمینت دندان

انواع لمینت دندان وجود دارد که از جنس های متفاوتی ساخته می شوند جنس اغلب لمینت ها سرامیک و کامپوزیت است، رنگ و شکل و اندازه و طول و در کل ظاهر دندان با لمینت تغییر می کند. لمینت ظاهری زیبا به دندان می دهد و نوعی روش درمانی است که لایه نازک سرامیکی روی دندان نصب می شود، این پوسته های شیشه ای مانند و ظریف استحکام بالایی دارند و برای بهبود سطح رویی دندان ها و پوشاندن جاهای خالی دندان ها و آسیب و بدشکلی و بد رنگی دندان به کار می روند.

لمینت ها استحکام خوبی دارند و هزینه ی آن کمی گران است و باعث نگرانی هایی بابت شکستگی و یا تغییر رنگ لمینت برای افراد به وجود می آید باید گفت با رعایت بهداشت فردی و استفاده از لمینت مناسب و مرغوب نه تنها طول عمر لمینت بیشتر بلکه از آسیب دیدن و یا تغییر رنگ در امان خواهد بود. لمینت های سرامیکی با رعایت نکات بهداشتی همچنان زیبا و تمیز باقی می مانند، و در موارد تغییر رنگ به آسانی پالایش می شوند.

این موضوع در مورد لمینت های کامپوزیتی نیز صدق می کند البته لمینت ها گاهی ممکن است در اثر عدم رعایت بهداشت فردی و یا رژیم غذایی نادرست دچار آسیب شدید شوند ولی این مورد در شرایط خیلی خاص ممکن است اتفاق بیفتد.

ارتودنسی دندان

همچنین بخوانید:
انتخاب رنگ لمینت دندان

رنگ لمینیت

اثر نوشیدنی ها بر تغییر رنگ لمینت

لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی هر دو به یک اندازه در معرض تغییر رنگ لمینت هستند، هر فرد با توجه به موقعیت دندانی و فکی خود و صلاحدید دندانپزشک معالجش می تواند هر کدام از لمینت ها را انتخاب نماید اما مراقبت و نگهداری از آن بر عهده خود شخص است لمینت کامپوزیتی کنونی ماندگاری بالایی دارند ،زیبایی و پالیش پذیری از دیگر خصوصیات این لمینت ها است اما یکی از معایب آنها سایش و تغییر رنگ این مواد به دلیل عوامل خارجی و داخلی است که در برخی موارد موجب الزام به تعویض لمینت کامپوزیتی به خصوص خواهد شد.

عوامل خارجی فوق می تواند رژیم غذایی و انواع نوشیدنی ها و استعمال سیگار و بهداشت ضعیف دهان و دندان باشد. علت این نیز جذب مواد رنگی به واسطه ماتریکس رزینی لمینت است که موجب تغییر رنگ لمینت می شود به خصوص در نوشیدنی ها در برخی موارد که شکاف ریز بین ماتریکس و فیلر ایجاد شده، نفوذ رنگ به کامپوزیت بیشتر به چشم می خورد، در کل عدم رعایت بهداشت دندان و دهان موجب تغییر رنگ لمینت می شود

زرد شدن لمینت دندان

اثر قهوه بر تغییر رنگ لمینت

تغییر رنگ کامپوزیت ها در بخش جلویی دهان می تواند باعث نازیبایی زیادی شود به همین دلیل است که در استفاده از نوشیدنی ها لازم است رژیم غذایی مناسبی داشته باشیم، نوشیدنی ها به خصوص نوشیدنی هایی چون چای و قهوه که مصرف روزانه و تا حدود متداولی در میان افراد دارد این سوال را پیش می آورد آیا قهوه بر تغییر رنگ لمینت اثر دارد؟ طبق تحقیقات متعددی که صورت پذیرفته این فرضیه که ممکن است قهوه بر روی رنگ لمینت اثر بگذارد رد شده است اما نمی توان منکر تاثیر گذاری مصرف بیش از حد این مواد بر روی لمینت دندان و تغییر رنگ لمینت شد هنگامی که از عمر لمینت گذشته باشد می توان گفت نوشیدن قهوه و چای اثر بیشتری بر روی تغییر رنگ لمینت خواهد داشت.

نوشیدنی هایی چون قهوه و چای بر تغییر لمینت اثر می گذارند اما نه به صورت آنی و فوری بلکه این تاثیرات بر اثر گذشت زمان و عدم رعایت بهداشت دندان تشدید خواهد شد، البته محققان معتقدند این موضوع که نوشیدنی چون قهوه اثر مستقیم بر روی تغییر رنگ لمینت دارد به اثبات نرسیده است و قهوه به تنهایی نمی تواند اثری بر روی تغییر رنگ لمینت داشته باشد و بیشتر مواقع آسیب دیدگی لمینت و یا مواد جانبی که با قهوه مصرف می شود می تواند ایجاد چسبندگی بیشتری روی لمینت کند و موجب جذب رنگدانه ها شود.

اصلاح طرح لبخند

تاثیر قهوه روی رنگ لمینیت

چگونه قهوه باعث تغییر رنگ لمینت می شود

تحقیقات اثر قهوه بر روی تغییر رنگ دندان را اثری غیر مستقیم و حاصل موارد متعدد می دانند، قهوه به خودی خود تاثیری روی تغییر رنگ دندان نمی گذارد اما عواملی مانند ph قهوه می تواند لمینت را دچار تغییر رنگ نماید پس نقش قهوه در تغییر رنگ لمینت مستقیم نبوده و این موضوع ارتباط مستقیمی به جنس، سلامت و طول عمر لمینت دارد به عنوان مثال جنس لمینت ها ممکن است از اکسید آلومینیوم و یا سرامیک های دی سیلیکات لیتیوم و یا سرامیک تقویت شده و … باشد. کامپوزیت ها نیز نمونه های مختلفی دارند که از لحاظ جنس و مواد به کار رفته در ساخت شان متفاوت است.

تاثیر چای روی رنگ لمینیت

تغییر رنگ لمینت دندان

از عوامل موثری که می تواند اثر قهوه بر روی لمینت دندان را بیشتر کند خراشیدگی یا شکست لمینت هاست. وجود عواملی چون شکر در قهوه به علت چسبندگی که روی سطح لمینت ایجاد می کند به تغییر رنگ لمینت کمک می کند، در لمینت های کامپوزیتی بیشتر تخریب سطحی لمینت باعث جذب رنگدانه ها و تغییر رنگ لمینت خواهد شد. پی هاش پایین قهوه نیز باعث افزایش رنگ پذیری لمینت شده و قدرت جذب رنگدانه ها را افزایش داده و موجب تغییر رنگ لمینت می شود.

در لمینت دندان تازه و سالم و یا حتی پالایش شده تغییر رنگ به ندرت اتفاق می افتد. می توانید اطمینان داشته باشد که این روکش ها از تغییر رنگ شدید در امان هستند اما در صورت بروز به راحتی با پالایش رفع خواهند شد.

ایمپلنت دندان

جلوگیری از تغییر رنگ لمینت

جنس لمینت به خصوص سرامیکی به گونه ای است که رنگ نمی پذیرد و قهوه به تنهایی باعث ایجاد تغییر رنگ در لمینت دندان نخواهد شد. برای جلوگیری و کاهش اثرات عواملی خارجی در تغییر رنگ دندان بهتر است بعد از مصرف قهوه آب میل نمایید و هر روز نخ دندان استفاده کنید. دندان ها هر شش ماه یکبار باید جرم گیری شود، دندانپزشکان مدتهاست که نسبت به مصرف بیش از حد چای و قهوه هشدار داده اند که باعث لکه دار شدن و لعاب گرفتن مینای دندان می شود.

تانن های موجود در قهوه گاهی باعث تیرگی دندان می شود اما به دلیل جنس لمینت این امر بر روی لمینت اثر سویی ندارد، برای کاهش تاثیرات قهوه بر روی دندان و جلوگیری از تغییر رنگ دندان بهتر است قهوه با شیر مصرف شود .هر چند تحقیقات نشان از این دارد نوشیدن قهوه به جلوگیری از التهاب فک و لثه کمک می کند .

نتیجه
ثبات رنگ لمینت ها در ماندگاری بیشتر آنها تاثیر زیادی دارد نوشیدنی ها و انواع غذاها و دهانشویه ها در تغییر رنگ و عدم تغییر رنگ لمینیت ها و کامپوزیت ها موثر است .قهوه یکی از نوشیدنی هاییست که بر تغییر رنگ لمینت اثر می گذارد اما این اثر غیر مستقیم است و در صورت رعایت می توان از این موضوع پیشگیری کرد.

برای انجام خدمات زیبایی دندان نظیر ایمپلنت ، ارتودنسی و اصلاح طرح لبخند میتوانید به صورت آنلاین نوبت کلینیک سیمادنت را دریافت کنید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین