داروی آبسه دندان چیست؟

داروی آبسه دندان چیست؟

آبسه دندان در واقع همان عفونتی است که به شکل تورم مملو از چرک، در ریشه دندان ها و یا سطح لثه دیده می شود. برای درمان آن باید حتما به دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی مراجعه کرد.
همچنین ممکن است در سنین پایین این اتفاق بیفتد و شما نیاز پیدا کنید تا به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

دلایل زیادی می تواند در آبسه دندان نقش داشته باشد که از جمله شایع ترین آن پوسیدگی دندان ها است. آبسه های دندانی درد زیادی با خود دارند و گاها در موارد شدید ممکن است عملکرد طبیعی فرد را دچار مشکل کنند. اگر این بیماری با داروی آبسه دندان درمان نشود ممکن است به سایر بخش های دهانی و حتی استخوان های دهان سرایت کرده و آسیب جدی وارد کند.

مطلب پیشنهادی: هزینه ارتودنسی چقدر می باشد؟

علائم آبسه دندان

خوشبختانه آبسه دندان بیماری خاموشی نیست و در صورت بروز علائم نمایانی دارد که با دیدن این علائم می توان به درمان پرداخت.
از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت.

 • ورم روی لثه
 • قرمزی
 • گرمی
 • در موارد شدیدتر ورم از روی صورت هم قابل تشخیص می شود
 • گاهی نیز ممکن است با تب و لرز یا احساس بی حالی همراه باشد

ابسه دندان

ملاحظات مهم پس از دیدن آبسه دندان

در صورتی که علائم آبسه دندان و دهان را دیدی، یک سری نکات را باید توجه کنید.
یکی از موارد این است که هرگز ناحیه مورد نظر را گرم نکنید. زیرا گرم کردن سبب گسترش عفونت و سرایط آن به دیگر نقاط می گردد.
کمپرس سرد ضرری ندارد اما تاثیری در روند درمان آبسه دندان ندارد.
توجه کنید که حتما دهان خود را با دهان شویه ضدعفونی کنید. از جمله این دهان شویه های قابل استفاده می توان به کلرهگزیدین یا آب نمک رقیق اشاره داشت که باید روزی چند بار این عمل را تکرار کرد.
در صورت وخامت آبسه حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا به ایمپلنت و یا ارتودنسی شما مشکلی وارد نشود.

داروهای اورژانسی مورد استفاده برای آبسه دندان

قبل نام بردن دارو ها خوب است بدانید که این دارو ها تنها عفونت را محدود می کنند و درد را کاهش می دهند و درمان ریشه ای برای عفونت و آبسه نیستند. در نتیجه برای درمان ریشه ای آبسه دندان باید به دندانپزشک مراجعه کنید تا شرایط و علل ایجاد را بررسی کند و به طور ریشه ای به درمان آن بپردازد.

داروهای اورژانسی مورد استفاده برای آبسه دندان

داروهای کمک کننده برای کاهش درد آبسه دندان

هر کدام از کپسول های زیر را در هر ۶-۴ ساعت یکبار مصرف کنید.

 • novafen
 • gelofen
 • acifen
 • megafen
 • alfen x
 • advil

در صورتی که مشکل و یا ناراحتی معده دارید می توانید از کپسول celebrex یا celecoxib بجای موارد گفته شده در بالا استفاده کنید. ۲-ژل dentafort یا قطره dentol هم می تواند یک درمان دارویی باشد به طوری که روی پنبه کوچک مالیده شوند و در محل درد گذاشته شود. در مواردی که درد شدید در بیمار وجود دارد و مسکن ها کاهش دهنده درد نیستند می توان از شیاف دیکلوفناک سدیم هم استفاده کنید.

آنتی بیوتیک خوراکی :

• روش اول :

کپسول co-amoxiclave 625 mgهر ۸ ساعت و قرص metronidazole 250 mgهر ۶ ساعت مصرف شود.

• روش دوم :

کپسول cefixime 400 mg روز نخست هر ۱۲ ساعت دومین روز هر ۲۴ ساعت ۱ عدد و قرصmetronidazole 250 mgهر ۶ ساعت مصرف شود.

• روش سوم :

کپسولclindamaycine 150 mg هر ۶ ساعت در کنار قرص metronidazole 250 mg هر ۶ مصرف شود.

آنتی بیوتیک خوراکی

آنتی بیوتیک تزریقی

آمپول penicilline 800000 هر ۱۲ ساعت ۱ عدد به صورت عضلانی تزریق شود تا ۴ عدد.
در صورتی که حساسیت به پنیسیلین باشد، می توان آمپول clindamaycine 150 mg را جایگزین کرد.
توجه :
دقت کنید که تمام داروهای ذکر شده باید زیر نظر دندانپزشک و متخصص تجویز شوند و هرگز به صورت خودسرانه دست به مصرف این موارد نزنید. زیرا هرگونه درمان خود سرانه می تواند مشکل شما را بدتر کند و یا حتی آسیب دیگری به بدنتان وارد سازد. خصوصا در عفونت هایی که شدت بیشتری دارند درمان های خودسرانه می تواند سبب انتقال عفونت به سایر بخش ها شود.
در این راستا توصیه داریم که حتما قبل از هرگونه اقدام با کارشناسان و مشاوران تیم کلینیک سیمادنت ارتباط برقرار کنید. آنها میتوانند راهنمایی هایی را در اختیار شما قرار دهند که تنها از طریق تجربه و طی سال ها فعالیت در این عرصه بدست آمده است. میتوانید برای برقراری ارتباط به بخش تماس باما بروید.

ویزیت اولیه در سیمادنت کلینیک شامل یک ارزیابی کامل بالینی خواهد بود. بدین ترتیب که بیمار ابتدا در جریان تمامی مشکلات دهان و دندان خود از جمله پوسیدگی های احتمالی قرار می گیرد. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین دندانپزشک برای زیبایی و سلامت دندان های خود با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما به صفحه هزینه دندانپزشکی مراجعه نمایید. ما در وب سایت خود شرایطی را برای شما فراهم کرده ایم تا به راحتی هرچه تمام به صورت کاملا آنلاین اقدام به رزرو نوبت کنید. استفاده از خدمات آنلاین سایت مجموعه ما می تواند تجربه ای فوق العاده برای شما باشد. علاوه بر این امکان استفاده از متخصص ایمپلنت و ارتودنسی دندان نیز در مجموعه ما برای شما وجود دارد.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین