لیفت لثه چیست و به چه منظوری انجام می شود

لیفت لثه

آشنایی با لیفت لثه

گاهی اوقات ممکن است در برخی افراد اتفاق ناخوشایندی رخ‌ داده و زیبایی لبخند آن‌ها را کاهش دهد. نامتناسب بودن لثه ‌ها که در واقع لبخند لثه ای را به دنبال دارد، از این قبیل اتفاقات است. لیفت لثه‌ ها، عملی است که تمامی مشکلات مربوط به عدم تناسب لثه ها از جمله تحلیل لثه و یا برآمدگی بیش از حد آن‌ها را از بین می برد و زیبایی لبخند افراد را به آن‌ها باز می گرداند. این عمل ممکن است از طریق تیغ جراحی و یا لیزر انجام شود که روش لیزری روش مناسب تر و به روزتری برای این کار به شمار می رود.

لیفت لثه

لیفت لثه چیست؟

اصلاح طرح لبخند، یکی از نکات بسیار مهم در زیبایی چهره است که مورد توجه افراد بسیار زیادی به خصوص خانم ها قرار دارد.

در واقع، اغلب مردم دوست دارند لبخندی زیبا داشته باشند. برخی از افراد به دلیل اینکه خط لثه شان بسیار پایین تر و یا بالاتر از حد معمول است، زیبایی لبخندشان را از دست می دهند و این امر تا حدود بسیار زیادی باعث کاهش اعتماد به نفس در آن‌ها می شود.

اما خوشبختانه، با پیشرفت تکنولوژی این مشکل به راحتی قابل حل است. جینجیوکتومی یا همان لیفت لثه، یکی از خدمات مربوط به ترمیم و همچنین زیبایی دندان است که برای حل این مشکل به کار می رود.

با استفاده از این روش درمانی، مشکل عدم تناسب خط لثه از بین رفته و زیبایی لبخند به چهره شخص باز می گردد. جراحی لیفت لثه معمولاً برای زیبایی هرچه بیشتر انجام می شود و نمی توان آن را از شمار عمل های ضروری دانست.

همچنین بخوانید : جراحی لثه با لیزر

لیفت لثه چیست

عدم تناسب لثه‌ ها

عوامل بسیار زیادی وجود دارند که می توانند در عدم تناسب خط لثه مؤثر باشند. به عنوان مثال عواملی همچون وجود برخی از بیماری ها، مصرف بعضی از دارو ها، مشکلات ژنتیکی و … ممکن است باعث شوند که لثه‌ها قسمت بسیار زیادی از دندان‌ ها را بپوشانند.

در صورتی که این اتفاق برای دندان ها رخ بدهد، دندان‌ ها کوچکتر دیده می شوند و همین باعث می شود لثه‌ها به صورت نامتناسب در دهان قرار بگیرند.

البته گاهی ممکن است عکس این قضیه نیز اتفاق بیفتد، یعنی لثه‌ها بخش کمتری از دندان‌ها را مورد پوشش قرار دهند که در این صورت نیز تناسب لثه‌ها از بین رفته و زیبایی لبخند از چهره فرد سلب می شود.

در این حالت هنگامی که فرد شروع به صحبت کردن می کند، دندان‌های جلویی کاملاً پیدا هستند و حالت بدی به چهره فرد می دهند.

عقب نشینی بافت لثه باعث خواهد شد که ریشه دندان‌ها دیده شوند که در این صورت دندان‌ها بلندتر دیده شده و در طولانی مدت باعث افتادن دندان‌ها و یا کرم خوردگی آن‌ها شود. این مشکل نیز ممکن است به دلایل مختلفی همچون بیماری پریودنتیت اتفاق بیفتد.

عدم تناسب لثه‌ ها

نحوه ی انجام جینجیوکتومی

قبل از اینکه هرگونه عمل لیفتینگ انجام شود، دندان پزشک به صورت کامل با بیمار مشاوره کرده و سخنان بیمار را گوش می دهد.

در نهایت نظر خود را در خصوص لیفت لثه بر روی آن شخص بیان کرده و یک دید کلی از نتیجه لیفت لثه بر روی بیمار به او ارائه می کند تا بیمار در تصمیم گیری خود با اطمینان بیشتری عمل کند.

در نهایت در یک جلسه درمانی با بی حس کردن موضعی بافت های نرم دهان، لیفت لثه بر روی بیمار آغاز می شود. پس از بی حسی، دندانپزشک اقدام به تراش دادن و همچنین شکل دهی لثه‌ها می کند که ممکن است این کار با استفاده از تیغ جراحی و یا لیزر انجام شود.

لیفت لثه با لیزر یکی از روش های پرطرفدار برای این کار است که علت محبوبیت آن نیز بهبود سریع تر بافت ها نسبت به روش های دیگر است.

لازم به ذکر است گاهی پس از اتمام این فرایند ها دندان پزشک لازم می داند لثه‌ها را از استخوان‌ها جدا کرده و اقدام به تراش دادن استخوان‌ها کند و پس از آن مجدداً لثه‌ها را بالاتر از مکان قبلی شان قرار دهد.

خوشبختانه، پس از انجام جینجیوکتومی لازم نیست بیمار چند روزی را به استراحت بپردازد و یا از دارو ها و مسکن های قوی استفاده کند. حتی در صورتی که پس از لیفت لثه، لثه‌ها درد داشته و یا ورم کرده باشند باز هم بیمار مشکلی برای خوردن و یا آشامیدن نخواهد داشت.

 

همچنین بخوانید : با بیماری های لثه بیشتر آشنا شوید

جینجیوکتومی

مزایای لیفت لثه

از مهم ترین مزایای لیفت لثه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زیبایی ظاهر لبخند و افزایش زیبایی چهره
  • بالا رفتن اعتماد به نفس به دلیل از بین رفتن بافت های اضافی لثه
  • ماندگاری و دائمی بودن لیفت لثه
  • متناسب تر شدن لثه‌های نامتقارن
  • بهبود پیدا کردن ظاهر دندان‌ها
  • درمان برخی از بیماری های مربوط به لثه
مزایای لیفت لثه

معایب لیفت لثه

اگرچه عمل تناسب لثه‌ها نسبت به بسیاری از جراحی های دیگر دارای عوارض بسیار کمتری است اما با این حال ممکن است لیفتینگ نیز ریسک ها و مشکلاتی را برای بیماران به دنبال داشته باشد که عبارت اند از:

  • حساسیت بدن بیمار به بی حسی
  • تغییر بافت لثه‌ها به حالت قبل از درمان

بهتر است قبل از اقدام به عمل متناسب سازی لثه‌ها، با دندان پزشک مشورت کرده و از عدم وجود عوارض یا مناسب بودن این عمل برای بیمار اطمینان لازم حاصل شود.

بعد از جینجیوکتومی بهتر است بیمار از خوردن غذاهای سفت، چسبنده و تند که باعث می شود لثه‌ها تحریک شوند خودداری کند.

همچنین به هنگام مسواک زدن باید تا حد امکان این کار را به آرامی و با دقت انجام داده و قبل از بهبودی کامل لثه‌ها از نخ دندان استفاده نکنند. پرهیز از انجام فعالیت های فیزیکی سنگین نیز از عواملی است که به بهبودی سریع لثه‌ها کمک خواهد کرد.

همچنین بخوانید : ارتودنسی

معایب لیفت لثه

جینجیوکتومی برای چه کسانی مناسب است؟

اگرچه لیفت لثه معمولاً برای اکثر افراد دارای مشکل عدم تناسب لثه مناسب است اما برخی از افراد نیز وجود دارند که لیفتینگ برای آن‌ها مناسب نخواهد بود. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که باید در افراد وجود داشته باشد، محکم بودن ریشه لثه‌ها است.

در صورتی که ریشه لثه محکم نباشد، ممکن است تراشیده شدن لثه‌ها و نمایش قسمت زیادی از دندان‌ها ساختار آن را به خطر بیندازد.

داوطلبان لیفت لثه، معمولاً افرادی هستند که لثه‌هایشان تحلیل رفته و یا از لثه‌های بزرگ تری نسبت به دندان ‌هایشان بهره می برند.

همچنین برخی از افراد به دندان قروچه در خواب عادت دارند که در مرور زمان ساییده شدن دندان‌ها و بزرگ تر دیده شدن لثه‌ها را در پی داشته و آن‌ها را به لیفتینگ نیازمند می کند.

مشکل عدم تناسب لثه که به آن لبخند لثه ای نیز گفته می شود، ممکن است به باریک بودن لب بالایی نیز مرتبط باشد که زیبایی لثه‌ها را از بین می برد.

همچنین فرم غیرمتعارف استخوان فک و وجود بافت اضافی استخوانی در اطراف دندان‌ها نیز، باعث خواهد شد تا افراد به جینجیوکتومی نیازمند شوند. لبخند لثه ای معمولاً در زنان بسیار بیشتر اتفاق می افتد.

در حالت کلی در صورتی که ۳ الی ۴ میلیمتر از بافت های لثه به هنگام خندیدن افراد دیده شود، می توان گفت که این افراد دارای لبخند لثه ای هستند.

توجه داشته باشید که افرادی که دارای بیماری لثه بوده و یا دارای دندان‌ های دائمی در حال رشد باشند نباید اقدام به عمل لیفتینگ کنند.

به این مقاله امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین