سریعترین و موثرترین درمان خانگی دندان درد

التهاب دندان

درمان خانگی دندان درد

اگر برای یک بار هم دندان درد را تجربه کرده باشید، حتما فهمیده اید که چه درد طاقت فرسا و عذاب آوری است. در مواقع بروز دندان درد، راه های زیادی برای رفع آن وجود دارد که همواره درمان خانگی دندان درد، بی خطرترین و ارزان ترین روش می باشد. درمان خانگی دندان درد، اگرچه روشی مناسب و کم خطر است، اما تنها برای مدتی می تواند درد دندان را تسکین دهد و به همین دلیل بیمار برای درمان قطعی دندان خود باید به دندانپزشک مراجعه کند. در همین راستا در این مقاله به معرفی چند مورد از بهترین روش های درمان خانگی دندان درد پرداخته ایم که می توانید با استفاده از آنها تا قبل از مراجعه به دندانپزشک تا حدی خود را از شر دندان درد خلاص کنید.

درمان دندان درد

فرد زمانی دچار درد دندان می شود که عصبهای داخل ریشه دندان و یا بافت های اطراف آن تحریک شود. و حتی گاهی اوقات دردی که حس میکنید از جای دیگری نشات گرفته و درد آن به فک و دندان می زند و شما آن را به صورت دندان درد حس میکنید.

چگونه از شر دندان درد خلاص شویم؟

یکی از درد های آزادهنده، دندان درد است. دندان درد ممکن است دلایل مختلف همچون پوسیدگی دندان، ترک خوردگی دندان، جنس دندان ها و حساس بودن به گرم و سرد بودن دندانها داشته باشد. اگر در شرایطی دندان شما شروع به درد کرد که دسترسی به دندانپزشک نداشتید می توانید از روش های زیر جهت کاهش فوری درد دندان استفاده کنید.

  • گذاشتن یک حبه سیر بر روی دندان و جویدن آن
  • استفاده از روغن گل میخک، گل میخک علاوه بر کاهش درد دندان از خاصیت ضدعفونی کننده هم برخوردار است.
  • از جویدن مواد قندی خودداری کنید چون باعث تشدید درد دندان می شود.
  • استفاده از زنجبیل، پودر زنجبیل را با آب مخلوط کنید و با استفاده از پنبه آن را روی دندان خود بگذارید.
  • لیموترش، علاوه بر کاهش درد دندان از خونریزی لثه هم جلوگیری می کند.
  • فلفل قرمز، استفاده از مخلوط پودر فلفل و آب
درمان خانگی دندان درد

مسکن قوی دندان درد خانگی

هنگامی که فرد دچار دندان درد میشود اولین چیزی که به فکر میرسد استفاده از مسکن قوی برای رفع درد شدید دندان است. اگرچه مراجعه به دندانپزشک در اولویت است اما گاهی اوقات، درد زمانی شروع میشود که ممکن است در آن لحظه شرایط مراجعه کردن به دندانپزشک فراهم نباشد و فرد مجبور می شود برای خوابیدن موقت درد دندان از مسکن های قوی استفاده کند.

سریع ترین راه خلاصی از دندان درد

ناپروکسن: قرص ناپروکسن برای تسکین خیلی از دردها استفاده می شود از جمله: دوران قاعدگی، دردهای عضلانی و التهاب، درد دندان…و غیره. این دار جز داروهای غیر استروئیدی می باشد که با جلوگیری از به وجود آمدن برخی از مواد طبیعی که عامل به وجود آمدن التهاب میباشد را کنترل می کند.
استامینوفن: معمولا همه برای کاهش درد از استامینوفن استفاده می کنند درد های مانند: سردرد، کمردرد، دندان درد…این قرص با مسدود کردن سیگنال های عصبی از انتقال درد به مغز جلوگیری می کند. ژلوفن: استفاده از این قرص جهت کاهش درد دندان در بین همه مردم بسیار رواج دارد و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، می توانید آن را به صورت ۴۰۰یا۲۰۰ گرمی در داروخانه ها پیدا کنید. آسپرین: از پرمصرف و پرکاربردترین قرص ها می توان به آسپرین اشاره کرد. البته این دارو شامل خواصی همچون جلوگیری از لخته شدن خون و ضد التهاب می باشد. و باید به این نکته نیز توجه داشت افرادی که آسم دارند نمی توانند از آن استفاده کنند. کاهش درد دندان

درمان های خانگی برای درد عصب دندان

استفاده از کمپرس سرد

یخ را درون یک نایلن یا دستمال بگزارید و آن را روی گونه خود بگزارید تا آن را بی حس کند، این کار را ۱۵تا۲۰ دقیقه انجام دهید، همچنین کمپرس سرد به کاهش التهاب و تورم کمک می کند.

روغن درخت چایی

یک دیگر از درمان های عصب دندان استفاده از روغن درخت چایی می باشد، ازخواص آن می توان به ضدعفونی کننده، ضد درد و خارش، جلوگیری از عفونت…غیره اشاره کرد. طرز استفاده از این دارو به این صورت است که یک یا دوقطره از روغن را روی لثه نزدیک دندان بگزارید و به آرامی ماساژ دهید تا درد را تسکین دهد.

استفاده از زردچوبه

زردچوبه بسیار در کاهش درد عصب دندان تاثیر گذار است به طوری که از آن به عنوان ایبوپرون یاد می کنند، طرز استفاده از زردچوبه به این صورت است که چند قطره آب گرم رابه ۱قاشق چایی خوری زردچوبه اضافه کنید تا یک خمیر به دست بیاید، و آن را به لثه خود بزنید.

کاهش درد دندان

درمان خانگی دندان درد با سیر

حتما دیده اید که وقتی یکی از اعضای خانواده از دندان درد رنج می برند، مادر خانواده و یا دیگر بزرگترها به او پیشنهاد می دهند که از سیر استفاده کند. دلیل این امر، تاثیر فوق العاده ای است که سیر در تسکین درد دندان دارد. خرد کردن یک حبه سیر سبب ترشح ماده ای به نام «آلیسین» می شود که این ماده نوعی آنتی باکتریال طبیعی می باشد که اثر شگفت انگیزی در تسکین درد دندان دارد. شما می توانید با استفاده از ۲ روش گوناگون از سیر برای درمان خانگی دندان درد خود استفاده کنید.

در روش اول باید یک حبه سیر را له و سپس با کمی نمک مخلوط نمایید و آن را روی دندانی که درد می کند، قرار دهید. روش دوم جویدن ۱ یا ۲ حبه سیر در طول روز می باشد که بهتر است این کار را ۲ یا ۳ بار تکرار نمایید. ناگفته نماند که استفاده از سیر مانند سایر درمان های خانگی دندان درد، به طور موقت باعث تسکین دندان درد می شود و برای درمان قطعی آن حتما باید به دندانپزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر درد به دلایلی به غیر از عفونت دندان رخ داد، استفاده از سیر حتی به طور موقتی هم نمی تواند باعث آرام تر کردن درد آن شود.

درمان خانگی دندان درد

درمان خانگی دندان درد با استفاده از گل میخک، پودر فلفل قرمز و زنجبیل

یکی دیگر از روش هایی که برای درمان خانگی دندان درد وجود دارد، استفاده از گل میخک می باشد. برای تسکین درد دندان با استفاده از گل میخک، می توانید چند قطره روغن میخک را روی پنبه بریزید و سپس پنبه آغشته به روغن را تا زمان تسکین درد بر روی دندان خود بگذارید. علاوه بر این می توانید با جویدن گل میخک نیز درد دندان خود را کاهش دهید، به این صورت که آنقدر باید یک دانه میخک را بجوید تا روغن آن بیرون بزند. استفاده از پودر فلفل قرمز و زنجبیل نیز، یکی دیگر از روش های موجود برای درمان خانگی دندان درد می باشد.

هریک از این ۲ ادویه به تنهایی می توانند اثر فوق العاده ای در تسکین درد دندان داشته باشند، اما برای کسب نتیجه بهتر، توصیه می شود، این ۲ ادویه را با یکدیگر مخلوط نمایید. به این صورت که مقدار مساوی از پودر فلفل قرمز و زنجبیل را با آب مخلوط نمایید تا جایی که یک ترکیب با غلظت سس ایجاد شود. سپس مقداری از مخلوط تهیه شده را بر روی پنبه بمالید و آن را دقیقا روی دندانی که درد می کند، قرار دهید و آنقدر صبر کنید که درد کم شود. زمانی که پنبه را به دهان خود می برید، دقت کنید که زبان و لثه شما با آن برخوردی نداشته باشد.

میخک برای درمان دندان درد

استفاده از چای سیاه و آب نمک برای درمان خانگی دندان درد

از آنجایی که چای سیاه حاوی ماده ای به نام «تانین» که ماده ای قابض است، می باشد، می توان از آن برای درمان خانگی دندان درد استفاده کرد. برای اینکه بتوانید به کمک چای سیاه درد دندان خود را کاهش دهید، یک چای کیسه ای را خیس کنید و آن را روی ناحیه ای از دندان که درد می کند، قرار دهید و یا اینکه چای سیاه را دم کرده و بعد از خنک شدن آن را غرغره کنید. یکی دیگر از روش های خانگی درمان درد دندان، آب نمک می باشد. برای تهیه آب نمک به منظور درمان دندان درد، توصیه می شود که نمک را در آب جوشیده حل کرده و آنقدر صبر کنید تا مخلوط آب و نمک سرد شود و سپس مقداری از آن را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید، با این کار خواهید دید که چگونه درد دندان به سرعت فروکش می کند.

درمان خانگی درد دندان با استفاده از آلوئه ورا

همانطور که می دانید سالیان درازی است که از ژل موجود در گیاه آلوئه ورا برای درمان انواع سوختگی ها و بریدگی های موجود در پوست استفاده می شود. امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این گیاه دارای خواص آنتی باکتریالی می باشد و به همین دلیل می توان از آن برای تمیز کردن لثه و درمان دندان درد استفاده کرد. اگر می خواهید که از این روش برای درمان و تسکین درد دندان استفاده کنید، باید مقداری از ژل آلوئه ورا را برداشته و دندان خود را به آرامی با آن ماساژ دهید.

استفاده از آویشن و جوش شیرین برای درمان دندان درد

گیاه آویشن برای درمان سرفه های شدید و عفونت های قفسه سینه مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر این، گیاه آویشن ماده اصلی تشکیل دهنده روغن طبیعی می باشد و با خواص ضدعفونی کننده و ضد قارچی که دارد، می تواند به درمان درد دندان کمک کند. برای استفاده از این گیاه به منظور تسکین درد دندان می توانید چند قطره روغن طبیعی آویشن را با آب مخلوط کرده و آن را در دهان خود غرغره نمایید. علاوه بر این با اضافه کردن چند قطره روغن آویشن به پنبه و قرار دادن آن بر روی دندان نیز می توانید به تسکین درد دندان خود کمک کنید. استفاده از جوش شیرین، یکی دیگر از روش های موجود برای درمان خانگی دندان درد می باشد. برای اینکه بتوانید به کمک جوش شیرین دندان درد خود را کاهش دهید. مقداری پنبه را برداشته و آن را با جوش شیرین بجوشانید و سپس پنبه را بر روی همان دندانی که درد می کند، بگذارید تا درد تسکین یابد.

درمان خانگی دندان درد

استفاده از اسپند برای تسکین درد دندان

از بین روش هایی که تاکنون برای درمان خانگی درمان دندان درد گفته شد، هیچکدام به اندازه اسپند نمی توانند موثر واقع شوند. اسپند علاوه بر اینکه می تواند به کاهش درد دندان کمک کند، تاثیر بسیار زیادی در درمان خونریزی لثه و التهابات آن دارد. برای استفاده از آن باید مقداری پودر اسپند را با ۲ برابر همان مقدار آب لیمو ترکیب و سپس آن را گرم کنید. مقداری پنبه را برداشته و به خوبی به این ترکیب آغشته نمایید و بعد آن را بر روی دندان خود بگذارید. با این کار می بینید که چگونه می توانید به سرعت درد دندان را کاهش دهید. یک روش دیگری که برای استفاده از اسپند وجود دارد، این است که مقداری اسپند را برداشته و گرم کنید و بعد آن را درون حفره دندانی که درد می کند بریزید تا دردش کاهش یابد.

همچنین بخوانید:
عوامل ایجاد دندان درد

برای استفاده از آن باید مقداری پودر اسپند را با ۲ برابر همان مقدار آب لیمو ترکیب و سپس آن را گرم کنید. مقداری پنبه را برداشته و به خوبی به این ترکیب آغشته نمایید و بعد آن را بر روی دندان خود بگذارید. با این کار می بینید که چگونه می توانید به سرعت درد دندان را کاهش دهید.
خرد کردن یک حبه سیر سبب ترشح ماده ای به نام «آلیسین» می شود که این ماده نوعی آنتی باکتریال طبیعی می باشد که اثر شگفت انگیزی در تسکین درد دندان دارد. شما می توانید با استفاده از ۲ روش گوناگون از سیر برای درمان خانگی دندان درد خود استفاده کنید.
چای سیاه حاوی ماده ای به نام «تانین» که ماده ای قابض است که می توان از آن برای درمان خانگی دندان درد استفاده کرد. برای اینکه بتوانید به کمک چای سیاه درد دندان خود را کاهش دهید، یک چای کیسه ای را خیس کنید و آن را روی ناحیه ای از دندان که درد می کند، قرار دهید و یا اینکه چای سیاه را دم کرده و بعد از خنک شدن آن را غرغره کنید. یکی دیگر از روش های خانگی تسکین درد دندان، آب نمک می باشد. برای تهیه آب نمک به منظور درمان دندان درد، توصیه می شود که نمک را در آب جوشیده حل کرده و آنقدر صبر کنید تا مخلوط آب و نمک سرد شود و سپس مقداری از آن را به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بچرخانید، با این کار خواهید دید که چگونه درد دندان به سرعت فروکش می کند..
ناپروکسن، استامینوفن، ژلوفن، آسپرین جز مسکن های قوی جهت خوابیدن درد دندان هستند.
استفاده از کمپرس سرد_روغن درخت چایی_استفاده از زردچوبه
۴.۵/۵ - (۲ votes)
به اشتراک بگذارید :
مشاوره آنلاین