انواع ترمیم های دندانی (آمالگام یا کامپوزیت)

آمالگام

روش های ترمیم دندان

آمالگام و کامپوزیت در انواع ترمیم های دندانی به کار می روند. آمالگام به رنگ سیاه-نقره ای و کامپوزیت همرنگ دندان است. در ساختار آمالگام از فلز جیوه و نقره استفاده می شود. مقاومت آمالگام نسبت به کامپوزیت بسیار بالاتر است از این رو در دندان هایی که تحت فشار قرار می گیرند، بیشتر استفاده می شود. استفاده از کامپوزیت ها، چند دهه ای است که رایج شده است و بیشتر کاربرد زیبایی دارد.

ارتودنسی دندان


در این مقاله عناوین زیر، بررسی می گردد:

 1. چه موادی می توانند برای ترمیم مورد استفاده قرار گیرد؟
 2. آمالگام چیست؟
 3. عمر استفاده از آمالگام ها چقدر است؟
 4. آیا استفاده از فلز خطرناک جیوه در آمالگام خطرناک است؟
 5. ترمیم دندان ها با کامپوزیت
 6. کامپوزیت ها از چه موادی ساخته می شوند؟
 7. مقایسه آمالگام و کامپوزیت

چه موادی می توانند برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار گیرد؟

از آن جایی که ساختار مینای دندان، ساختاری قوی و مستحکم است، موادی که قرار است جایگزین بخش های پوسیده دندانی شوند، باید از استحکام مناسبی همچون مینای دندان، برخوردار باشند، آمالگام و کامپوزیت از جمله موادی هستند که در دندانپزشکی جهت پر کردن و ترمیم دندان ها استفاده می شوند چرا که استحکامی همچون مینای دندان دارند.
آمالگام را تقریباً همه افرادی که یک بار دندان هایشان را پر کرده اند، می شناسند.

این ماده، همان ترکیب نقره ای_سیاه رنگی است که بعد از تراشیده شدن بخش های پوسیده دندان، جایگزین دندان تراشیده شده می شود. در مقابل کامپوزیت ها درمان مدرن تری هستند و استفاده از آن ها، در چند سال اخیر رواج پیدا کرده است.

همچنین بخوانید : اینله و انله دندان

آمالگام از روش های ترمیم دندان

آمالگام چیست؟

آمالگام در واژگان فارسی به معنای ملغمه است. ملغمه ای از مخلوطی از چند فلز که با درصدهای مشخصی با یکدیگر ترکیب شده اند و ترکیب پایدار و مقاومی را تشکیل داده اند. تقریباً بیش از ۵۰ درصد آمالگام را فلز جیوه تشکیل می دهد. فلز جیوه با نقره، مس و قلع ترکیب می شود و ماده نقره ای_سیاه رنگ را ایجاد می کند.

آمالگام پیش از ترکیب شدن، به دو صورت پودری و مایع وجود دارد. دندانپزشک بخش پودری آمالگام را که معمولاً شامل مس، نقره و قلع است، با بخش مایع آن که فلز مایع جیوه است، ترکیب می کند و خمیری یکدست ایجاد می کند. این خمیر دو تا سه دقیقه به دندانپزشک فرصت می دهد تا بخش خالی شده را، پر کند و سپس شروع به سفت شدن می کند.

همچنین بخوانید:
هر آنچه در مورد کامپوزیت دندان باید بدایند

عمر آمالگام

عمر استفاده از آمالگام ها چقدر است؟

افرادی که با آمالگام دندان هایشان را پر می کنند، معمولاً این فلز سیاه رنگ را بیش از ده سال در دهان خود نگهداری می کنند. اما به طور معمول عمر آمالگام ها بین ۵ تا ۱۰ سال تخمین زده شده است.

معایب آمالگام

آیا استفاده از فلز خطرناک جیوه در آمالگام خطرناک است؟

با این که جیوه فلز خطرناکی است، اما جیوه ی استفاده شده در آمالگام، یک ترکیب پایدار است چرا که با فلزات دیگر، ترکیب می شود و از حالت آزاد خارج می شود. جیوه ای که حالت آزاد دارد و بخارات سمی تولید می کند خطرناک است. از آن جایی که پیوند مستحکمی بین جیوه و دیگر فلزات به کار رفته در آمالگام ایجاد می شود، ماده ایجاد شده از مقاومت و ماندگاری بالایی برخوردار خواهد بود.

اصلاح طرح لبخند

ترمیم دندان ها با کامپوزیت

چند دهه ای است که استفاده از کامپوزیت ها در ترمیم دندان ها، رایج شده است. نسخه های اولیه کامپوزیت ها، مقاومت بالایی نداشتند و تنها برای دندان های جلویی که تحت فشار نبودند، مناسب بودند اما امروزه، کامپوزیت ها از استحکام مناسبی برخوردارند و می توان از آن ها برای همه دندان ها استفاده کرد.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها از چه موادی ساخته می شوند؟

کامپوزیت ها ترکیبی از پلاستیک و سرامیک هستند که به رزین کامپوزیتی شهرت دارند. رزین کامپوزیت حاوی ترکیباتی از مواد معدنی است که در ترمیم دندان ها و اصلاح طرح لبخند به کار می رود. برای استفاده از رزین های کامپوزیتی، باید کامپوزیت روی دندان قرار گیرد و با نور آبی مخصوص که به آن تابیده می شود، سخت شود.

هستند که به رزین کامپوزیتی شهرت دارند. رزین کامپوزیت حاوی ترکیباتی از مواد معدنی است که در ترمیم دندان ها و اصلاح طرح لبخند به کار می رود. برای استفاده از رزین های کامپوزیتی، باید کامپوزیت روی دندان قرار گیرد و با نور آبی مخصوص که به آن تابیده می شود، سخت شود.

ایمپلنت دندان

مقایسه آمالگام و کامپوزیت

در ادامه تفاوت ها را بررسی خواهیم کرد اما مهمترین آن هزینه کامپوزیت می باشد که از آمالگام بیشتر است.

 1. کامپوزیت ها مواد ترمیمی جدیدتری در مقایسه با آمالگام هستند.
 2. آمالگام مقاوت بیشتری دارد و با دوام تر از کامپوزیت است.
 3. آمالگام از نظر قیمتی بسیار ارزان تر از کامپوزیت است.
 4. کامپوزیت از آن جهت که هم رنگ دندان است، در بخش هایی که نیاز است زیبایی ظاهری حفظ شود، مناسب است. کامپوزیت ها در زیباتر کردن دندان های ترمیمی مؤثرند و همچون آمالگام جلب توجه نمی کنند.
 5. آمالگام در برخی افراد حساسیت ایجاد می کند که ناشی از فلز جیوه آن است.
 6. کار کردن با کامپوزیت برای دندانپزشکان سخت تر از کار کردن با آمالگام است.
 7. در ترمیم های کامپوزیتی، بخش کمتری از دندان تراش می خورد و تنها کافی است قسمت های پوسیده شده خارج شود در صورتی که در ترمیم با آمالگام باید فضایی برای قرارگیری ماده ترمیمی ایجاد شود و گاهی ممکن است، بخش های بیشتر از قسمت های پوسیده، تراشیده شود.
به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین