لیفت لثه و انواع روش‌های آن

لیفت لثه

لیفت لثه چیست؟

همواره برای داشتن لبخندی زیبا از داشتن دندان‌های مرتب صحبت شده است؛ با این وجود علاوه بر دندان‌ها، لثه نیز نقش مهمی در خلق یک لبخند زیبا ایفا می‌کند. بسیاری از افراد به دلایلی از جمله ارتفاع نامناسب لثه، در نهایت لبخند نازیبا یا به اصطلاح لبخند لثه‌ای دارند. در چنین مواردی خط لثه که سبب دیده شدن ارتفاع مناسبی از طول تاج کلینیکی دندان می‌شود، مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی کوتاه بودن ارتفاع تاج کلینیکی دندان (بخشی از دندان که از لثه بیرون زده و دیده می‌شود) لازم است جراحی لیفت لثه انجام شود.

در طول جراحی لثه، اقدام به لولینگ لثه یا بهبود خط لثه و نمایان شدن بخش بیشتری از تاج دندان می‌شود؛ دقت داشته باشید که لیفت لثه الزاماً باید توسط متخصص لثه انجام می‌شود. لیفت لثه‌‌ها، عملی است که تمامی مشکلات مربوط به عدم تناسب لثه‌ها از جمله تحلیل لثه و یا برآمدگی بیش از حد آن‌ها را از بین می‌برد و زیبایی لبخند فرد را دو چندان می‌کند. این عمل ممکن است از طریق تیغ جراحی و یا لیزر انجام شود که روش لیزر به دلیل مزایایی که دارد در اکثر موارد ترجیح داده می‌شود.

لیفت لثه و انواع روش‌های آن

چه بیمارانی به لیفت لثه نیاز دارند؟! (علل لیفت لثه)

توجه داشته باشید که افرادی که دارای بیماری لثه بوده و یا دارای دندان‌ های دائمی در حال رشد باشند نباید اقدام به عمل لیفتینگ کنند. در حالت کلی در صورتی که ۳ الی ۴ میلیمتر از بافت‌های لثه به هنگام خندیدن افراد دیده شود، می‌توان گفت که این افراد دارای لبخند لثه‌ای هستند.

به طور کلی همانطور که قبل‌تر نیز گفته شد، افرادی که ارتفاع تاج کلینیکی دندان‌هایشان کوتاه بوده و لثه بیشتر از حد نرمال دندان‌ها را پوشانده است، نیاز به لیفت لثه دارند. عللی که سبب کوتاه شدن طول تاج کلینیکی دندان می‌شود عبارتند از:

  • افزایش حجم لثه (هایپرپلازی لثه)
  • عدم تکمیل فاز غیر فعال رویش (Altered Passive Eruption)
  • کوتاه بودن تاج کلینیک دندان به صورت ژنتیکی

لیفت لثه چگونه انجام می‌شود؟

انجام لیفت لثه را می‌توان از دو جهت دسته‌بندی نمود. در ابتدا بهتر است بدانید که برخلاف تصور بسیاری از افراد لیفت لثه تنها در حالتی که هایپرپلازی لثه یا افزایش حجم در لثه داشته باشیم، بافت نرم بالا برده می‌شود. در سایر موارد علاوه بر بافت نرم لثه نیاز به لولینگ و بالا بردن بافت سخت (استخوان) نیز خواهد بود.

از جهتی دیگر نیز می‌توان نحوه انجام لیفت لثه را در دو حالت لیفت لثه با تیغ جراحی و برش در نظر گرفت و در حالتی دیگر لیفت لثه با لیزر را انجام داد. اصلاح خط لثه با لیزر از این جهت که خونریزی کمتر، درد کمتر و نیز التیام سریعتری دارد، بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که لیفت لثه با لیزر تنها در حالتی است که متخصص لثه بخواهد بافت نرم لثه را بالا ببرد و نیازی به لیفت بافت سخت نخواهد بود.

لیفت لثه و انواع آن
اینفوگرافیک لیفت لثه و انواع آن

لیفت بافت نرم لثه: این عمل که با نام جنجیوکتومی نیز شناخته می‌شود به برداشتن بافت اضافی و حجیم شده لثه اشاره دارد که هم با لیزر و هم با تیغ جراحی و برش انجام می‌شود.

لیفت بافت نرم و سخت: این جراحی که معدل با Crown Lengthening است به افزایش طول تاج کلینیکی دندان با برداشتن بافت اضافی لثه و نیز برش استخوان اطراف آن انجام می‌شود.

دکتر غارتی

دکتر هاوش غارتی

متخصص بیماری‌های لثه و ایمپلنت


لیفت لثه با جراحی بهتر است یا لیزر؟!

این سوالی است که بسیاری از افرادی که کاندید انجام لیفت لثه هستند، می‌پرسند. همانطور که قبل‌تر اشاره شد در صورتی که لیفت لثه تنها در بافت نرم لثه انجام شود، می‌توان هم با تیغ جراحی و هم با لیزر انجام شود. مزیت لیفت لثه با لیزر، خونریزی کمتر، درد کمتر و بهبودی سریع‌تر است به همین خاطر بسیاری از بیماران این روش را ترجیح می‌دهند؛ البته هزینه لیفت لثه با لیزر قدر گران‌تر از جراحی لیفت لثه است.

قیمت لیفت لثه در کلینیک سال ۱۴۰۲قیمت به ریال
لیفت لثه هر دندان (نسج نرم) با تیغ جراحی۱۰/۰۰۰/۰۰۰
لیفت لثه هر دندان (نسج نرم) با لیزر۲۰/۰۰۰/۰۰۰
لیفت لثه هر دندان (نسج نرم و سخت)۴۵/۰۰۰/۰۰۰

مزایای لیفت لثه

از مهم ترین مزایای لیفت لثه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زیبایی ظاهر لبخند و افزایش زیبایی چهره
  • بالا رفتن اعتماد به نفس به دلیل از بین رفتن بافت های اضافی لثه
  • ماندگاری و دائمی بودن لیفت لثه
  • متناسب تر شدن لثه‌های نامتقارن
  • بهبود پیدا کردن ظاهر دندان‌ها
  • درمان برخی از بیماری های مربوط به لثه

لیفت لثه به دلیل عدم تناسب لثه‌ها

عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانند در عدم تناسب خط لثه مؤثر باشند. به عنوان مثال عواملی همچون ابتلا به برخی از بیماری‌ها، مصرف بعضی از داروها و یا مشکلات ژنتیکی باشد ممکن است باعث شوند که لثه‌ها دچار التهاب شده و بخش بیشتری از تاج دندان را بپوشاند. در صورت بروز این مسئله، دندان‌‌ها کوچکتر دیده می‌شوند و همین مسئله باعث عدم تناسب و زیبایی دندان‌ها در هنگام خندین خواهد بود. در نتیجه این امر لازم است با جراحی کانتورینگ لثه یا لیفت لثه نمای ظاهری دندان‌ها را اصلاح نمود.

البته گاهی ممکن است عکس این قضیه نیز اتفاق بیفتد، یعنی لثه‌ها بخش کمتری از دندان‌ها را مورد پوشش قرار دهند که در این صورت نیز تناسب لثه‌ها از بین رفته و زیبایی لبخند از چهره فرد سلب می شود. در این حالت هنگامی که فرد شروع به صحبت کردن می‌کند، دندان‌های جلویی کاملاً پیدا هستند و حالت بدی به چهره فرد می‌دهند. عقب نشینی بافت لثه یا تحلیل لثه باعث خواهد شد که ریشه دندان‌ها دیده شوند که در این صورت دندان‌ها بلندتر شده و در طولانی مدت باعث افتادن دندان‌ها شود. این مشکل نیز ممکن است به دلایل مختلفی همچون بیماری پریودنتیت اتفاق بیفتد.

قبل و بعد از لیفت لثه در سیمادنت
قبل و بعد از لیفت لثه در سیمادنت

سوالات متداول لیفت لثه

لیفت لثه قبل از کامپوزیت و لمینت دندان

بسیاری از مراجعینی که می‌خواهند اقدامات زیبایی مانند کامپوزیت و یا لمینت دندان انجام دهند، ممکن است با مشکل لولینگ لثه یا پایین بودن خط لثه مواجه باشند. در این صورت در ابتدا با کانتورینگ لثه یا لیفت لثه، اقدام به اصلاح خط لثه کرده و سپس کامپوزیت و لمینت دندان انجام می‌شود. جالب است بدانید که انجام کامپوزیت و لمینت دندان خود روشی برای جلوگیری از مهاجرت لثه به پایین می‌کند.

آیا نتیجه لیفت لثه برگشت دارد؟

در صورتی که علت بروز مشکلات لثه‌ای، مصرف برخی از داروها همانند فنی توئین (یک داروی ضد صرع) باشد، حتی در صورت انجام جراحی لیفت لثه هم با مصرف داروها مجدداً برگشت نتیجه وجود خواهد داشت.

برخی از افراد نیز به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها، دچار مشکلات لثه‌ای می‌شوند، این افراد نیز حتی با انجام جراحی لثه نیز در صورت عدم رعایت بهداشت نیز مجدداً مشکلات لثه بازمی‌گردد.

لیفت لثه بعد از ارتودنسی

بسیاری از بیمارانی که ارتودنسی دندان انجام می‌دهند و در نهایت به دندان‌های زیبا و مرتب دست پیدا می‌کنند، درخواست بهبود خط لثه و در نتیجه زیباتر کردن لبخند را نیز دارند. در نتیجه سوالی که مطرح می‌شود این است که لیفت لثه چند وقت بعد از ارتودنسی باید انجام شود؟! فایل صوتی زیر را با دقت گوش بدهید، دکتر داودیان متخصص ارتودنسی درباره زمان انجام لیفت لثه بعد از ارتودنسی به صورت کامل توضیح داده‌اند.

مشاوره حضوری لیفت لثه در شمال تهران

اگر ساکن مناطقی همانند نیاوران، اقدسیه، زعفرانیه، جردن، شریعتی، میرداماد، پاسداران و سایر محله‌های این مناطق هستید و قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی در شمال تهران را دارید، می‌توانید به مطب شریعتی سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران،شریعتی، بین میرداماد و ظفر، خیابان منظرنژاد،ساختمان پزشکان منظرنژاد، طبقه ۳، واحد ۱۱

کلینیک شریعتی سیمادنت

مشاوره حضوری لیفت لثه در غرب تهران

علاوه بر مناطق شمالی تهران، کلینیک سیمادنت در غرب تهران نیز شعبه‌ای دیگر دارد و شما می‌توانید برای دریافت مشاوره حضوری و نیز انجام جراحی لیفت لثه به شعبه ستارخان سیمادنت مراجعه کنید. در نتیجه اگر ساکن مناطقی همانند صادقیه، ستارخان، مرزداران، جنت آباد، سعادت آباد یا حتی کرج هستید قصد مراجعه به یک مرکز تخصصی دندانپزشکی در اطراف منزل خود را دارید، می‌توانید به مطب ستارخان سیمادنت مراجعه نمایید.

آدرس: تهران، خیابان ستارخان، بین خیابان شادمهر و بهبودی، ساختمان پزشکان ستارخان، طبقه ۵

کلینیک سیمادنت ستارخان
به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین