آبسه دندان

آبسه دندان
۰
(۰)

هر آنچه که باید درباره آبسه دندان بدانید

چرک لثه و دندان یا همان آبسه دندان، یکی از معضلاتی است که به دلایل مختلف ممکن است به وجود آید. در واقع زمانی که عصب دندان از بین می‌رود، آبسه در داخل دندان یا لثه به وجود می آید. آبسه در همه سنین ممکن است به وجود آید و با علائم بسیاری همراه است. خوب است بدانید که داروی آبسه دندان تنها عفونت را محدود و درد را کاهش می‌دهد. در نتیجه برای درمان ریشه‌ای آبسه دندان باید به متخصص عصب کشی مراجعه کنید تا شرایط و علل ایجاد را بررسی و به طور ریشه‌ای به درمان آن بپردازد.

آبسه دندان چیست؟

آبسه تورمی است که به دلیل التهاب عفونت دندان ایجاد می‌شود؛ آبسه در زمانی اتفاق می‌افتد که دندانی به دلیل مرگ عصب دندان، میکروارگانیزم‌ها از داخل کانال به انتهای ریشه منتقل می‌شوند‌ که به جهت التهابی که ایجاد می‌کنند تورم ایجاد می‌شود. دندانی که آبسه کرده باشد حتما نیاز به عصب کشی دارد، با این وجود در گاهی اوقات با عصب کشی مشکل حل نخواهد شد. آبسه باعث ایجاد آسیب به الیاف نگهدارنده دندان می‌شود که گاها دندان باید کشیده شود و یا اینکه نیاز به درمان‌های لثه پیدا می‌کند.

انواع‌ آبسه‌های دندانی

اینفوگرافیک انواع آبسه دندان
اینفوگرافیک انواع آبسه دندان

آبسه پریودنتال

آبسه پریودنتال که به عنوان آبسه جانبی یا آبسه پاریتال نیز شناخته می‌شود، در استخوان کناری دندان تاثیر می‌گذارد. آبسه پریودنتال یک وضعیت اورژانس دندانی دردناک است که نتیجه جمع شدن باکتری‌ها یا گیر افتادن جسم خارجی در کیسه‌های پریودنتال ایجاد می‌شود. در اینصورت نیاز به درمان سریع و طولانی‌مدت دارد.

آبسه ژنژیوال

یکی از انواع آبسه‌های دندانی، آبسه ژنژیوال است که مابین دندان و لثه ایجاد می‌شود. این امر به دلیل عفونت باکتریایی که نتیجه استفاده نادرست از مسواک، شکستگی دندان و یا گیرکردن غذا در خط لثه ایجاد می‌شود.

آبسه پری‌آپیکال

گاهی اوقات، چرک ناشی از عفونت دندان از نوک ریشه و از طریق استخوان به داخل لثه وارد می‌شود، آبسه پری‌آپیکال دندان در انتهای ریشه دندان شما شکل می‌گیرد. در نتیجه این امر لثه‌ها در نزدیکی ریشه دندان متورم می‌شوند که تورم ناشی از چرک، اغلب علت درد شدید دائمی است که هنگام جویدن بدتر می‌شود. در این نوع از آبسه بسته به نوع محل ایجاد آن، عفونت ممکن است به بافت‌های نرم گسترش یابد و باعث تورم در فک، کف دهان یا ناحیه گونه‌ها شود. بنابراین بافت ممکن است باز شود و به چرک اجازه تخلیه بدهد.

علائم آبسه در دندان

احساس درد یکی از مهمترین علائم ایجاد آبسه است که توسط بیمار کاملا احساس می‌شود. این درد ممکن است به صورت ضربانی شروع شده و کم کم گسترش پیدا کند و شدیدتر شود. گاهی این درد آنقدر گسترده می‌شود که درد تا استخوان فک، گوش و گردن نیز کشیده شده و بیمار بی‌تاب می‌شود. آبسه، علائم بسیاری دارد که عبارتند از:

 • تورم
 • قرمزی لثه
 • احساس مزه بد در دهان
 • تب
 • تورم غدد لنفاوی
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • حساسیت به دمای سرد یا گرم
 • التهاب لثه
 • بوی بد دهان
 • درد شدید گوش، گردن و یا فک
 • احساس درد هنگام گاز گرفتن یا جویدن غذا
اینفوگرافیک علائم آبسه دندان
اینفوگرافیک علائم آبسه دندان

دریافت مستقیم نوبت از متخصصین درمان آبسه دندان در سیمادنت

دریافت نوبت اینترنتی


علل ایجاد آبسه دندان

علل ایجاد آبسه دندان

این عارضه می‌تواند به دلایل بسیاری ایجاد شود. معمولا آبسه دندان به علت رشد مستقیم باکتری از فضاهای پلاک یک دندان یا سطوح عمیق ریشه یک دندان به بافت‌های نرم و استخوان‌های نگهدارنده‌ی صورت و گردن بروز می‌هد. در این حالت، این باکتری‌ها باعث ایجاد عفونت می‌شوند. سپس میکروب‌های موجود در پلاک‌های دندان، باعث ایجاد التهاب در لثه و از دندان فاصله می‌گیرد. در این صورت، در فضای ایجاد شده بین لثه و دندان، آبسه ایجاد می‌شود. جرم‌هایی که در فاصله مابین دندان‌ها وجود دارند، با شستن روتین دندان‌ها از بین نمی‌روند و برای از بین بردن باکتری‌های به وجود آمده در بین دندان‌ها حتما باید جرمگیری انجام شود.


روش‌های درمان آبسه دندان

درمان آبسه با عصب‌ کشی دندان

یکی از روش‌های درمان آبسه عصب کشی دندان است. متخصص کشی (متخصص درمان ریشه دندان) در قسمت تاج دندان، پوسیدگی و عفونت را برداشته و طول کانال‌­های ریشه را مشخص و داخل آن را توسط ابزار ویژه‌ای تمیز و خالی می‌کند. در این حالت با خارج کردن عصب و تمیز کردن داخل کانال دندان و پر کردن آن با مواد مخصوص آبسه دندان درمان می‌شود.

درمان آبسه دندان با عصب کشی
درمان آبسه دندان با کشیدن دندان

درمان آبسه با کشیدن دندان

زمانی که عفونت شدید نباشد معمولا با مصرف آنتی بیوتیک می‌توان میزان عفونت را کم نمود، اما در شرایطی که دندان به طور کامل عفونی شده باشد و قابل نگهداری نباشد و دندانپزشک نتواند راهی برای نجات دندان پیدا کند، به‌ ناچار دندان کشیده می‌شود. در این صورت، دندانپزشک یک سوراخ کوچک را در لثه ایجاد می‌کند تا مایع آبسه دندان بتواند بطور مناسب تخلیه شود. سپس دندان کشیده می‌شود.

درمان آبسه دندان در زمان بارداری

درمان‌های اورژانسی در زمان بارداری باید حتما انجام شود و اگر غیر اورژانسی بود بعد از زمان بارداری می‌توان انجام داد. اگر احساس درد در ناحیه دندان می‌کنید این وضعیت اورژانسی بوده و نیاز به درمان دارد. پیشنهاد می‌شود حتما فایل صوتی زیر را با دقت گوش دهید.


عوارض درمان نکردن آبسه دندان

آبسه دندان به خودی خود خیلی خطرناک نیست، اما اگر درمان نشود و به حال خود رها شود، ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی شود. عوارض جانبی آن عبارتند از:

 • در صورتی که این عارضه درمان نشود، می‌تواند باعث ایجاد کیست دندانی در زیر ریشه دندان شود.
 • در حالت حاد، آبسه دندان می‌تواند سبب لق شدن دندان و از دست رفتن آن و همچنین آسیب زدن به استخوان دندان شود.
 • باکتری‌های موجود در آبسه دندان می‌توانند وارد خون شده و همین مسئله سبب عفونت در استخوان و مغز استخوان شود.
 • اگر باکتری‌های موجود در آبسه دندان گسترش پیدا کنند، می‌توانند باعث ایجاد یک لخته خونی در سینوس کاورنوس شود. کاورنوس، نوعی رگ در قسمت راست مغز انسان است.
 • در صورت گسترش باکتری‌های موجود در آبسه دندان در کف دهان، فرد به بیماری عفونی آنژین لودویگ مبتلا می‌شود.
 • در صورتی که باکتری‌ها به استخوان پشت گونه نفوذ پیدا کنند، در این حالت بیمار به سینوزیت ماکزیلاری مبتلا می‌شود. این بیماری ممکنه است باعث تب و حساسیت گونه‌ها شود.


سوالات متداول آبسه دندان

آیا آبسه دندان باید به صورت اورژانسی درمان شود ؟

آبسه دندان اگر باعث عفونت شود این شرایط خطرناک و اورژانسی است زیرا عفونت می‌تواند به فک، بافت اطراف و سایر نواحی بدن سرایت کند.

برای درمان آبسه دندان آیا از آنتی بیوتیک می‌شود استفاده کرد ؟

معمولا برای درمان آبسه از آنتی بیوتیک استفاده می‌کنند اما این روش به صورت موقتی و اساسی نیست زیرا آنتی بیوتیک‌ها فقط عفونت را از بین می‌برند. برای درمان اساسی آن باید اقدامات دیگری که در بالا ذکر شده صورت بی.

چه زمانی برای درمان آبسه از کشیدن دندان استفاده می‌کنند ؟

یکی از روش‌های درمان آبسه کشیدن دندان است اما با توجه به نظر دندانپزشک بعد از معاینه می‌توان متوجه شد که نیاز به کشیدن دندان است یا خیر. بهترین راه برای از بین بردن عفونت دندان عصب کشی است اما اگر دندان قابل نگهداری نیست در این صورت نیاز به کشیدن دندان است.

مشاوره حضوری برای درمان آبسه دندان در شمال تهران

اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک متخصص درمان آبسه دندان خوب در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد، ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه ۳، واحد ۱۱

کلینیک شریعتی سیمادنت

دریافت نوبت اینترنتی

مشاوره حضوری برای درمان آبسه دندان در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، سیمادنت در غرب تهران نیز شعبه‌ای دیگر دارد و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری با متخصص درمان آبسه دندان به شعبه ستارخان سیمادنت مراجعه کنید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید قصد مراجعه به یک مرکز دندانپزشکی در اطراف منزل خود را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان

دریافت نوبت اینترنتی

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین