سن مناسب ارتودنسی – حداکثر سن برای ارتودنسی

بهترین سن برای ارتودنسی
۵
(۱)

بهترین سن برای ارتودنسی

سن مناسب ارتودنسی بر طبق توصیه‌های آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا، در سنین ۸ تا ۹ سالگی است. در ابتدا باید در سن ۷ سالگی مشاوره ارتودنسی انجام شود و سپس در سنین ۸ تا ۹ سالگی ارتودنسی انجام گیرد. با این که ارتودنسی برای همه سنین مناسب است اما دلایل متنوعی برای شروع ارتودنسی دندان در سنین کودکی بیان شده است. افزایش اعتماد به نفس، عدم پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها و درمان ساده‌تر از جمله مزایای ارتودنسی در سنین پایین است. درمان ارتودنسی دارای انواع مختلفی می باشد که درواقع می توان متناسب با نوع ناهنجاری دندان ها از هریک از آنها با توجه به نیاز مراجعه کننده و صلاحدید متخصص ارتودنسی انتخاب خواهد شد.

معرفی بهترین دندانپزشک اطفال

بهترین سن برای ارتودنسی

ارتودنسی برای همه سنین

تقریباً همه ما با واژه ارتودنسی آشنا هستیم. ارتودنسی یکی از رشته‌های تخصصی دندانپزشکی است که در طی آن، ناهنجاری‌های دندانی اصلاح و بر طرف می‌شود. با ارتودنسی می‌توان، لبخند سالم و زیبایی را که سهم هر فرد است، بازگرداند. باید و نبایدهای زیادی در درمان ارتودنسی وجود دارد اما سؤال اصلی اینجاست: زمان مناسب برای ارتودنسی چه سنی است؟
در هر سنی می‌توان از درمان ارتودنسی استفاده کرد به شرط اینکه دندانی وجود داشته باشد. از این رو درمان ارتودنسی در هر سنی می‌تواند به اصلاح فرم دندان‌ها و زیبایی لبخند شما کمک کند. با این که ارتودنسی درمانی برای همه سنین است اما اگر این درمان در سنین کودکی انجام شود، قطعاً نتیجه بهتر و طول درمان کمتری را شاهد خواهیم بود.

مناسب ترین سن ارتودنسی

سن مناسب ارتودنسی چه زمانی است؟

از آن جایی که در درمان ارتودنسی به رفع اختلالات فکی و دندانی می‌پردازیم بهتر است زمان شروع ارتودنسی در سنین کودکی باشد. آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا (AAPD) توصیه می‌کند از همان ابتدا که دندان‌های کودکان می‌رویند (شش ماهگی تا ۱۲ ماهگی)، کودکان توسط دندانپزشکان ویزیت شوند تا از همان ابتدا دندان‌های کودکان بررسی شوند. همچنین توصیه می‌کند کودکانی که سن کمتر از ۷ سال دارند برای مشاوره ارتودنسی اقدام کنند. سپس در سن ۸ تا ۹ سالگی اقدام به ارتودنسی کنند.

ارتودنسی در سنین پایین

چرا ارتودنسی در سنین پایین‌تر بهتر است؟

دلایل بسیاری برای ارتودنسی در سنین پایین مطرح شده است. اگر کودکی مستعد اختلالات فکی باشد، با ارتودنسی از همان ابتدا می‌توان رشد فک ها را کنترل کرد. در صورتی که اگر در بزرگسالی اقدام به ارتودنسی شود، برای رفع اختلالات فکی، چاره ای جز جراحی فکین نیست که این عمل، بسیار دردناک و سخت است. دوره نقاهت عمل فک، تقریباً ۲ ماه است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که ارتودنسی در سنین پایین را الزامی می‌کند، همین موضوع است.
ارتودنسی کودکان در سنین پایین باعث سلامت دندان‌ها می‌شود. دندان‌های کج شده و روی هم قرار گرفته، معمولاً به خوبی مسواک نمی‌شوند. همین موضوع باعث پوسیدگی زودهنگام دندان‌ها و از بین رفتن دندان‌های سالم می‌شود. اگر در سنین پایین ارتودنسی انجام شود، دندان‌ها صاف و یکدست خواهند شد و به راحتی تمیز می‌شوند.

مطلب پیشنهادی: هزینه ارتودنسی

افزایش اعتماد بنفس با ارتودنسی در سنین پایین

سن ارتودنسی در سنین پایین باعث افزایش اعتماد به نفس فرد می‌شود. افرادی که از ناهنجاری دندانی رنج می‌برند، معمولاً لبخند خود را از دیگران دریغ می‌کنند و کمتر صحبت می‌کنند تا دندان‌هایشان را بپوشانند. حال تصور کنید فرد تا چه اندازه جمع گریز می‌شود؟ با انجام ارتودنسی در سنین کودکی، کودک نه تنها زیباتر خواهند شد، بلکه درگیر مسائل ناهنجاری دندانی نمی‌شود و با تصحیح دندان‌هایش، اعتماد به نفس دوچندانی می‌گیرد. علت دیگری که ارتودنسی در زمان کودکی را بهتر از بزرگسالی می‌دانیم، حضور پر رنگ تر بزرگسالان در جامعه است. افرادی که شغلشان مربوط به سخنرانی است و جلسات زیادی را برگزار می‌کنند، معمولاً علاقه ای به ارتودنسی ندارند چرا که مدت زمان زیادی را باید با سیم های روی دندان‌هایشان بگذرانند. از این رو ارتودنسی در کودکی مناسب‌تر است.

آیا طول درمان ارتودنسی به سن بیمار ربط دارد؟

در پاسخ به این سوال باید بگویم که بله، در سنین پایین طول درمان کمتر است و بهتر نتیجه خواهید گرفت اما باید اشاره کنیم که شدت ناهنجاری، نوع ناهنجاری و میزان بهداشت دندان نیز تاثیر گذار خواهد بود.

سن مناسب ارتودنسی

آیا پس از درمان ارتودنسی، مجدداً ارتودنسی باز می‌گردد؟

اگر نگران این هستید که بعد از درمان ارتودنسی و اتمام آن، دندان‌هایتان مجدداً به هم ریخته خواهند شد، باید بگوییم که جای هیچ نگرانی ای نیست. هر چند درمانی که در کودکی انجام می‌شود، راحت تر پایدار می‌شود اما درمان ارتودنسی بزرگسالان در سنین بزرگسالی نیز، با کمک نگهدارنده ها، ثابت می‌شود. فقط کافی است مواردی را که ارتودنتیست به شما می‌گوید، رعایت کنید تا دندان‌هایتان مجدداً حرکت نکند.

ویزیت اولیه در سیمادنت کلینیک شامل یک ارزیابی کامل بالینی خواهد بود. بدین ترتیب که بیمار ابتدا در جریان تمامی مشکلات دهان و دندان خود از جمله پوسیدگی های احتمالی قرار می گیرد و اما انجام ایمپلنت دندان و ارتودنسی نیز میتواند برای داشتن لبخندی زیبا به شما کمک کند.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین دندانپزشک و متخصص اتودنسی برای زیبایی و سلامت دندان های خود با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به صفحه هزینه دندانپزشکی مراجعه نمایید.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۵ / ۵. تعداد رای: ۱

هنوز رای ثبت نشده است.

دکتر مسعود داودیان (متخصص ارتودنسی)، بیش از 12 سال سابقه تخصصی در درمان انواع ناهنجاری های دندان و فک دارند. علاوه بر داشتن دارای بورد تخصصی، عضو هیئت مدیره ارتودنتیست های ایران و موسس انجمن ارتودنتیست های جوان بوده اند.
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره آنلاین