روش های ترمیم شکستگی دندان

ترمیم دندان شکسته

راهکارهای مختلفی برای ترمیم شکستگی دندان است که هر کدام از آنها هزینه های مختلفی را درخواست می کنند و مزیت های گوناگونی دارد. معمولا نوع شکستگی دندان، پزشک را قادر می سازد که مناسب ترین روش را برای ترمیم در نظر بگیرد. در صورت بروز هرگونه شکستگی سعی کنید بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهید.

 چه عواملی باعث شکسته شدن دندان ‌ها می ‌شوند؟

برخی از علل شایع شکسته شدن دندان‌ها، خوردن غذاهای سفت مانند آبنبات یا جویدن یخ، تصادف، زمین خوردن، آسیب دندان یا ایجاد حفره‌ می‌باشد. با این وجود، دندانپزشکی مدرن به دلیل فن‌آوری‌های پیشرفته، راه‌حل‌های متنوعی را برای ترمیم دندان شکسته انجام می‌دهد تا فرم و شکل ظاهری دندان‌ شما را به حالت قبل از شکستگی برگرداند.

هزینه ترمیم دندان شکسته جلو


همانطور که گفتیم، عوامل متعددی می‌توانند باعث شکستگی دندان‌ها شوند که برخی از مهم‌ترین این عوامل، عبارتند از:

 1. تصادف یا آسیب ورزشیگاهی اوقات به دلیل تصادف یا آسیب ورزشی، ضربه‌ محکمی به دندان وارد شده و به آن آسیب می‌رساند که این حوادث، می‌توانند ساختار دندان را تضعیف کنند.
  درنظر داشته باشید که میزان آسیب به دندان و شکستگی آن، می‌تواند یک تراشه‌ سطحی تا یک شکستگی قابل توجه باشد.
 2. وجود حفره‌ خشک
  گاهی نیاز به ترمیم دندان شکسته؛ به دلیل ضعیف شدن ساختار دندان‌های ما و یا به دلیل پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان که سبب شکستگی می‌شود، می‌باشد.
 3. دندان قروچه
  مینای دندان، گاهی اوقات می‌تواند به دلیل شدت بالای دندان قروچه بخصوص دندان قروچه‌ غیر ارادی در شب، دچار شکستگی‌های ریز شود و نیاز به ترمیم دندان شکسته، امری اجتناب ناپذیر گردد.
 4. مال اکلوژن
  شلوغی دندان‌ها نوعی مال اکلوژن است، مثلا بیرون زدن، جلوزدگی یا عقب‌زدگی یک فک نیز به طور مشابه، نوعی ناهماهنگی فکی است. مال اکلوژن نیز مانند دندان قروچه؛ استرس و فشار اضافی، باعث ساییدگی و فرسودگی مینای دندان و در نهایت، شکستگی آن می‌شود.
  البته در برخی مواقع، اگر سطح دندان به اندازه‌ی کافی ضعیف شده باشد، حتی جویدن غذای نرم نیز می‌تواند باعث شکستگی دندان شود.
روش های ترمیم شکستگی دندان

سایر عوامل مؤثر در شکسته شدن دندان‌ها:

 • فشار دادن اجسام سخت مثل فندق، بادام، پسته و دانه‌های آجیلی
 • ضربه خوردن در ناحیه‌ صورت یا دهان
 • زمین خوردن با صورت
 • پوسیدگی دندان که باعث ضعیف شدن ساختار آن و شکستگی دندان می‌شود.

بررسی روش های ترمیم دندان شکسته

در این بخش سعی داریم راهکارهای مفید را برای ترمیم شکستگی دندان ارائه دهیم. هر کدام از این روش ها دارای برخی مزیت و معایب می باشد و البته هزینه ی درخواستی برای هر کدام از روش های ترمیم نیز بسیار متفاوت است. دندان آسیب دیده را نکشید، کشیدن دندان باید زمانی که دیگر هیچ راهکاری نمانده صورت گیرد. اگر دندانی شکسته یا پوسیده به دنبال راه چاره باشید. معمولا ترک خوردگی یا شکستگی دندان ممکن است سطحی باشد ولی اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد ممکن است ریشه ی دندان آسیب ببیند، به همین دلیل در صورت بروز هرگونه حادثه ابتدا سعی کنید به فکر چاره باشید. برای ترمیم شکستگی دندان روش های مختلفی موجود است معمولا پزشک مربوط می تواند بهترین راهکار را با توجه به نوع شکستگی به کار گیرد. شکستگی دندان ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد و البته نحوه ی شکستگی می تواند متغیر باشد. در بخش بعدی به انواع شکستگی در دندان اشاره کرده ایم. اگر اقدامات لازم برای ترمیم را هر چه سریعتر انجام دهید هم درد کمتری را احساس خواهید کرد و هم هزینه های کمتری را صرف خواهید کرد.

همچنین بخوانید : اینله و انله دندان

ترمیم دندان شکسته

بررسی انواع شکستگی دندان

از مهمترین انواع شکستگی دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکستگی کاسپ دندان: اگر سطح جونده ی دندان بشکند این نوع شکستگی را شکستگی کاسپ دندان می گویند معمولا ترمیم شکستگی دندان در این حالت هزینه های بیشتری نسبت به موارد دیگر می طلبد. این نوع شکستگی درد شدیدی را ایجاد نمی کند.
 • دندان ترک خورده: زمانی که ترک موجود بر سطح دندان به ریشه راه یابد در این صورت از آن به عنوان ترک دندان یاد می شود. اگر ترک دندان زودتر درمان شود می توان به راحتی آن را نجات داد در غیر این صورت چاره ای جز کشیدن دندان نیست
 • دندان نصف شده: اگر دندان ترک خورده درمان نشود در این صورت سبب نصف شدن دندان می شود ناگفته نماند در بیشتر مواقع نمی توان دندان نصف شده را نجات داد.
 • شکستگی عمودی ریشه: شکستگی عمودی ریشه معمولا علائم خاصی ندارد در این نوع شکستگی از ریشه به سمت سطح جونده دندان امتداد می یابد. می توان از ملتهب شدن لثه و استخوان به وجود اینگونه شکستگی پی برد.
 • کریز لاین: کریز لاین از جمله خفیف ترین نوع شکستگی است که در آن فقط مینای دندان تحت تاثیر قرار می گیرد این نوع شکستگی معمولا هیچ گونه دردی ندارد ولی زیبایی دندان را از بین می برد و اگر اقدامات لازم انجام نشود ممکن است در سال های بعدی زیان های جدی ایجاد کند.

موارد یاد شده مهمترین انواع شکستگی را تشکیل می دهد معمولا برای درمان همه ی این نوع شکستگی ها روش های مختلفی در دست است.

همچنین بخوانید: ایمپلنت

ترمیم دندان شکسته با کامپوزیت

بادینگ و روکش برای ترمیم شکستگی دندان

بادینگ یکی از روش های مناسب برای ترمیم شکستگی دندان است. زمانی می توان از این روش استفاده کرد که شکستگی در دندان های جلویی رخ دهد معمولا مواد به کار رفته برای آن می تواند مختلف باشد. پزشکان ترجیح می دهند بیشتر از انواع کامپوزیت ها استفاده کنند. استفاده از این روش علاوه بر زیبایی دندان مقاومت لازم را نیز به وجود می آورد برای متصل ساختن مواد بادینک به طور معمول از امواج فرابنفش استفاده می کنند. روکش از دیگر روش های به کار رفته برای درمان دندان های شکسته است. زمانی که دندان دچار پوسیدگی می شود یا بنا به هر دلیل شکسته می شود می توان با استفاده از روکش اقدامات ترمیم آن را انجام داد.

همچنین بخوانید: ارتودنسی پیشگیری

ترمیم دندان شکسته با روکش

پولیش مینای دندان و ونیر برای ترمیم شکستگی دندان

پولیش مینای دندان از دیگر روش های به کار رفته برای ترمیم شکستگی دندان است. این روش زمانی کارایی دارد که شکستگی سطحی است و ریشه ی دندان تحت تاثیر قرار نگرفته است. به سادگی با استفاده از پولیش مینای دندان می توان ترک به وجود آمده را از بین برد و سطح دندان را صاف کرد، معمولا این روش به همراه باندینگ همراه است. در روش ونیز ماده ای از جنس سرامیک و یا کامپوزیت بر روی دندان قرار می گیرد که هم رنگ آن می باشد و نواقص دندان را پوشش می دهد این روش معمولا برای ترمیم دندان های جلویی کاربرد دارد. استفاده از روش ونیز علاوه بر زیبایی دندان بعد از ترمیم، دوام بسیار آن است. اگر از بهداشت و مراقبت لازم بعد از ونیز به طور منظم صورت گیرد برای مدت طولانی نیاز به تجدید ترمیم نخواهید داشت. هزینه های درخواستی برای ونیر با توجه به نوع ماده ی به کار رفته متغیر است.

همچنین بخوانید: ارتودنسی

روش های ترمیم دندان شکسته

ایمپلنت برای ترمیم دندان

ایمپلنت یا کاشت دندان راهکاری برای نجات دندان آسیب دیده نیست. این روش زمانی به کار می رود که موارد ذکر شده در قسمت بالا کارایی نداشته باشد، اگر پوسیدگی دندان به گونه ای باشد که به ریشه راه یابد و تحت هیچ شرایطی امکان ترمیم شکستگی دندان موجود نباشد می توان از ایمپلنت استفاده کرد. در این روش که همراه با جراحی صورت می گیرد، پین هایی از جنس تیتانیوم جای دندان شکسته را می گیرد. هزینه های درخواستی برای ایمپلنت نیز معمولا نسبت به سایر روش ها بیشتر است. پزشک مربوطه با انجام ارزیابی های لازم در صورت نیاز مشخص می کند که آیا نیاز به ایمپلنت است یا نه؟ اگر بودجه ی کافی برای این منظور ندارید معمولا در بسیاری از کلینیک ها می توان به صورت اقساطی نیز هزینه های لازم را پرداخت کرد.

عصب کشی و تاج برای ترمیم دندان

عصب کشی دندان از اصلی ترین روش برای ترمیم شکستگی دندان است، اگر پوسیدگی و التهاب به وجود آمده حاد باشد معمولا این روش مورد استفاده قرار می گیرد. ریشه ی دندان در عصب کشی ترمیم می شود و تاجی بر روی دندان قرار داده می شود که بتواند فشارهای به وجود آمده را تحمل کند. عصب کشی در چندین جلسه انجام می شود. استفاده از تاج به ویژه بر روی دندان های جویدنی بسیار معمول است. با به کار بردن تاج می توان از دندان برای مدت طولانی مراقبت کرد و همچنین ظاهری زیبا به آن بخشید. روش های مطرح شده برای ترمیم شکستگی دندان هر کدام دارای مزیت ها و هزینه های مختلفی است و در بیشتر اوقات نوع شکستگی مشخص می کند که کدام روش می تواند تاثیر گذاری بهتری داشته باشد. زمانی که دندان بنا به هر دلیلی دچار شکستگی می شود بلافاصله اقدامات لازم برای ترمیم آن را انجام دهید زیرا در غیر این صورت آسیب به وجود آمده تشدید می یابد و ممکن است سبب ایجاد دردهای مزمن نیز گردد. هزینه ی درمان دندان های آسیب دیده که با گذر زمان تشدید یافته اند به مراتب بیشتر خواهد بود.

مقاله بررسی مضرات خالی بودن دندان از دست رفته را نیز مطالعه کنید.

 رعایت چه نکاتی موجب پیشگیری از انجام ترمیم دندان شکسته می‌ شود؟

برای پیشگیری از شکستگی دندان، باید به نکات زیر توجه کرد:

 1. اجسام سخت مثل یخ، شیرینی سفت، استخوان یا… را نجوید.
 2. دندان قروچه نکنید و دندان‌های خود را به هم نسایید.
 3. اگر شما عادت به دندان قروچه در زمان خواب دارید، از یک نگهدارنده یا محافظ دهان (نایت گارد) در زمان خواب استفاده کنید.
 4. از ورزش‌های رزمی و شرکت در دعوا دوری کنید.
 5. هنگام رانندگی، همیشه کمربند ایمنی خود را ببندید و از کمربند ایمنی مناسب برای ایمنی فرزند خود در زمان رانندگی استفاده کنید.
 6. منزل خود را در برابر خطرات احتمالی ناشی از برخورد با اجسام تیز یا لیز خوردن و افتادن که ممکن است باعث شکستکی دندان و ترک خوردگی دندان شود، ایمن نمائید. علاوه بر این، لازم است مراقب کودکان خود بوده و از محافظ در راه‌ پله‌ها، همچنین لبه‌های میز برای پیشگیری از ایجاد آسیب احتمالی استفاده کنید.
 7. اگر شما یا فرزندتان فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهید، از محافظ دهان و دندان در زمان انجام این فعالیت‌ها استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی: ارتودنسی

روشک دندان شکسته

 کلام آخر

با تمام این تفاسیر؛ هرچند پیشگیری از آسیب، ترک خوردن دندان و شکستگی دندان بطور کامل امکان پذیر نیست، اما با انجام فعالیت‌های خاص و رعایت ایمنی بدن، می‌توانید احتمال ایجاد آسیب به دندان را کاهش دهید. حتی در صورت هر گونه آسیب و شکستگی دندان، با فن‌آوری‌های پزشکی و مدرن امروز، می‌توانید با روش‌های مختلف ترمیم دندان شکسته، دوباره شاهد لبخندی زیبا بر صورت خود باشید. برای ترمیم دندان های شکسته می توانید به یکی از مجرب ترین دندانپزشکان حاضر در سیمادنت کلینیک مراجعه نمایید؛ جناب دکتر ساسا ترابیان متخصص ترمیم دندان، کامپوزیت و جراحی دندان می باشند.

روش های ترمیم شکستگی دندان
به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین