دندان درد چیست؟ (عوامل + راهکارها)

دندان درد
۰
(۰)

بسیاری از افراد از بیماری های دندان و دندان درد رنج می برند و در پاسخ به علل دندان درد اکثریت پوسیدگی دندان را علت درد خود می دانند. اما صرفا پوسیدگی دندان نیست که موجب دندان درد می شود و شناخت عوامل دیگر می تواند به شما در پیشگیری از این قضیه کمک کند .

عوامل ایجاد دندان درد

عوامل ایجاد دندان درد چیست؟

پوسیدگی دندان

یکی از رایج ترین  علل درد  پوسیدگی دندان ها می باشد . پوسیدگی های سطحی روی مینای دندان معمولا بدون درد هستند ، اما در مواقعی که پوسیدگی عمیق باشد مینای دندان را سوراخ می کند و به لایه های درونی که به آن عاج می گویند می رسد. وقتی که پوسیدگی عمق پیدا کند و به لایه های داخلی نفوذ کند شما درد شدیدی را احساس خواهید کرد. زمانی که دندان پوسیده شما عفونت می کند پالپ دندان شما نابود می شود و چرک زیر ریشه دندان تجمع می کند. بیماری های حاد لثه نیز می تواند باعث آبسه دندان شود. زمانی که آبسه دندان عفونت کند و ملتهب شود و درد آن همراه با لرزش می باشد.

اصلاح طرح لبخند

پوسیدگی دندان و دندان درد

سندرم دندان ترک برداشته

گاهی اوقات هیچ یک از علایم ذکر شده در بالا در شما وجود ندارد اما شما درد شدیدی را احساس می کنید در این صورت ترک های مخفی در دندان شما وجود دارد . این ترک های مخفی در عکسبرداری نیز حتی قابل رویت نیستند که به آن سندرم دندان ترک خورده می گویند . از علل ایجاد چنین ترک هایی در دندان می توان به جویدن بد غذا ، به هم ساییدن دندان ها ، ضربه ، پرکردگی و … اشاره کرد . عصب کشی نیز بعضا موجب ایجاد ترک های جزئی می شود که این ترک ها در هنگام غذا خوردن باعث ایجاد درد می شوند

 دندان عقل

در بعضی از افراد به علت کوچک بودن فک دندان عقل در زیر لثه نهفته باقی می ماند یا اینکه به صورت کامل در نمیاید ، دندان عقل در هنگام بیرون آمدن به دندان های اطراف خود فشار وارد می کند و همین باعث ملتهب شدن لثه ، دندان درد و درد فک نیز می شود . دندان عقلی که به طور کامل در نیامده است محل تجمع میکروب ها است چرا که نمی توان آن را به طور کامل تمیز کرد ، سعی کنید مشکلات ذکر شده در خصوص دندان عقل را بر طرف نمایید تا درد ناشی از آن از بین برود .

دندان عقل و دندان درد

عفونت لثه و دندان درد

یکی دیگر از بیماری های رایج بیماری لثه می باشد . که در این حالت لثه متورم شده و دچار خونریزی می شود . اما چنان چه بیماری لثه پیشرفته باشد باعث درد حتی در دندان های سالم نیز می شود . در اثر عفونت لثه ، لثه و استخوان ملتهب می شود و در نتیجه ی این ورم باعث نابود شدن استخوان اطراف دندان می شود . آبسه لثه نیز یکی دیگر از عوامل است .

 ساییدن دندان ها بر روی هم

ساییدن دندان ها و فشار دادن آنها بر روی هم یا به اصطلاح دندان قروچه کردن باعث ایجاد فشار بر روی دندان شما می شود و در نتیجه ی آن دندان و حتی عضلات فک شما دچار درد می شود .

همچنین بخوانید: روش های خانگی برطرف کردن دندان درد

اشتباهات رایج مسواک زدن

اگر به صورت اصولی دندان های خود را مسواک نزنید ، به مرور زمان لثه از دندان جدا شده یا به اصطلاح عقب نشینی می کند . در اثر این اتفاق ریشه ی دندان روباز می شود و نسبت به سرما ، گرما حساس می شود . یکی دیگر از عوامل نوشیدن نوشیدنی های اسیدی است .

ارتودنسی

 عامل ارتودنسی دندان ممکن است موقتا باعث ایجاد درد در دندان ها شود .

مطلب پیشنهادی: معرفی بهترین متخصص ارتودنسی دندان

سایر عوامل ایجاد دندان درد

دندان های کج و نامرتب باعث اجاد فشار بر روی دندان های دیگر می شود و در نتیجه ی آن دندان ها درد می کنند . درد دندان می توان رابطه ی مستقیم با خود دندان یا فک و لثه نداشته باشد گاهی اوقات چرک کردن سینوس ها باعث درد دندان می شود . یکی دیگر از عواملی که به ندرت اتفاق می افتد درد عصب سه قلو می باشد .

چگونه از ایجاد دندان درد پیشگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از درد دندان حفظ بهداشت دهان و دندان است. سعی کنید با کم کردن مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های شیرین از میزان پوسیدگی و سوراخ شدن دندان هایتان جلوگیری کنید. این گونه مواد خوراکی را به صورت گاه به گاه و در هنگام وعده های غذایی مصرف کنید.  سعی کنید بیش از سه وعده ی غذایی و دو میان وعده نداشته باشید.

هر روز دو بار مسواک بزنید. برای بهره مندی بیشتر از فواید فلوراید، بعد از مسواک محتویات دهانتان را فقط تف کنید و دیگر دهانتان را با آب نشویید. بین دندان هایتان را با توجه به توصیه ی دندانپزشکتان، با استفاده از برس های بین دندانی و یا نخ دندان تمیز کنید.

با توجه به توصیه دندانپزشکتان به طور منظم به دندانپزشک مراجعه فرمایید. به این ترتیب مشکلات دهان و دندان شما زودتر تشخیص داده می شود و درمان ساده تر خواهد بود.

ایمپلنت دندان

برای درمان دندان درد چه باید کرد؟

اگر شما درد دارید قبل از اینکه مشکل بدتر بشود به دندانپزشک مراجعه کنید. التهاب مغز دندان اغلب قابل درمان است. یک بار که توسط دندانپزشک تشخیص داده و درمان شود (معمولا با یک پر کردن ساده)، درد از بین خواهد رفت. آبسه دندان، در صورتی که بتوان دندان را نگه داشت، به درمان کانال ریشه ی دندان نیاز دارد و در غیر این صورت دندان باید کشیده شود. با این حال، تا قبل از اینکه بتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید موارد زیر می تواند به شما کمک کند:

از مصرف خوراکی های گرم، سرد و یا شیرین اجتناب کنید. این کار از ایجاد درد در دندان جلوگیری می کند.

اگر درد شدید و طولانی است، می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. هرگز فراموش نکنید که اگر دندان به طور کامل درمان نشود، درد دوباره به سراغ شما خواهد آمد و حتی بدتر نیز خواهد شد.

اگر درد به علت قرار گرفتن ریشه ی دندان در سطح به وجود آمده است، استفاده از خمیر دندان های مخصوص دندان های حساس می تواند به شما کمک کند. برای این کار می توانید آن را به صورت عادی استفاده کنید و یا اینکه آن را روی ریشه ی دندانی که معلوم شده است، بمالید. این کار می تواند تا چند روز جواب بدهد. اما اگر این روش موفقیت آمیز نبود، ممکن است دندانپزشک شما بتواند آن ریشه را از در معرض بودن خارج کند و یا از داروهای قویتری برای تسکین شما استفاده کند.

اگر مشکل به علت دندان درآوردن باشد، استفاده از یک لیوان آب نمک گرم (یک قاشق چایی خوری نمک را در یک فنجان آب حل کنید) به عنوان دهانشویه می تواند به تسکین شما کمک کند.

آیا این مقاله برایتان مفید بود؟

میانگین رای ۰ / ۵. تعداد رای: ۰

هنوز رای ثبت نشده است.

به اشتراک بگذارید :
[addtoany]
مشاوره آنلاین